Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Powershiftin Kronik Sorunu! #gelinsorunubirlikteçözelim

Ömer ozcan

Soru

2018 mart ayında sorgulamadan araştırmadan birazda ilk aracımı almam hasebiyle tecrübesizliğimden 2012 model ford focus benzinli otomatik araç aldım.2. ayda aracın şanzımanında ki sarsıntıları hissetmeye başladım. Ankara kartaş ford yetkili servisine götürdüm kayıt açmadan baktılar sorun yok dediler ancak araç beşik gibi sallanıyordu ertesi hafta kayıt açtırdım birlikte test sürüşüne çıktım kayda değer bir titremenin olmadığını söyledi.Bende olayı resmileştirmek adına kontrol edilip bir sorun olmadığını kaşeleyip vermesini istedim ve aldım bu sırada şanzımanın mekanik sesler çıkardığını araç bazen gazdan ayağımı çektiğim halde devirin yükseldiğini, gaza geç tepki verip sonra biirden ne atıldığını ilettim ancak ustamız dalga geçer gibi powershiftin çalışma prensibi bu olabilir mekanik sesler illa çıkar vb. cümleler kurdu. Araştırmalarım sonucu hemen hemen her kullanıcı benzer sorunları yaşıyor onlarca şikayet var.Hata türkiyede bilinçli bir kullanıcı hakkını arıyarak çözüme ulaşmış araç değişimi yapılmış ford tarafından(ilgili link: https://forum.donanimhaber.com/ford-powershift-sanziman-titreme-problemi-kronik-problem-cozulemiyor--116371787 ) Avustralya forda bu kronik arızalı şanzımanından dolayı 10 milyon dolar gibi Avustralya tarihindeki en büyük cezayı kesmiş(İlgili link: https://www.abc.net.au/news/2018-04-26/ford-hit-with-record-10-million-fine-for-unconscionable-conduct/9699474 ). Ben benzer sorunları yaşayan arkadaşlarla bir konsorsiyum kurarak birlikte hareket etmek istiyorum. Gelin birlikte hakkımızı arayalım.

Ömer ozcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

İlgili konularımız okundu mu güzelce? 

İnternet ortamındaki powershiftle alakalı her soruyu sorunu detaylıca, defalarca okudum. Bu başlık altında benzer sorunları yaşayan arkadaşlarla iletişim kurup birlikte hareket etmek istiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Ömer ozcan yazdı:

İnternet ortamındaki powershiftle alakalı her soruyu sorunu detaylıca, defalarca okudum. Bu başlık altında benzer sorunları yaşayan arkadaşlarla iletişim kurup birlikte hareket etmek istiyorum

O halde bu talebe uygun konu başlığı açmanız faydalı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar ben de aynı sorun vardı bu hafta esp ışığı yanıyor araç çalışmıyor şanzuman beyni arızası nede güzel biliyorlar diyorum ki araç 50 binde ne beyni diyorum olurmuş böyle şeyler otosanı aradım ukala cevaplar aracın arkasında durmuyorlar çıkan beyni aldım inceleme yaptıracağım sonrasında türkiye ford otosanı şikayet edeceğim bu sorun bi bende değil forumlara bakıyorum onlarca hatta yüzlerce insanın başına şanzuman ve beyinle alakalı sorunlar gelmiş şimdi beyni değiştirdim sorun ortadan kalktı lakin zoruma giden ford gibi bir firmanın önemli aksamlar olan bu parçaların arkasında durmaması sizler bu konuda yardım istiyorsanız bende varım yurtdışı tek çare burası ilgilenmiyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 dakika önce, Osman akbey yazdı:

Arkadaşlar ben de aynı sorun vardı bu hafta esp ışığı yanıyor araç çalışmıyor şanzuman beyni arızası nede güzel biliyorlar diyorum ki araç 50 binde ne beyni diyorum olurmuş böyle şeyler otosanı aradım ukala cevaplar aracın arkasında durmuyorlar çıkan beyni aldım inceleme yaptıracağım sonrasında türkiye ford otosanı şikayet edeceğim bu sorun bi bende değil forumlara bakıyorum onlarca hatta yüzlerce insanın başına şanzuman ve beyinle alakalı sorunlar gelmiş şimdi beyni değiştirdim sorun ortadan kalktı lakin zoruma giden ford gibi bir firmanın önemli aksamlar olan bu parçaların arkasında durmaması sizler bu konuda yardım istiyorsanız bende varım yurtdışı tek çare burası ilgilenmiyor

Biz ilk önce üstümüze düşeni yapalım olayı ilgili mercilere iletelim.Bi sonuc elde edemessek yurt dışınada taşırız mevzuyu.Bu arada beyni değiştirsen ilerde kavrama sorunu çıkcak karşına.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

maalesef;

geçmiş olsun diyelim..  çift kavrama araba alınmaz.. 

reno ve hyundai nin kiler nasıl bilmiyorum ama ford, vw olmazzz.

arkadaşın yeti 50k da iken triger zinciri + debriyaj kavraması değişti, geçen sene beyni yandı.. toplamda 5000 tl gitti 3 senede..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İşte bu yüzden inadına Manuel. Rahatlık ve konfor söylemleri ile bu millete otomatik araç sevdiriyorlar lakin sorun çıktımı ne arkasında dururlar nede masrafın büyük olmasından bahsederler.. Arabanın birton masrafı varken birde şansuman belası ile uğraşıyor insanlar. Dikkatimi çekti, Yaz mevsimi gelen gurbetçilerin araçlarının çoğu Manuel. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bir istatistik elimde yok ama

şöyle tahmin ediyorum.

Otomatik vitesler özellikle İstanbul başta olmak üzere,

trafiği çok yıpratıcı şehirlerde problem çıkma riskinin yüksek olduğunu

düşünüyorum.

Bu arada sürücü etkisini de gözardı etmiyorum.

Kullanılan trafik + sürücü etkisi  varsa yapısal problemin

açığa çıkmasını hızlandırıyor diye düşünüyorum.

Ben 18 aydır kullanıyorum ve yaklaşık 25K yol yaptım.

En ufak problemle karşılaşmadım.
Benimki yeni tip ama otomatik vites problemli olur genellemesi

yapıldığı için konuya müdahil oldum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Erdem Ay yazdı:

Ben yeni kasa fiesta ve focuslarda, çift kavramalı şanzımanlara yaşanan sorunlardan dolayı tam otomatiğe geçildiğine inanıyorum..

mca focusla gelen yeni tip powershiftte kronik diyebileceğimiz bir sorun yok ki. Türkiyeye focusla gelmiş olsa da Amerikada daha uzun süredir kullanımda.

2014 ve sonrası civarında da DSG sorunları kalmadı diyebiliriz.

Ancak genel trend tork konvertörüne dönüş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Ozan Kar yazdı:

mca focusla gelen yeni tip powershiftte kronik diyebileceğimiz bir sorun yok ki. Türkiyeye focusla gelmiş olsa da Amerikada daha uzun süredir kullanımda.

2014 ve sonrası civarında da DSG sorunları kalmadı diyebiliriz.

Ancak genel trend tork konvertörüne dönüş.

Elbette, kuru tipteki gibi kavrama kaynaklı silkeleme, titretme vs sorunları yok yağlı tipte,  çok verimli bir aktarım da sağlıyor konvertörlü tam otomatiklere göre fakat mekatronik ünitesinin riski var tam otomatik ile kıyaslayınca. Yani konvertörlü tip çift kavrama kadar seri ve kayıpsız vites değiştirmese de uzun dönemde daha güvenli, arıza riski daha düşük. Vites sayısını arttırıp, dişli oranlarını birbirine yaklaştırarak hem hızlanma performansını hem de daha düşük devirde tutarak motoru tüketimi iyileştirdiler, böylece çift kavramalara yakın verimlilikte güç aktarımı sağlayabildiler görüşündeyim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Erdem Ay yazdı:

Elbette, kuru tipteki gibi kavrama kaynaklı silkeleme, titretme vs sorunları yok yağlı tipte,  çok verimli bir aktarım da sağlıyor konvertörlü tam otomatiklere göre fakat mekatronik ünitesinin riski var tam otomatik ile kıyaslayınca. Yani konvertörlü tip çift kavrama kadar seri ve kayıpsız vites değiştirmese de uzun dönemde daha güvenli, arıza riski daha düşük. Vites sayısını arttırıp, dişli oranlarını birbirine yaklaştırarak hem hızlanma performansını hem de daha düşük devirde tutarak motoru tüketimi iyileştirdiler, böylece çift kavramalara yakın verimlilikte güç aktarımı sağlayabildiler görüşündeyim..

bu düşüncenize itirazım yok, ikisininde avantajı ve dezavantajı var. yaşanan sorunlardan dolayı dediğiniz için yazdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Konu amacından sapmış.Fordun benzinli araçlarda kullandığı şanzımanın kronik arızalı olduğu su götürmez bir gerçek.Benim en çok zoruma giden durum ise bu şanzımanın çalışma prensibi bu denmesi başlarından savuşturmaları. Avustralya gibi bir ülke sırf bu şanzımandan ötürü focusa ceza yağdırmış ülkemizde de araç değişimi alan insanlar var. Şayet benim gibi aynı sorunlardan muzdarip olanlar varsa bir vekalet yoluyla avukata başvurarak hakkımızı yargı yolunda alabileceğimzi düşünüyorum.

--4 dakika sonra eklendi--
17 saat önce, Mustafa Nartkaya yazdı:

Bir istatistik elimde yok ama

şöyle tahmin ediyorum.

Otomatik vitesler özellikle İstanbul başta olmak üzere,

trafiği çok yıpratıcı şehirlerde problem çıkma riskinin yüksek olduğunu

düşünüyorum.

Bu arada sürücü etkisini de gözardı etmiyorum.

Kullanılan trafik + sürücü etkisi  varsa yapısal problemin

açığa çıkmasını hızlandırıyor diye düşünüyorum.

Ben 18 aydır kullanıyorum ve yaklaşık 25K yol yaptım.

En ufak problemle karşılaşmadım.
Benimki yeni tip ama otomatik vites problemli olur genellemesi

yapıldığı için konuya müdahil oldum. 

Sizin aracınız dizel sanırım.Fordun dizel otomatiklerinde bir sorun yok zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
33 dakika önce, Ömer ozcan yazdı:

Konu amacından sapmış.Fordun benzinli araçlarda kullandığı şanzımanın kronik arızalı olduğu su götürmez bir gerçek.Benim en çok zoruma giden durum ise bu şanzımanın çalışma prensibi bu denmesi başlarından savuşturmaları. Avustralya gibi bir ülke sırf bu şanzımandan ötürü focusa ceza yağdırmış ülkemizde de araç değişimi alan insanlar var. Şayet benim gibi aynı sorunlardan muzdarip olanlar varsa bir vekalet yoluyla avukata başvurarak hakkımızı yargı yolunda alabileceğimzi düşünüyorum.

--4 dakika sonra eklendi--

Sizin aracınız dizel sanırım.Fordun dizel otomatiklerinde bir sorun yok zaten.

Evet dizel.
Sizin dediklerinize katılıyorum.
Birlik olunursa sonuç alma ihtimali artar.
Model sizin ki olsaydı ve problem de olsaydı.
Size katılırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracim 2013 focus otomatik.Arkadaşlar ben 7 kere servise gittim 2 kere kavrama degisti. Avukata danisip once m.muhendisine ariza tespiti yaptirdik. Daha sonra forda ihtarname cektik aracin degisimi icin. Yanit olumsuz oldu. Bizde dava actik. Dun avukatima ford dan tel geldi aracinizi getirin yeni seri kavrama takalim demisler.( cunku aracima ford expertiz yaptirdi titremeleri bizzat kendileri tespit etti)  Cevap icin sure istedik. Ama benim kararim net. Aracimin degisimini olmadi guncel degerini isteyecem 3. Secenek ise aracimi alin uzerinde 10 bin tl bana ayni donanimda veya yakin focus isteyecem. Emsal karar tonla. Bilginize.

Ozkan O. tarafından düzenlendi
Eksik bilgi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.