Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Rölanti Sorunu Ve Titreme

Anıl Atakan Atmaca

Soru

Herkese merhabalar. 2004 makyajlı focus mk1 aracına sahibim. Yaklaşık 1 yıldır anlatacağım sorunun cevabını ve uygulamada herhangi bir çözümünü bulamadım. Ya ustalar beni soymaya çalışıyor ya da bu problemi çözmek imkansız! Gelelim sorunumuza , araç hem LPG'de hem de benzinde hareket halindeyken durmaya yakın devri yaklaşık 500-600 civarına düşürüp tekrardan 700-800 bandına çıkartıyor ve bu aralıkta araba boğulup titriyor. Bazen tamamı ile stop edecekmiş gibi yapıyor ve akü lambasını yakıp söndürüyor , bazı zamanlar araç stop ediyor. 

Bu sorun için boğaz kelebeği , rölanti valfi gibi parçaları söktürüp temizlettirdim. Çare olmadı. Ne yapmam lazım ? cidden arabamı seviyorum ama şu sorun yüzünden soğudum , hem de aşırı... :(

--3 dakika sonra eklendi--

Bu arada bujiler ve buji kabloları ve bütün filtreler de değişti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 9 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Benim araçta da benzer sorun vardı sadece stop etmiyordu fakat ışıklarda durunca rölanti stop edecek gibi oluyordu ayrıca camı açıp kaparken,farı açıp kapatırken ,kaloriferi açıp kapatırken rölanti düşüyor stop edecek gibi oluyordu.Şarj dinamosu ve akü ölçümü sağlam çıktı.Diğer forum sitelerinden bir arkadaştan öğrendim boğaz kelebeği sensörünü (potansiyometre) deniliyor parçayı kendim değiştirdim.Çok şükür düzeldi.Bu parça da rölantiyi etkiliyor.Yoksa elektrikçi tamirciye yolluyor tamirci elektrikçiye yolluyordu kısaca her tamircinin anlayacağı bir arıza değil.100 tl gibi fiyata almıştım.Önce balata spreyi ile temizledim taktım arada bir yapıyordu arızayı baktım düzelecek gibi değil parçayı değiştirince arıza düzeldi.Parçanın yan sanayi olanı vardı fakat fotoğraftakinin aynısını orjinal olanı aldım.

FB_IMG_1549136539820_1(1).jpg

Screenshot_20181031-091210.jpg

Abdurrahman Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Abdurrahman Can yazdı:

Benim araçta da benzer sorun vardı sadece stop etmiyordu fakat ışıklarda durunca rölanti stop edecek gibi oluyordu ayrıca camı açıp kaparken,farı açıp kapatırken ,kaloriferi açıp kapatırken rölanti düşüyor stop edecek gibi oluyordu.Şarj dinamosu ve akü ölçümü sağlam çıktı.Diğer forum sitelerinden bir arkadaştan öğrendim boğaz kelebeği sensörünü (potansiyometre) deniliyor parçayı kendim değiştirdim.Çok şükür düzeldi.Bu parça da rölantiyi etkiliyor.Yoksa elektrikçi tamirciye yolluyor tamirci elektrikçiye yolluyordu kısaca her tamircinin anlayacağı bir arıza değil.100 tl gibi fiyata almıştım.Önce balata spreyi ile temizledim taktım arada bir yapıyordu arızayı baktım düzelecek gibi değil parçayı değiştirince arıza düzeldi.Parçanın yan sanayi olanı vardı fakat fotoğraftakinin aynısını orjinal olanı aldım.

FB_IMG_1549136539820_1(1).jpg

Screenshot_20181031-091210.jpg

Detaylı bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler. Cumartesi Ankara'da oturduğum için İvedik sanayiye gidip sorunun bu parçadan mı kaynaklandığını ustaya soracağım , eğer bilgisi varsa o ustadan devam edeceğim , eğer yoksa cidden artık usta değiştireceğim.Çünkü sürekli bu sorunu dile getirdiğimde bir boğaz kelebeğini temizleyelim diye çare bulmaya çalışıyor. Eğer siz de Ankara'da oturuyorsanız usta öneriniz varsa seve seve denerim.

Aracımda bu sorun iyice ilerlemeye başladı. Bugün akan trafikte  ışıklarda dururken araç stop etti ve tekrardan aynısını 1 km sonra yaptı. Araç artık hiç çekilmez durumda. ? 

Anıl Atakan Atmaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben Kahramanmaraş'tayım.hava kaçakları hortumlardaki küçücük yırtık vs.bile rölantiyi bozmaya yetiyor hatta arıza lambası bile yakıyor.kartel havalandırma hortumu ve valfi ni de kontrol etsinler.ayrıca stop etmesiyle ilgili bir arkadaş kartel havalandırma hortumunu ve subabı değiştirmiş sorunu çözülmüş.

Screenshot_20190214-225131_1_1.jpg

FB_IMG_1550161895945_1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
14.02.2019 - 15:58 tarihinde, Anıl Atakan Atmaca yazdı:

Detaylı bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler. Cumartesi Ankara'da oturduğum için İvedik sanayiye gidip sorunun bu parçadan mı kaynaklandığını ustaya soracağım , eğer bilgisi varsa o ustadan devam edeceğim , eğer yoksa cidden artık usta değiştireceğim.Çünkü sürekli bu sorunu dile getirdiğimde bir boğaz kelebeğini temizleyelim diye çare bulmaya çalışıyor. Eğer siz de Ankara'da oturuyorsanız usta öneriniz varsa seve seve denerim.

Aracımda bu sorun iyice ilerlemeye başladı. Bugün akan trafikte  ışıklarda dururken araç stop etti ve tekrardan aynısını 1 km sonra yaptı. Araç artık hiç çekilmez durumda. ? 

bende de aynı sorun var çözüme ulaştınız mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
27.03.2019 - 22:01 tarihinde, Erkan Temel yazdı:

bende de aynı sorun var çözüme ulaştınız mı?

Kusura bakmayın geç cevap için , maalesef hala çözüme ulaşamadım. Hatta daha da ileri giderek araç bazı durumlar da stop ediyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sanırım benim sorunda bu. Işıklarda , dönüşlerde stop ediyor. Etmese bile edecek gibi olup duruyor. Rölantide hır hır yapıyor bazen stop edecek gibi. Buji, buji kablosu, bobin değişti. Lpg kontrol ettirildi. En son usta elektrik tesisatı olabilir dedi. Götürdüm arıza çıkmadı. Akü şarj dinamosu normal çıktı. Beyin diyenler de var. Gerçekten sinir bozucu bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.