Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Akıllı Sürüş Destek Sistemi(adas) Taktıran Var Mı?

Utku Berberoğlu

Soru

Merhaba,

Ben arabama akıllı sürücü destek sistemi taktırmak istiyorum. Daha önce böyle bir sistem taktıran var ise, deneyimlerini merak ediyorum. Çünkü güzel çalışıp çalışmadığını bilmek istiyorum.

Dönüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Arama yaptım ama bulamadım. Çarpışma uyarı sistemi, şerit takip sistemi, yaya ve bisiklet çarpışma uyarı sistemi, öndeki araçla mesafe takibi, trafik işareti tanıma ve hız uyarısı ayrıca far asistanı olan bir sistem buldum. Tek kameraya ve ekranlı bir aparata sahip.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 dakika önce, Utku Berberoğlu yazdı:

Yo bu tek bir donanım, 5000 lira gibi bir maliyeti olacak, tek korkum düzgün takabilecrekler mi...

sistemi göreyim bir yardımcı olabilirim galiba universal bişey her araca uygulanan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Söylediğiniz 1-2 donanım sizin araçla sunulmamıştı bu arada. Zor iş ve zahmete değer mi tartışılır. Arabayı satıp donanımlısını almak daha mantıklı olur. 

3. Parti bir aksesuar bu gelişmeleri merakla bekliyoruz ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sistemi taktırdım. Şehir içi ve dışında denedim. Sistem iki parçadan oluşuyor. Bir kamera ve bir gösterge. Ben araç içinde çok fazla kablo görünür demiştim ama kabloları tamamen içeriden dolaştırdılar. En merak ettiğim sistemin başarı oranıydı. Bunu da 1 gün hem şehir içi hem de uzun yolda deneme fırsatı buldum. Önde giden araçları çok kolay belirliyor. Hem takip mesafesini saniye olarak veriyor, hem de çarpışma olasılığında alarm veriyor. Şerit takip sistemi gayet hatasız çalışıyor. Hız tabelası tanıma sistemi pek güvenilir değil. Farklı yollardaki tabelayı da okuyabiliyor. Ayrıca bazen okumaya biliyor. Yine diğer trafik işaretlerinin hepsini tanımıyor, otoyola giriş ve sollama işaretlerini tanıyor. Yaya tanıma sadece gündüz çalışıyor ve bazen çok başarılı çalışsa da bazen yayaları görmeyebiliyor gibi, ancak bunun için biraz daha denemem gerekiyor, çünkü alet yayanın yürüyüp yürümediğini de algılıyormuş. Sonuç olarak sistemem şimdilik memnunum, tabi bu teknoloji daha da gelişmeli diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
16 dakika önce, Utku Berberoğlu yazdı:

Sistemi taktırdım. Şehir içi ve dışında denedim. Sistem iki parçadan oluşuyor. Bir kamera ve bir gösterge. Ben araç içinde çok fazla kablo görünür demiştim ama kabloları tamamen içeriden dolaştırdılar. En merak ettiğim sistemin başarı oranıydı. Bunu da 1 gün hem şehir içi hem de uzun yolda deneme fırsatı buldum. Önde giden araçları çok kolay belirliyor. Hem takip mesafesini saniye olarak veriyor, hem de çarpışma olasılığında alarm veriyor. Şerit takip sistemi gayet hatasız çalışıyor. Hız tabelası tanıma sistemi pek güvenilir değil. Farklı yollardaki tabelayı da okuyabiliyor. Ayrıca bazen okumaya biliyor. Yine diğer trafik işaretlerinin hepsini tanımıyor, otoyola giriş ve sollama işaretlerini tanıyor. Yaya tanıma sadece gündüz çalışıyor ve bazen çok başarılı çalışsa da bazen yayaları görmeyebiliyor gibi, ancak bunun için biraz daha denemem gerekiyor, çünkü alet yayanın yürüyüp yürümediğini de algılıyormuş. Sonuç olarak sistemem şimdilik memnunum, tabi bu teknoloji daha da gelişmeli diye düşünüyorum.

Hayırlı olsun nasıl bir sistem taktirdiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Utku Berberoğlu yazdı:

Tek kamera ile öndeki araçları izleyen ve buna göre çarpışma olasılığı varsa öten bir sistem.

Utku bey hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Yaptırdığınız işlemi fotoğraflarla aşama aşama göstererek burada yayınlarsanız iyi olur, konuyu baştan başlayarak okuduğumuzda hemen hemen hep aynı cümlelerinizle karşılaşıyoruz. Montaj esnasında/sonrasında görsel olarak aracın neresine nasıl takıldı gibi, ve sonrasındaki anlattığınız  denemelerinizle ilgili görüntüler, ürün nasıl bir şeydir ekranı vesairesi nasıldır?

Böylelikle bizler de fikrimizi söyleyebiliriz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
  • 0

Bu söylediklerinizi sadece sesli uyarı olarak mı yapıyor, araca bir müdahelesi var mı ? Hiçbir detay vermemişsiniz. Sadece sesli uyarı yapan bir sistem için de 5000 liralar çok fantastik değil mi? Yakup'un verdiği örnekteki gibi modern kameraların birçoğu benzer işleri yapıyorlar ve maliyetleri de en iyisini alsanız maksimum 1000 tl. Ya da ben anlamadım...

Şerit takip uyarısı ve çarpışma uyarısı birçoğumuzun kullandığı Viofo 119'da da var mesela. Maliyeti o dönem 300 liraydı...

Semih O. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Utku Berberoğlu yazdı:

Sonuç olarak sistemem şimdilik memnunum, tabi bu teknoloji daha da gelişmeli diye düşünüyorum.

Bu arada yukarda saydığınız hemen her şeyi Mk4'teki sistem çok iyi şekilde yapabiliyor yani bu biraz da ilgili ürünün güncelliği ve pahasıyla alakalı sanırım. Gece duran yayayı da algılama ve tabelalar gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.