Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 2 Elm327 ile Hec Rom Güncelleme

Erdal P.

Soru

Arkdaşlar merhaba.aranıza yeni katıldım.uzun zamandır konuyu ve forumu takip ediyorum.aracım 2008 makyajlı focus trend.aracımda eco mod ve otomatik kilitleme özelliklerini aktif etmek istiyorum.elm 327 kabloyu aliexpressten aldım.elmconfig programıyla bağlandım.ancak yalnız 120 km'den sonra uyarı özelliğini aktif edebildim.forumdan okuduğum kadarıyla eco mod ve otomatik kilitleme özelliğini aktif edebilmek için rom güncellemesi yapılması gerekiyor.HEC menüsündeki güncelleme sayfasına girdiğimde rom versiyonunun 230 olduğunu gördüm.yükseltilebilecek rom listesinde ise aşağıda  eklediğim ekran görüntüsündeki ROM versiyonları çıkıyor.hangisini yükleyeceğim konusunda tereddütte kaldım.yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı?verceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

IMG_20181206_191444.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
26 dakika önce, Erdal P. yazdı:

Bu işten anlayan bir babayiğit yokmu.? Kaç gündür laptop, şarj kablosu ve elm kablosu ön koltukta dolaşıyorum forumdan cevap gelecek diye ?

Forscan denedin mi. Otomatik kilitleme yapılıyor diğerini bilmiyorum. elmconfig hiç kullanmadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
28 dakika önce, Mustafa Kızıltan yazdı:

Forscan denedin mi. Otomatik kilitleme yapılıyor diğerini bilmiyorum. elmconfig hiç kullanmadım. 

Öncelikle forumdaki ilk mesajıma ilk cevabı verdiğiniz için teşekkür ederim  Mustafa Kızıltan.Forscan vardı da elm cihazı desteklemiyordu diye hatırlıyorum.Varsa yarın  bir daha deneyeyim.olursa burdan yazarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
06.12.2018 - 20:16 tarihinde, Erdal P. yazdı:

Arkdaşlar merhaba.aranıza yeni katıldım.uzun zamandır konuyu ve forumu takip ediyorum.aracım 2008 makyajlı focus trend.aracımda eco mod ve otomatik kilitleme özelliklerini aktif etmek istiyorum.elm 327 kabloyu aliexpressten aldım.elmconfig programıyla bağlandım.ancak yalnız 120 km'den sonra uyarı özelliğini aktif edebildim.forumdan okuduğum kadarıyla eco mod ve otomatik kilitleme özelliğini aktif edebilmek için rom güncellemesi yapılması gerekiyor.HEC menüsündeki güncelleme sayfasına girdiğimde rom versiyonunun 230 olduğunu gördüm.yükseltilebilecek rom listesinde ise aşağıda  eklediğim ekran görüntüsündeki ROM versiyonları çıkıyor.hangisini yükleyeceğim konusunda tereddütte kaldım.yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı?verceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

IMG_20181206_191444.jpg

512 en günceli ama 508 ya da 509 kur bence. İnternete bağlı olman gerekir. Kurulum internet hızına göre 15-20 dakikada biter. Kurulum esnasında bazen gösterge ışığı sönecek sadece dörtlü yanacak paniğe kapılma normal bir şey. Herhangi bir sebepten dolayı kurulumda hata alırsan tekrar kurma sayfasına gel yeniden kurulum yapmaya başla. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 saat önce, Feyyaz Afacan yazdı:

512 en günceli ama 508 ya da 509 kur bence. İnternete bağlı olman gerekir. Kurulum internet hızına göre 15-20 dakikada biter. Kurulum esnasında bazen gösterge ışığı sönecek sadece dörtlü yanacak paniğe kapılma normal bir şey. Herhangi bir sebepten dolayı kurulumda hata alırsan tekrar kurma sayfasına gel yeniden kurulum yapmaya başla. 

Feyyaz hocam teşekkür ederim öncelikle. Siz daha önce yaptınız mı bu işlemi.yanlış bişey yapmak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Erdal P. yazdı:

Feyyaz hocam teşekkür ederim öncelikle. Siz daha önce yaptınız mı bu işlemi.yanlış bişey yapmak istemiyorum.

Evet Hocam defalarca yaptım. Önceki yazdıklarıma dikkat edin. Herhangi bir sıkıntı olmaz. Kendi telefonunuzun internetin bilgisayarla paylaşıp yapın. Operatörlerin internetleri hızlı olur genelde. Korkacak bir şey işlem yarıda kalırsa tekrar yapın. Usbler sağlam olsun mutlaka. Biraz zaman alıyor tek sıkıntısı o. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Feyyaz Afacan yazdı:

Evet Hocam defalarca yaptım. Önceki yazdıklarıma dikkat edin. Herhangi bir sıkıntı olmaz. Kendi telefonunuzun internetin bilgisayarla paylaşıp yapın. Operatörlerin internetleri hızlı olur genelde. Korkacak bir şey işlem yarıda kalırsa tekrar yapın. Usbler sağlam olsun mutlaka. Biraz zaman alıyor tek sıkıntısı o. 

Bugün romu 508'e güncelledim.Herhangi bir problem yaşamadım. Sonrasında ise ;

1-Eco modu açabildim,

2-Radyo Bilgi seçeneği Menüde görünür hale geldi.Fakat Ekranda radyo bilgileri görünmüyor. (orjinal teybi söküp multimedya cihazı takmıştım ondan olabilir.),

3-Otomatik kilidi aktif edemedim.İlgili Menülerde otm.kilidi tikledim.Yine de çalıştıramadım,

4-DTC'leri okutunca Aşağıdaki ekran görüntülerindeki hatalar çıktı sildim,

Sonuç olarak aracımın yazılımını güncelledim.Şu an bir sorun yok.Feyyaz Afacan beye verdiği bilgiler için teşekkür ederim.

IMG_20181210_165833.jpg

IMG_20181210_165855.jpg

IMG_20181210_170654.jpg

IMG_20181210_170221.jpg

IMG_20181210_170741.jpg

Erdal P. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19 saat önce, Feyyaz Afacan yazdı:

Bunu güncellediğimiz zaman ne gibi farklılıklar oluyor? Ben daha bakamadım benim ki hangisi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Mustafa Kızıltan yazdı:

Bunu güncellediğimiz zaman ne gibi farklılıklar oluyor? Ben daha bakamadım benim ki hangisi.

Eco mod aktif etmenize rağmen çalışmıyorsa eprom güncellemesi gerekir. Aktif ettiğinizde çalışıyorsa gerek yok. Genellikle 2008,2009 model araçlarda çalışmıyor güncelleme gerekiyor. Güncelleme yapma zorunluluğu yok. 

--1 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Erdal P. yazdı:

1-Eco modu açabildim,

2-Radyo Bilgi seçeneği Menüde görünür hale geldi.Fakat Ekranda radyo bilgileri görünmüyor. (orjinal teybi söküp multimedya cihazı takmıştım ondan olabilir.),

3-Otomatik kilidi aktif edemedim.İlgili Menülerde otm.kilidi tikledim.Yine de çalıştıramadım,

Sonuç olarak aracımın yazılımını güncelledim.Şu an bir sorun yok.Feyyaz Afacan beye verdiği bilgiler için teşekkür ederim.

IMG_20181210_165833.jpg

IMG_20181210_165855.jpg

IMG_20181210_170654.jpg

IMG_20181210_170221.jpg

IMG_20181210_170741.jpg

Bu işaretlediğim yerlere tik atın hareket halinde kapıların otomatik olarak kilitlenmesi özelliği aktif olacak. 

otomatik kapı kilitleme.JPG

--4 dakika sonra eklendi--

Orijinal radyo olmadığı için radyo bilgileri panelde görünmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10.12.2018 - 19:28 tarihinde, Feyyaz Afacan yazdı:

Eco mod aktif etmenize rağmen çalışmıyorsa eprom güncellemesi gerekir. Aktif ettiğinizde çalışıyorsa gerek yok. Genellikle 2008,2009 model araçlarda çalışmıyor güncelleme gerekiyor. Güncelleme yapma zorunluluğu yok. 

--1 dakika sonra eklendi--

Bu işaretlediğim yerlere tik atın hareket halinde kapıların otomatik olarak kilitlenmesi özelliği aktif olacak. 

otomatik kapı kilitleme.JPG

--4 dakika sonra eklendi--

Orijinal radyo olmadığı için radyo bilgileri panelde görünmez.

Feyyaz hocam Bugün dediğiniz şekilde yaptım.otomatik kilit aktif oldu.ayrıca direksiyonumun sertliğinden şikayetçiydim.EHPAS modülünden değerleri yükselttim.comfort modunda araç hareketsizken (0km için 3300 olan değeri 3500 yaptım)direksiyonda biraz yumuşama oldu.bu tür bir sorunu olan varsa belki bu bilgide yardımcı olabilir.

IMG_20181211_111104.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10.12.2018 - 18:12 tarihinde, Erdal P. yazdı:

1-Eco modu açabildim,

IMG_20181210_165833.jpg

IMG_20181210_165855.jpg

IMG_20181210_170654.jpg

IMG_20181210_170221.jpg

IMG_20181210_170741.jpg

Elm cihazının hızını 500000 den 38400 e düşürerek araca bağlanın bu hata kodları ondan çıkıyor.Benim aracımda öyle oldu.Araca obd girişinden den Ford Focus 2 yi seçerek bağlanın.Gördüğünüz hata kodlarını  silin.Read dtc clear dtc.Cihazın bağlantını kesin .obd girişinden çıkarın.Aracınızı bir kaç gün kullanın.Daha sonra 38400 hızında aracınıza bağlanın hata kodlarını kontrol edin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar bu elm 327 denilen cihazı almak istiyorum. Şu linkteki ile cruise control ve diğer özellikleri açabiliyor muyum. Yoksa sadece arıza silmek için mi bilemedim ?

bu veya

https://urun.n11.com/tespit-ve-test-cihazlari/elm327-pic18f25k80-v15-bluetooth-turkce-ariza-tespit-cihaz-elm-P323578683

bu

https://urun.n11.com/tespit-ve-test-cihazlari/elm327-v15-kablolu-turkce-arac-ariza-tespit-cihaz-elm-327-obd2-P323578734

oluyor mu acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.