Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yüksek Duran Arka Taraf için Spor Yay

Önerilen Mesajlar

10 dakika önce, Serkan Z. yazdı:

Bu kadar müsrifçe fikirleri sağa  sola doküp saçmak nesnelliğe ve inandırıcılığa inen en büyük darbe. 

Hevesleri kırmayalım lütfen. 

Eğlencemize de engel olmayalım. 

• Beğen 1
  • Şaşırmış 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 dakika önce, Serkan Z. yazdı:

Yeri belki burası değil ama ucundan konuya dokunulduğu için son zamanlarda tuhafıma giden bir konuya ben de temas edeyim istedim.

Özellikle foruma yeni üye olunduğunda yaşanıyor bu sendrom gördüğüm kadarıyla. Her konuya ama istisnasız her konuya cevap verme, tavsiyeyi aşar boyutta doğrudan direktif verip tedavi etmeye çalışma gibi enteresan bir durum var.

Telefondan giriş yapınca ana sayfada 5 konu görülüyor. Bir bakıyorsunuz alt alta 5 tane aynı profil fotosu.

Yazan kişinin cephesinden nasıl görünüyor bilmem ama dışarıdan bakınca aman dur şuna da yetişeyim, eyvah bir soru daha sorulmuş hemen cevap yazmam lazım gibi bir telaş hâli algılanıyor sadece.

Bu kadar müsrifçe fikirleri sağa  sola doküp saçmak nesnelliğe ve inandırıcılığa inen en büyük darbe. 

Ne öğrenciyim be bilgisayar uzmanı ne de doktor... Ben Otomotiv okumuş liseyi ve üniversiteyi 1.likle bitirmiş ve ardından 2 yetkili serviste çalıştıktan sonra uçak teknisyeni olmuş, arada aldığım 14 tane arabanın ayrı ayrı ufak orta büyük sorunlarını halletmiş biri olarak evelallah bir tecrübemiz oldu. Başka markanın forum sitesinde Süper Moderatörüm. Arkadaşlar sormuşlar konular yenili eskili olabilir verdiğim cevaplar forum adabıyla verilen cevaplardır. Forumu okuyarak ve naçizane bildiğim konuları cevaplarım. Forumun özünde, temelinde bu vardır. Eğer fikriniz ve tecrübeniz varsa bir konuda, o konuya cevap vermelisiniz. Verecek tecrübeniz ce fikriniz yoksa da boş konuşmamalısınız. Burası troll sitesi de değil eğlence sitesi de. İnsanlar sorunlarına çözüm aramak ya da çözüm arayanlara yardımcı olmak için bu ortak platformda buluşuyorlar. Hepinize saygı ve sevgilerimle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Alper Sakallı yazdı:

Ne öğrenciyim be bilgisayar uzmanı ne de doktor... Ben Otomotiv okumuş liseyi ve üniversiteyi 1.likle bitirmiş ve ardından 2 yetkili serviste çalıştıktan sonra uçak teknisyeni olmuş, arada aldığım 14 tane arabanın ayrı ayrı ufak orta büyük sorunlarını halletmiş biri olarak evelallah bir tecrübemiz oldu. Başka markanın forum sitesinde Süper Moderatörüm. Arkadaşlar sormuşlar konular yenili eskili olabilir verdiğim cevaplar forum adabıyla verilen cevaplardır. Forumu okuyarak ve naçizane bildiğim konuları cevaplarım. Forumun özünde, temelinde bu vardır. Eğer fikriniz ve tecrübeniz varsa bir konuda, o konuya cevap vermelisiniz. Verecek tecrübeniz ce fikriniz yoksa da boş konuşmamalısınız. Burası troll sitesi de değil eğlence sitesi de. İnsanlar sorunlarına çözüm aramak ya da çözüm arayanlara yardımcı olmak için bu ortak platformda buluşuyorlar. Hepinize saygı ve sevgilerimle. 

Bilmediğiniz emin olmadığınız konularda yazmayın o zaman. ilk aklıma gelenler:

1) ısınma-soğuma konusu

2) xenon konusunda birisine bilmeden cevap verip sonra aynı şeyi bana sordunuz.

3) bu konu yayları kestir yazdınız.

ya trollsün ya da birşey bilmeden her şeyi bildiğini zannediyorsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

Bilmediğiniz emin olmadığınız konularda yazmayın o zaman. ilk aklıma gelenler:

1) ısınma-soğuma konusu

2) xenon konusunda birisine bilmeden cevap verip sonra aynı şeyi bana sordunuz.

3) bu konu yayları kestir yazdınız.

1- ısınma soğuma konusunda termostatın yanlış monte edildiğini contası sıkıntılı olduğunu hala düşünüyorum. 17km'de dizel - benzinli tüm motorlar ısınır. Yokuş inerken de termostat kapar ve radyatördeki suyun motorla olan devirdaimi kesilir ya da azalır ki motor gereğinden fazla soğumasın. 

2- xenonları kendi aracım için sordum. Kendi aracımın eski farlarını açıp mercek taktım ama xenon olduğu için kısa far arızası verip farları kapatıyordu. Elektronik branşım değil biraz anlarım. Bu araçta da herşey beyinden kontrol edildiği için xenonları beyne dost olarak göstermenin yolunu size sordum. Siz de elm ile hid seçeneğini seçmek gerektiğini söylediniz teşekkür ediyorum. 

Park ampulleri de canbus özellikte olmalı dedim. İçinde minik bir ohm'da direnç olmalı yoksa hata veriyor. Siz de kaliteli led ampul kullanmak gerekir dediniz. Kaliteli ledin içinde de led ömrünü uzatmak için zaten direnç var. 

3- Yayları kestir ve uçlarını taşlanmış kapalı uç yaptır dedim standart yayların son hatvesi de bu şekilde. Amortisör son vuruntusu olma ihtimali olabilir diye de yay sardırma önerisinde bulundum. Standart yayın çökme sorunu da tekrarlayabilir boşa 2. Masraf olmasın diye önceki seçeneği yazdım. 

Sıkıntı yok bence Ozan Hocam. Sorun varsa da herkesten özür dilerim. 

Alper Sakallı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

Benim anlayamadığım bir şey var.Biri buraya gelmiş,iyi kötü fikirlerini ve tecrübelerini söylüyor.Nasıl oluyor da veya nasıl bir medeni cesarettir ki o insana böyle bir şey söylenebiliyor.İşi sanki vücudumuzdan çıkan sıvının yarıştırmasına döndürüyorsununuz gibi geliyor ve de çok ayıp oluyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu araç banttan bu şekilde indiyse, bu araba budur! Saatte 200 km yapan bir aracın önüne arkasına kafanıza göre modifiye yapamazsınız. 

Kamu spotunu geçtikten sonra ? hiç bulaşmayın bu işe aman diyim gerçekten... Ön ve arka beraberce belki olabilir, ki onuda hiç tavsiye etmem, ama sadece arkaya olmaz. Aracın kara plastikleri biraz göz yanıltıyor, aracın altı fazla boşmuş gibi görünüyor ama aslında öyle değil

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

bu araç banttan bu şekilde indiyse, bu araba budur! Saatte 200 km yapan bir aracın önüne arkasına kafanıza göre modifiye yapamazsınız. 

Kamu spotunu geçtikten sonra ? hiç bulaşmayın bu işe aman diyim gerçekten... Ön ve arka beraberce belki olabilir, ki onuda hiç tavsiye etmem, ama sadece arkaya olmaz. Aracın kara plastikleri biraz göz yanıltıyor, aracın altı fazla boşmuş gibi görünüyor ama aslında öyle değil

Ön ne kadar yerde ise araç altından akan hava akımı da o kadar az olur ve ön tekerleklerin yola tutunma kabiliyeti o kadar artar. Araç yüksek hızlarda rüzgarın etkisiyle kaput tarafı havaya çekilir önü biraz havalanır, bagaj kısmı ise spoiler vasıtasıyla yere bir miktar basar. Araç eksenini bulur. Ancak 150 200km/h hızlar bu aerodinamiği oluşturabilir. Dediklerinize de katılıyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

39 dakika önce, suat coşkun yazdı:

Benim anlayamadığım bir şey var.Biri buraya gelmiş,iyi kötü fikirlerini ve tecrübelerini söylüyor.Nasıl oluyor da veya nasıl bir medeni cesarettir ki o insana böyle bir şey söylenebiliyor.İşi sanki vücudumuzdan çıkan sıvının yarıştırmasına döndürüyorsununuz gibi geliyor ve de çok ayıp oluyor..

bir kişi bir yanlışı ısrarla yazıyorsa dediğimi tekrar tekrar yazarım. kimsenin iyi kötü fikirlerini tecrübelerini yazmasında yanlış bir şey yok, ama hayır öyle olmaz denilen bir şeyi ısrarla yazan için durum budur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ozan Kar Derdim şu 3 günlük dünyada kimse kimsenin kalbini kırmasın ve eğlence malzemesi yapmasın.Fikirlere karşı çıkabiliriz.Ama hiç tanımadığımız insana da sen trolmüsün veya çok bilmişsin demeye hakkımız yok diye düşünüyorum..

Konu hakkında ki fikrim ise hiç kurcalamayın.Sonuçta mühendis arabayı ürettikten sonra "abovv arkayı yüksek yapmışsız,napcaz master da çıktı,nasıl geri toplarız"demediğine göre bir sebebi vardır.Bir ara benim C Max için de kafa yormuştum.Malum bizim araç biraz alçak.Kaldırım seçiyorum park etmek için çünkü kapı açılmıyor.Araştırmalarım sonucunda aracın dinamikleriyle oynamanın hiç mantıklı olmadığına karar verip,vazgeçtim.Hatta coilover gibi elle indirilip kaldırılan amortisörler varmış.Fakat onlarda biraz apaçi tarzı parçalarmış.Sonuçta vazgeçtik.Kafaya takmayın.Ford araçları diğer araçlara göre en iyi viraj kabiliyetine sahip araçlar.O sebeple fabrika ayarlarıyla oynamayın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konunun fazla uzatıldığını düşünüyorum. Focus -muhtemelen daha spor görünsün diye- önü alçak arkası yüksek duruyor gibi görünüyor ( Ben Alanyadayken kendi arabamın resmini koyup bu görüntüyü azcık konuşmuştuk ama o postu bulamadım şimdi)

Ancak yine de bu araçta bir sorun olabilir. Lastik havaları yanlıştır, amortisör patlamıştır olabilir de olabilir. 

Aynı model bir focusla karşılaştırma mantıklı olabilir. Lastik havaları ideal ayarlandıktan sonra başka focusların yanına konulup göz kararı ve Muratın dediği gibi elinizde bir metre ile yerden yükseklikleri ölçmeniz fikir verir ve de sorun varsa servise gidersiniz.

Yay kesme falan hele sanayide göz kararı yapılan kabul etmek mümkün değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benzinli alıp LPG montajlandığında sorun kalmıyor ?

Birde öneri park ederken; Durmak için frene bastığında araç biraz öne yığılıyor, ayağını frenden kaldırmadan el frenini çektiğinde arkası biraz havada kalıyor, bunun yerine durunca freni bir kere pompalamak veya freni bırakıp (müsaitse) el frenini çekmek bir nebze çözüm olabilir. Anlatabildim mi bilemiyorum.?

--5 dakika sonra eklendi--
27.01.2019 - 12:48 tarihinde, Alper Sakallı yazdı:

Ford mühendislerinin yapmadığı hesabı çökme payı ile yapıyor ve diyor ki size şu çapta şu malzemeden şu sarımda yay lazım.

Doğrudur bu hesabı yapıyordur.

Ancak; Bu usta sadece aracın yerden yüksekliğini hesaplıyordur. O yaylar sadece aracın yüksektisi için koyulmamıştır işin içinde çok fazla değişken var (yol tutuşu, esp nin tepkisi, aracın max. yüklü durumu v.s.) ve bu değişkenlere göre en uygun yayı koymuştur diye düşünüyorum Ford mühendisleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.