Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sabah ilk çalıştırmada 3-5 Saniye Mavimsi Duman Atma Problemi

Ümit Vaysaloğlu

Soru

Sabah ilk çalıştırmada 3-5 saniye kadar mavimsi bir duman atma ve oldukça kötü bir koku yayma problemi var. Bu olay 3-4 gündür var. 

Sabah arabayı ilk çalıştırdığımda açık mavimsi bir duman atıyor. Onun haricinde gün içerisinde hiç yapmıyor. Dün eksoza bakarken gaza bastırdım. Tam gaza basarken hafif siyah duman attı. Ama çok az. Hemen hemen her gaza bastığımızda bir nefeste çıkan sigara dumanından daha az miktarda ve daha az yoğunlukta siyah duman attı. 

Aracım 151 bin km de. 10 gün kadar önce bir komşumuzun focus 2 tdci sinin motoru komple değişti. Ona baktık. O arabada ilk çalıştırmada hep mavi duman var, gaza basınca da çok ciddi siyah duman var. O gün benim arabama da baktık. Ne mavi ne de siyah duman vardı. 

Enjektör mü, yakıt mı, ya da daha farklı bir sorun mu var? 

Videoda eksozu ayarlayamamışız ama kusura bakmayın. 

92CED549-D87B-4E0C-9EB2-111FEC989572.png

15757E22-C198-412E-8198-58B8C231FEE2.png

F4FA5C2D-6829-4A6A-B7A6-57EA06915295.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 10 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

enjektörler şimdiye kadar sökülüp temizlik vs yapıldımı hiç ? km bayağı var ...

Şimdi, Ozan Kar yazdı:

Sübap kaçağından yapar ama başka sebebi var mı bilmiyorum. Uzun süreli beklemede yağ pistona sızıp ilk çalıştırmada yandığı için. 

kızdırma bujisindende yapıyor aynı şeyi sağlıklı çalışmaz ise kızdırmalar ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Ozan Kar yazdı:

Sübap kaçağından yapar ama başka sebebi var mı bilmiyorum. Uzun süreli beklemede yağ pistona sızıp ilk çalıştırmada yandığı için. 

Genel yorumlar bu şekilde. 

Bir saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

enjektörler şimdiye kadar sökülüp temizlik vs yapıldımı hiç ? km bayağı var ...

kızdırma bujisindende yapıyor aynı şeyi sağlıklı çalışmaz ise kızdırmalar ...

Hayır enjektörlere hiç bir müdahale yapılmadı şimdiye kadar. Sizin tavsiye ettiğiniz Nuh ustaya götürecektim ama henüz fırsatım olmadı. 

Kızdırma bujisi konusunda bir fikrim yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
21 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Genel yorumlar bu şekilde. 

Hayır enjektörlere hiç bir müdahale yapılmadı şimdiye kadar. Sizin tavsiye ettiğiniz Nuh ustaya götürecektim ama henüz fırsatım olmadı. 

Kızdırma bujisi konusunda bir fikrim yok.

Enjektörleri söktürülseniz mutlaka kızdırma bujilerini de değiştirin orjinal 4 tanesi 125-150 gibi ngk marka olan daha kaliteli 200-250 tl ye alırsınız başınız ağrımaz bir daha  işçilik vermek zorunda kalmazsınız ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

Enjektörleri söktürülseniz mutlaka kızdırma bujilerini de değiştirin orjinal 4 tanesi 125-150 gibi ngk marka olan daha kaliteli 200-250 tl ye alırsınız başınız ağrımaz bir daha  işçilik vermek zorunda kalmazsınız ...

Kızdırma bujileri sökülürken kapağı çatlatma riski olduğunu söylemişlerdi daha önce. Böyle bir problem var mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
25 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Kızdırma bujileri sökülürken kapağı çatlatma riski olduğunu söylemişlerdi daha önce. Böyle bir problem var mı? 

Kapağın içinde kırılma riski var, serviste yuvasına yumuşatıcı sprey sıkılıp 1 gün beklemişti önceki aracım sonrasında yuvasından çıkarabilmişlerdi. Eğer içinde kırılırsa bloğu açma durumu oluyormuş.

• Şaşırmış 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu arada aracıma yeni bakım yapmıştım. Mazot filtresini vs değiştirmiştik. Dün akşam enjektörlerin ve tamir kitinin fiyatını öğrenebilmek için Er-Ol otomotivden Berk beyi aradım. Berk bey sağolsun çok ilgili bir arkadaş. Problemle ilgili sohbet ederken mazot filtresinin değişimi ya da montajı vs sırasında herhangi bir yanlışlık yapılmış olabilir mi diye sorduğumda "bu türden problemler hiç yaşamıyoruz diyemeyiz. Çok nadir de olsa karşılaşabiliyoruz tabi ki, ben size yeni bir mazot filtresi göndereyim onunla bir bakın" dedi. Ben de eski filtre ile deneyebileceğimi söyledim. Eski filtre ile de bir kontrol edip bakacağım. 

Ayrıntılarla alakalı buradan bilgi vermeye ve istişare etmeye devam ederiz. 

--1 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Ramazan D. yazdı:

Kapağın içinde kırılma riski var, serviste yuvasına yumuşatıcı sprey sıkılıp 1 gün beklemişti önceki aracım sonrasında yuvasından çıkarabilmişlerdi.

Değişmesi gerektiğine ilişkin kanıya nasıl varıldı. Bilgisayarda arıza gösteriyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Değişmesi gerektiğine ilişkin kanıya nasıl varıldı. Bilgisayarda arıza gösteriyor mu?

Aynen araç motor arızası ikazı verdi(2010 focus 109 hp). Serviste arıza kodu karşılığı olarak  kızdırma bujilerinden 1 tanesinin arızalandığını söylediler. 4 tanesi değişmişti.

Ramazan D. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

İşin ehli bir usta bir sorun çıkartmadan çıkartır şimdi belki kolay sökülecek ama km ilerledikçe dahada zorlaşacak bu iş kırılırsada tornacı söküyor sorunsuz bir şekilde ters matkapları var ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.