Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sync2 Ekran Git Gel Yapıyor

İsmail Devecioğlu

Soru

Merhaba,

2015 model Focus aracımdaki sync2 sisteminin ekranı dün git gel yapmaya başladı.

Daha öncelerde dokunmatik algılamama vs problemleri olmuştu. Aracı stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyordu. Yetmezse fabrika ayarlarına döndürüyordum, problem çözülüyordu.

İlk aldığım zamanlar bu problemler yüzünden defalarca servise götürdüm, fabrika ayarlarını yükleyip teslim ettiler. O yüzden servisten epey sıkıldım ve yoruldum.

1- Şuan bendeki sistem 3.08. Acaba 3.10 yapsam problem(ler) çözülür mü? Ekranın zırt pırt kararıp tekrar gelmesi çok can sıkıcı...

2- Forumda sync2'den sync3'e geçiş yapanlar var. Yetkili servisler bunu imkansız diyip yapmıyor. Navigasyonsuz sync3'e geçmek istiyorum. Navigasyonsuz istiyorum, çünkü zaten sync3 ile carplay üzerinden telefondaki haritaları sync ekranına aktarabiliyorsunuz sanırım. Tekirdağ (Çorlu ya da Merkez) ya da İstanbul'un avrupa yakasında bu işi güvenle yaptırabileceğim birilerini tavsiye edebilir misiniz? Eğer montaj aynı günde bitiyorsa Eskişehir ya da Bursa da olabilir.

İsmail Devecioğlu tarafından düzenlendi
applink -> carplay olarak değişti
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla, elektriksel ya da donanım kaynaklı bir sorun gibi geliyor ama buradan birşey söylemesi gerçekten zor. Herhangi bir müdahalede bulundunuz (yazılım yüklemesi vs.) mu? Navigasyon var mı?

Sync 3 konusuna gelince, tamamen bütçenizle alakalı. Parçaları bulduğunuz taktirde 2'den 3'e geçmekte birşey yok. Montaj çok kompleks bir iş değil. Ben Eskişehir'deyim gererkirse yardımcı olurum. İstanbul'da da yardımcı olacak arkadaşlar var. @Gürkan Çakıroğlu

Semih O. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1
3 saat önce, İsmail Devecioğlu yazdı:

sync2

İsmail geçmiş olsun.

İst da yardımcı oluruz. Gözü kapalı güvenebileceğin uzmanı da var.

Ekran apim ve usb hub ihtiyacın var ve bir kaç ufak kablo değişikliği.

Özelden ulaştığın taktirde yardımcı olurum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1
12 dakika önce, İsmail Devecioğlu yazdı:

Şimdiye kadar herhangi bir müdahalede bulunmadım. Geri görüş kamerası ve Navigasyon sistemi takılı. Bazen geri görüş kamerası da çalışmıyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyor. Donanımsal değildir umarım. Bu hafta içi servise bir göstereceğim. Gelişmeleri paylaşırım.

Teşekkür ederim. Parça bulma işi nasıl oluyor? Bu konuda da yardımcı oluyor musunuz?

--1 minute later eklendi--

Sanırım post limitine ulaşamadığım için özelden yazamıyorum. Siz bana yazarsanız bir imkan oluşur belki...

Tamam ben sana ulaşırım...

Anahtar teslim yapacak imkan var ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1

@İsmail Devecioğlu navigasyonu sordum çünkü Sd kart ya da harici belleklerin okunması sorun olduğu zaman sistem sapıtabiliyor. Bunları çıkarıp deneyin aynı davranışı gösterip göstermediğine bakın. Navigasyon ve geri görüş fabrikasyon olarak varsa, donanımsal bir arıza, temassızlık ya da oksitlenme var diye düşünüyorum. Sonradan takılmışsa yanlış bit takım işler olduğu belli.

Eğer uzatılmış garantiniz varsa ve daha önce servise konuyla ilgili şikayette bulunduysanuz garantiden yeni parça talep ederdim ben olsaydım.

Diğer konularda Gürkan abi yardımcı olacaktır zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1
4 dakika önce, İsmail Devecioğlu yazdı:

yazılım kontrolü yaptıklarını söylüyorlar

Demek ki yapmamışlar.

Servise bastır ve bunu çözmelerini iste derim ben ama tutumları çok tuhaf olmuş.

Kamera konusuna gelince, senin araç oem olan ürün ve takılacak olan apimde oem ürün. Hiç sıkıntı çıkmaz zira hepimiz oem kamera kullanıyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servisin imkansız demesi normal çünkü o parçalar bu arabaya tanımlı değil problem olması dahilinde baş ağrıtır. Parçaları bulup almak gerek, bu işi Türkiye’de Prof yapan da yok bildiğim kadarıyla (Ender elektronik gibi) velhasıl montaj için buradan veya birinden yardım almak gerek ya da kendimiz yapabiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 hour ago, Semih O. said:

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla, elektriksel ya da donanım kaynaklı bir sorun gibi geliyor ama buradan birşey söylemesi gerçekten zor. Herhangi bir müdahalede bulundunuz (yazılım yüklemesi vs.) mu? Navigasyon var mı?

Sync 3 konusuna gelince, tamamen bütçenizle alakalı. Parçaları bulduğunuz taktirde 2'den 3'e geçmekte birşey yok. Montaj çok kompleks bir iş değil. Ben Eskişehir'deyim gererkirse yardımcı olurum. İstanbul'da da yardımcı olacak arkadaşlar var. @Gürkan Çakıroğlu

Şimdiye kadar herhangi bir müdahalede bulunmadım. Geri görüş kamerası ve Navigasyon sistemi takılı. Bazen geri görüş kamerası da çalışmıyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyor. Donanımsal değildir umarım. Bu hafta içi servise bir göstereceğim. Gelişmeleri paylaşırım.

43 minutes ago, Gürkan Çakıroğlu said:

İsmail geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. Parça bulma işi nasıl oluyor? Bu konuda da yardımcı oluyor musunuz?

--1 minute later eklendi--
44 minutes ago, Gürkan Çakıroğlu said:

İsmail geçmiş olsun.

Sanırım post limitine ulaşamadığım için özelden yazamıyorum. Siz bana yazarsanız bir imkan oluşur belki...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 hour ago, Semih O. said:

@İsmail Devecioğlu navigasyonu sordum çünkü Sd kart ya da harici belleklerin okunması sorun olduğu zaman sistem sapıtabiliyor. Bunları çıkarıp deneyin aynı davranışı gösterip göstermediğine bakın. Navigasyon ve geri görüş fabrikasyon olarak varsa, donanımsal bir arıza, temassızlık ya da oksitlenme var diye düşünüyorum. Sonradan takılmışsa yanlış bit takım işler olduğu belli.

Eğer uzatılmış garantiniz varsa ve daha önce servise konuyla ilgili şikayette bulunduysanuz garantiden yeni parça talep ederdim ben olsaydım.

Diğer konularda Gürkan abi yardımcı olacaktır zaten.

Şöyleki, aracı aldıktan kısa bir süre sonra 2-3 defa sync için servise gittim. Her seferinde sorun tespit edilemedi deyip, fabrikasyon ayarları yükleyip geri çevirdiler. Son gidişimde tartıştım hatta, güncel Sync2 arayüzlerinin resmini gösterdim, araçtaki Sync'in güncel olmadığını söyledim. En sonunda cevap bile vermediler, sadece gitmemi beklediler. Ford müşteri hizmetlerini aradım, oradan da sonuç çıkmadı. Araç 2015 model ancak trafiğe 2017'de çıktı. Garantisi 4 yıl diye biliyorum. Ama servise güvenilir mi bilmiyorum.

Navigasyon ve geri görüş kamerası için aracı satın aldığım bayi OEM cihaz taktıklarını söyledi. Dediklerine göre fabrikasyon olarak araç üzerinde geldiği zaman fiyat çok artıyormuş. O yüzden bu şekilde bir uygulama yapıyorlarmış... Açıkçası bunu da aracı satın alıp Sync problemi için servise gittiğimde öğrendim. Navigasyon sistemi önemli değil benim için, neredeyse hiç kullanmıyorum. Ama geri görüş kamerası hususunda yazılım güncellemede ya da Sync3 geçişinde problem yaşanır mı merak ediyorum.

Şimdi tekrar baktım araçtaki Sync2 yazılım versiyonu 4.32. Forumda okuduğum kadarı ile bu 3.08'den daha eski bir versiyon. Bir de araç periyodik bakıma girdiğinde yazılım kontrolü yaptıklarını söylüyorlar. ?

DeveciogluFocus.jpg.09b835edfe7aecb929be5557fc0ba4d5.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
32 dakika önce, İsmail Devecioğlu yazdı:

Navigasyon ve geri görüş kamerası için aracı satın aldığım bayi OEM cihaz taktıklarını söyledi. Dediklerine göre fabrikasyon olarak araç üzerinde geldiği zaman fiyat çok artıyormuş.

Durum şimdi anlaşıldı...  Cihazınız orijinal değil, servis tarafından müdahale edilmiş ve sanıyorum android arayüz ekleyerek navigasyon ve geri görüş kamerasını yapmışlar. Zaten bu paylaştığınız fotoğraftan da anlaşılıyor. Sync 2'de NavigationMore diye bir düğme yok örneğin, siz buna bastığınızda sonradan takılan arayüze ulaşıyorsunuz. Üzülerek söylüyorum kandırılmışsınız.

Evet kullandığınız eski bir versiyon ama sorun yaratacak bir durum yok bu versiyon ile ilgili. Bana sorarsanız sorunun kaynağı bu sonradan takılan arayüz ve güncelleme ile düzeleceğini sanmıyorum (belki arayüz ile ilgili bir takım güncellemeler olabilir ya da bununla bir temassızlık vs. vardır). Kamera ve navigasyon için böyle ayrı bir cihaza ihtiyaç zaten yok. Ben olsam bu cihazı çıkarır ve öyle bakardım. Cihazın sorunlu halini servise göstermenizde fayda var.

32 dakika önce, İsmail Devecioğlu yazdı:

Araç 2015 model ancak trafiğe 2017'de çıktı. Garantisi 4 yıl diye biliyorum.

2015 yılında garanti süresi 3 yıldı. 2016'dan sonra 4 yıl oldu. Kötü niyetli değillerse yardımcı olmaları lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
28 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

garanti trafiğe çıkınca başlamıyor mu?

Satıştan itibaren başlıyor olması lazım.

Ama ben şu tarihten itibaren getirdiğin araçlara 4 yıl veriyorum diyebilirler mi bilemiyorum. Tereddütüm oradan. Yasal bir dayanakları var mıdır bilmiyorum tabi ama işlerine geldiği gibi davranmakta üstlerine yok malum.

Bir de şimdi durum daha değişik. Sonradan takılan parçalar var. Onların garantisi araç garanti süresinden farklı olabilir. Muhtemelen 2 yıldır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.