Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Serviste Takılan Hava Filtresi

Erkan C

Soru

Aracım 1.5 tdci ps 2015 model. 2018 şubat ayında aracımın 3 bakımı 34 bin kilometrede Adapazarı Akgün Oto yetkili serviste yapıldı. Kilometre dolduğundan dolayı 4. bakım için Karabük Azim Oto'yu aradım. 5w30 yağ koymalarından ve 47 bin kilometredeki arabanın triger setini değiştirmek istemelerinden dolayı bakımını kendim yapmaya karar verdim. Erol otodan parçaları sipariş ettim ve bu akşam ustamla birlikte parçaları değiştirdik. Hava filtresini değiştirirken serviste takılan hava filtresinin orjinal olmadığını farkettik. Ayrıca filtre takılırken filtre kutusuna uymadığı için filtreyi iki taraftan preslemişler. İçindeki kağıt da haliyle ezilmiş. Aşağıya fotolarını koyuyorum.

Olayı biraz daha ilginç yapan şey, Erol otodan orjinal olarak aldığım hava filtresi de kutusuna sığmadı. Usta eliyle preslemeye çalıştı ama hiç esnemedi. Mecbur kaldı yan sanayi takmaya. Tuhaftır ki yan sanayi hava filtresi tık diye oturdu. Erol oto şasi numarasıyla sorgulatarak parçaları gönderdi. Servisin taktığı markasız hava filtresi de uzun, orjinal olarak aldığım hava filtresi de uzun. Sorunun ne olduğunu çözemedim. 

Ne idüğü belirsiz, ezerek taktıkları filtreyi 68 liradan kakalayan yetkili servisi kınıyorum. Bu filtreyi taktıkları bakımda şanzıman yağı da değişmişti. Daha öncesinde aynı serviste volan garantiden değişmişti. Güvenemiyorum. Acaba düzgün yağ koydular mı, volanı gerçekten değiştirdiler mi? Önünden geçmem daha servislerin. 

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55 (1).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55 (3).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55 (2).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.56.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.56 (1).jpeg

Erkan C tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
17 saat önce, Erkan C yazdı:

Aracım 1.5 tdci ps 2015 model. 2018 şubat ayında aracımın 3 bakımı 34 bin kilometrede Adapazarı Akgün Oto yetkili serviste yapıldı. Kilometre dolduğundan dolayı 4. bakım için Karabük Azim Oto'yu aradım. 5w30 yağ koymalarından ve 47 bin kilometredeki arabanın triger setini değiştirmek istemelerinden dolayı bakımını kendim yapmaya karar verdim. Erol otodan parçaları sipariş ettim ve bu akşam ustamla birlikte parçaları değiştirdik. Hava filtresini değiştirirken serviste takılan hava filtresinin orjinal olmadığını farkettik. Ayrıca filtre takılırken filtre kutusuna uymadığı için filtreyi iki taraftan preslemişler. İçindeki kağıt da haliyle ezilmiş. Aşağıya fotolarını koyuyorum.

Olayı biraz daha ilginç yapan şey, Erol otodan orjinal olarak aldığım hava filtresi de kutusuna sığmadı. Usta eliyle preslemeye çalıştı ama hiç esnemedi. Mecbur kaldı yan sanayi takmaya. Tuhaftır ki yan sanayi hava filtresi tık diye oturdu. Erol oto şasi numarasıyla sorgulatarak parçaları gönderdi. Servisin taktığı markasız hava filtresi de uzun, orjinal olarak aldığım hava filtresi de uzun. Sorunun ne olduğunu çözemedim. 

Ne idüğü belirsiz, ezerek taktıkları filtreyi 68 liradan kakalayan yetkili servisi kınıyorum. Bu filtreyi taktıkları bakımda şanzıman yağı da değişmişti. Daha öncesinde aynı serviste volan garantiden değişmişti. Güvenemiyorum. Acaba düzgün yağ koydular mı, volanı gerçekten değiştirdiler mi? Önünden geçmem daha servislerin. 

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55 (1).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55 (3).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55 (2).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.56.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.56 (1).jpeg

Merhabalar benim araç da 2016 benzinli. EROL otomotivden aldığınız Yağ, yag filtresi, hava filtresi ne kadara mal oldu? Garanti gittikten sonra bende ürünleri alıp ustamda yaptırmayı düşünüyorum da?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
56 dakika önce, Yakup Kuru yazdı:

Merhabalar benim araç da 2016 benzinli. EROL otomotivden aldığınız Yağ, yag filtresi, hava filtresi ne kadara mal oldu? Garanti gittikten sonra bende ürünleri alıp ustamda yaptırmayı düşünüyorum da?

Castrol edge 0w30 motor yağı, dot4 fren sıvısı, liqui moly flush engine, hava-yağ-mazot-polen filtresi: 560 lira

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçen hafta ben de değişim yaptırdım. Çıkan filtre fomoco - mahle (fotoğrafınızda olduğu gibi). çıkan filtrede herhangi bir yamulma falan gözlemlemedim. Usta takarken de çıkarırken de çok rahat takıp söktü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Mehmet Akpunar yazdı:

Geçen hafta ben de değişim yaptırdım. Çıkan filtre fomoco - mahle (fotoğrafınızda olduğu gibi). çıkan filtrede herhangi bir yamulma falan gözlemlemedim. Usta takarken de çıkarırken de çok rahat takıp söktü. 

Bir benim filtre mi herhangi bir deformasyon zorlama olmadan düzgün bir şekilde çıkarılıp takılıyor diye merak ediyordum. Normali bu bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben Çorum Evlüce'de 120 bin km de ağır bakım yaptırdım. (Trigier seti, komple bakım vs) 

Daha sonra 135 Bin km de Er-Ol oto dan malzemeleri alıp bakımı kendim yaptım. Servisin taktığı hava filtresi ile Er-Ol otonun gönderdiği filtre aynıydı. FoMoCo ve Made İn England falan yazıyordu her ikisinde de. 

Kutuyu yerinden çıkardım ve o şekilde değiştirdim. Hiç bir şekilde zorlama vs yapmadım. 

Filtrenin bir tırnağı var. O tırnağı filtre kutusundaki uygun yere denk getirip filtreyi oturtturuyoruz ve üst kapağını da oturtturuyoruz. Ben hiç zorlanmadım. 

Karabük Azim Otomotiv bana 100 KM uzaklıkta olmasına rağmen serviste yaptırdığım bütün bakımlarım için 250 km uzakta olan Ankara Tur Oto ve 300 KM uzakta olan Çorum Evlüceyi tercih ettim. Azim otoya da 6000 Km civarındayken servis geri çağırması sonucu eksoz tapası değişimi için gittiğimde yağını da değiştirmiştim. Sonrasında da bakım için falan bir daha gitmedim. Pek de tavsiye etmiyorum açıkcası. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

31 binde arabayı almıştım servise hiç uğramadım uğramamda. özel servise yaptırıyorum. 780 tl lik bakımları 300 tl ye yapıyorlar. yağ castrol diğer ürünlerde ford otosanın ojinal ürünleri. çalışma bakanlığından da otomobil ve hafif ticari araca bakım yapma belgeleri var. bir sorun olursa servise gidiyorum danışıyorum oradan özel servise gidiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben focusumun filtresini ilk kez takarken çok zorlanmıştım. Filtrenin hava emiş borusuna geçen kısmını vazelinle yağlayıp taktığımda çok kolay takılmıştı. Çentikli tarafını takmak için biraz esnetmek gerekiyor zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şimdi sen bu filtreyi başka yerde taktırmış olsan, araçta bir sıkıntı olduğunda, servis büyük ihtimal aracı garantiden çıkarır.

Hem yetkili servise 2 kattan fazla para öde , hem yan sanayi malzeme kullansın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.