Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Focus 1.5 Ecoblue 8 ileri Otomatik Test Sürüşü - Neler Değişti? 2018 / 2019

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

2 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

inceleme videosu mu hangi video? Nereye ileteceğiz talebi valla bu motor seçeneği gelsin fiyatı uygun olsun bayağı talep görür ben bile düşünürdüm ama bu fiyatlarla hiç birşey düşünmem.Babalar gibi premıuma binerim 

Hocam sen zaten sadece aynı şeyleri yazmaya geliyorsun, hiç okumuyorsun ki ben nereye ne yazıyorum diye ? İlk mesaja git istersen. Sayfanın üstünde ve altında numaralar mevcut. Hocam senin atladığın detay da bu zaten fiyatı öyle ucuz falan değil bu sebeple talebe göre getirecekler zaten. Dizel ile aynı para bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Düşürmeler çift kavrama kadar hızlı değil. Çift kavramaya nazaran eksik gördüğüm bu. Test sürüşü pek uzun olmadığı için şanzımanı uzun müddet deneyimleme imkanım olmadı. Fakat ilk gaz tepkisi çok güzel. Dip gazda gerekirse 2 vites birden düşürüyor ve dip gazı algılama süresi gayet makul. 1-2, 2-1 vites geçişleri olacak şekilde aracı bozuk yollara soktum ve hiç kararsızlık, sarsıntı yaşatmadı. Biraz daha uzun kullanabilseydim başka eksik noktaları varsa görebilirdim belki ama kullandığım süre boyunca gayet yeterli bir şanzıman diyebilirim. Ayrıca sürüş sırasında kesinlikle çift kavramadan sağlam hissettiriyor. Mondeo ve Fiesta'da kullanılan 6 ileri tam otomatik şanzımandan çok daha iyi onu söyleyebilirim. 

Aslında gaz pedalına her basmada kısa süreli gecikme oluyor. Bunu bi giderseler...40000 km.de maşallah sıkıntı yok şimdilik. Vites değişimini hissetmiyorsun. İlk aldığım zamanlar baya sinir oluyordum ama Çift kavramaların kronikliğine bakınca 6F15 iyi bir şanzıman.

Ramazan D. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Ramazan D. yazdı:

Aslında gaz pedalına her basmada kısa süreli gecikme oluyor. Bunu bi giderseler...40000 km.de maşallah sıkıntı yok şimdilik. Vites değişimini hissetmiyorsun. İlk aldığım zamanlar baya sinir oluyordum ama Çift kavramaların kronikliğine bakınca 6F15 iyi bir şanzıman.

Sprint booster denedin mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Hocam sen zaten sadece aynı şeyleri yazmaya geliyorsun, hiç okumuyorsun ki ben nereye ne yazıyorum diye ? İlk mesaja git istersen. Sayfanın üstünde ve altında numaralar mevcut. Hocam senin atladığın detay da bu zaten fiyatı öyle ucuz falan değil bu sebeple talebe göre getirecekler zaten. Dizel ile aynı para bunlar.

Kişisel tatmin onunkisi. Premium arabası var ya, hava atma telaşında.

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Ramazan D. yazdı:

6F15 yanlış bilmiyorsam bahsettiğim 6 ileri tam otomatiğin kodu. Sanırım bu şanzıman 1.0 ecoboost Fiesta ve Focus, 1.5 ecoboost Mondeo'da kullanılıyor. Benim deneyimim Mondeo ve Fiesta üzerinde. 1.0 Fiesta'da nispeten daha iyi bulduğum bu şanzıman 1.5 Mondeo'da biraz sıkıntılı. Gazlamaya çalıştığınızda cvt gibi davranıyordu. Devir ibresi belli bir noktaya çıkıyor, orada bir kaç saniye sabitleniyor daha sonra devirlenmeye devam ediyordu. Kavramayı geç yapıyordu. Focus'ta işler nasıl bilmiyorum hiç deneyimlemedim. Ama çift kavrama yerine 6 ve 8 ileri tam otomatiği tercih ederim kesinlikle. Şanzımanda sağlamlık, arıza ihtimali düşüklüğü ve uzun ömürlülük benim için esastır.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

54 dakika önce, Cenk Demirel yazdı:

Şanzımanda sağlamlık, arıza ihtimali düşüklüğü ve uzun ömürlülük

Çift kavramada bu dediklerinin sözlük karşılığı yağlı powershift ve yağlı DSG şanzımandır.

Ortak nokta ne? Yağlı olması ?

VW yağlı kavrama ile yüksek torklu araçlarını piyasaya sürmeye devam ediyor. Hatta artık nispeten daha düşük torklu araçlarını dahi (yeni tiguan mesela 250 tork olmasına rağmen) yağlı 6 ileri dsg ile geldi.

Ford bu şanzımanı çok geç buldu, ama çok çabuk kaybetti... Keşke vazgeçmeselerdi ve en az MK4'ün ömrü boyunca bu araba üzerinde görebilseydik. 

Tam otomatik için ise; ya ZF'dir yada gazozdur malesef. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

26 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

Çift kavramada bu dediklerinin sözlük karşılığı yağlı powershift ve yağlı DSG şanzımandır.

Ortak nokta ne? Yağlı olması ?

VW yağlı kavrama ile yüksek torklu araçlarını piyasaya sürmeye devam ediyor. Hatta artık nispeten daha düşük torklu araçlarını dahi (yeni tiguan mesela 250 tork olmasına rağmen) yağlı 6 ileri dsg ile geldi.

Ford bu şanzımanı çok geç buldu, ama çok çabuk kaybetti... Keşke vazgeçmeselerdi ve en az MK4'ün ömrü boyunca bu araba üzerinde görebilseydik. 

Tam otomatik için ise; ya ZF'dir yada gazozdur malesef. 

Amacı performans olan modellere çift kavrama koyulmasını anlayabiliyorum. Fakat 1.0 ecoboost, 1.5 dizel gibi ekonomi odaklı modellerde ıslak veya kuru tip olsa da çift kavramanın bir mantığı yok bence. Hele ki yokuş, bol trafik, dur kalk gibi yol koşullarında kullanılacak bir araç için tam otomatik biçilmiş kaftandır. Ford'un mk3,5 1.5 tdci modelinde kullandığı 6 ileri powershift gerçekten güzeldi ama her çift kavrama gibi uzun ömürlülük konusunda soru işareti bırakıyordu. Hadi garanti süresi boyunca aklımız biraz daha rahat oldu diyelim. Garanti bittikten sonra ? 180-200 bin liralara çıkan otomobil fiyatlarının garantisi biten aracı yenileme imkanı vermediği böyle bir dönemde ne iyi niyet için yüksek bakım paralarıyla yetkili servise muhtaç kalmak isterdim ne de olası şanzıman masrafında cebimden kaç para çıkmak zorunda kalır endişesiyle otomobili kullanmak isterdim.

Sürüşü ciddi ölçüde sekteye uğratmayan, ilk gaz tepkisi iyi olan, 1-2 ve 2-1 geçişleri kararlı olan, geçiş hızları da makul ölçüde olan, yakıt verimliliği hususunda ise eski tam otomatikler kadar müsrif olmayan ve en önemlisi de arıza çıkarma riski düşük olan her şanzıman benim kabulümdür. Dediğim gibi hele ki düşük güçlere sahip, nispeten performans aranmayan modellerde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 dakika önce, Cenk Demirel yazdı:

Sürüşü ciddi ölçüde sekteye uğratmayan, ilk gaz tepkisi iyi olan, 1-2 ve 2-1 geçişleri kararlı olan, geçiş hızları da makul ölçüde olan, yakıt verimliliği hususunda ise eski tam otomatikler kadar müsrif olmayan ve en önemlisi de arıza çıkarma riski düşük olan her şanzıman benim kabulümdür

Allah daha çok versin, bulursan söyle bizde nasiplenelim ? 

Takılıyorum ve hak veriyorum tabi ki. Sürmesi keyifli ama en önemlisi sorunsuz sürmesi... Ben kuru pws kullanıp zıp zıp top gibi yolda gezen bir focusa sahiptim, iyi bilirim kötü şanzımanın ne olduğunu. Ha sonra saolsun şahsuvaroğlu arabamı eskisinden de iyi hale getirdi ama şuan ikinci sahibi tekrar bir sorun yaşadı mı bilemiyorum açıkcası...

Hasılı, uyuz eşşeğe bağlatmayan her türlü tam otomatiğe ben de varım... Mondeo örneğinde ise fil kadar arabayı duracell pil ile yürütmeye çalışırsan bu iş olmaz, şanzıman ne yapsın der ve kaçarım. Bknz. passat 1.5 TSI ile nasıl aslanlar gibi gidiyor.. Sonra bu adam vagcı vugcu derler, gerçekler ortada ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

Allah daha çok versin, bulursan söyle bizde nasiplenelim ? 

Takılıyorum ve hak veriyorum tabi ki. Sürmesi keyifli ama en önemlisi sorunsuz sürmesi... Ben kuru pws kullanıp zıp zıp top gibi yolda gezen bir focusa sahiptim, iyi bilirim kötü şanzımanın ne olduğunu. Ha sonra saolsun şahsuvaroğlu arabamı eskisinden de iyi hale getirdi ama şuan ikinci sahibi tekrar bir sorun yaşadı mı bilemiyorum açıkcası...

Hasılı, uyuz eşşeğe bağlatmayan her türlü tam otomatiğe ben de varım... Mondeo örneğinde ise fil kadar arabayı duracell pil ile yürütmeye çalışırsan bu iş olmaz, şanzıman ne yapsın der ve kaçarım. Bknz. passat 1.5 TSI ile nasıl aslanlar gibi gidiyor.. Sonra bu adam vagcı vugcu derler, gerçekler ortada ? 

Oho hocam ben 3 sene otomatikleştirilmiş şanzıman dedikleri Citroen'de ki ismi mcp olan şanzımanı kullandım. Bir otomobilin sahip olabileceği en kötü şanzıman diyebilirim ? O şanzıman deneyiminden sonra diğer tüm şanzımanların tepkilerinin bana ne kıvamda geleceğini artık siz tahmin edin ?

Mondeo yorumunuza kesinlikle hak veriyorum.. Güzel bir motoru var, üstelik 160 hp gibi gayet güçlü değerlere de sahipken tepkileri dengesiz olan 6 ileri tam otomatiği ben de yakıştıramadım. O araca 1.5 dizelde ki pws şanzıman daha makul olurdu. Hiç bir şey olmasa yeni 8 ileri şanzımanın kalibrasyonunu o motora göre ayarlayıp koyma imkanları olsaydı ( ki şanzıman üretimi o yıla yetişmedi ama 2019 makyajlı mondeo'ya koydular diye biliyorum ) yine 6 ileri otomatikten çok daha iyi olurdu. Gerçekten o aracın şanzımanı Mondeo'yu bitirdi diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Bir otomobilin sahip olabileceği en kötü şanzıman diyebilirim ?

Focus MK 2,5  daki  4 ileri şanzımanı kullanmadın heralde. Sorunsuz bir şanzıman, hiç arıza vermiyor. Çünkü gitmiyor ??

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Süleyman Ünal yazdı:

Focus MK 2,5  daki  4 ileri şanzımanı kullanmadın heralde. Sorunsuz bir şanzıman, hiç arıza vermiyor. Çünkü gitmiyor ??

4 ileri şanzımanı 1.6 150 hp civarında güce sahip eski nesil 308'de denemiştim. Aynı şanzıman değil ama o kasada ki 4 ilerinin vites geçiş konforu, 1-2 ve 2-1 kararlılığı mcp'den çok daha iyiydi. Focus'ta ki 4 ileri ile benzer karakterdeyse mcp'den daha fazla şikayet etmem.

Mcp öyle bir şanzımandır ki yokuş yukarı kalkış yapmakta zorlanırsınız. Etrafı balata kokulara sarana kadar kavramayı bir türlü yapmaz. Yokuş kalkış desteği olmasına rağmen zorlanır. Yokuşu çıkarken dizel bir arabada 1.vites 4500 devire kadar çevirirsiniz 2'ye atmaz. Kulakçıkla siz 2'ye atınca da beğenmez kendi müdahale edip 1'e düşürür. Trafikte ilerlerken hızınız 8 kmh'ye kadar düşse de 2'den 1'e inmez. Gazı az ezerseniz motoru titretip boğarak 2'de yarım kavrama yapıp hızlanır, gazı biraz fazla ezerseniz tak diye bir ses eşliğinde müthiş şekilde sizi sarsarak 1'e düşer. 1-2 geçişlerinin hepsi şanzımandan takır tukur sesler gelerek gerçekleşir. Tamamen acemi bir şoförün kullanımı şeklinde çalışma prensibine sahip. Ben mcp şanzımandan manuel araca geçince rahat ettim gerisini siz düşünün ?

• Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Ramazan D. yazdı:

Aynen. 1 ve 2.Vites cvt gibi. Zaten tüketimi artıranda ilk 2 vitesde fazla oyalanması.

Bakalım, makyajlı 2019 Mondeo'ya 8 ileri şanzıman geldi diye biliyorum yanlışım yoksa. Türkiye'ye gelirse eğer test sürüşlerinde, uzun dönem kullanım videolarında tüketim ne derece değişmiş göreceğiz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.