Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

“ER-OL
  • 0
Ömer ozcan

Powershiftin Kronik Sorunu! #gelinsorunubirlikteçözelim

Soru

2018 mart ayında sorgulamadan araştırmadan birazda ilk aracımı almam hasebiyle tecrübesizliğimden 2012 model ford focus benzinli otomatik araç aldım.2. ayda aracın şanzımanında ki sarsıntıları hissetmeye başladım. Ankara kartaş ford yetkili servisine götürdüm kayıt açmadan baktılar sorun yok dediler ancak araç beşik gibi sallanıyordu ertesi hafta kayıt açtırdım birlikte test sürüşüne çıktım kayda değer bir titremenin olmadığını söyledi.Bende olayı resmileştirmek adına kontrol edilip bir sorun olmadığını kaşeleyip vermesini istedim ve aldım bu sırada şanzımanın mekanik sesler çıkardığını araç bazen gazdan ayağımı çektiğim halde devirin yükseldiğini, gaza geç tepki verip sonra biirden ne atıldığını ilettim ancak ustamız dalga geçer gibi powershiftin çalışma prensibi bu olabilir mekanik sesler illa çıkar vb. cümleler kurdu. Araştırmalarım sonucu hemen hemen her kullanıcı benzer sorunları yaşıyor onlarca şikayet var.Hata türkiyede bilinçli bir kullanıcı hakkını arıyarak çözüme ulaşmış araç değişimi yapılmış ford tarafından(ilgili link: https://forum.donanimhaber.com/ford-powershift-sanziman-titreme-problemi-kronik-problem-cozulemiyor--116371787 ) Avustralya forda bu kronik arızalı şanzımanından dolayı 10 milyon dolar gibi Avustralya tarihindeki en büyük cezayı kesmiş(İlgili link: https://www.abc.net.au/news/2018-04-26/ford-hit-with-record-10-million-fine-for-unconscionable-conduct/9699474 ). Ben benzer sorunları yaşayan arkadaşlarla bir konsorsiyum kurarak birlikte hareket etmek istiyorum. Gelin birlikte hakkımızı arayalım.

Ömer ozcan tarafından düzenlendi

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 44 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
Bir saat önce, Ozkan O. yazdı:

Bedava demedim zaten 🙂 kendi tecrubemden bahsettim. Dusunun bir arabaniz var satacaksiniz alacak kisi servise gidiyor kayitlara bakiyor birde ne gorsun alacagi aracin 3 kere kavramasi degismis. Acaba o abimiz arabayi alirmi?

bence alır. ben değişmemişine göre daha çok para bile veririm daha yeni çünkü.

tabi sorunun çözülmüş olması şartıyla.

Ben yeni nesil kavrama ile sorun çözüldü diye biliyordum ama bu başlıkta aksi iddia ediliyor. 

Vurgulamam gerekirse tabiki aracın sorunlu olması değerini düşürür, ama bu sorunun çözülmüş olması etkilemez.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

benim araba 2015 focus 1.5 dizel otomatik yağlı tip şanzıman başımdan geçenleri size tek tek yazıcam;

arabayı 2017 aralık ayında 44 bin km garantili ve de servis bakımlı olarak aldım, servis geçmişindede hiç bir sıkıntısı yoktu,

45 bin km bakıma girdim şanzımanın yağına kadar değişti,

46 bin km de şehir içinde ilerlerken ışıklara yaklaştığımda durmak için frene bastım ve araba çok şiddetli bir şekilde sarsıla sarsıla durdu arabada eşim vardı çığlık attı resmen, şanzıman uyarısı verdi kontağı aç kapa yeniden çalıştırıp uygun yere aldım ve ford euro servisi aradım cihaza bağladılar ve arabayı servise çektireceklerini söylediler,

yapılan çalışmalar sonucunda arabanın vites geçişlerinde geçikme ve bazen geçmediği sıkıntılı olduğu anlaşıldı otosan mühendislik birimi mekatronik ünitesinin değişmesine karar verdi, değişim yapıldı, sonraki süreçte sabahları soğukken P den D ye alınca küt diye ses gelmeye başladı  bunun normal olduğunu düşündüm ve burda bir konuda paylaşım yaptım daha önce kullanan arkadaşlar bunun normal olmadığını servise gitmemi söylediler,

servise tekrar müracaat ettim ve yapılan testler sonucunda volantın değişmesi gerektiğini otosanın mühendislik birimi karar verdi, değişim yapıldı ama kütleme sesi kaybolmadı, 4 hafta önce 60 bin bakımına 59 bin km girdim bakımdan bir müddet sonra şanzıman uyarı vermeye başladı 1 saniyeliğine tekleme yapıyordu uyarı veriyor hemen kayboluyordu ama motor arıza ışığı yanmıyordu servise gittim cihaza bağladılar hiçbirşey göremediler, servide 1 gün bırak gün içinde ara ara test eder görmeye çalışırız dediler tabi hiç birşey yapmadı (arabanın gıcıklığı bana) neyse hafta sonu ailecek evden çıktık eşime video çekmesini söyledim tam o çekmeye başlarken uyarı verdi yine ama iyi yakalayamadık tüh falan derken sen video kaydetmeye devam et bu yapar yine ben malımı biliyorum derken 100 metre gitmeden yine yaptı videoyu servisdeki teknisyen arkadaşa attım yarın hemen getir bakarız dedi neyse 100 metre gitmeden yine yaptı ve bu sefer motor arıza ışığınıda yaktı tabi her uyarı verişinde şanzıman 1 saniyeliğine tekleme yapıyordu, neyse tesadüf artık ford servisin önünden geçerken euroservisin aracını gördüm hemen cihaza bağladılar ve hata kodunun fotosunu çektiler ve arabayı ertesi gün servise bıraktım, araç 100 km cihaza bağlanarak uzun yol testine çıkarıldı cihazın kaydettiği arıza kodları artık tam nedir bilmiyorum otosan mühendislik birimiyle paylaşıldı, sonuç olarak mühendislik birimi şanzımanın komple değişmesine karar verdi, servis garantiden sıfır şanzıman talep etti fakat garanti işi yokuşa sürerek kabul etmedi servise mekatroniği değiştirin diye belirtmişler servisde bu parçanın ve volantın daha önce değiştiğini fakat sorunların giderilmediği belirtmiş, bende 4443673 arayarak kesinlikle parça değişimini ve tamiratı kabul etmediğimi komple şanzıman istediğimi belirttim 24-48 saat içinde dönüş yapılacağı söylendi ama arayan olmadı servis 1 gün sonra beni aradı dosya geri düştü tamiratı kabul etmişsiniz diye tabi şaşırdım ben böyle bir talepte bulunmadım hatta komple şanzıman değişmez ise arabayı servisden almicamı belirttim dedim 1 gün sonra servise bilgi gelmiş müşteriye şanzıman değişimini kabul etmediğimizi söyleyin diye servis benim tutumumu bildiği için biz müşteriye bunu söyleyemeyiz garanti olarak siz söyleyin diye belirtmişler 2 veya 3 gündür aranmayı bekliyorum ama aramıyorlar, bugün ben aradım yine durumu belirtim en kısa sürede beni arayacaklarını söylediler ama ne arayan var ne soran, kusura bakmayın biraz uzun oldu ama benim başımdan geçen olayda bu.

--3 dakika sonra eklendi--

garantinin tutumu yüzünden şunu hissettim arabanın garantisinin bitmesine  4 ay var oyalayabildiğimiz kadar oyalayalım mantığı ile yaklaşıyorlar.

--11 dakika sonra eklendi--

mühendislik biriminin bu sorunu şanzımanı üreten firmayla illaki görüştüğünü vede sorunun çözülemez olduğunu kanaatine vardıklarını ve buna istinaden komple şanzıman değişimi talep etmelerini istediğini düşünüyorum yoksa bunu otosan mühendislik birimi tamam ya biz işin içinden çıkamadık değiştirin gitsin dememiştirler.

Adem Kazıl tarafından düzenlendi

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
1 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

benim araba 2015 focus 1.5 dizel otomatik yağlı tip şanzıman başımdan geçenleri size tek tek yazıcam;

arabayı 2017 aralık ayında 44 bin km garantili ve de servis bakımlı olarak aldım, servis geçmişindede hiç bir sıkıntısı yoktu,

46 bin km de şehir içinde ilerlerken ışıklara yaklaştığımda durmak için frene bastım ve araba çok şiddetli bir şekilde sarsıla sarsıla durdu arabada eşim vardı çığlık attı resmen, şanzıman uyarısı verdi kontağı aç kapa yeniden çalıştırıp uygun yere aldım ve ford euro servisi aradım cihaza bağladılar ve arabayı servise çektireceklerini söylediler,

yapılan çalışmalar sonucunda arabanın vites geçişlerinde geçikme ve bazen geçmediği sıkıntılı olduğu anlaşıldı otosan mühendislik birimi mekatronik ünitesinin değişmesine karar verdi, değişim yapıldı, sonraki süreçte sabahları soğukken P den D ye alınca küt diye ses gelmeye başladı  bunun normal olduğunu düşündüm ve burda bir konuda paylaşım yaptım daha önce kullanan arkadaşlar bunun normal olmadığını servise gitmemi söylediler,

servise tekrar müracaat ettim ve yapılan testler sonucunda volantın değişmesi gerektiğini otosanın mühendislik birimi karar verdi, değişim yapıldı ama kütleme sesi kaybolmadı, 4 hafta önce 60 bin bakımına 59 bin km girdim bakımdan bir müddet sonra şanzıman uyarı vermeye başladı 1 saniyeliğine tekleme yapıyordu uyarı veriyor hemen kayboluyordu ama motor arıza ışığı yanmıyordu servise gittim cihaza bağladılar hiçbirşey göremediler, servide 1 gün bırak gün içinde ara ara test eder görmeye çalışırız dediler tabi hiç birşey yapmadı (arabanın gıcıklığı bana) neyse hafta sonu ailecek evden çıktık eşime video çekmesini söyledim tam o çekmeye başlarken uyarı verdi yine ama iyi yakalayamadık tüh falan derken sen video kaydetmeye devam et bu yapar yine ben malımı biliyorum derken 100 metre gitmeden yine yaptı videoyu servisdeki teknisyen arkadaşa attım yarın hemen getir bakarız dedi neyse 100 metre gitmeden yine yaptı ve bu sefer motor arıza ışığınıda yaktı tabi her uyarı verişinde şanzıman 1 saniyeliğine tekleme yapıyordu, neyse tesadüf artık ford servisin önünden geçerken euroservisin aracını gördüm hemen cihaza bağladılar ve hata kodunun fotosunu çektiler ve arabayı ertesi gün servise bıraktım, araç 100 km cihaza bağlanarak uzun yol testine çıkarıldı cihazın kaydettiği arıza kodları artık tam nedir bilmiyorum otosan mühendislik birimiyle paylaşıldı, sonuç olarak mühendislik birimi şanzımanın komple değişmesine karar verdi, servis garantiden sıfır şanzıman talep etti fakat garanti işi yokuşa sürerek kabul etmedi servise mekatroniği değiştirin diye belirtmişler servisde bu parçanın ve volantın daha önce değiştiğini fakat sorunların giderilmediği belirtmiş, bende 4443673 arayarak kesinlikle parça değişimini ve tamiratı kabul etmediğimi komple şanzıman istediğimi belirttim 24-48 saat içinde dönüş yapılacağı söylendi ama arayan olmadı servis 1 gün sonra beni aradı dosya geri düştü tamiratı kabul etmişsiniz diye tabi şaşırdım ben böyle bir talepte bulunmadım hatta komple şanzıman değişmez ise arabayı servisden almicamı belirttim dedim 1 gün sonra servise bilgi gelmiş müşteriye şanzıman değişimini kabul etmediğimizi söyleyin diye servis benim tutumumu bildiği için biz müşteriye bunu söyleyemeyiz garanti olarak siz söyleyin diye belirtmişler 2 veya 3 gündür aranmayı bekliyorum ama aramıyorlar, bugün ben aradım yine durumu belirtim en kısa sürede beni arayacaklarını söylediler ama ne arayan var ne soran, kusura bakmayın biraz uzun oldu ama benim başımdan geçen olayda bu.

garantinin tutumu yüzünden şunu hissettim arabanın garantisinin bitmesine  4 ay var oyalayabildiğimiz kadar oyalayalım mantığı ile yaklaşıyorlar.

mühendislik biriminin bu sorunu şanzımanı üreten firmayla illaki görüştüğünü vede sorunun çözülemez olduğunu kanaatine vardıklarını ve buna istinaden komple şanzıman değişimi talep etmelerini istediğini düşünüyorum yoksa bunu otosan mühendislik birimi tamam ya biz işin içinden çıkamadık değiştirin gitsin dememiştirler.

Geçmiş olsun sizin sorununuz bizim sorunumuzdan farklı ama şunu çok iyi anlıyorum ki fordun Türkiye temsilciliğinde müsteri tatmini ve memnuniyeti pek önemsenmiyor.İşlere esnaf cinliğiyle bakılıyor.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
11 dakika önce, Ömer ozcan yazdı:

Geçmiş olsun sizin sorununuz bizim sorunumuzdan farklı ama şunu çok iyi anlıyorum ki fordun Türkiye temsilciliğinde müsteri tatmini ve memnuniyeti pek önemsenmiyor.İşlere esnaf cinliğiyle bakılıyor.

Türkiye de garanti malı satana kadar.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
2 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

Bu değişmedi mi ne oldu yani sonuç olarak? 

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
7 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bu değişmedi mi ne oldu yani sonuç olarak? 

Yeni olay bu sanırım Yakup.

7 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

Değişmedi Yakup garanti zorluk çıkarıyor

Adem geçmiş olsun tekrar. Bir daha yapmaz demiştim ama bende şaşırdım inan...

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
7 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

Değişmedi Yakup garanti zorluk çıkarıyor

Gerçekten akıl alır gibi değil. Servis değişecek bu şanzıman diyor. Garanti birimi kabul etmiyor. O servis orada niye hizmet veriyor o zaman? Firmayı temsil edecek yeterlilikte mi görmüyor o zaman servisi Otosan? "Sadece yağ değişimi yapılır." yazsınlar servisin girişine. Arıza durumunda da müşteri direk arabayı Otosan'ın önüne çeksin.

Bence dedikleri parça değişimini kabul et ve aracı bu son 4 ay içinde garantisi bitmeden mümkün olduğunca sık kullan. Yeniden oluşan her arızayı da servis kanalıyla belgele. Aynı sorun 4 kez yaşandığında da iş zaten araç değişimine kadar varacak.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Arkadaşlar bizim memleket normal bir memleket değil ki.Tüketici haklarında evrensel değerleri ve anlayışı yakalayamadığımız sürece bu sıkıntılar bitmez.Davalar çok uzun sürdüğü için firmalar kesinlikle bunu kullanarak işleri yokuşa sürüyor ve tabiri caizse çirkeflik boyutuna eriyorlar.Herşey ortada iken,kusur,hata vb.,buna rağmen 3-4 yıl süren davalar var.Ne devlet,ne adalet ne de firmalar vatandaşın yanında değil.Adalet firmaya "hadi len sen ne diyorsun,kusurun ortada"diyemiyor.İşte buna vatandaş aleyhine kumpas ve mafyalaşmış bir sistem adı verilir.Allah bizlere bu ülkede yaşadığımız için sabırlar versin ve koskoca firmalara da vicdan nasip etsin..Ne diyelim başka.Geçmiş olsun @Adem Kazıl

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
11 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

Geçmiş olsun Adem Bey, yağlı tip şanzıman olmasına rağmen yaşananlar can sıkıcı maalesef, işin hayret verici olan yanı, aynı şirketin bir birimi, bu komponent hastalıklı kardeşim değişmesi lazım diyor, araba garanti kapsamında ve kullanıcının hiçbir kusuru yok, aynı şirketin diğer birimi yok kardeşim değiştirmeyiz diyor. Hatta mahçubiyet duymaları gerekiyor bence. Müşterisini arayıp aracın tamiri bitene kadar ikame aracınızı gelip alınız demeleri gerekiyor.

Benim fiesta iki kere kavrama değişti garantiden. İkincide bozulursa artık her 2 yılda bir kavrama masrafı var bu arabanın bunu işletmek için aylık şu kadar masraf ediyor deyip maaliyete mi ekleyeceğiz? Modifikasyonlu mu bu kavramalar yada olacak mı, son değişimde ben bunların cevabını net alamadım.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
14 dakika önce, Tugay Kuruöz yazdı:

Geçmiş olsun Adem Bey, yağlı tip şanzıman olmasına rağmen yaşananlar can sıkıcı maalesef, işin hayret verici olan yanı, aynı şirketin bir birimi, bu komponent hastalıklı kardeşim değişmesi lazım diyor, araba garanti kapsamında ve kullanıcının hiçbir kusuru yok, aynı şirketin diğer birimi yok kardeşim değiştirmeyiz diyor. Hatta mahçubiyet duymaları gerekiyor bence. Müşterisini arayıp aracın tamiri bitene kadar ikame aracınızı gelip alınız demeleri gerekiyor.

Benim fiesta iki kere kavrama değişti garantiden. İkincide bozulursa artık her 2 yılda bir kavrama masrafı var bu arabanın bunu işletmek için aylık şu kadar masraf ediyor deyip maaliyete mi ekleyeceğiz? Modifikasyonlu mu bu kavramalar yada olacak mı, son değişimde ben bunların cevabını net alamadım.

İkamede sıkıntı yok 2018 dizel otomatik kuga😀

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
12 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

Geçmiş olsun Adem,

Bende  yeni çıktığında eşime  2012 focus sıfır almıştım o vakitlerde şikayetleri duymaya  başlayınca 7000km de hiç bir sıkıntım yokken satmıştım.

Bekir B. tarafından düzenlendi

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0
Şimdi, Bekir B. yazdı:

Geçmiş olsun Adem,

Bende  yeni çıktığında eşime  2012 focus sıfır almıştım o vakitlerde şikayetler başlayınca 7000km de hiç bir sıkıntım yokken satmıştım.

Abi aynı şanzımanlar değil ama tabi bi kere insan kıllandımı bu işten soğur ama ben bu arabayı çok severek kullanıyorum keyif alıyorum bu segmentte başka birşey düşünemiyorum alternatif bulamıyorum otomatiğe o kadar çok alıştımki manuel konforsuz işkence verici geliyor inşallah tez zamanda çözülür mutlu olurum.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

bugün telefon üzerine telefon açarak biraz sıkıştırdım, servis beni aradı garantiden servise tekrar beyni değiştirin diye yazı gelmiş , mademki garanti bunlara karar veriyordu otosan mühendislik birimi neden var ve  mühendislik biriminin şanzımanı komple değiştirin demesine rağmen önemsenmiyor,  servise benim tutumumu biliyorsunuz komple sıfır şanzıman istiyorum dedim servisin bana iyi niyetle söylediği şu kabul etmez isen prosedür gereği ikame arabayıda geri almak zorunda kalacaklarını belirtiler, tekrar 4443673 aradım tekrardan başıma gelenleri anlattım geçici çözüme mahkum edildiğimi maksatlarının beni 4 ay oyalamak olduğunu belirttim acil geri dönüş sağlayacaklarını belirtiler.

nasıl bir garanti süreci var bu firmanın anlamış değilim.

Adem Kazıl tarafından düzenlendi

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Benzer İçerikler

• Yazan: Yakup Çağatay
      Bu videoda ST-Line versiyonuyla birlikte yeni Focus'a neler eklendiğini, nelerin değiştiğini anlattım. 

Güncelleme: İstanbul'da 170 km daha yol alındı işte yeni yorumlar: https://www.focusclubtr.com/topic/17413-yeni-ford-focus-15-ecoblue-8-ileri-otomatik-test-sürüşü-neler-değişti-2018-2019/?do=findComment&comment=489670

Video

Bu yazıda ise nispeten daha düşük donanımlı sedan Titanium'da yakından bakmıştık.
      https://anasayfa.focusclubtr.com/2018-ford-focus-sedan-mk4-on-inceleme/

Şimdi Lansmandan Notlar
      2-3 alıştığımız donanım ve kişiye bağlı tasarım dışında arabada genel olarak eksi bir şey yok araba bir paket olarak gayet iyi.  Hem yeni otomatik vites tasarımı hem de yardımcılar dolayısıyla araç artık bırak ben gideyim der gibi, yani sürücüye düşen zevk detayları çok yok. D'den R'ye geçerken bile araba sizi sakinleştirmek zorunda kalıyor.  Yeni şanzıman ve motorun tüketim zaafiyeti kesinlikle yok eskiyi aratmaz ve yer yer daha az tüketebilir. Geçişlerde gaza basmasanız dahi düşüşlerde hissedebiliyorsunuz özellikle S modunda. Motor sesi eskisi gibi, dizelin hafif zırıltısı hala var. Vites değiştirme kulakçıkları ile vites düşürme, yükseltmeden daha hızlı yapıyor yani aracın vites düşürmesi aktif. Motor gürültüsü ve yol gürültüsü yeni lastiğe rağmen eskiye benzerdi, aynı yolda ve şartta kullanmadıkça bunu yorumlama zor ama bence MCA dahil zaten iyilerdi. SLA ile daha iyi olacaktır onun izolasyonu daha iyi. Rüzgar sesi 120 ile başlıyor 140 sonrası belirgin hale geliyor.  HUD umduğumdan daha güzelmiş o varken gözün kadranı aramıyor Şerit ortalama sistemi ile şerit takip çok daha hoş olmuş, daha fazla güven veriyor. Adaptif Hız sabitleme yukardaki sistemle birlikte gayet iyi işler çıkartıyor bunun bol bol videosunu çekeriz. Trafikte dur kalk yapıyor. Tabela okuyup hızını ayarlayabiliyor.  Oturma pozisyonunda, ekrana erişmede vs sorun yok her şey el altında. Arkası ciddi anlamda geniş, özellikle artan omuz açıklığı ferah hissetiriyor Bagaj yeni haliyle gayet geniş ancak B&O törpülüyor ayrıca ses sistemi bu opsiyon olunca uçup kaçmıyor, bence almaya değmez. Otomatik park "2" artık pedal kullanımını da ortada kaldırıyor. Yavaş yavaş araba elden kayıyor tehlikenin farkında mısınız? 🙂  İlk gördüğüm sedanın (linkteki) bagajındaki bazı çirkin detaylar devam ediyor (eğilince gözüken) ancak yan kaplama halısı bu sefer yerine oturtulmuş, elinle zorlamazsan çıkmaz yerinden bu haliyle mükemmel olmasa da OK. Gözlüklük ve güneşlik içindeki aydınlatma panoramik cam tavan ile geliyor Thor'un çekici LED far ülkeye gelmeyecek. O sabit LED'di malum. Sedan ST-line diye bir seçenek yok. Titanium'daki jantın değiştirilmesi yönünde oldukça fazla baskı yapıldı, mümkün olduklarında bence değişirler. Ford PassConnect, henüz çok kısıtlı ülke için gerekli şartları sağlıyor. BTK vs bir sürü detayı varmış izinlerle alakalı bunlar sağlanınca -Avrupa'ya bağlı- ülkeye gelebilir. Orta konsoldaki yumuşak dizlik, gelmiyor. Şu an ST-Line donanımında manuel vites düşünülmüyor. Göğüsteki Titanium ile gelen açık renk kaplama, aslında EU Titaniumuna ait değil onlarda daha koyu benekli bir tasarım var. Zaten fazla zıtlık oluşturduğu için kötü duruyor. Bunun değişme ihtimalini sordum, böyle gelecek dendi bu da bir paketmiş. Devam ediyorum.  
      Herhangi bir test aracından tüketim ekranı. Bunu bilerek çektim sürekli denenen bir araç olması sebebiyle.

Detayı gördünüz mü? Ne yapmış Fört 😄 

Dinamik led alınca sedan

SW - SLA 

SW bagaj - askı ve koltuk yatırma

Wagon'a elektrikli bagaj kapağı eklendi 

Tekrar SW SLA

Sedan/HB torsiyon

Geri vitesler beyaz LED, ancak fren ve sinyaller ampül

Bu açıdan her şey çok iyi

Jantlar güzel ve standart. Bu kombin ile araba konforsuz değil. Tabi ki bir 16" konforu yok ancak rahatsız etmez.

Wagon ST-Line

Yok canım ne Volvosu 🙂 

SUV mu Wagon mu bu şimdi? 🙂 

Gözlere cila

Mutlu son  

Önce içerden mi başlasak? Çünkü donanım listesinde bahsedilmeyen bazı şeyler var mevcut bu Trend X'te. Sağlama ve sorgulama imkanı şu an olmadığı için kesin konuşmayalım.

Focus Mk4 Trend X 1.5L Ti-VCT 123 ps manuel vites - İç Mekan

Evet araç Trend X ve manuel vites ancak elektrikli park freni mevcut, haliyle Auto hold ve bardaklarda ve eşya gözünde aydınlatma mevcut. Kol dayama da hareketli. Normalde E. park freni ve Auto hold Titanium manuel ile olması gerekiyordu listeye göre.

Yol bilgisayarı tüm donanımlarda 4.2" ve siyah/beyaz geliyor. Sadece Titanium ve ST-Line üzerine alınan iki ayrı opsiyonla bu ekran renkli geliyor ve hayaletimsi bir ekran oluyor. Bunların detayına diğer konu başlıklarımızda bakmıştık. Genel Mk4 kategorisi incelenebilir.

Titanium da böyle geliyor hiç fark yok. Ambiyans aydınlatma olarak kapı ve ayakta yok sadece. Ayak için yer var mı? Bakmayı unuttum. 

Klasik küllük yerini almış, ama onu raydan kolaylıkla çıkartabiliyorsunuz.

İşte çıkmış hali 🙂 

Bu da tam kapalı hali

Kol dayama içi

Sustalı anahtar tasarımı Mondeo ile aynı olmuş. Sustasız hali Mk3 ile aynı

4 kapıda tutacak var eskiden yoktu diye aklımda

Arkada 12v ve haritalık

Koltuklar

Genel bir görünüm daha

Kapılar da Titanium ile aynı, içinde keçe var üstler yumuşak kaplama. Ben anlamadım bu arabanın Titanium'dan hiç farkı yok. - Otomatik kararan dikiz aynası yok- Fark yok diyorum ama kontrol ettim araç seri olarak düşük olarak geçiyor Titanium değil. 

EKRANLAR

Çözünürlükler iyi. Her ikisi de 4.2"; ortadaki renkli, gösterge ise siyah beyaz, özellikleri Titanium ile aynı.

Araç sedan olunca görsel de sedan ancak full gibi görsel var. HB ile HB geliyor

Basınçlar TIR'dan indiği gibi 🙂 

SYNC 3 gibi, gece gündüz modu var. 

Gündüz

Gece

Gece olunca göstergeler uyumlu oluyor. İçinde aşırı bir fonksiyon olmadığı için kullanımı zor değil.

Torpidoda ufak bi bez var sadece, Titanium ile aynı.

Tavan yine universal üretimden çıkıyor ancak bu sefer 1 delik var diye aklımda diğer taraf aklımda değil 😄 

Focus Mk4 Trend X 1.5L Ti-VCT 123 ps manuel vites - Dış Mekan

Jantlar klasik renkten farklı, biraz daha koyu.

Far sensörü

Focus Mk4 Trend X 1.5L Ti-VCT 123 ps manuel vites - Bagaj

Yedek lastik bu şekilde.

Bahsi geçen 510 lt'lik bagaj ise bu. Titanium'larda gördükleriniz genelde B&O ile geldiği için daha sığ idi. Bu haliyle koltuk yatınca düz zemin olamıyor.

• Yazan: Hakan Top
      arkadaşlar merhaba
      ford focus 2012 1.6 tdci trend aracıma uygun led zenon bulamıyorum. tam 4 farklı model led zenon aldım hiçbiri uyumlu olmadı. Uzun farlarda arıza ışığı yakmıyor. Fakat kısa farlarda arıza uyarısı veriyor. Sizce sebebi ne olabilir. Aracıma uygun hangi marka led zenon kullanmalıyım. 
      Photon marka bile arıza ışığı yaktı. en son aşağıdaki led i denedim bu bile arıza ışığı yaktı.
      Bu başlığımız popüler c sınıfı araç satışına sahip modellerin orta donanım 2018 ÖTV (%15 indi) kampanyalı dizel otomatik fiyatlarını içermektedir.
      Not: Liste fiyatları bir çok firma için %100 değerler olmasa da fikir beyan eder, pazarlık yapmanızı tavsiye ederim.

GÜNCELLEME: 13 Kasım 2018
      Otomatik Hatchback Dizel Otomatik

2018 Ford Focus HB 1.5 EcoBlue 120 PS otomatik Titanium: 178.000 TL  
      2018 Volkswagen Golf 1.6 TDI 115 PS DSG Comfortline + Işık + C.C + Keyless: 189.000 TL
      2018 Opel Astra 1.6 CDTI 136 PS Otomatik Dynamic: 171.650 TL
      2018 Mazda 3 Skyactiv-D 1.5 105 PS Otomatik Reflex: 178.680 TL
      2018 Civic Hatchback 1.6 Elegance Dizel Otomatik: 156.262 TL
      2018 Renault Megane HB Touch + High-tech + G.G 1.5 dCi EDC 110 bg: 169.000 TL 
      2018 Peugeot 308 Allure 1.6 BlueHDi 120 PS EAT6 : 138.228 TL
      2018 Seat Leon 1.6 TDI 115 PS DSG Style : 167.500 TL
      2018 Hyundai i30 1.6 CRDi ELITE PLUS SMA DCT: 154.580 TL
      2018 Kia Cee'd : Yeni kasa gelecek.

Premium Benzer Donanım
      2016 BMW 116d 116 PS Otomatik Premium Line: 229.000 TL 
      2018 Mercedes A 180 D 1.5L 116 PS 7G-DCT Style: 246.400 TL
      2018 Audi A3 1.6 TDI 116 PS Dynamic S tronic: 282.407 TL 

Hb olmadığı için burada
      2018 Skoda Octavia 1.6 TDI 110 DSG Optimal: 159.558 TL 
      Auris'in otomatiği kalkmış yenisini bekliyoruz.

Bilgi: Donanım kriter'i olarak düz Titanium alınmıştır, diğer modellerin de donanımları benzer seviyeden seçilmiştir.Ufak tefek farklar tabiki olacaktır artık onlarıda sizler incelersiniz    
      Lütfen listeyi alıntı linki vermeden (ç)almayınız!
      Unutulmaması gereken noktalardan biri; Euro 6 destekleyen motorların fiyatı tekrar düşünülmeli.

İlk Tablo
      Eylül Fiyatları 

Ekim Fiyatları

Kasım fiyatı 

Aralık 2015 Fiyat

30 Mayıs 2016 Fiyat
      Aynı listenin manuel vites seçeneği: burada
      Diğer popüler satışa sahip B Sınıfı (Küçük Kompakt) Benzinli Otomatik Üst Donanım 2014 Model Fiyatları burada
      Türkiye'de Satılan 1.6 Dizel Ve Altı Otomatik Vites Teknik Değerleri (Dizel Otomatik & Tüketim) burada
      Sınıf lideri sürtünme değeri ve mevcut modele göre 88 kg'a kadar hafifleyen Focus'un detayları...

Sınıfınında en iyi aerodinamik dirence sahip; 5K 0.273 Cd - 4K 0.250 Cd.
      Mk3 Focus ile karşılaştırıldığında, benzer bir kombinasyonda 88 kg’a kadar tasarruf söz konusu.

Detaylar: https://anasayfa.focusclubtr.com/yeni-2018-ford-focus-mk4-aerodinamik-ve-agirlik-iyilestirmesi/

2) Tamponda hava bölmeleri: Türbülansı azaltmak için ön tekerleklere hava akışını yönlendirir.

8) Dış cephe – 25 kg’a kadar tasarruf:
      • Ultra yüksek mukavemetli çelik ve presle sertleştirilmiş bor çeliğinin artan kullanımı.
      • Hafif, presli kapı menteşeleri
      • Cam elyaflı kumaş ile güçlendirilmiş yenilikçi pencere regülatörü.

9) İç cephe – 17 kg’a kadar tasarruf:
      • Ağırlığı optimize edilmiş koltuk tasarımları.
      • Hafif kapı kaplama malzemeleri.
      • Poliüretan sprey gösterge paneli kaplaması.

10)  Elektrik – 7 kg’a kadar tasarruf:
      •  Özel yapım kablo tesisatı.
      •  Ağırlığı optimize edilmiş güç kaynağı sistemleri.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.