Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Karlı Havalarda Otomatik Vitesli Araç Nasıl Kullanılır ?

Osman Türkol

Önerilen Mesajlar

18 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

hayır kesinlikle kapatılmamalı daima aktif olmalıdır...Sadece araç sürekli olduğu yerde patinaj çeker ve motoru stop ettirirse o zaman kısa süreliğine kapatılmalıdır onun dışında kesinlikle aktif olmalıdır

--8 dakika sonra eklendi--

O tamirci sanırım hiç birşey anlamıyor karda buzda yağmurda asıl olması gerekenden daha çok esp+tcs gibi sistemlere ihtiyaç vardır .Bu sistem aracın kaymasını önlemekte ve yola tutunmasını daha çok saglamaktadir ,örnegin siz gaza fazla basıp aracı patinaja düşürürseniz gazı azaltıp aracın yolu tutmasını sağlamaktadır,Ayrıca araç kaymaya başlayınca her lastiğe farklı güç gönderip aracın kaymasını önlemektedir...Bundan sonra kesinlikle kapatmayın ve o tamirciye uğramayın hiç birşeyden haberi yok...Tcs yani çekiş kontrol sadece araç ilk kalkışta sürekli patiye düşer ve aracı stop ettirirse o zaman kısa süreliğine kapatılır onun dışında hep aktif olmalıdır...Ha ben arabamla drift yapacağım kayacağım diyorsanız sistemi kapatın kapatmazsanız araç bunlara izin vermez...

Teşekkürler bilgiler için ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

32 dakika önce, Osman Türkol yazdı:

Bu cevaplar çok faydalı oldu bence cevap verenlerin hepsine çok teşekkür ederim.Yalnış bildiğimiz doğruları düzelttiğiniz için

Türkiye de maşallah herkes her konuda bilgi sahibi herşeyi iyi bilirler birde doğru olduğunu iddia ederler ,aman inanmayın bunlara esp +tcs özellikle kaygan zeminde hayat kurtaran sistemlerdir yolunuzda tcs nizde hep açık olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Mustafa Kızıltan yazdı:

Kışın Çekiş Kontrolü kapatmak mı gerek? Bilmediğim için soruyorum.

15 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Yapmayın, aklı evvellerin sözlerine kanmayın. 

Bu daha önce de tartışıldı.

Çekiş kontrolu tekerlekler patinaja düştüğünde motor torkunu azaltarak daha güvenli kalkmanızı sağlayan bir özellik. 

Kapatılması gerekmiyor.

Sadece yokuş yukarı ve buzlu zeminde eğer patinaj geçmez ise motor neredeyse stop edecek düzeye kadar dizginlenebiliyor.

Kaldım, kalkamıyorum durumunda çekiş kontrolu kapatılarak lastiğin patinajla ürettiği ısı ile üzerinde bulunduğu buzu eriterek altındaki tabakadan tutunma sağlayarak ilerlemesi mümkün olabilir. 

Yani çekiş kontrolu ancak bu nadir karşılaşılan durumda deneme amaçlı kapatılabilir. 

10 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

hayır kesinlikle kapatılmamalı daima aktif olmalıdır...Sadece araç sürekli olduğu yerde patinaj çeker ve motoru stop ettirirse o zaman kısa süreliğine kapatılmalıdır onun dışında kesinlikle aktif olmalıdır

--8 dakika sonra eklendi--

O tamirci sanırım hiç birşey anlamıyor karda buzda yağmurda asıl olması gerekenden daha çok esp+tcs gibi sistemlere ihtiyaç vardır .Bu sistem aracın kaymasını önlemekte ve yola tutunmasını daha çok saglamaktadir ,örnegin siz gaza fazla basıp aracı patinaja düşürürseniz gazı azaltıp aracın yolu tutmasını sağlamaktadır,Ayrıca araç kaymaya başlayınca her lastiğe farklı güç gönderip aracın kaymasını önlemektedir...Bundan sonra kesinlikle kapatmayın ve o tamirciye uğramayın hiç birşeyden haberi yok...Tcs yani çekiş kontrol sadece araç ilk kalkışta sürekli patiye düşer ve aracı stop ettirirse o zaman kısa süreliğine kapatılır onun dışında hep aktif olmalıdır...Ha ben arabamla drift yapacağım kayacağım diyorsanız sistemi kapatın kapatmazsanız araç bunlara izin vermez...

Arkadaşlar bu konu ile ilgili problem bendeymiş. Çünkü ben bu cümleyi dinlediğimde havalar karlı olmadığından pek aklıma yazmamışım.Doğrusu @Cem Bonevalabim ve diğer arkadaşlar  tarafından belirtilmiş. Bu sabah hemen Tamircimi aradım ve sordum dediğini aktarıyorum "araç durduğu yerde patinaj yapmak istiyorsa sadece kalkış sırasında esp yi kapatıp yerdeki buzu erittikten sonra kalkıyor ve hemen ESP yeniden aktif duruma getiriliyor. Sakın ESP kapalı  seyehat etme diyor " ve en yakın Cem abinin dediği ile aynı oluyor. Her yeni makinanın bir öğrenme aşaması oluyor.Bu da benim otomatik vitesi öğrenmek için başımdan geçen tecrübe oluyor.

@çağlar çetinkaya da iyi giydirmiş temirciye?

Osman Türkol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

araç kaymaya başlayınca her lastiğe farklı güç gönderip aracın kaymasını önlemektedir..

Her tekerleğe farklı güç göndermesi teknik olarak mümkün değil. Uygun tekerleğe fren yaptırarak çalışıyor ESP.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Her tekerleğe farklı güç göndermesi teknik olarak mümkün değil. Uygun tekerleğe fren yaptırarak çalışıyor ESP.

her tekerleğin farkı güçte çalışması demek istediğim olay yani senin dediğin her tekere farklı fren uygulamasını anlatmaya çalışmıştım yanlış ifade etmiş olabilirim Cem abi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.