Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Farklı Bir Start/stop Arızası

Cem Boneval

Soru

Genel Sohbet'te kısaca bahsetmiştim.

Araçla yola çıktıktan 30 saniye sonra ekranda "Start/Stop arızası, servis gerekli" uyarısı çıkıyor, paneldeki kapatma düğmesi aktif görünüyor ve her basışımda aynı uyarıyı sesli bir şekilde veriyordu.

Sonra fark ettim ki silecekler de çalışmıyor ve otomatik far kapanmıyor.

Servise bıraktım.

Kısa sürede sorunu buldular.

Tahminimce akü başı tam oturmadığı için oksitlenmeye neden olmuş, ve miktar artınca akü başına monte akü voltaj takip modülünü de yemiş. 

Ufacık parça ama 600 TL üstünde fiyatı var, dış satışa da kapalı olunca parçacımdan ucuza alamaım ve Otosan'ın kucağına oturduk.

Tabii devre üzerindeki bir sonraki modülün de etkilenmiş olması olasıymış, adını söylediler de hatırlayamadım şimdi, o çok daha pahalıymış.

Sipariş verdik parçayı haftaya göreceğiz durumlar nedir. 

Hani bu da bir çeşni olsun diye paylaşayım dedim.

Akü başı dışarıdan bakınca kolay görünmüyor, ya aküyü çekmek ya da aradan görmeye çalışmak lazım.

O kadar servis gittik geldik kimsenin de aklına bakmak gelmemiş.

8e94d3e0-124d-4dca-a788-bf9d9a10dd8c.jpg

image.png 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 3
  • Şaşırmış 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
4 dakika önce, Mehmet Çallı yazdı:

Benim araçta iç tarafta kalan kısım (-) şase kısmı.  (+) kutup başı ön tarafta kalıyor. Benzinli ve dizelde akü yönlerini farklı yapmış olabilirlermi?

Yok canım, ben dalgınlıkla yanlış yazmışım. Zaten akü üzerinden gözüküyor kutuplar.

Uyarı için teşekkürler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
16 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Genel Sohbet'te kısaca bahsetmiştim.

Araçla yola çıktıktan 30 saniye sonra ekranda "Start/Stop arızası, servis gerekli" uyarısı çıkıyor, paneldeki kapatma düğmesi aktif görünüyor ve her basışımda aynı uyarıyı sesli bir şekilde veriyordu.

Sonra fark ettim ki silecekler de çalışmıyor ve otomatik far kapanmıyor.

Servise bıraktım.

Kısa sürede sorunu buldular.

Tahminimce akü başı tam oturmadığı için oksitlenmeye neden olmuş, ve miktar artınca akü başına monte akü voltaj takip modülünü de yemiş. 

Ufacık parça ama 600 TL üstünde fiyatı var, dış satışa da kapalı olunca parçacımdan ucuza alamaım ve Otosan'ın kucağına oturduk.

Tabii devre üzerindeki bir sonraki modülün de etkilenmiş olması olasıymış, adını söylediler de hatırlayamadım şimdi, o çok daha pahalıymış.

Sipariş verdik parçayı haftaya göreceğiz durumlar nedir. 

Hani bu da bir çeşni olsun diye paylaşayım dedim.

Akü başı dışarıdan bakınca kolay görünmüyor, ya aküyü çekmek ya da aradan görmeye çalışmak lazım.

8e94d3e0-124d-4dca-a788-bf9d9a10dd8c.jpg

image.png 

Geçmiş olsun Cem hocam.

Serviste yapılan bakımlarda bakım prosedürü formunda yazılı kontrollerin bazılarını yapmadıklarını düşünüyorum.. Standart bakım uygulamaları yapılıp (yağ değişimi, filtre değişimi gibi) aracın teslim edildiği hissi daha ağır basıyor ?

Akü bağlantı kontrolleri, silecek ve aydınlatma grubu kontrolleri, lastikle/jantla ilgili kontroller, kapı kilitleri, aktarma hortumları gibi..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sorunun kısa sürede tespit edilmesi güzel olmuş.( iyi tarafından bakan adam)

Kendi küçük işlevi büyük parça ise pahalıymış. Ona da şöyle bir teselli bulabiliriz; anca 100 oyro civarı tutuyormuş...

Geçmiş olsun hocam, arabasını seven insan olarak tez zamanda sağlıkla kavuşmanızı diliyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Geçmiş olsun abi, kutup başında resmen yeni bir canlı türü oluşmuş gibi görünüyor ? Acaba akünün Mutlu olması bunda etkili mi ? Mesela Varta olsa bu sorun olmayabilir miydi?

Bilmiyorum. Bence sorun akü başı ile bağlantı parçasının tam oturmamasından ve sonrasında da ilgisizlikten kaynaklanmış.

Yani aküden çok takandan ve bakandan şüphelenmek lazım.

Kendime de kızdım, genelde eski Murat sürücüsü olarak akü başı sorunlarına aşinayımdır ve eskiden hep kontrol ederdim. 

Şu aşamada güzelce gresleyip yerine takmayı ve izlemeyi düşünüyorum.

Çünkü aküde hiç bir sorun yok. 

--10 dakika sonra eklendi--
15 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Kendi küçük işlevi büyük parça ise pahalıymış.

Aynen. S/S ile bugüne kadar yakıt tasarrufu ile topladığımız tüm paraları Ford'a vermiş oluyorum.

Tabii arıza bu kadarla kalırsa.

İyi dilekler için teşekkürler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim de geçen akü bitmişti.Kaldığım yere yakın bir yerden akü alıp taktık.Satıcı araca yabancıydı.Zar zor aküyü değiştirdi.Şimdi Cem Hocanın scotch brite süngere dönmüş akü başını görünce ve akümü değiştiren de acemi olunca gres sürmek elzem oldu.Özellikle dip taraftaki akü başını zor yerine taktı.Maşallah akü de öyle bir yerde ki hava filtre grubunu komple sökmek zorunda kalıyorsun..

Bu arada geçmiş olsun @Cem Boneval hocam..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, H. Cenk yazdı:

Geçmiş olsun abi, kutup başında resmen yeni bir canlı türü oluşmuş gibi görünüyor ? Acaba akünün Mutlu olması bunda etkili mi ? Mesela Varta olsa bu sorun olmayabilir miydi?

Aynı akünün S&S'li 63 Ah modelini puntoda kullanıyoruz, hiç böyle bir sorun olmadı. Hatta bir kaç haftadır S&S çalışmıyordu, garantisinin bitmesine 2 ay kala Mutlu Akü sıfırı ile değiştirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
22 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Geçmiş olsun, umarım bu kadar masrafla atlatırsınız.

Servis mi? Ecoboosta dizel muhafazası takan, çatlak patlak su kabına bakmayan (ki bunlar gözle görülebilir durumdalar!) ilgisiz ve bilgisiz, kendilerini usta diye hatta ben master tech'im diye tanıtıp ecoboosta trene bakar gibi bakanlar mı taaaa ordaki akünün kapağını açıp oksit var mı diye bakacaklar? Ben bile serviste yaşadıklarımda bu kadar iyi niyetli davranmamıştım. İlahi hocam çok komik ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba Cem Abi. 

Bahsettiğin diğer modül (BV6T-14B526-BC) kodlu SS düzenleyici Voltaj Modülüdür. Konumu OBD nin hemen üstündedir. Şuan Otosan rakamı 599.50₺ kdv dahildir. O modül değişince, IDS ten tekrar tanıtılması gerekiyor ECU'ya..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.