Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kilometre Sayacı

Semih O.

Önerilen Mesajlar

Geçenlerde Yakup'un yaptığı Mk3 ve Mk4 dizel karşılaştırmasında aynı yolu yapan iki araç arasında kilometre farkı ortaya çıkmıştı. Sonradan takılan geniş ekran göstergeyle alakalı olduğunu düşünmüş ve söylemiştim. Muhtemelen göstergede ayarlanmış olan lastik ebatları farklı. @H. Cenk abi de bugün konuyu açınca bugün fırsat varken kendim de bir test yapmak istedim. İşsizlik başa bela.

Eskişehir - Yalova arasında seyahatim sırasında, GPS bazlı bir takip uygulaması, Google Maps ve aracın km saatini kırmızı ışıkta aynı anda sıfırlayarak yola çıktım. Varış noktamda hepsini aynı anda sonlandırarak testi bitirdim. 

Aracımda 205/55/16 lastikler var. Yola çıkmadan önce (sayılır ?)  hepsi 32.5 psi olarak ayarlanmıştı.

Kullandığım GPS takip uygulaması 1 saniye aralıklarla 20m tutartlıkta kayıt yapıyor (düşük pil tüketimi veya daha yüksek tutarlılık için farklı ayarlar mümkün) istediğiniz zaman durdurup devam etme imkanı tanıyor.

Google Maps bildiğiniz Google Maps zaten.

Neyse gelelim sonuçlara:

Google Maps'de eksiksiz olarak rota koyulunca km bu şekilde görülüyor.

image.png.4e0c261a7a63ce93923a6ee89e820ffe.png

Kullandığım uygulamaya göre (aslında kayıt esnasında küsürat da gösteriyordu, ama sonradan kayboldu)

image.png.2678f60913ea56aacaf63df2b2ad0f65.png

Bu da araç km sayacı

20181229_190309.thumb.jpg.c255258310cb72ad15c609446a49053c.jpg

Semih O. tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Semih O. yazdı:

Muhtemelen göstergede ayarlanmış olan lastik ebatları farklı.

bcmdekini değiştirmeden göstergedekini değiştirip denesene bide ? 

söylenen göstergedeki veri sadece yedek, bcmdeki kullanılıyor, zaten tüm bcm verisini tutuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Ozan Kar yazdı:

bcmdekini değiştirmeden göstergedekini değiştirip denesene bide ? 

söylenen göstergedeki veri sadece yedek, bcmdeki kullanılıyor, zaten tüm bcm verisini tutuyor.

BCM'deki ABS sensörüne filan bilgi veriyordur diyeceğim ama çok saçma olur iki ayrı ayar olması. Ayrıca bcm ve ipc'nim as builtlerini hiç karşılaştırmadım. ?

Bir saat önce, Bekir B. yazdı:

Ben hep GPS de yanılma payı olağandır  diye düşünüyordum 

GPS'de hata payı elbette var abi. Navigasyon bazlı programlar GPS konumunu yol ile eşleştirerek çalışıyorlar zaten. Sadece ham konum verisi olsaydı nasıl olurdu bilemiyorum... Garmin'i alıp çıkayım bir dahakine ?

Orada da kullanılan datuma göre kendi aralarında bile fark çıkar gerçi.

--15 dakika sonra eklendi--
8 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Cenk abinin araba ile F4 arasındaki fark böyleydi.

~114.2 km

~118 km 

%3 falan.

Orada da şu var, hangi aracın ne kadar hatalı olduğunu bilmiyoruz ?

Semih O. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

33 dakika önce, Semih O. yazdı:

Orada da şu var, hangi aracın ne kadar hatalı olduğunu bilmiyoruz ?

Hata varsa hep aynı yönde olacak gibi haliyle bu Mk4'de hata varsa bu Mk3 iyice hatalı demek oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam testte 33 km'de bir 1 km fark çıkıyordu. Cenk abi arabayı test etmek için araçtaki GPS'i sıfırladı 500-600 metre sonra da Y.B.'ı; 20 km sonra y.b. GPS'i geçti (120m) Yani birbirleriyle örtüşüyor. 

--2 dakika sonra eklendi--

Kadranı, lastik ölçüsü, basınçları, şusu busu her bi'şeyi fabrikadan çıktığı gibi olan biri denerse iyi olur ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29.12.2018 - 23:00 tarihinde, Semih O. yazdı:

Geçenlerde Yakup'un yaptığı Mk3 ve Mk4 dizel karşılaştırmasında aynı yolu yapan iki araç arasında kilometre farkı ortaya çıkmıştı. Sonradan takılan geniş ekran göstergeyle alakalı olduğunu düşünmüş ve söylemiştim. Muhtemelen göstergede ayarlanmış olan lastik ebatları farklı. @H. Cenk abi de bugün konuyu açınca bugün fırsat varken kendim de bir test yapmak istedim. İşsizlik başa bela.

Eskişehir - Yalova arasında seyahatim sırasında, GPS bazlı bir takip uygulaması, Google Maps ve aracın km saatini kırmızı ışıkta aynı anda sıfırlayarak yola çıktım. Varış noktamda hepsini aynı anda sonlandırarak testi bitirdim. 

Aracımda 205/55/16 lastikler var. Yola çıkmadan önce (sayılır ?)  hepsi 32.5 psi olarak ayarlanmıştı.

Kullandığım GPS takip uygulaması 1 saniye aralıklarla 20m tutartlıkta kayıt yapıyor (düşük pil tüketimi veya daha yüksek tutarlılık için farklı ayarlar mümkün) istediğiniz zaman durdurup devam etme imkanı tanıyor.

Google Maps bildiğiniz Google Maps zaten.

Neyse gelelim sonuçlara:

Google Maps'de eksiksiz olarak rota koyulunca km bu şekilde görülüyor.

image.png.4e0c261a7a63ce93923a6ee89e820ffe.png

Kullandığım uygulamaya göre (aslında kayıt esnasında küsürat da gösteriyordu, ama sonradan kayboldu)

image.png.2678f60913ea56aacaf63df2b2ad0f65.png

Bu da araç km sayacı

20181229_190309.thumb.jpg.c255258310cb72ad15c609446a49053c.jpg

Bu göstergelerin sahibi arabaların lastik ebatlarını kesin bilsek o ebadın bizim ebada oranı bu farkı veriyor mu bakardık. 

MCA katalogunda 215 55 16 ve 215 50 17 (2.0 dizeller 1,6 dizeller vs ) ebatlar olduğunu gördüm. Bunları aşağı yukarı %1,5- 2,5 farkettiriyor. 

Muhtemelen değişimde öyle bir lastik takarsak sorunumuz çözülür dye düşünüyorum ?

Bu arada satarrken herkes km düşürür biz yükseltiyoruz diyeceğiz ? Keşke göstergeyi takarken km yi hiç düzelttirmeseydik. 

Bu arada ben ne ters adammışım. Millet km düşürür biz yükseltiyoruz. Millet pert arabayı kayıtsız diye satar benim hatırlanırsa kayıtsız kazasız golfüm tramerde pert çıkmıştı. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, H. Cenk yazdı:

Bu göstergelerin sahibi arabaların lastik ebatlarını kesin bilsek o ebadın bizim ebada oranı bu farkı veriyor mu bakardık. 

MCA katalogunda 215 55 16 ve 215 50 17 (2.0 dizeller 1,6 dizeller vs ) ebatlar olduğunu gördüm. Bunları aşağı yukarı %1,5- 2,5 farkettiriyor. 

Muhtemelen değişimde öyle bir lastik takarsak sorunumuz çözülür dye düşünüyorum ?

Müsait bir zamanında Savaş Usta'ya kontrol ettir istersen abi. Düzeltmek için lastik değiştirmek İngiliz usulü çözüm gibi. Tabi zaten alacaksan bir şey diyemem ?

1 saat önce, H. Cenk yazdı:

Bu arada satarrken herkes km düşürür biz yükseltiyoruz diyeceğiz ?

100 bin km'de 3 bin devede kulak bence, canını sıkıyorsa, sıktığına değmez bana sorarsan. Piyasadaki arabaları düşününce konusunu bile etmeye değmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

53 dakika önce, Semih O. yazdı:

Müsait bir zamanında Savaş Usta'ya kontrol ettir istersen abi. Düzeltmek için lastik değiştirmek İngiliz usulü çözüm gibi. Tabi zaten alacaksan bir şey diyemem ?

100 bin km'de 3 bin devede kulak bence, canını sıkıyorsa, sıktığına değmez bana sorarsan. Piyasadaki arabaları düşününce konusunu bile etmeye değmez.

Yani benim yazlık da kışlık da lastikler ölü. değişseler iyi olur. 

Can sıkmaya değmez de yakıt hesabı tutmaktan vazgeçtim nasıl olsa araba km yi doğru göstermiyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.