Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Abs Aracı Durdurma Problemi

Osman Çelik

Soru

Merhaba 

2013 trend x aracımla 2 defa kaza yaptım. Freni bastığımda hemen abs devreye giriyor buda aracı olduğu yerde durdurmadığı için çarpma kacınılmaz oldu. "Hani bi acı fren yaptı araç olduğu yerde kaldı ve çarpmaktan kurtuldu" denirya ben hiç bunu yaşamadım, acaba abs li araçlar hep böylemi fikri olan var mı? veya aynı şeyi benim gibi yaşayan var mı? Yoksa benim arabamda bir problemmi var, görüş ve düşünceleriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 11 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Sorunu ABS'de aramamak lazım.

Sıcak bölgelerde asfalt aşınma ve ezilme ile çok kaygan hale geliyor ve tutunmak çok zorlaşıyor.

Mesela bu Antalya'da sürekli yaşadığımız bir durum. Denzili de yazın 40'ları gören ısısı ile bu duruma uygun.

Böyle kaygan bir zeminde panik fren yaparsanız ABS olmazsa dümdüz kayar gider çarparsınız.

ABS ile fren mesafesi belirgin kısalmasa bile direksiyon hakimiyetini kaybetmezsiniz ve aracı yönlendirmeye devam edebilirsiniz. 

Tekerlekler kilitlenmeyecek düzeyde yumuşak ama etkili fren yapmak ise büyük ustalık ve beceri ister ki onu biz faniler beceremeyiz.

Ayrıca lastikleriniz üçüncü senesinde ve performansını yüzde 50 düzeylerinde kaybetmiştir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arabayı alalı 1 yıl oldu, genellikle Afyon da kullandım.

Hiç ABS devreye girmedi. 

Hatta şüphelenmeye başladım,

ABS de problem mi  var diye.

Geçen hafta Denizli den geçiyordum,

önümdeki araç aniden durunca mecburen

kazık fren yaptım ve ilk defa ABS devreye girdi.

Hava sıcaklığı 38 derece civarı idi asfalt 50 dereceden fazladır herhalde.

Benim anladığım, ABS kolay kolay devreye girmiyor.

Giriyorsa bir nedeni vardır.

Lastiklerim yeni değil ama Afyon sıcaklığında idare ediyor demek ki.

Deniz li asfaltında kayma arttığı için,

mecburen ABS devreye girdi. 

Sonuç olarak

önce lastiğin eskilik durumu,

ve yolun o anki durumuyla (Buzlu, kaygan, çok sıcak gibi)

ilgili.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
53 dakika önce, Çağdaş Korkmaz yazdı:

ABS olayan bir arabada asla panik firen  yapmadım. Yapmak çok tehlikeli.

Panik fren zorunlulukta yapılır ve genellikle kaçınılabilir bir şey değildir.

Şansınız varmış diyelim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 saat önce, Osman Çelik yazdı:

Freni bastığımda hemen abs devreye giriyor buda aracı olduğu yerde durdurmadığı için çarpma kacınılmaz oldu

Sanki abs devreye girdi aracı kaydırdı gibi yazmışsınız ama olan şu; araç kaymaya başlarsa ABS devreye girer, bu da size kayan araçta manevra hakimiyeti verir, ABS olmasa yol şartları nereyi gösterirse oraya kayardınız.

Frene basar basmaz ABS devreye giriyorsa araç yola tutunamıyor ve kayıyor demek, öncelikle lastik kontrol edilmeli. bazı lastikler çabuk sertleşiyor, lastikte sıkıntı yoksa yol kaygan olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Önüme araç birden çıkınca ani frene basmak zorunda kaldım iki kazadada mesafe kısaydı sağa veya sola kaçmam mümkün değildi. Ama diğer zamanlarda da aynı şey oldu bir kaç defa çarpmadan durdum. O zaman sanırım lastikleri değitirmem gerekiyor sonuç oraya varıyor 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Osman Çelik yazdı:

Önüme araç birden çıkınca ani frene basmak zorunda kaldım iki kazadada mesafe kısaydı sağa veya sola kaçmam mümkün değildi. Ama diğer zamanlarda da aynı şey oldu bir kaç defa çarpmadan durdum. O zaman sanırım lastikleri değitirmem gerekiyor sonuç oraya varıyor 

Osman Bey öncelikle geçmiş olsun.

ABS tekerleklerin kızaklamasını önlemek için vardır ve kısa aralıklarla tekerleklere fren uygulayarak direksiyon hakimiyetini kaybetmememizi sağlar. Yukarda da bahsedilmiş zaten.

Yalnız aynı şekilde birden fazla kaza yapılmışsa biraz da kendimizde mi diye sorabiliriz. Örneğin hız limiti ve takip mesafesine dikkat ediliyor mu?

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
36 dakika önce, Osman Çelik yazdı:

Fikret bey teşekkür ederim. Çarpışma kontrolsüz kavşakta soldan çıkan araçla oldu, arkadan değil hızda 40-50 civarı idi. Bu durumda birşey yapmadım sağa ve sola kaçma fırsatım olmadı.

Tekrardan geçmiş olsun. Maalesef kontrolsüz kavşaklar büyük sorun. Biraz daha dikkat lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.