Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yağ Değişim öncesi Motor iç Temizliği Hk.

Furkan Çiçek

Soru

Merhabalar,

Aracıma bu güne kadar hiç yağ değişimi öncesi temizlik katısı yaptırmadım. Artık KM'si 195.000 olduğu için bir temizlik şart diye düşündüm.
Youtube'da mazot / yağ karışımı gibi şeyler yapanlar görsem de bana pek zekice gelmedi. 
Liqui Moly Engine Flush veya Würth Motor iç Temizleyici gibi ürünleri alıp yağ değişmeden önce yağa katıp 10 dk rölanti çalışması sonra yağı değişiyorlar.
Karterde ki ve iç taraflardaki kalıntıları falan temizlediğini iddia ediyorlar.
En iyi temizleme için önereceğiniz marka ve yöntemleri öğrenmeye ihtiyacım var.
Muhtemelen bu hafta sonu yağı değiştireceğim. 
Bir de, alt takımcı şanzıman yağına dokunmayalım dese de, arabadaki tüm yağları ve sıvıları değiştirmek istiyorum bu bakımda..
"Manuelde Şanzıman yağına dokunmayın" lafı bana şehir efsanesi olarak geliyor.. Doğru mudur? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 12 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Furkan Bey bence yağ temizliğine gerek yok ama illa ki temizlensin diyorsanız önce ucuz bir yağ koyup bir kaç km gezdikten sonra döküp asıl yağ koyun derim ama yine de hem bütçeye hem çevreye yazık olur. Temizleyici katkılar hakkında yorum yapamam ama mazot ile temizliğe sakın bulaşmayın. Şanzıman yağını da değiştirirseniz elbette iyi olur ama bana göre ona da gerek yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Son yağ değişiminde 300 ml'lik liqui moly engine flush kullandım. Bu katkıyı atıp 10 dakika rölantide çalıştırdıktan sonra ucuz bir yağla durulama yapmak için 5 dakika rölantide çalıştırın demiş birisi. Ben durulama kısmını yapmadım. Sonucunda hissedilir bir şey olmadı tabi ? Belki uzun vadede faydası olabilir. Yalnız bu uygulamaları düşük kilometrelerden itibaren yapmak fayda sağlar diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 saat önce, Furkan Çiçek yazdı:

Aracıma bu güne kadar hiç yağ değişimi öncesi temizlik katısı yaptırmadım. Artık KM'si 195.000 olduğu için bir temizlik şart diye düşündüm.

Bir başka konuda, servise bakım yaptırmamanızla, opetten yakıt almamanızla alakalı düşünceleriniz, yağ değişimi öncesi temizlik maddesinin eklenmesi hususunda da geçerli. 

Olumlu hiç bir etkisi olmayacaktır. 

Araçlarımız dizel motorlu araçlar. Yağı koyup çalıştırdığınız andan itibaren karartmaya başlayacak, yaklaşık 150-200 km kadar sonra yağ kararmış olacak. 

Temizlik istiyorsanız eğer, iki litre kadar yakıt koyup, 15-20 dk kadar çalıştırıp yağı boşaltıp, 2 litre yağla bu işlemi tekrarlayıp yeni yağı koyarsanız muhtemeldir ki bahsettiğiniz temizleme işleminden daha fazla temizlik yapılmış olacaktır. 

Çünkü motordan çıkan yağ kartelde birikmiş olan yağ. Motorun diğer bütün aksamlarında bu eskimiş yağın bulaşıkları kalacaktır. Yağ kanallarında eskimiş yağın bulaşıkları kalacaktır. Temizlik maddesi koysanız bile o bulaşıklar motorun çeşitli yerlerinde, kanallarda vs. kalacaktır. 

Benim anlatmaya çalıştığım gibi yapmanızın bile psikolojik olarak bir rahatlamadan başka avantajının olmayacağını düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçen 30.000 bakımını Bosh Car servis de yaptırmıştım.

Kullanılan malzemeler listesinde çok amaçlı temizleyici diye

bir ürün yazıyordu.

Demek ki yağ değişimlerinde,

yeni yağ koymadan önce bir şekilde(Ayrıntısını bilmiyorum)

temizleme işlemi yapıyorlar.

image.png.d00bfb2f7954cafbd2edffbf457073fa.png

Mustafa Nartkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yağ temizleme  katkısı koyun 10 dakika çalıştırın ...

daha  sonra ucuz bir yağ koyup tekrar çalıştırın bir 15 -20 dakika daha sonra bu yağı boşalttırın.

son olarak yağ filtresini değiştirip kullanmak  istediğiniz yağdan koyun en güzel temizlik bu şekil ...

şanzıman yağ değiştirmekte fayda var benim kanımca ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
28 dakika önce, Mustafa Nartkaya yazdı:

Kullanılan malzemeler listesinde çok amaçlı temizleyici diye

bir ürün yazıyordu.

Bu bildiğiniz balata spreyinin daha teknik hale bürünmüş ismi. ?

Klasik pazarlama stratejisi. 

• Beğen 2
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Anladığım kadarı ile olsa da olur olmasa da olur bir uygulama.. Her yağ değişiminde yağı boşaltınca 1 litre temiz yağ döküp onuda boşaltıyorduk ama hiç çalıştırmadan. Aklımda soru işareti kalmaması adına bu sefer bir würth alıp söylediğiniz gibi uygulayayım. İçimden bir ses aracın egr/ktr vb tüm sistemlerinin temizlik zamanı geldi diyor. En azından youtube'a girince tüm önerilen videolar bunlardan ibaret ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Bu bildiğiniz balata spreyinin daha teknik hale bürünmüş ismi. ?

Klasik pazarlama stratejisi. 

Yağ değişimine odaklandığımdan,

balata hiç aklıma gelmemişti. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Furkan Çiçek yazdı:

Anladığım kadarı ile olsa da olur olmasa da olur bir uygulama.. Her yağ değişiminde yağı boşaltınca 1 litre temiz yağ döküp onuda boşaltıyorduk ama hiç çalıştırmadan. Aklımda soru işareti kalmaması adına bu sefer bir würth alıp söylediğiniz gibi uygulayayım. İçimden bir ses aracın egr/ktr vb tüm sistemlerinin temizlik zamanı geldi diyor. En azından youtube'a girince tüm önerilen videolar bunlardan ibaret ? 

Aklına girmiş Furkan, yap/değiştir gitsin en azından piyasa canlanır ?

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ben yağ değişiminden önce würtz motor temizleme katkısı kullandım. Eski yağın içine döküyorlar araç 15-20 dakika rolantide çalıştırıyorlar sonra yağı boşaltıp yeni yağı ekliyorlar. Yağ boşaltım işlemi yapılırken vakumla çektirme yerine aracı kanala sokup alttan tıpayı açmak en doğrusu diye düşünüyorum. Motor temizleme katkısının faydasını gördünüz mü diye sorarsanız ben hiçbir faydasını görmedim placebo etkisi bile yaratmadı bende ? Ama zararını da görmedim belki uzun vadede benim hissedemeyeceğim ancak motora gerçekten fayda sağlayan bir şey yapmışımdır diye düşünüyorum ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.