Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2009 C-Max 1.6 Tdci Güç Değeri Düşük, Direksiyon Pompasından Ses Geliyor

Ali orhan yilmaz

Soru

Merhabalar herkese ismim ali 29 yasindayim memurum. 2009 c max titanium x 1.6 tdci 109 hp aracimi yeni aldim. Bazi sorunlar oldugunu dusunuyorum. Kisaca bahsetmek gerekirse;

1) debriyaj baya yukarda kavriyor bunlarin genel karakteristigimi yoksa bittigini mi ikaz ediyor

2) arac normal degerlerinde 109 hp 240 nm torq olmasi gerekiyor.Fakat elm327 cihazi ile baglanip anlik tork ve hp olctugumde 90hp ustune ve 184nm torq ustune bir turlu cikmadi arac. Ve sanki 1.6 tdci performansi vermiyor araba o hissiyati hissedemedim. Turbo hortumlari kontrol edildi. Elm 327 cihazi ile baktigimda turbo basinci 1.1bar i gecmedi hic

3) arac 110 dan sonra saga cekme yapiyor direksiyonu biraktiginda resmen serit degistiriyor 2 kere rot ayari yapildi lastikler yer degistirdi ama sonuc ayni

4) aracin direkson pompasinin oldugunu dusundugum yerden elektrikler ses baya geliyor disardan cok daha net duyulabiliyor. Istop ettigimde 2 3 sn kadar sonra ses kesiliyor.

Bunun gibi ufak tefek sorunlarim var eskisehirde yasiyorum bildigim ford ozel servisi yok malesef ve ilk defa bir ford model arac kullaniyorum. Tesekkur ederim.herkese iyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 12 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Merhaba

Aynı aracı 3 yıldır kullanıyorum

1. Debriyaj dediğiniz gibi yukarda kavrıyor. 72.000 km'dir böyle

2.bu konuda bilgim yok ama aracımın çekişi çok iyi zaman zaman başka araçlara biniyorum. Aracımın tadını vermiyor.

3.Bu çekme işi az çok hepvar. Aracın hassaslığından olabilir. İy bir usta ayar yaparsa minimuma iniyor.

4. Aracı aldığım zamanlar ses vardı. Satan adamda sorun çıkarmaz demişti öylede oldu fakat uzun süredir ses yok. Etki edebilecek akü değişmişti o olabilir.

Aracı bilen ustayı bulursan işin çok kolaylaşır.  Bilmeyene gidersen boşuna masraf yaptırır. Mesela bir usta debriyaj yukarda kavrıyor diye hemen değişmesi gerektiğini söyledi,internete baktım değiştirnedim uzun zamandır kullanıyorum sorun yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11.05.2019 - 10:19 tarihinde, Ali orhan yilmaz yazdı:

Merhabalar herkese ismim ali 29 yasindayim memurum. 2009 c max titanium x 1.6 tdci 109 hp aracimi yeni aldim. Bazi sorunlar oldugunu dusunuyorum. Kisaca bahsetmek gerekirse;

1) debriyaj baya yukarda kavriyor bunlarin genel karakteristigimi yoksa bittigini mi ikaz ediyor

2) arac normal degerlerinde 109 hp 240 nm torq olmasi gerekiyor.Fakat elm327 cihazi ile baglanip anlik tork ve hp olctugumde 90hp ustune ve 184nm torq ustune bir turlu cikmadi arac. Ve sanki 1.6 tdci performansi vermiyor araba o hissiyati hissedemedim. Turbo hortumlari kontrol edildi. Elm 327 cihazi ile baktigimda turbo basinci 1.1bar i gecmedi hic

3) arac 110 dan sonra saga cekme yapiyor direksiyonu biraktiginda resmen serit degistiriyor 2 kere rot ayari yapildi lastikler yer degistirdi ama sonuc ayni

4) aracin direkson pompasinin oldugunu dusundugum yerden elektrikler ses baya geliyor disardan cok daha net duyulabiliyor. Istop ettigimde 2 3 sn kadar sonra ses kesiliyor.

Bunun gibi ufak tefek sorunlarim var eskisehirde yasiyorum bildigim ford ozel servisi yok malesef ve ilk defa bir ford model arac kullaniyorum. Tesekkur ederim.herkese iyi forumlar.

Hayırlı olsun aracınız. Ben farklı bir şey sormak istiyorum. Elm cihazı ile turbo basıncını nerden görüyoruz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba, öncelikle hayırlı olsun aracınız ben usta hakkında yorum yapıcam Söğüt'de oturuyorum bu yüzden bakımlara Eskişehir'e geliyoruz bir kaç senedir önceden umut forda götürüyorduk fakat hiç memnun kalmadık biraz özel servise kaymışlar fiyat çok yüksek, 

bu gönderiye bakarsın yaşadığımız sorunları nasıl çözdüğümüzü anlattım hangi ustayla Seçkin oto var onlar çözdü aklınızda bulunsun gidip fikir almakta fayda var

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 hours ago, Eren K. said:

Hayırlı olsun aracınız. Ben farklı bir şey sormak istiyorum. Elm cihazı ile turbo basıncını nerden görüyoruz?

Google elm327 yazip uygun olan cihazi aliyorsunuz obd ye takip android telefona dashcomand programini indiriyorsunuz bluetoot ile baglanip dashcommand programindan dashboard kisminda hp ve torq degerlerini gosterdigi skala var oradan takip edebilirsiniz

--3 minutes later eklendi--
5 hours ago, Egemen Yılmaz said:

Merhaba, öncelikle hayırlı olsun aracınız ben usta hakkında yorum yapıcam Söğüt'de oturuyorum bu yüzden bakımlara Eskişehir'e geliyoruz bir kaç senedir önceden umut forda götürüyorduk fakat hiç memnun kalmadık biraz özel servise kaymışlar fiyat çok yüksek, 

bu gönderiye bakarsın yaşadığımız sorunları nasıl çözdüğümüzü anlattım hangi ustayla Seçkin oto var onlar çözdü aklınızda bulunsun gidip fikir almakta fayda var

Seckin oto ya bakacagim fakat benim boyle bi sorunum yok araba gaz kesmiyor veya nebilim turboda kararsizlil yok sadece aracin torku ve hp si azalmis gibi 109luk degilde 90 lik gibi sanki

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11.05.2019 - 10:19 tarihinde, Ali orhan yilmaz yazdı:

) arac 110 dan sonra saga cekme yapiyor direksiyonu biraktiginda resmen serit degistiriyor 2 kere rot ayari yapildi lastikler yer degistirdi ama sonuc ayni

Jant da yamukluk olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Just now, suat coşkun said:

Jant da yamukluk olabilir.

On lastik sag sol yaptik saga cekmeye devam ediyor

--30 minutes later eklendi--
8 hours ago, Egemen Yılmaz said:

Seckin oto kucuk sanayide mi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Ali orhan yilmaz yazdı:

Bugun iyi bi ustaya baktirdim sol amortisor yamulmus ve sol teker hafifden ice dogru donuk duruyormus amortisorleri degistirdikden sonra umarim duzelir

Rot ayarı yaptırmadınız mı daha önce? İlk bakılması gereken rot ayarı ve kamber açılarıydı, eğer iyi bir rotçuya gitmiş olsaydınız amortisör dahil hepsini size söylerdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
26 minutes ago, Gürkan Çakıroğlu said:

Rot ayarı yaptırmadınız mı daha önce? İlk bakılması gereken rot ayarı ve kamber açılarıydı, eğer iyi bir rotçuya gitmiş olsaydınız amortisör dahil hepsini size söylerdi.

2 defa rot yaptirdim fakat ilk rotcum kamber acilari veya amortisorler ile alakali birsey soylemedi baskasinin tavsiyes ustune farkli bir rotcuda ogrendim bana sadece sol on amortisorun yamuk oldugunu ve sol on tekerin hafifden ice dogru oldugunu soyledi tekrar rot yapti ama oda soyledi cok randiman alamazsin amortisorleri degistirdikden sonra tekrar rot yapacagiz dedi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13.05.2019 - 07:58 tarihinde, Ali orhan yilmaz yazdı:

Google elm327 yazip uygun olan cihazi aliyorsunuz obd ye takip android telefona dashcomand programini indiriyorsunuz bluetoot ile baglanip dashcommand programindan dashboard kisminda hp ve torq degerlerini gosterdigi skala var oradan takip edebilirsiniz

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2 adet sachs marka on amortisor aldim degistirdikden sonra sonucu tekrar paylasacagim. Guc dusuklugu icin usta dpf egr iptali yapariz rutin bakimini yaptiktan sonra bir nebze olsun kendine gelir dedi. Aksi halde enjektorlere girmemiz lazim dedi ama maliyetli oldugundan kademe kademe bakacagiz diye yanit verdi

22 hours ago, Gürkan Çakıroğlu said:

Rot ayarı yaptırmadınız mı daha önce? İlk bakılması gereken rot ayarı ve kamber açılarıydı, eğer iyi bir rotçuya gitmiş olsaydınız amortisör dahil hepsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.