Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yüksek Duran Arka Taraf için Spor Yay

Önerilen Mesajlar

Geçenlerde bagaja baya bi yük koydum arkası çöktü aracım yan profilden baktım acayip güzel duruyordu ?

Yeni araçlarda var bu sorum birkaç 2015 2016 model olan araçlar arkadaşlarım da hepsi düz bu problem yok onlarda dediğiniz gibi acaba sonra dan mı salıyor acaba 

bi golf de amortisör koruyucuları çıkarmayı unutmuşlar video izlemiştim acaba dedim arkada böle bişi varda çıkarmayımı unuttular dedim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motor değiştikçe ön ağırlık da değişir. 2.0 dizel olsa biraz daha eğik olacaktı mesela. Bu yüzden yayları kafamıza göre değişmeyelim, kesmeyelim, preslemeyelim diyoruz. Sokakta gördüğünüz araçla direkt kıyaslamak doğru olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

36 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Motor değiştikçe ön ağırlık da değişir. 2.0 dizel olsa biraz daha eğik olacaktı mesela. Bu yüzden yayları kafamıza göre değişmeyelim, kesmeyelim, preslemeyelim diyoruz. Sokakta gördüğünüz araçla direkt kıyaslamak doğru olmaz. 

2.0 dizel ile 1.0 benzin'in ön amortisör yayları aynıysa buradan tüm tasarımcı Ford yüksek mühendislerine selam olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Alper Sakallı yazdı:

2.0 dizel ile 1.0 benzin'in ön amortisör yayları aynıysa buradan tüm tasarımcı Ford yüksek mühendislerine selam olsun. 

Aynı olduğunu nereden çıkardınız, değil diyorum yazımda. ? Ancak bu demek değildir ki araba 0.2 cm daha inmesin diye takır tukur yapalım. Mutlaka fark olur, oluyor da.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu arkasının yüksek olmasının bi amacı var dı ama neydi unuttum aerodinami için olabilir sonuçta içinde mühendislik var bunu bozmayın derim önerim satın hb alın onun üzerinde oynayın 

Eren Can Güldalı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkasının yüksek gibi durması bir göz yanılması değil mi sizce??

tasarımdan kaynaklı..

marşpiyel plastiği ön tekerin o tarafta 8 cm ise arka tekerin orada 12 cm + bu eğim yukarı doğru arka tamponda devam ediyor.

gerçekte ne kadar kalkık olduğunu öğrenmek için ön teker arkasından ve arka teker önünden yerden yüksekliğini ölçmeniz lazım..

ya hocam sende amma abarttın biz zaten biliyoruz da, zaten o görünüşe gıcık oluyoruz derseniz; benden tarafta sorun yok  ?

aksine sıra dışı bir hava veriyor

millet arabasının arka yaylarını yükseltip kıçını kaldırır, siz şikayet ediyorsunuz  ? 

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Eren Can Güldalı yazdı:

bu arkasının yüksek olmasının bi amacı var dı ama neydi unuttum aerodinami için olabilir sonuçta içinde mühendislik var bunu bozmayın derim önerim satın hb alın onun üzerinde oynayın 

Hiçbir amacı yok, bu tamamen üretimde ilk aracın sedan olmaması kaynaklı, ilk araçtan ziyade sedan için tekrar tasarlanmamasından kaynaklı. Mk4'te bu durumu göremezsiniz örneğin çünkü onun tasarımı çok daha farklı yapıldı. Sedan, Hb ve Sw'nun arka ağırlıkları ciddi farklıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Davlumbaz ile lastik arasındaki boşluk ölçülmeli. En doğru sonuç böyle alınır. Biz off road için araçlarımızı yükseltirken böyle yaoıyorduk. İkitelli'de yaycı var araç ağırlığını orijinal yay teli çapı ve hatvesini/sarım sayısını vs söyleyince Ford mühendislerinin yapmadığı hesabı çökme payı ile yapıyor ve diyor ki size şu çapta şu malzemeden şu sarımda yay lazım. İstiyorum derseniz yapıp veriyorlar. Standart yayda da ön çökük duracak demek ki. Boş yere para vermeyin. Öne yüksek ya da arkaya alçak yay yaptırın. Yalnız malzemesi yerli olmasın çabuk çöküyor onlar da. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Alper Sakallı yazdı:

Ford mühendislerinin yapmadığı hesabı çökme payı ile yapıyor ve diyor ki size şu çapta şu malzemeden şu sarımda yay lazım.

Bayıldım buna, demek Ford mühendisleri hesap yapmıyor, bizim sanayi ustasına kalıyor iş öyle mi...!? :claps:

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Haha 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ön tekerleğin arkası ve arka tekerleğin önünden, yere olan açıklığı ölçebilir misiniz? Bence öyle görünmesinin sebebi marşbiyerin arkaya doğru kalınlaşması.

Murat Kav. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Hiçbir amacı yok, bu tamamen üretimde ilk aracın sedan olmaması kaynaklı, ilk araçtan ziyade sedan için tekrar tasarlanmamasından kaynaklı.

İşte bunu seviyorum :d 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeri belki burası değil ama ucundan konuya dokunulduğu için son zamanlarda tuhafıma giden bir konuya ben de temas edeyim istedim.

Özellikle foruma yeni üye olunduğunda yaşanıyor bu sendrom gördüğüm kadarıyla. Her konuya ama istisnasız her konuya cevap verme, tavsiyeyi aşar boyutta doğrudan direktif verip tedavi etmeye çalışma gibi enteresan bir durum var.

Telefondan giriş yapınca ana sayfada 5 konu görülüyor. Bir bakıyorsunuz alt alta 5 tane aynı profil fotosu.

Yazan kişinin cephesinden nasıl görünüyor bilmem ama dışarıdan bakınca aman dur şuna da yetişeyim, eyvah bir soru daha sorulmuş hemen cevap yazmam lazım gibi bir telaş hâli algılanıyor sadece.

Bu kadar müsrifçe fikirleri sağa  sola doküp saçmak nesnelliğe ve inandırıcılığa inen en büyük darbe. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.