Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2018 Adac Kış Lastiği Test Sonuçları 205/55 R16 H

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

3 saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

Böyle somut veri varmış da haberimiz mi yokmuş be ya.

Ben zamanında bu incelemeyi refere etmiştim,ama sonuç sizi yanıltmasın.

İnceleme tekniği şöyle: Önce ıslak zeminde fren mesafesi ölçülüyor, sonra en iyiden %20'den fazla uzaklaşmayanlar kar testine alınıyor.

Petlas burada ilk aşamada elenenlerden. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Ben zamanında bu incelemeyi refere etmiştim,ama sonuç sizi yanıltmasın.

İnceleme tekniği şöyle: Önce ıslak zeminde fren mesafesi ölçülüyor, sonra en iyiden %20'den fazla uzaklaşmayanlar kar testine alınıyor.

Petlas burada ilk aşamada elenenlerden. 

Hocam bence de bu lastiğin en büyük sıkıntısı ıslak zemindi. Hele böyle hafif ıslak yahut çiğ yağmış gibi zeminlerde resmen yüzüyordu lastik. Kar üzerinde iyi iş yapıyor hakkını yiyemem. Fakat hava biraz ısınıp ıslak zemine geçildiği vakit işler çok değişiyor. Bana kalırsa da kaliteli kış lastiği hava ısındığı zaman kendini belli ediyor. Kar üzerinde zaten çoğu yolda bırakmadan ilerliyor. Önemli olan nispeten yüksek sıcaklıklarda da iş görebilmesi diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21 saat önce, Ozan Kar yazdı:

biri 4x4 olmadığı sürece çok önemli değil.

Gerçekte hiç de öyle olmuyor. Arkadan itişli Merso’nun çıkamadığı rampaya Toros çıkıyor onu napacaz? Lastikler arası fark ancak özdeş araçlarla ölçülürse objektif bir veri elde edilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Koray Demir yazdı:

Gerçekte hiç de öyle olmuyor. Arkadan itişli Merso’nun çıkamadığı rampaya Toros çıkıyor onu napacaz? Lastikler arası fark ancak özdeş araçlarla ölçülürse objektif bir veri elde edilebilir.

Tıpkı AWD gibi bu da farklı bir yapı; FWD - RWD.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Koray Demir yazdı:

geri geri çıkarım ? 

lastikleri objektif olarak karşılaştırma amacıyla yazmadım onu. benzer kondisyonda herhangi bir premiumun petlasın çıkacağı yerden rahat rahat çıkacağına dair bir karşılaştırma bu sadece.

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Hocam bence de bu lastiğin en büyük sıkıntısı ıslak zemindi. Hele böyle hafif ıslak yahut çiğ yağmış gibi zeminlerde resmen yüzüyordu lastik. Kar üzerinde iyi iş yapıyor hakkını yiyemem. Fakat hava biraz ısınıp ıslak zemine geçildiği vakit işler çok değişiyor. Bana kalırsa da kaliteli kış lastiği hava ısındığı zaman kendini belli ediyor. Kar üzerinde zaten çoğu yolda bırakmadan ilerliyor. Önemli olan nispeten yüksek sıcaklıklarda da iş görebilmesi diye düşünüyorum.

Ben zaten her yazmamda diyorum petlas in kar performansı iyi ıslak kuruda çok iyi diye iddia etmiyorum  varsın fren mesafesi ıslak zeminde geç olsun diye benim memleketimde ,benim kullanımımda ve benim için kar performansı önemli ,6 sene petlas kullandım ıslak zeminde bi sıkıntı yaşamadım bugüne kadar ,geçen sene pirelli kışlık kullandım yalniz araç  4 çekerdi ondan da memnundum bu sene ilk defa arkadan itişli aracımda petlas kullanacağım bakalim tecrübelerimi yazarım...Ben her zaman belirtiyorum zaten karda çok iyi diye her memleketin kış şartları,herkesin yol güzergahı ,seçenekleri farklı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

Ben zaten her yazmamda diyorum petlas in kar performansı iyi ıslak kuruda çok iyi diye iddia etmiyorum  varsın fren mesafesi ıslak zeminde geç olsun diye benim memleketimde ,benim kullanımımda ve benim için kar performansı önemli ,6 sene petlas kullandım ıslak zeminde bi sıkıntı yaşamadım bugüne kadar ,geçen sene pirelli kışlık kullandım yalniz araç  4 çekerdi ondan da memnundum bu sene ilk defa arkadan itişli aracımda petlas kullanacağım bakalim tecrübelerimi yazarım...Ben her zaman belirtiyorum zaten karda çok iyi diye her memleketin kış şartları,herkesin yol güzergahı ,seçenekleri farklı

Zaten daha önce dediğim gibi parasına göre bir lastik. Kışın sert ve çoğunlukla 7 derece altında geçtiği bölgelere göre bir lastik. Yılda 2-3 defa belki kar gören, çoğunlukla yağmurlu, sıcaklığın ise 0 - 12 derece arasında değişkenlik göstererek seyir ettiği bölgeler için ideal bir lastik değil. Bu bölgeler için sıcak havada da iş yapabilen kışlık lastikler şart. O zaman da piyasanın pahalı ve listelerde başa oynayan lastiklerine yönelmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Zaten daha önce dediğim gibi parasına göre bir lastik. Kışın sert ve çoğunlukla 7 derece altında geçtiği bölgelere göre bir lastik. Yılda 2-3 defa belki kar gören, çoğunlukla yağmurlu, sıcaklığın ise 0 - 12 derece arasında değişkenlik göstererek seyir ettiği bölgeler için ideal bir lastik değil. Bu bölgeler için sıcak havada da iş yapabilen kışlık lastikler şart. O zaman da piyasanın pahalı ve listelerde başa oynayan lastiklerine yönelmek gerekiyor.

kışın 7 derecenin üstünü hiç göremiyoruz zaten biz;3-5 sene önce 1,2 ay kar hiç kalkmamıştı ama geçen sene hiç kış göremedik..Bizim bura için gayet ideal lastik zaten milletin %90 ı petlas kullanıyor

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lastik konusunda sıradan kullanıcıların yorumlarını çok dikkate almıyorum. 4 sene kullandığım goodyear ug8 i ilk aldığımda bir arkadaş bana keşke almasaydın dedi. Neden diye sordum.  Ben memnun kalmadım. Buzlu bi rampada çıkamadım dedi. Arkadaşım herhalde lastiğin içinden pençe çıkmasını falan umuyordu. Bu arada 4 sene kullandığım ug8 lerden hem kar hem ıslak zeminde çok memnundum. Ama arkadaşımın aracında geçen kış petlas kullandım. Islak zeminde berbattı. Herkes testlere ve cebine göre alabildiği en iyi lastiği almalı. Onun bunun tecrübesine çok takılmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

‎30‎.‎10‎.‎2018 - 21:36 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

bende 205/55R16 conti alacağım gibi duruyor (orijinali 205/60R16)

17 üretimleri 390 civarına var. aralık gibi (ilk kar yağıp millet lastiklerini aldıktan sonra) fiyat düşer mi ona karar veremedim.

birde 1250ye ug8 takım var sıfır 18 üretim o da aklımı çelmiyor değil. ug8 eski olsa da kullanıp memnun kaldığım bir model. son iki senesi mükemmel olmasa da 5 sene kullandım. hatta abartma diyen çıkabilir ama karda WR4ten geri kalmadan kuruda 100e katlar.

ug7 kullandım çok memnundum, 3 senedirde ug8 kullanıyorum ug7 kadar konforlu ve sessiz değil, çok uğultu yapıyor, bu sene artık takmayacağım nokian wr d4 almayı düşünüyorum bende

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen yıl Continental TS 860 aldım. Islakta da, kuruda da performansından çok memnundum. Kar yağmadığı için bir yorum yapmam mümkün değil. 

Alırken Nokian WR D4 ile TS 860 arasında kalmıştım. 

Nokian'ın fazla aşınmasıyla ilgili problem nedeniyle Nokian almaktan vazgeçmiş ve Continental almıştım. 

Genel görüşte olduğu gibi kışlık lastiklerin kar üzerindeki performansları birbirine çok yakın. Ancak kışlık lastiğin öne çıkması gereken yer kuru ve ıslaktaki performansı ki, bu konuda Continental'in oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.