Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bir Garip Sigorta Olayı

Önerilen Mesajlar

Herkese merhaba,

Geçenlerde başıma gelen bir kaza ve sonrasında olanları anlatmak gereği duydum. 

13.02.2019 tarihinde işten çıkmış eve giderken, Esenler Batışehir caddesinde bir ambulansa yol vermek için sol şeritten orta şeride geçtim. Epey trafik olduğundan ve önümdeki araç durduğundan, ben de durdum. Ancak duruşum ne ani ne de tehlikeli bir şekilde oldu. Ben durup beklerken, bu esnada arkamda olan ve ambulansın arkasına geçmek isteyen bir araç sol şerittekinin ona yol vermemesi nedeniyle duramayıp benim aracımın sol arka tarafına çarptı. Hemen aracı stop edip araçtan indim. Bu esnada çarpan kişi doğrudan gidip ona yol vermeyen aracın sürücüsüne bağrınmaya başladı. Ben kişiye "Sen onu boş ver bana verdiğin hasarı konuşalım" dediğimde, aracını trafiği aksatmamak için öne almak istedi. "Rapor tutmadık henüz, aracı hareket ettirme" dememe rağmen aracına bindi ve olay yerinden kaçtı. Allahtan o esnada resim çekmeyi atlamadım ve o aracını yerinden oynatamadan aracın plakasını net gösterecek şekilde resimler çekebildim. 

O andan sonra hemen 155 i aradım, Allianz Sigorta'ya durumu bildirdim. 155 polis ekibi, Allianz da (arka sol lastik patladığı için) çekici göndereceğini söyledi. 5 dk içinde beni yabancı bir numara aradı ve polis olduğunu söyleyerek "kişinin kaçmasından dolayı alkol testi vs yapılamayacağından" benim adliyeye gidip şikayetçi olmam gerektiğini söyledi. O akşam bir kaç kez daha 155 i aradım ve 1 saat soğuk ve yağmurlu bir havada yol ortasında polis bekledim. 1 saatin sonunda polis gelmedi ve ben çekici ile aracı yetkili servise çektirdim. 

Ertesi gün servise gidip işlemleri başlattım ve oradan da savcılığa gidip şikayette bulundum. Şikayet sonrasında aracım uzun sayılabilecek 12 günde tamir oldu ve Allianz ile Otokoç arasındaki iletişimsizlikten dolayı ben aracımı 15 gün sonra teslim alabildim. Kazanın benim kaskoma maliyeti 7.700 TL civarı oldu. 

Geçtiğimiz cuma günü, savcılıktan bir türlü ses çıkmadığı ve hiç bir şekilde de telefonla bilgi alamadığım için iş yerimden izin alıp adliyeye gittim. Dosyamın durumunu sorduğumda, savcılığın karşı tarafı aramaya bile tenezzül etmeden soruşturmamla ilgili takipsizlik kararı verdiğini öğrendim. "Suç ve suç unsuru oluşmadığından" böyle bir karar almışlar. Çarpıp kaçmanın suç olmadığını öğrenmiş oldum. 

Olay kişinin yanına kar kaldı diye hayıflanırken, bir tanıdığım çarpan aracın onun oturduğu yere yakın bir yerde olduğunu söyledi ve bir şekilde de sahibinin numarasını bana ulaştırdı. Arabanın sahibini aradığımda, çarpanın oğlu olduğunu ve babasından gizlice arabayı onartıp olayı gizlediğini öğrendim. Arabanın sahibi benden bir çok kez özür diledikten sonra, olayın çözümü için ne gerekiyorsa yapacağını söyledi. 

Bunun üzerine Allianz Sigorta ile irtibata geçtim ve durumu anlattım. Hasarın tutarının karşı taraftan tahsili için ondan ne almam gerektiğini sordum. Karşı tarafın karakola gitmesi ve aracıma çarptığına dair ifade vermesi gerektiğini, sonrasında da bu ifade ile beraber, ruhsat, ehliyet ve sigorta resimlerini istememi söylediler. Ben de aynen karşı tarafa ilettim. Cumartesi günü karşı taraf karakola gittiğini, orada polisin "Olay 1 ay önce olmuş, bize gelen bir bilgi yok, siz de kendi aranızda anlaştığınız için ben neyin ifadesini alayım" dediğini ve ifade almadığını söyledi. Sonrasında bana kimliğini, ehliyetini, ruhsatını ve sigorta poliçesinin resimlerini gönderdi. 

Allianz Sigorta'ya hafta sonu çalışmadıklarından dolayı ulaşamadığım için, bugün tekrardan aradım ve polisin ifade almadığını ama karşı tarafın bana diğer tüm bilgileri gönderdiğini söyledim. Karşımdaki kişi bütün açıklamalarıma rağmen "ifade mutlaka gerekli" lafını tekrarladı durdu. 

Şimdi benim bu durumda karşı tarafa trafik mahkemesinde dava açmam ve uzun bir süre mahkeme ile uğraşmam gerekiyor. Sigortaya çarpma sonrasında bilgileri iletmiş olmama rağmen, onlar karşı tarafı hiç araştırmadan doğrudan benim hasarsızlığımı bozuyorlar, savcılık "nasılsa bunun kaskosu var, uğraşmaya değmez" tarzında bir sonuca varıyor ve benim de her iş için mağdur olmama rağmen ayrı ayrı uğraşmam gerekiyor. 

Bu nasıl iş ben anlayamadım. Sabrınız için teşekkür ederim. 

DSC_7520.thumb.jpg.8c51a35ce20feead786273a9fafda7f5.jpg

DSC_7526.jpg

DSC_7538.jpg

DSC_7525.jpg

Günal Y. tarafından düzenlendi
  • Üzgün 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun Günal kardeşim.Ne diyelim burası güzel memleketimiz.Bu kadar başıboşluk ve vatandaşı mağdur etme ancak bizde olur ve 3.dünya ülkelerinde.Karşılıklı anlaşma var.Bence ısrarlı olun karakoldan ifade ile ilgili.Sanırım bu şekilde kaskonuzu kurtarabilirsiniz.Başka yapacak bir şey de yok gibi.Birde o savcıyı da bulup iki kelam sözde söylemek lazım da,bu sefer sen devletin savcısına ne diyorsun deyip suçlu olmak da var.Haliyle dokunulmazlık var ya onlarda....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tramer'in bir sitesi var. Benzer bir durum benim de başıma geldi. Zincirleme bir kazaya karıştım ancak en arkadaki araç benim aracım. Öndeki dört aracın hasarının tamamı bana yüklendi. İtirazlar vs derken güvenlik kamera kayıtları falan bulduk ve sonuç olarak benim önümdeki aracın arka tamponunda oluşan hasardan sorumlu tutuldum. 

SBM'nin sitesine bir göz atın derim. 

Ayrıca savcılığın takipsizlik kararına karşı Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz edebilirsiniz ki edin derim. Mümkünse bir avukatla anlaşmanız zaman ve kafa yorgunluğu açısından sizin yararınıza olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Tramer'in bir sitesi var. Benzer bir durum benim de başıma geldi. Zincirleme bir kazaya karıştım ancak en arkadaki araç benim aracım. Öndeki dört aracın hasarının tamamı bana yüklendi. İtirazlar vs derken güvenlik kamera kayıtları falan bulduk ve sonuç olarak benim önümdeki aracın arka tamponunda oluşan hasardan sorumlu tutuldum. 

Ayrıca savcılığın takipsizlik kararına karşı Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz edebilirsiniz ki edin derim. Mümkünse bir avukatla anlaşmanız zaman ve kafa yorgunluğu açısından sizin yararınıza olacaktır. 

SBM'nin sitesini detaylıca kurcalamıştım aslında. İşime yarayan bir yerini bulamadım. Genel yaklaşım "nasılsa kaskon var, olay halledilmiş, daha neyini kurcalıyorsun" şeklinde olduğu için, Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazın da pek sonuç vereceğini sanmıyorum. Kendim adliye işleri ile uğraşsam sürekli işten izin almam gerekecek ki bu nedenle işten olma durumu bile olabilir bende. Avukat tutsam ve sonuç bir şey çıkmazsa evdeki bulgurdan da olacağım... Ben olayın çarpanın yanına kar kalmasını hazmedemiyorum. Maddiyat ikinci derecede. Ama galiba bu gidişle yapan yaptığı ile kalacak gibi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Günal Y. yazdı:

SBM'nin sitesini detaylıca kurcalamıştım aslında. İşime yarayan bir yerini bulamadım. Genel yaklaşım "nasılsa kaskon var, olay halledilmiş, daha neyini kurcalıyorsun" şeklinde olduğu için, Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazın da pek sonuç vereceğini sanmıyorum. Kendim adliye işleri ile uğraşsam sürekli işten izin almam gerekecek ki bu nedenle işten olma durumu bile olabilir bende. Avukat tutsam ve sonuç bir şey çıkmazsa evdeki bulgurdan da olacağım... Ben olayın çarpanın yanına kar kalmasını hazmedemiyorum. Maddiyat ikinci derecede. Ama galiba bu gidişle yapan yaptığı ile kalacak gibi. 

Kendi sigorta şirketiniz bu duruma ne diyor. Onlar bu zarardan kurtulmak için her türlü işi yaparlar. Sonuçta arkadan çarpan belli. Çarpılan belli. 

Ayrıca Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazınızı yapıyorsunuz ve hakimlik itirazınızı evrak üzerinden değerlendiriyor. Yani sürekli duruşma vs bir durum söz konusu değil. Bence itiraz etmeye değer. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

28 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Kendi sigorta şirketiniz bu duruma ne diyor. Onlar bu zarardan kurtulmak için her türlü işi yaparlar. Sonuçta arkadan çarpan belli. Çarpılan belli. 

Ayrıca Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazınızı yapıyorsunuz ve hakimlik itirazınızı evrak üzerinden değerlendiriyor. Yani sürekli duruşma vs bir durum söz konusu değil. Bence itiraz etmeye değer. 

Sigorta şirketi ile son görüşmemden sonra ifade yerine kişinin imzalı beyanını da kabul edebileceklerini belirttiler. Şimdi bir de beyan istedim çarpan kişiden. Sonrasında gelişmelere göre duruma bakacağım. Beyan ile iş çözülmezse, itiraz işlemini yapacağım. Teşekkürler bilgi için. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beyan ve başka bir müşteri temsilcisinin devreye girmesi ile rücü işlemini halledebildim. Kişiden kişiye alınan sonuç çok değişiyor. Bir kişi ille de ifade derken, başka birisi beyan ile de işi halledebiliriz dedi ve halletti. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 saat önce, Günal Y. yazdı:

Beyan ve başka bir müşteri temsilcisinin devreye girmesi ile rücü işlemini halledebildim. Kişiden kişiye alınan sonuç çok değişiyor. Bir kişi ille de ifade derken, başka birisi beyan ile de işi halledebiliriz dedi ve halletti. 

Dün bunu yazacaktım, hatta yazdım sildim. Sizi uğraştırmaları savcı mahkeme falan yokuşa sürmek olmuş , o şirketi bırakın diyecektim. 

Adam ortaya çıkıp kabul ettiğine göre ilk dosyanızı iptal edip adamla tuttuğunuz tutanakla işlemi yapmaları ve hemencecik çözülmesi lazımdı. 

Geçmiş olsun 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok geçmiş olsun öncelikle. Bu konuyla ilgili şunu çok net söylemeden edemeyeceğim. Kazalardan sonra iyi niyetli davranıp karlı çıkana şu ana kadar rastlamadım. Bu konuda bende muzdarip biri olmuş olarak, şayet karşımdaki hatalıysa, acımadan tutanağımı tutarım. Hele sarhoşsa gel aramızda çözelim, vs... bunlara hiç girmeden direkt polisi çağırın. Ben bu konuda çok katıyım.

Aracınıza çarpanın plakası resimlerde çok net belli. Zaten arkadan çarpan yüzde 100 suçludur. Ben karşı tarafın yazılı ifadesi alınarak, bu işin çözüleceği kanaatindeyim. Bu yazıyla kendi kaskonuza gidip bu ifadeyi teslim edince, kaskonun avukatı gerekli işlemleri başlatacaktır diye düşünüyorum. Sevindiğim nokta sol arka çamurluğunuza zarar vermemesi.

Tekrardan çok geçmiş olsun. 

--4 dakika sonra eklendi--
18.03.2019 - 10:29 tarihinde, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Her araç kendi önündeki araca çarpmaktan sorumludur. Çünkü doğru takip mesafesini koruyan araç öndeki araca çarpmaz.En arkadan çarptınız diye oluşmadı diğer hasarlar sonuçta. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.