Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Mk4 1.5 Benzinli 123 Ps A/t Şanzıman Yağı Değişim Zamanı?

Furkan Hava

Soru

Focus, 1.5 benzinli,  3 silindir, otomatik aracımı yeni aldım, zamanla araçla ilgili izlenimlerimi paylaşıcam,

GF15 kodlu Tork konvertörlü tam otomatik şanzıman kullanıldığı söylendi,

aracın şanzıman yağının değişim zamanı ile ilgili bilgisi olan var mı(?)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
16 dakika önce, Furkan Hava yazdı:

GF15 kodlu Tork konvertörlü tam otomatik şanzıman kullanıldığı söylendi,

aracın şanzıman yağının değişim zamanı ile ilgili bilgisi olan var mı(?)

6F15 ?

Bakım tablosu burada mevcut

Özetle bunlarda periyodik bir değişim söz konusu değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Furkan Hava yazdı:

Çok Teşekkür ederim Yakup bey , İnşallah kuru kavrama  gibi sıkıntı yaşamayız.

İnş ? 2-3 yıldır Türkiye'de kullanılan bir şanzıman. Forumda henüz sorun paylaşan olmadı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
04.05.2019 - 23:09 tarihinde, Furkan Hava yazdı:

Aracınız neydi Ramazan bey (?)

Alıntı yapmadığınız için göremedim. Araç Focus 1.0 Stline tam otomatik 6 ileri. Şanzımandan yana sıkıntı yok. Geçişler kadife gibi.?Atmosferikde motor ve şanzıman uyumu nasıl, tüketim nedir vs. konularda 1.0 turbo ve 1.5 atmosferik karşılaştırması açısından merak ediyorum. Aracınızda limitör varsa az yakıt tüketimi için kullanın. Limitöre sabitlediğiniz hızlara yakın viteslerde daha erken vites değişimi yaparak daha düşük devirde olmasını ve daha erken vitese geçmesini sağlıyor. Yani yüksek devirlerde aracı oyalamıyor. Bende böyle. ? Sevise ilk bakıma gittiğinizde şanzıman motor bağlantı yerinden yağ kaçağı olup olmadığına baktırın. Bağlantı somunlarını sıktırın. Bakım aralıklarında şanzıman yağ değişimi yok. Ancak 100000 km ye geldiğinde değiştirmeyi düşünüyorum. Serviste 200 küsür litre fiyatı. 7,8 lt yağ alıyor. n11.com'dan Liqui Moly Top Tec ATF 1800 Otomatik Şanzıman Yağı litresi 70 tl. Bundan kullanmayı düşünüyorum. Aracınız hayırlı olsun.

1 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

1.0 Ecoboost Focus 3'lerde tam otomatik şanzıman mı varmış? aaaa bu çok iyi ki! 

Tüketim açısından şehirdışı için çok iyi, şehir içi sakin kullanım 8-9 lt lerde. Sorun çıkarmadığı sürece gözüme gelmiyor oda.

20181201_212904.jpg

Ramazan D. tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sağolun Ramazan bey, 

Araç şuanda 650 km’de, sabit 120 km hızla 200 km’de şehir dışı 5.9 gösterdi, şehir içinde yeni sıfırladım, 9.2 ile yaklaşık 20-30 km dir geziyorum.

ilk bakım 15 bin km de veya 1 yıl sonra, şanzımanla ilgili dediklerinize dikkat edicem...

“1.5 atmosferik 3 silindir” Dragon’da diyorlar , Ford hindistan fabrikasında üretilmiş, alüminyum blok kullanılmış,

bana çok sessiz geliyor şuan motor, Detayları paylaşırım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6.05.2019 - 12:47 tarihinde, Ramazan D. yazdı:

Alıntı yapmadığınız için göremedim. Araç Focus 1.0 Stline tam otomatik 6 ileri. Şanzımandan yana sıkıntı yok. Geçişler kadife gibi.?Atmosferikde motor ve şanzıman uyumu nasıl, tüketim nedir vs. konularda 1.0 turbo ve 1.5 atmosferik karşılaştırması açısından merak ediyorum. Aracınızda limitör varsa az yakıt tüketimi için kullanın. Limitöre sabitlediğiniz hızlara yakın viteslerde daha erken vites değişimi yaparak daha düşük devirde olmasını ve daha erken vitese geçmesini sağlıyor. Yani yüksek devirlerde aracı oyalamıyor. Bende böyle. ? Sevise ilk bakıma gittiğinizde şanzıman motor bağlantı yerinden yağ kaçağı olup olmadığına baktırın. Bağlantı somunlarını sıktırın. Bakım aralıklarında şanzıman yağ değişimi yok. Ancak 100000 km ye geldiğinde değiştirmeyi düşünüyorum. Serviste 200 küsür litre fiyatı. 7,8 lt yağ alıyor. n11.com'dan Liqui Moly Top Tec ATF 1800 Otomatik Şanzıman Yağı litresi 70 tl. Bundan kullanmayı düşünüyorum. Aracınız hayırlı olsun.

Tüketim açısından şehirdışı için çok iyi, şehir içi sakin kullanım 8-9 lt lerde. Sorun çıkarmadığı sürece gözüme gelmiyor oda.

20181201_212904.jpg

--1 dakika sonra eklendi--

Vites D’de iken yoğun gitme isteği var ışıklarda beklerken N’ye alma ihtiyacı duyuyorum sizde de öyle mi (?)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
26 dakika önce, Furkan Hava yazdı:

Vites D’de iken yoğun gitme isteği var ışıklarda beklerken N’ye alma ihtiyacı duyuyorum sizde de öyle mi (?)

Tam otomatik vitesler için bu çok olağan bir şey. Autohold'u devreye sokun rahatsız oluyorsanız N'ye almak sağlıklı değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Furkan Hava yazdı:

Aynen öyle. Anlık tüketimde de 0.1-0.2 lt farkettiriyor. Ama D de tutuyorum. 

Ramazan D. tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.