Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Aracıma Süt Döküldü

Önerilen Mesajlar

Merhaba.

Geçen günlerde yoğurt için aldığım 5 lt çiğ süt şişesi ön sağ paspasa devrildi ve kapağı açıldı. Olayı farkedip, teafikte müdahale edene kadar yarısı boşaldı. Bezle emdirdim fakat sağ paspastaki delikten içeri kaçtı. İlk gün ucuz atlattığımı düşündüm? Koku yoktu. Fakat mesai dönüşü araca bindiğimde aman aman. Şu an bir kaç gün geçti ve araçta hayvan leşi gibi mi desem bozuk peynir mi desem değişik bir koku var. 

Daha önce başına gelen varsa fikir verirse memnun olurum. Yoksa koltukları söküp taban döşemesi ve yalıtım keçelerini yıkayacağım. Oto kuaförlerde kesin çözüm olmadığı, daha sonra tekrar koku yaptığı söyleniyor. O kadar para verip de beceremeyecekleri ihtimaline karşın kendim ilgileneceğim. 

Tam da aracı değiştirmeye karar verdiğimde başıma gelenler.

• Teşekkür 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, Focus III > Ford Garajı > Mk3- Sorular ve Sorunlar kategorisinden Otomobiller Hakkında > Detailing Car Care (Araç Temizliği) kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilk oncelikle bu koku tam anlamıyla gitmeyecek. kokunun kaynağı süt bakterilerinin mayalanmasi. bunu engellersek konuyu en aza indirebiliriz. 3 sene oto yıkama işinde bulunan biri olarak tavsiyelerim ilk önce yapabilirseniz döşemenin altini kaldırıp oradan ise baslamak gerek. çünkü 3 litreye yakın süt dökülmüş. degistirme imkani varsa bu bolge altindaki keçe yi değiştirin. alt kısmı iyicene temizleyin. temizlik maddesi olarak saf alkol kullanacaksınız. bu bakteri oluşumunu engelleyecek ve koku olmayacak. tüm döşeme ye bu uygulanacak. varsa hali yikama makinesi ile cekilecek. dokun ve bekleyin sonrada cekin. ayrica beyaz sirke veya naftalin kullanabilirsiniz.  ama süt çok döküldüğü için keçe değişimi gerekli. o kısmı kaldırınca ne demek istediğimi anlarsınız. geçmiş olsun

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yıllar önce benim başıma da gelmişti, bu koku döşeme altındaki keçeleri değiştirmediğiniz sürece tam olarak gitmeyecektir. Sıcak havalarda kendini daha da fazla hissettirecektir. Ben döşeme altındaki süt ün bulaştığı bütün keçeleri değiştirerek çözebilmiştim. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle mesajlar için teşekkürler arkadaşlar. bu akşam sökme işlemine başlamak istiyorum. veya çarşamba tüm gün tatil, o gün de yapabilirim.

koltukları söküp alttaki keçelerden bulabilirsem onları değiştirmeyi, taban halısını da iyice dezenfekte etmeyi planlıyorum. elimden böyle işler gelir ama yine de ilk kez yapılacağı için ne derece becerebileceğim göreceğim artık.

yalıtım işine girmek istemiyorum zaten aracımı ilana koyacaktım. en azından şu kokudan kurtulursam yeterli.

@Mete Turfan Mete bey saf alkol derken, ipa dedikleri maddeyi mi kasdettiniz? (izopropil) 1/3 sulandırıp kullanacağım değil mi? ayrıca taban halısının tamamına yapacağım bu işlemi sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

koltukları komple dışarı alıp taban halısını söküp dışarı alın sağ önkısımda bir keçe olması ve siyah köpük bir parça olması  lazım onu ve taban halısını komple bol sirke dökün beklesin biraz halı fırçası ile fırçalayın daha sonra o bölgeye köpük sıkıp işlemi tekrarlayın ondan  sonra tazyik tutun durulayıp kurumaya bırakın güneşe 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir oto döşemecisinden fiyat aldım şimdi. 2 tane kuaför yapmaya yanaşmadı. Alttaki keçelerin değiştirilmesi süt dökülen kısmın kesilerek aynı malzemeden kesilen kısma yama yapılması şekli ile 400 TL fiyat verdi. sanırım akşam apartmanın garajında işe kendim girişmek zorunda kalacağım.

peki alttaki süngerimsi keçenin maliyeti nedir bilginiz var mı? tam parçayı bulamadım internette? sanırım yıkanması daha riskli olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 dakika önce, Gökhan ADIGÜZEL yazdı:

Bir oto döşemecisinden fiyat aldım şimdi. 2 tane kuaför yapmaya yanaşmadı. Alttaki keçelerin değiştirilmesi süt dökülen kısmın kesilerek aynı malzemeden kesilen kısma yama yapılması şekli ile 400 TL fiyat verdi. sanırım akşam apartmanın garajında işe kendim girişmek zorunda kalacağım.

peki alttaki süngerimsi keçenin maliyeti nedir bilginiz var mı? tam parçayı bulamadım internette? sanırım yıkanması daha riskli olacak.

Bence bu işe hiç girişmeyin. daha önce başıma geldi oradan biliyorum.

süt sağ önden dökülmüş olsa da halının altından nereye kadar gidebileceğini tahmin bile edemezsiniz.

zaten oto yıkama işine falan hiç girmeyin.

yapılacak işlemler şöyle;

1. aracın tüm koltukları sökülecek

2. araç taban halısı çıkacak ve profosyonel bir yerde güzelce yıkandıktan sonra güneşte kurutulacak. Halı kuruduktan sonra süt dökülen     yerine burnunuzu sokun koku yoksa tamamdır. Varsa  koku olan kısımları kesip atmaktan başka çare yok

3. Taban halısının altında kalan keçe atılacak yerine yenisi konulacak. (O keçe pahalı bir malzeme değil )

4. keçenin altında kalan metal kısımlar bile temizlik anlamında elden geçirilecek. en azından metalin üzerinde süt kalıntısı

kalmamış olduğundan emin olunacak.

bu kokudan başka türlü kurtulmanız mümkün değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Oguzhan C

Haklısınız, şu an alttaki keçeye ulaşmaya çalışıyorum. yedek parçacılarda bulamadım henüz. Er-Ol Otomotiv'den fiyat bekliyorum, ellerinde yokmuş, şaseden bakıp dönecekler. Çıkmacılara dahi sordum henüz yok.

Döşemeci o kısmı keselim yama yapalım dedi. o da farklı görünür sırıtır diye güvenemiyorum. Güvenip aracı bir yere de bırakamıyorum, eminim benim kadar özenmezler bu işe.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Döşemeci o kısmı keselim dese de alt kısımda sütün ulaştığı yerleri bulamadan bu işlemin hiç manası yok

boş yere zaman ve para kaybı yaşarsınız.

o taban halısı pek ucuz bir malzeme değil ve çıkardıktan sonra temizlik ile kurtulabilir. ancak halının altındaki keçeyi çıkarmadan

ne yapsanız fayda etmez  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

39 dakika önce, Oguzhan C yazdı:

Döşemeci o kısmı keselim dese de alt kısımda sütün ulaştığı yerleri bulamadan bu işlemin hiç manası yok

boş yere zaman ve para kaybı yaşarsınız.

o taban halısı pek ucuz bir malzeme değil ve çıkardıktan sonra temizlik ile kurtulabilir. ancak halının altındaki keçeyi çıkarmadan

ne yapsanız fayda etmez  

evet dediğiniz gibi yapacağım Oğuzhan bey. taban halısı keçe ile birlikte satılıyormuş, Ford fiyatı 1.875 TL. keçe ayrı satılmıyor, set halinde veriliyormuş. çıkmacılarda da bulamadığımdan oraya ya farklı bir keçe uyduracağım ya da o keçeyi bir şekilde dezenfekte edip tekrar kullanacağım. Her şekilde benim sağ koltuktan başlayarak işe girişmem gerek. Memur olduğumdan zaman da kısıtlı. Akşamlar mesai sonrası girişmem gerekecek.

Yardım etmek isteyenlere açığım ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29.04.2019 - 12:14 tarihinde, Gökhan ADIGÜZEL yazdı:

evet dediğiniz gibi yapacağım Oğuzhan bey. taban halısı keçe ile birlikte satılıyormuş, Ford fiyatı 1.875 TL. keçe ayrı satılmıyor, set halinde veriliyormuş. çıkmacılarda da bulamadığımdan oraya ya farklı bir keçe uyduracağım ya da o keçeyi bir şekilde dezenfekte edip tekrar kullanacağım. Her şekilde benim sağ koltuktan başlayarak işe girişmem gerek. Memur olduğumdan zaman da kısıtlı. Akşamlar mesai sonrası girişmem gerekecek.

Yardım etmek isteyenlere açığım ?

zafiran madikallerden alabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.