Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Serviste Takılan Hava Filtresi

Erkan C

Soru

Aracım 1.5 tdci ps 2015 model. 2018 şubat ayında aracımın 3 bakımı 34 bin kilometrede Adapazarı Akgün Oto yetkili serviste yapıldı. Kilometre dolduğundan dolayı 4. bakım için Karabük Azim Oto'yu aradım. 5w30 yağ koymalarından ve 47 bin kilometredeki arabanın triger setini değiştirmek istemelerinden dolayı bakımını kendim yapmaya karar verdim. Erol otodan parçaları sipariş ettim ve bu akşam ustamla birlikte parçaları değiştirdik. Hava filtresini değiştirirken serviste takılan hava filtresinin orjinal olmadığını farkettik. Ayrıca filtre takılırken filtre kutusuna uymadığı için filtreyi iki taraftan preslemişler. İçindeki kağıt da haliyle ezilmiş. Aşağıya fotolarını koyuyorum.

Olayı biraz daha ilginç yapan şey, Erol otodan orjinal olarak aldığım hava filtresi de kutusuna sığmadı. Usta eliyle preslemeye çalıştı ama hiç esnemedi. Mecbur kaldı yan sanayi takmaya. Tuhaftır ki yan sanayi hava filtresi tık diye oturdu. Erol oto şasi numarasıyla sorgulatarak parçaları gönderdi. Servisin taktığı markasız hava filtresi de uzun, orjinal olarak aldığım hava filtresi de uzun. Sorunun ne olduğunu çözemedim. 

Ne idüğü belirsiz, ezerek taktıkları filtreyi 68 liradan kakalayan yetkili servisi kınıyorum. Bu filtreyi taktıkları bakımda şanzıman yağı da değişmişti. Daha öncesinde aynı serviste volan garantiden değişmişti. Güvenemiyorum. Acaba düzgün yağ koydular mı, volanı gerçekten değiştirdiler mi? Önünden geçmem daha servislerin. 

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55 (1).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55 (3).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.55 (2).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.56.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-19 at 20.37.56 (1).jpeg

Erkan C tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Sorun çözüldü. Filtreyi takarken önce boru girişini takıyoruz. Sonra diğer tarafındaki girintili kısmı takarken bir elimizle de filtre kutusunu esnetiyoruz. Biraz uğraştırıyor. Serviste takılan markasız filtreyi de muhtemelen böyle taktılar ama ürün orjinal olmadığı için zamanla emiş gücünden dolayı filtre yamulmuş. Teşekkür ederim yorumlarınız için

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Tuğra Yanık yazdı:

Sanırım filtrenin bir tarafındaki çıkıntılı yeri yerine oturtamayıp kapağı kapatarak hayvan gibi sıkıştırıp vidalamışlar.

Orjinaline usta çok uğraştı milim esnemedi. Levyeyle baskı yaptı gene oynamadı. Filtre kutusunun bir tarafındaki plastiğin içi oyuk. Filtrenin plastiğinin o oyuk yere girmesi gerekiyor. Diğer tarafında hortum yeri var zaten

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 dakika önce, Tuğra Yanık yazdı:

Parça yani filtre uyduruk herhalde. Acaba turbo güçlü emiş yapınca vakumlanarak mı çöktü?

Bu filtrenin o kutuya girmesi için ezilmesi lazım. Başka türlü oturmuyor. Ustanın taktığı yan sanayi filtre hiç zorlanmadan yerleşti. Yan sanayinin boyu daha kısaydı orjinalinden. 1.5 ps ler için uygun şartnamede 0w30 yağ bulamıyoruz. Acaba filtre içinde aynı durum mu söz konusu? 1.5 ps lee üvey evlat gibi oldu ülkemizde. Fordun markasını kirleten bu servislerin de kulaklarının çekilmesi lazım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

O parçayı, servis F/O'dan tedarik etmemiş bu sebeple bunu garantiye sokmam diyorlar, ancak orijinal olmaması problem. Size bu işlemi yaparken belirtmediler tabii değil mi? Yanlış yapmışlar.  Bu işleme izin verilmesi demek ki yasal olarak mümkün, ilginç. 

Ayrıca yağ konusu artık Castrol ürünleri ile servislerde çözülmüş olması gerekiyor. Ayrıca ille de o yağ olacak diye bir şey yok alternatifleri bu sebeple üretici tarafından veriliyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

O parçayı, servis F/O'dan tedarik etmemiş bu sebeple bunu garantiye sokmam diyorlar, ancak orijinal olmaması problem. Size bu işlemi yaparken belirtmediler tabii değil mi? Yanlış yapmışlar.  Bu işleme izin verilmesi demek ki yasal olarak mümkün, ilginç. 

Ayrıca yağ konusu artık Castrol ürünleri ile servislerde çözülmüş olması gerekiyor. Ayrıca ille de o yağ olacak diye bir şey yok alternatifleri bu sebeple üretici tarafından veriliyor. 

Hayır belirtmediler. Ben bu servislerden iyice soğudum. Hatırlarsanız size volanla ilgili soru sormuştum. Volanı değiştirdiler ama araçta hissedilir bir değişim olmadı. Acaba değiştirdik deyip değiştirmemiş olabilirler mi diye özelden sormuştum. 

Bu filtre 1.6'lara takılan filtre mi acaba? Hayır hem markasız takıyosun hem de uygun ölçülerde olmayanı takıyorsun. Bence bunlar 1.6 tdci'ler için çokça aldılar filtreleri sonra 1.5 lere de presleyip taktılar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
16 dakika önce, Erkan C yazdı:

Bu filtre 1.6'lara takılan filtre mi acaba? Hayır hem markasız takıyosun hem de uygun ölçülerde olmayanı takıyorsun. Bence bunlar 1.6 tdci'ler için çokça aldılar filtreleri sonra 1.5 lere de presleyip taktılar. 

1.5L ve 1.6L dizel motorların hava filtreleri aynı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

1.5L ve 1.6L dizel motorların hava filtreleri aynı.

Erol otodan aldığım filtre de resimde görüldüğü gibi orjinal. Acaba hangi modelin filtresi bu? Boyutlarının uymamasının sebebi ne olabilir? Yıllarca hatalı üretim yapmış olamazlar heralde. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
37 dakika önce, Bedirhan Doğan yazdı:

Takıldığı yerde filtre dışında hava girişini tamamen sıfırlamak adına contayı iyice sıkıştırsın diye kasten biraz uzun üretiliyor olabilir mi?

Mantığı bu olabilir mi bilemiyorum ama filtreyi ne hale soktuğu ortada. Plastik kutunun bir miktar esneme payı var. O esneme payından daha uzun filtre. ustayla çok uğraştık 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

-emiş ile yamulabileceğini zannetmiyorum.

-kendim ilk kez filtre takarken epey uğraşmıştım.

-bir yerde takmadan önce üstüne basarak yamultarak takmışlardı

-bir yerde kutuyu yerinden çıkarttıktan sonra, boru kısmını oturtup kapalı kısmından bastırarak taktılar en rahat bu şekilde takılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bedirhan Doğan'ın dediği gibi hava emişini en üst düzeyde tutabilmek için bu boyutlarda bir filtre üretiyorlar. O zaman bakım gelmeden arada açıp kontrol etmek lazım. Çünkü filtre esnediğinde yine emiş kaybı yaşanır. Emişten yamulma işaretleri vardı filtrenin üzerinde. Burgu şeklinde yamulmuş. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.