Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

ücretli Poşet Uygulaması

Admin

Önerilen Mesajlar

Ücretli poşet uygulamasından sonra ilk defa alışveriş yapıp poşete 25 kuruş ücret ödedim, bunca yıllık alışkanlıkdan galiba biraz garip geldi.

Bunu tek çözümü sanırım yanımızda sürekli poşet taşımak olacak

EDIT: Silinen üyeden kalan konu başlığıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ücretli Poşet Uygulaması olarak değiştirdi

Millet alışamadı. Bizim evin karşısında bim var. Millet poşetsiz çıkıyor. 100 kişiden 1 kişide anca gördüm. Yaşlı bir amca bir elinde baston bir elinde de 1.5 kiloluk yoğurt. İlk defa vatandaş iktidarın çıkardığı bir düzenlemeye karşı çıkıyorlar. Biz millet olarak küçük hesapların insanıyız galiba. Memleket felakete sürüklenirken biz hala poşet derdindeyiz. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben alıyorum poşeti para ile malum 2 poşet 100-150 tl ye doluyor, 50 krş tan kaçacak halimiz yok..

para ile satıldığı kadar sağlam olsalar bari. günümüz poşetleri dayanıksız ve doğaya karışabilir türden. toprağa giren zehir çoktan girdi bile.

dereleri denizleri kirletenlere göz yumulurken poşet ne ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çevreyi düşünülerek yapılmış bir eylem olsa, misal işe önce elektronik eşyalarda kullanılan pillerin doğru şekilde toplanması ve imha edilmesiyle başlarlardı. İnsanımızın kaçı biten kalem pillerini bir torbada biriktirip, geri dönüşüm kutusu arayıp bulup oraya atıyor yahut yetkili merciler bunun kontrolünü, denetimini gerektiği gibi yapıyor ki ?

Bir kalem pilin doğada zararsız hale gelip kendi kendine kaybolma süresi nereden bakarsanız 300 yıldır. Her bireyin, hanenin kullanıp bitti diye çöpe attığı pillerin toplam zararını varın siz hesap edin.

Çevre için poşet kullanımını engelleme bahanesine çok fazla sarılıyorlarsa içeriği doğaya zarar vermeyen yahut minimum zarar veren doğa dostu poşetlerin kullanılmasını zorunlu kılmak, denetimlerini sıkı yapmak, hatta bu poşetlerin geliştirilmesi için çaba sarf etmek gerekirdi.

Neyse, netice itibariyle poşet mevzusunun özü, yüce devletimiz ek bir gelir kapısına daha ulaşmış bulunuyor. Vergi mevzusunda olduğu gibi poşetten alınan paranın da ek gelir kapısı olma özelliğini şu skeç gayet güzel anlatıyor..

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/156559/olacak-o-kadar-allah-vergisi

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Cenk Demirel yazdı:

Neyse, netice itibariyle poşet mevzusunun özü, yüce devletimiz ek bir gelir kapısına daha ulaşmış bulunuyor.

konu dışı ama hazır devlete ek gelir demişken.. abd den solüsyon yolladı arkadaş, 15 dolarlık bir şey.. tax:0 ama işlem ücreti 4.5 tl +damga vergisi= 5.2 tl

oh ne güzel her geleni sok gümrüğe 1 dolar tahsil et

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Mehmet Demir yazdı:

konu dışı ama hazır devlete ek gelir demişken.. abd den solüsyon yolladı arkadaş, 15 dolarlık bir şey.. tax:0 ama işlem ücreti 4.5 tl +damga vergisi= 5.2 tl

oh ne güzel her geleni sok gümrüğe 1 dolar tahsil et

Her zaman diyorum devlet kurmak lazım iyi para var bu işte. Emeksiz yemeğin olduğu tek ticaret sektörü sanırım.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakıt konusunda yıllardır söğüşlenirken gıkını çıkarmayan sevgili halkım poşet savaşlarında aslan kesildi. 

Komik ötesi bir ülkede yaşıyoruz.

Hepsinin bir izahı var mutlaka ama benim idrak yeteneğimin ötesinde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ürünlere bu yüzden %0,5 zam yapılsa kimsenin sesi çıkmazdı. 25 kuruş direkt cüzdandan çıktığı için millet önemser oldu. ?

Delmenin bir çok yöntemi var bu uygulamayı. Ben şimdilik bir mandalina, soğan gibi şeyler alıp kasadan sonra onların poşetlerini kullanıyorum. Tabii büyük alışverişlerde bu yemez. Onuda direkt olarak market arabasını bagaja boşaltıp evde leğenle vs eve çıkarmak olur çözüm büyük olasılıkla. Metro markette yıllardan beri bu uygulama var, küçüklüğümden beri böyle yapardık sanırım geleneği sürdüreceğim. 

Ha birde şuan stoğu bitirmek için mi bilmiyorum bu poşetler amblemsiz olmalı. Şuan buna uyan yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Yakıt konusunda yıllardır söğüşlenirken gıkını çıkarmayan sevgili halkım poşet savaşlarında aslan kesildi. 

Komik ötesi bir ülkede yaşıyoruz.

Hepsinin bir izahı var mutlaka ama benim idrak yeteneğimin ötesinde. 

Market işleten bir tanıdık dedi ki şu markette sattığım ürünlerin hepsine 25 kuruş zam yapsam, müşteri 4 parça ürünle kasaya gelip toplam 1 lira fazla ödese gıkını çıkarmıyor da poşete 25 kuruş isteyince kükreyip duruyorlar ? Dediğiniz gibi bizim insanımız bir garip.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle bir hesap yapalım. Önce sorum şu tam cevabı öğrenemedim. Bu poşet parasından kim ne kadar alıyor. Dedikoduya göre işletme 10 krş, devlet 15 krş.

Geleyim benim hesaba. 1 kg poşet orta boyda yaklaşık 150 adet var. 150*0,25= 37,50 tl. O poşetlerin ortalama kg fiyatı 10 tl. Yani kalan 27,50 tl.

(Rakamlar yanlış olabilir ama sonunda bu işten devlet ve işletmenin hatırı sayılır kar ettiği açık ? )

Teoman S. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

BIM ve A101 toplam şube sayısı 13.000 civarında. 

Ortalama günde 300 poşet satsalar:

13.000 x 300 x 0.25 = 975.000TL yapar.

%40 markete masrafı için kalıyor, %60 devlete "Geri Kazanım Katılım Payı" olarak gidiyor. 

Yani devlete sadece bu iki zincirden ayda yaklaşık 17 Milyar para akacak, bakalım kimler poşet zengini olacak? 

15 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

"Hadi yine iyisiniz Nisan ayına kadar poşetten para almayacağız." Anonim

Siz Mart sonuna kadar hayatın tadını çıkartın,

Biz nasıl olsa sonra canınızı çıkartacağız...          Anonim'in kardeşi

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.