Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Pedal Commander Vb. ürünlerin Test Yöntemi Hk.

Furkan Çiçek

Önerilen Mesajlar

Herkese merhaba,

Bir türlü bana mantıklı gelmeyen şu pedal commander, sprint booster vb. aletler hakkında Youtube'da "otomobilin mesut abisi" diye kanalı olan

Mesut abimiz 2 tane video yükledi. Yorumlarda aklıma takılanları sormakla beraber ikna olmadım. Bu arada. 2. el alarak bizzat tecrübe ettim.

Püf nokta şu ki, diyorlar ki "Gecikme" yok oluyor.. İyi kötü Fizik merakı olan biri olarak yorumumu direk kopyalıyorum;

Mesut abi ve diğer arkadaşlar, lütfen aklımda ki soruyu gidermeme yardımcı olun. Kesinlikle mekanik yada teknik bir şey değil. İki videodan beri hep bir "gecikme" lafı geçiyor. Türkçe'den bildiğim kadarı ile, gecikme bir eylemin olması gereken sürenin beklenenden daha geç gerçekleşmesidir. Bu alet gecikmeyi düşürüyorsa, benim aracım 6 ileriyse, 0-100 diyene kadar en az 4 vites atarken bu gecikme yok olacakken, 0-100 km arası neden sabit duruyor? Bu gecikme dediğiniz olayın Uzayzaman dışında bir şey midir?

Mesut abimiz kendince bir cevap vermiş, sen kaç kere denedin diye. Tabi bilmiyo son ford bükücü olduğumu ? 

İlk günden beri diyorum ki, bu alet sadece %10 gaza basıyorsak %40 basmışız gibi sinyal gönderiyor. (Rakam atmasyon)

Az evel aklıma acaip bir test yöntemi geldi. Carbon Clean yapan ustaya götürdüğümde gaz pedalının üstüne bir alet koyuyor deviri sabitliyor.

Diyorum ki, eğer bu alet gecikmeyi yok ediyorsa devredeyken ve devre dışıyken aynı baskıda aynı anlık yakıt verisi ve devir saati göstermesi lazım.
Eğer yükseliyorsa veriler, milleti bir güzel yiyorlar. Yoruma da bunu yazdım. En yakın zamanda da yorumlarınıza göre video çekeceğim.
Ama sizce bu yöntem ne kadar mantıklıdır? Ya da atladığım bir nokta var mıdır. ?
Değerli fikirlerinizi ve yorumlarınızı cidden çok merak ediyorum.

Not: Mevcut başlıkların altına yazmadım, çünkü bu alet işe yarıyor mu yaramıyor mu konuları hep. Ben sadece test yöntemi üzerine sorduğum için yeni başlık açmak istedim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hatırladığım kadarıyla bu konuda da kavga dövüş kafa göz yarma olmuştu ??

F1 pilotları bile bu konuda kendine göre seçim yapıyor. Kimi gaza az basayım uçsun derken kimisi de yok arkadaş elleme diyor. Şahsi fikrim: His olarak evet bir şeyler katıyor arabaya ama psikikolojik. Ben 100 tl falan olsa alırım ama bu fiyatları hak eden bir ürün değil bence

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

pedal commander zaten bastığınızdan daha fazla basıyor olayını yapıyor. rhino tubeun videosunda bu bariz, gazı sabit tutarken ayarı değiştirince devir artıyor.

Yıllar önce sprintboosterın demosunu incelemiştik Servet abiyle, gaz pedalı ve ledler vardı. onda daha fazla basma olayı yoktu ama sprintbooster devredeyken ledler daha hızlı yanıyordu. Sonradan Cem abiyle anlaşamadık bu konu da, Cem abi sprintboosterın da olduğundan daha fazla bastığını söylüyordu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Ozan Kar yazdı:

pedal commander zaten bastığınızdan daha fazla basıyor olayını yapıyor. rhino tubeun videosunda bu bariz, gazı sabit tutarken ayarı değiştirince devir artıyor.

Yıllar önce sprintboosterın demosunu incelemiştik Servet abiyle, gaz pedalı ve ledler vardı. onda daha fazla basma olayı yoktu ama sprintbooster devredeyken ledler daha hızlı yanıyordu. Sonradan Cem abiyle anlaşamadık bu konu da, Cem abi sprintboosterın da olduğundan daha fazla bastığını söylüyordu.

O zaman benim test kriterlerim de bir sorun yok yani?
Tek işi basma işini artırıyorsa ortada minyatür bir hadron çarpıştırıcısı yok yani ?
Araçların kendi içerisindeki yazılımlar Open Source olmadığı için ne yazık ki en ufak bir fikrim yok.
Bilmediğim bir konuda kesin yargıya varmak istemiyorum ama yapım gereği bu sorunun cevabını veremezsem rahat edemem. 
Araç pedalları nasıl sinyaller gönderiyor acaba? Bu işin asıl cevabı bence burada yatıyor.

Pedal'dan beyine düzenli bir komut dizisi mi yoksa sadece bir voltaj değeri ile mi? 
Ozan kardeşim bu sorunun cevabının sende olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

55 dakika önce, Furkan Çiçek yazdı:

O zaman benim test kriterlerim de bir sorun yok yani?
Tek işi basma işini artırıyorsa ortada minyatür bir hadron çarpıştırıcısı yok yani ?
 Araçların kendi içerisindeki yazılımlar Open Source olmadığı için ne yazık ki en ufak bir fikrim yok.
Bilmediğim bir konuda kesin yargıya varmak istemiyorum ama yapım gereği bu sorunun cevabını veremezsem rahat edemem. 
Araç pedalları nasıl sinyaller gönderiyor acaba? Bu işin asıl cevabı bence burada yatıyor.

Pedal'dan beyine düzenli bir komut dizisi mi yoksa sadece bir voltaj değeri ile mi? 
Ozan kardeşim bu sorunun cevabının sende olduğunu düşünüyorum.

bahsettiğim demonun videosunu buldum, bizim oynadığımızda gaz kelebeği yoktu. pedalın altına sigara paketi koyarak aynı yere kadar basınca ledlerde aynı seviyeye kadar mı yanıyor diye denemiştik öyle çıkmıştı. videoda bu şekilde bir deneme yok ama basma düzeyini arttırıyorsa da aşırı fazla değil gibi görünüyor. esas yaptığı kelebeğin hareketini ve tepkisini hızlandırmak. Sonuçta artık sürüş modları bu kadar bariz olmasa da arabalar kendisi de yapabiliyor bu olayı, yani çöp yada anlamsız diyemeyiz bence. Tabi dediğim her şey sprintbooster için. Pedal commander bence çöp ? 

pedal nasıl çalışıyor bilmiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu bitmedi gitti.

Sprintbooster (SB) bir voltaj amplifikatörü.

Pedal konum sensöründen gaz kelebeğine giden akımın voltajı belirleyici.

SB bu voltajı arttırıyor.

Diğer bir deyişle aynı pedal pozisyonunda daha yüksek voltaj üreterek gaz kelebeğinin daha fazla açılmasını sağlıyor.

Ve pratikte yarıya kadar pedala bastığında SB olmadınki haline köklemiş gibi oluyorsun.

image.png

Zaman kazandırır mı? Elbette, pedala yarım basmayla tam basma arasındaki hareketin süresi kadar, kabaca 0,1 saniye diyelim ? 

0-100 ivmelenmede bu işe yaramaz çünkü zaten motoru devirlendirip kalkıyorsun, ancak ara hızlanmalarda hassas ölçümlerle milisaniye düzeyinde kazanımlar olabilir.

Sonunda aynı noktaya geliyoruz: Az basınca çok gidiyor hissi tatmin edici bir aldatmaca.

Teknik döküman için: http://www.crosslake.net/~dbipes/sprintbooster/SprintBooster.pdf

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen ben de Cem abinin dediğini düşünmüştüm. Ama araştırmadan karışmayayım dedim. SB videosunda fark süreleri ölçülebilir bile yalnız onlar ışıkları tam ayarlayamamışlar fark bariz gözüksün diye sanırım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Furkan Çiçek yazdı:

pedaldan beyine beyinden gaz kelebeğine voltaj gidiyor gaza 1 birim bastın beyne gitti beyin onu yarım birim gaz kelebeğine gönderdi gaz kelebeği 0.05 açıldı gibi ...

sprintbooster pedaldan beyine giden sinyalin voltaj değerini artırıp gaz kelebeğinin daha seri şekilde açılma ve kapanma hareketini  sağlıyor benim bildiğim kadarıyla 

motordaki büyün densörler genelde voltaj değeri ile çalışıyor belli hareketler ve sebeplere bağlı değişik voltaj akımı gönderiyor sensörler 

mesela maftan şu kadar gram hava geçti 3volt beyine sinyal gitti beyinden hemen enjektöre 4 volt komutu geldi 20 g püskürt gibi...

geneldede 0-5 volt aralığında yapıyorlar bu haritalama işlemlerini...

yanlış bildiğim şeyler olabilir araştırmalarım ve tecrübe edinip yaşadığım olaylar sonucu bu benim fikrim ?

satığım araçtada bundada var kullanımı  daha keyifli bir hale getiriyor sıfır alırmıyım kesinlikle hayır 2el temiz yarı fiyatına aldım 2 sinide ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sonuçları nedir bilmem ama kullanırken işi eğlenceli hale getirdiği kesin.

--27 dakika sonra eklendi--
10 saat önce, Ozan Kar yazdı:

Pedal commander bence çöp ? 

Ben pratikte iki marka arasında herhangi bir fark göremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.