Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 1

Alper Sakallı

Soru

Merhaba Arkadaşlar.

2012 model 142bin km'de Focus 1.0 EcoBoost Titanium manuel vites ve sadece benzinli aracımdaki bazı durumların çözümü için tecrübelerinizi paylaşmanızı rica edeceğim.

Şikayetlerim:

- Rölantide sarsıntılı bir titreşim.

- Yokuş kalkış desteğinin çalışmaması.

Öncelikle aracımın rölantide titreme sorunu olduğu için geçen hafta Özel Ford Servisinde buji takımı değişti ve sarsıntı 1 haftalığına %80 oranında düzeldi.

Bugün Cruse Control ile giderken emisyon lambası yandı ve rölantideki titreşim arttı. 

Gürkan Hocamla buluşmamızda Focccus programı ile gizli özellikleri açarken, yokuş kalkışın devre dışı bırakıldığını gördük. Düzelttiğinde ise gösterge ekranından uyarı verdi.

Arıza kodlarını da okudu ve hafızada şunlar çıktı:

P0420 Katalizör sistem verimi eşik değerin altında (Sıra 1)

P0807 Kavrama konumu algılayıcı devresi düşük

P0558 Fren takviye basıncı algılayıcı devresi yüksek giriş

P086A Boş konum sensör devresi açık

P0832 Kavrama pedalı anahtarı A devresi

P0835 Kavrama pedalı anahtarı B devresi yüksek.

Arızaların çoğu silindi şuan arıza/emisyon lambası yanmıyor ancak titreşim devam ediyor.

Yokuş kalkış çalışmıyor göstergedeki ayarlardan açınca uyarı veriyor. 

Gürkan Hocam sağ olsun Savaş ustayla görüştü P0420 için katalizörün değişmesi gerekir dedi egzozcuya yönlendirdi. Egzozcu katalizör sağlam, ateşlemede sorun var dedi. Mekanik servisine gittiğimde Bujilerin kodu aynı olsa bile markası önemli dedi. Orijinal olmalı dedi. Yarın henüz 7 günlük olan bujiye bakacağım markası ve numarası orijinalle uyuşuyor mu diye.

Ekstra olarak aracın evveliyatında motor ve üst kapak değişmiş. Baskı balata değişerek Volant tornalanmış.

Okuduğunuz için teşekkür eder, değerli fikirlerinizi beklerim.

Alper Sakallı tarafından düzenlendi
Manuel Vites belirtildi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Lastik basınç kapalıydı, yokuş kalkış açık görünüyordu. Lastik basıncı açıp abs initialize ecu yapınca düzeldi, resetleyince basınçları çalıştı yada öyle umuyorum.

Ama ilginç olan şu; aracın motoru değişmiş ve sonrasında silindir kapak contası revizyon görmüş. Servis geçmişi oldukça kabarık. Nisan 2018 de baskı balata değişmiş volant taşlanmış (müşteri ısrarı ve garanti yoktur ibaresi düşülmüş).

Debriyaj şu an hiç iyi durumda değil maalesef.

Ve tüm işlemler yetkili serviste yapılmış. Yine 4. ayda beyaz duman atma sebebiyle silindir kapağı revizyon görmüş.

Açıkçası çok bildiğim bir motor değil, ustalık derecesinde anlamam da, ancak araba halinden hiç memnun değil.

Önceki sahibi 3 ay önce almış ve ondan da Alper almış, belli ki vatandaş başedememiş/ iyi bir usta bulup sorunları çözememiş...

Benzeri bir durumla @Necati Ustundağ karşılaşmıştı, @Servet Ö. den de yorum alsak.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Katilizör dolmuş yada üstündeki sensörlerde problem var. Bu nedenle sarsıntılı çalışıyor arabanız. Egsozcu nasıl muayne etti bilemem. (Bir ihtimalle maf sensörü te kirlenmiş olabilir.)

Debriyaj pedalına bağlı olan sensör ve/ya şanzıman üzerindeki viteste-boşta sensörü arızalı.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 dakika önce, Servet Ö. yazdı:

maf sensörü

Maf benimde aklıma geldi, yarın bujileri değiştirdiği özel servise gidip bujilere ve maf sensörüne baktırmasını söylemiştim...

--0 dakika sonra eklendi--

Katalizör üzerindeki sensör arızasını nasıl tespit edebiliriz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

P0807 Kavrama konumu algılayıcı devresi düşük

P0558 Fren takviye basıncı algılayıcı devresi yüksek giriş

P086A Boş konum sensör devresi açık

P0832 Kavrama pedalı anahtarı A devresi

P0835 Kavrama pedalı anahtarı B devresi yüksek.

Bu hataların nedeni debriyaj sensörü (müşürü) olabilir.

Cruise control yada hill holder devredeyken debriyaja basılıp basılmadığını ecunun algılaması gerekiyor, kontrol ettiği sırada beklenmedik bir tepki alıyor ve hata veriyor, birden fazla hata verdiğine göre ya sensör bozuk ya kablosu vs çıkmış/takılmamış yada kesik olabilir. 

P0420 Katalizör sistem verimi eşik değerin altında (Sıra 1)

Cevap sorunun içinde ve bununla ilgili Server yorum yapmış zaten. 

Volantı taşlatmaya tenezzül edecek kişi zaten aracı kullanmaya niyetli değilmiş. Rölantideki titreşime sebep olmaz, kavrama anında çalışan bir parça olduğu için. Yine de yenisi ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

Motor üst kapağı değişimi aracın daha önce hararetten dolayı üst kapağın eğildiğini düşündürüyor. (kronik soğutma tesisatı probleminden dolayı) Üst kapat garantiden değişmiş olsa bile uzun vadede çok randıman vermediğini duymuştum serviste. Sizin söylediğiniz 4. aydaki conta değişimi bunu doğrular nitelikte bir tespit oldu benim için.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
38 dakika önce, Necati Ustundağ yazdı:

Rölantideki titreşime sebep olmaz, kavrama anında çalışan bir parça olduğu için.

Volant kavrama anında değil her daim döner. Bu yüzden rolantide titremeye neden olabilir. Taşlanabilir eğer kabul edilebilir değerlerdeyse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cruise control debriyaja ya da frene basınca devreden çıkıyor. Debriyaj ve fren sensörleri sağlam mıdır? 

Araç soğukken değil de, sadece ısındıktan sonra rölantide titritor. Yani ideal rölanti devrinde titriyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 saat önce, Alper Sakallı yazdı:

Cruise control debriyaja ya da frene basınca devreden çıkıyor. Debriyaj ve fren sensörleri sağlam mıdır

Debriyaja bastıktan sonra cruise control devreden cıktığında tekrar hata olușmuyorsa, debriyaj sensöründe sorun yoktur. 

--1 dakika sonra eklendi--
19 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Volant kavrama anında değil her daim döner. Bu yüzden rolantide titremeye neden olabilir.

Balans sorunu varsa geçerli sanırım bu durum. 

Necati Ustundağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Stop ederken sallantı olmuyor. Rölanti devri 900 olsa iyi olacak aslında. Bujiler sökülüp kontrol edildi orijinal ve parça noları doğru idi. Maf sensörünü de söküp balata spreyi ile temizledim. Sanki etki etmedi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracın benzin enjektörlerini temizletmek için servise bıraktım ve enjektörcü püskürtmesine bakmak için cihaza bağlayınca anladık ki çok kurum/karbon bağlamış ve süzgeci de biraz dolmuş. Titreşimi %99 enjektörden yapıyor dedi usta. Sonucu paylaşacağım. 

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Alper Bey ben opetten yakıt alırken aracımda sarsıntı vardı. Şuan Po dan alıyorum (siz de alıyor olabilirsiniz % 5 indirimimiz var ) ve gayet sessiz ve sarsıntısız çalışıyor.

2 saat önce, Alper Sakallı yazdı:

Aracın benzin enjektörlerini temizletmek için servise bıraktım ve enjektörcü püskürtmesine bakmak için cihaza bağlayınca anladık ki çok kurum/karbon bağlamış ve süzgeci de biraz dolmuş. Titreşimi %99 enjektörden yapıyor dedi usta. Sonucu paylaşacağım. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Alper Bey ben opetten yakıt alırken aracımda sarsıntı vardı. Şuan Po dan alıyorum (siz de alıyor olabilirsiniz % 5 indirimimiz var ) ve gayet sessiz ve sarsıntısız çalışıyor.

Total'den fullemiştim ancak Opet'in yakıtını da beğenirim. Arabamla daha fazla zaman geçirdikçe güzel yakıtı ve istasyonu bulacağım. Bizim oralarda PO hiç yok ? ancak depo bitmeye yakınken yol üstünde görüp fulletirim. Teşekkür ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.