Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Debriyajda Boşluk Hissi Ve Pedalın Yerine Kademeli Gelmesi

Kerem Bozdoğan

Soru

Merhaba,

gece Ankara’dan Çorum’a geçerken debriyaja bastığımda farklılık olduğu hissine kapıldım. Normale göre daha yumuşak gelmeye başladı bastığımda. Çorum’a 20km kala falan da vites değişimlerinde debriyajı bırakırken pedal yarıda bi yerde kalıp yarım saniye içinde yukarı gelmeye başladı. Sanki yarıda kalacak gibi oluyor ama hemen ardından yukarı, yerine geliyor. Evin önüne gelince biraz boşta pompaladım. Normale döndü gibi oldu yine boşluk var gibi de oldu.

bu sorunun neden kaybaklandığına dair bilgisi ya da fikri olan var mı?

garanti şubatta bitti. 60bin bakımına 500km kaldı ama henüz yapılmadı. Önceki tüm bakımlar yetkili serviste yapıldı.

Parça değişimi olacaksa sizce iyi niyet garantisi olur mu?

bu arada 60bin bakımını doşarıda yaptıracağım, malzemeleri aldım er-ol otodan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
14 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

yokuş yukarı yüksek vites (5 6) 1500 devir civarı gazı kökleyince devir artıyor ancak araba aynı oranda hızlanmıyorsa kaçırıyordur.

tamamen kullanımla alakalı tabi ancak focus 85000deydi, cmax 100000 olmuştur herhangi bir belirti yok.

Eve dönüşte bu senaryoyu deneyeyim.

Şu an düzde hız/devir oranı her zaman olduğu gibi. 6. Vites, 2000 devir 110km gibi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18.08.2018 - 14:53 tarihinde, Kerem Bozdoğan yazdı:

Eve dönüşte bu senaryoyu deneyeyim.

Abi nedir durum, bir gelişme var mı? 

Ben hala ara ara aynı durumu yaşıyorum. Bayram ve sonrasında 2500 km yol yaptım, aynı şekilde devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Erdem B. yazdı:

Abi nedir durum, bir gelişme var mı? 

Ben hala ara ara aynı durumu yaşıyorum. Bayram ve sonrasında 2500 km yol yaptım, aynı şekilde devam ediyor.

Bende ara sıra pedal yumuşaması hissediyoeum. Pedal boşalması olmadı bir daha. Bu sabah serin ve yağmurlu hava vardı, sıcaklık hızlı düştü. Pedal yumuşaktı. Yağ değiştirmek var aklımda ilk hamle olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çok dengesiz bir durum, bende ara ara nerdeyse dipte kavrama yapıyor. Tam kavramadan tekrar basıp kavrama yapınca düzeliyor bu aralar.

Yazıları okuyunca ben de şüphelendim kaçırma olayından. Arabayı Aralıkta 33.xxx km de aldım şu an 43.xxx km de. 1 ve 2 aşırı hantal, tamam araba ağır motor küçük geliyor vs. biliyorum ama emsalini hiç kullanmadığım için benimki normal mi değil mi bilmiyorum. Acaba bu hantallığın bu durumla da alakası olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
34 dakika önce, Erdem B. yazdı:

Çok dengesiz bir durum, bende ara ara nerdeyse dipte kavrama yapıyor. Tam kavramadan tekrar basıp kavrama yapınca düzeliyor bu aralar.

Yazıları okuyunca ben de şüphelendim kaçırma olayından. Arabayı Aralıkta 33.xxx km de aldım şu an 43.xxx km de. 1 ve 2 aşırı hantal, tamam araba ağır motor küçük geliyor vs. biliyorum ama emsalini hiç kullanmadığım için benimki normal mi değil mi bilmiyorum. Acaba bu hantallığın bu durumla da alakası olabilir mi?

devirde arabanın ivmesine oranla absürd yükselme oluyorsa, hantallık bu şekildeyse baskı balataya yoğunlaşmak gerekir bence. yoksa bence farklı sebebi vardır ya da psikolojiktir.

ben pedaldaki sıkıntı dışında sorun yaşamadım. kavramada sıkıntı olmadı, varsa da ben farkında değilim belki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
04.10.2018 - 00:03 tarihinde, Erdem B. yazdı:

Garanti bitmeden önce son bir kez daha aynı şikayetle servise bıraktım. 

Bugün telefon geldi ve debriyaj üst merkezinin arızalı olduğu ve garantiden değişeceği söylendi. Umarım bu sorunu çözer.

Üst merkez değişince düzeldi mi?

Dün bir özel serviste mca focus vardı. Hikayesi aynı boşluk ve pedalın yerine gelirken takılı kalması.

Üst merkez, alt merkez ve pedal yayı değişmişler ama düzelmemiş. Pedalı değiştireceğiz diyorlardı. Servis tanıdığım olunca; tam teşhisi koyup sorunu giderince bana haber vermelerini istedim.

Bu aralar yine yapıyor yarıda takılıp yerine geç gelme olayını.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar bu konuda bahsettiğim sorunum devam ediyor. Çoğunlukla hava soğuk olunca yaşıyor olmak üzere zaman zaman debriyaj kavrama açısından sorun yaratmasa bile pedalı yarıda falan, dibe yakın yerlerde takılı kalma yapıyor(tam basma bırakmayı 100 birim düşünürsek, basıp bıraktığımda 30-35 birim gelip duruyor, sonrasını takılma yaptıktan sonra geliyor). bazen hemen kendi atıp geliyor yerine, bazen de beklemeyip ayakla müdahale ediyorum. zaten dokununca atıyor yerine geliyor kendi.

Fren balatalarını değiştirdiğim servis tanıdığım birine ait. Bizim balatalar değişirken aynı sorundan gelmiş bir Focus vardı. Sırayla üst merkez, alt merkez, pedal yayı değiştirmişlerdi ama çözememişlerdi. O gün pedal değişimi yapacaklardı. Çözdükleri zaman bana haber vermelerini istemiştim.

Bugün tekrar görüştüğümde servisin sahibi olan tanıdığım, problemi volant değiştirerek çözdüklerini söyledi. (baskı balata da değiştirmişler ama volant değişince bunlar değişmeli miydi yoksa bağımsız ayrı bir değişim mi yapmışlar sormadım)

Sorum ise; volant nedir? Ne işe yarar? Debriyaj pedalına böyle bir etki oluşturma ihtimali sizce var mıdır fonksiyonu açısından?

Yani sorunu asıl çözen şey volant değişimi mi olmuş baskı balata değişimi mi olmuş onu anlamaya çalışıyorum.

Bu arada bahsettiğim servis sahibinin bana tavsiyesi; 100k daha kullan konfor açısından sorunun yoksa, bu sorundan dolayı yolda kalmazsın şeklinde oldu.

Sonuçta arabanın kavrama ile ilgili sorunu yok, bundan yana rahatım. Ama yine de pedalla ilgili kök sebep doğru teşhis edilebilirse problemin giderilmesini istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
17 dakika önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Arkadaşlar bu konuda bahsettiğim sorunum devam ediyor. Çoğunlukla hava soğuk olunca yaşıyor olmak üzere zaman zaman debriyaj kavrama açısından sorun yaratmasa bile pedalı yarıda falan, dibe yakın yerlerde takılı kalma yapıyor(tam basma bırakmayı 100 birim düşünürsek, basıp bıraktığımda 30-35 birim gelip duruyor, sonrasını takılma yaptıktan sonra geliyor). bazen hemen kendi atıp geliyor yerine, bazen de beklemeyip ayakla müdahale ediyorum. zaten dokununca atıyor yerine geliyor kendi.

Fren balatalarını değiştirdiğim servis tanıdığım birine ait. Bizim balatalar değişirken aynı sorundan gelmiş bir Focus vardı. Sırayla üst merkez, alt merkez, pedal yayı değiştirmişlerdi ama çözememişlerdi. O gün pedal değişimi yapacaklardı. Çözdükleri zaman bana haber vermelerini istemiştim.

Bugün tekrar görüştüğümde servisin sahibi olan tanıdığım, problemi volant değiştirerek çözdüklerini söyledi. (baskı balata da değiştirmişler ama volant değişince bunlar değişmeli miydi yoksa bağımsız ayrı bir değişim mi yapmışlar sormadım)

Sorum ise; volant nedir? Ne işe yarar? Debriyaj pedalına böyle bir etki oluşturma ihtimali sizce var mıdır fonksiyonu açısından?

Yani sorunu asıl çözen şey volant değişimi mi olmuş baskı balata değişimi mi olmuş onu anlamaya çalışıyorum.

Bu arada bahsettiğim servis sahibinin bana tavsiyesi; 100k daha kullan konfor açısından sorunun yoksa, bu sorundan dolayı yolda kalmazsın şeklinde oldu.

Sonuçta arabanın kavrama ile ilgili sorunu yok, bundan yana rahatım. Ama yine de pedalla ilgili kök sebep doğru teşhis edilebilirse problemin giderilmesini istiyorum.

volant kaynaklı olması %1 gibi diyelim profesyonel kişilerce sırasıyla pedal yay kontrolü üst merkez alt merkez hidrolik seviyesi baskı balata seti ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Volan krank milinden aldığı hareketi baskı balataya iletir. Dolayısıyla debriyaj ile bir alakası var. Volan ve baskı balata yüzeylerindeki bozulmadan kaynaklanıyor olabilir mi acaba sorun? Yani baskı balata ile volan tam olarak kapanmadığı için debriyaj yarım kalıyor, sonra uygun pozisyonu buluyor gibi...

Semih O. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Semih O. yazdı:

Volan krank milinden aldığı hareketi baskıya balataya iletir. Dolayısıyla debriyaj ile bir alakası var. Volan ve baskı balata yüzeylerindeki bozulmadan kaynaklanıyor olabilir mi acaba sorun? Yani baskı balata ile volan tam olarak kapanmadığı için debriyaj yarım kalıyor, sonra uygun pozisyonu buluyor gibi...

Olur mu olur. Ama hissedilir bir kaçırma durumu yok balatanın. Tam kapanmama varsa kaçırma da yapar diye düşünüyorum. Belki hissedemediğim seviyede bir kaçırma vardır.

53 dakika önce, Alper Sakallı yazdı:

Yay problemi gibi duruyor 

Yay elle ve gözle kontrolde sorunsuz görünüyor. Şansıma da elle kontrolde pedal hep düzgün basıp bırakıyor. Fırça ile pedal yayını fırçalayacağım bakalım kıl tüy gibi şeylerden (ihtimal vermesem de) takılma mı oluyor diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.