Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kısa Far Aydınlatma Sorunu

Gökhan Türker

Soru

Farlarım bu arkadaşlar mercek far.ama kısa farlarda problem yaşıyorum önümü 4-5 m anca aydınlatıyor çok kötü.ne tür ampul kullanmalıyım şuan  6000 k 8000 lm led ampul taktım çok kötü. önerilerinizi alabilirmiyim farım beyaz olcak Ankara’da bildiğiniz yer var mı ve ampul önerilerinizi alabilirmiyim.teşekkürler 

38B5E9FB-835E-4D08-A6BD-8043DB2167FF.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
9 saat önce, Serdar Eryürekli yazdı:

Şu an etmiyor olabilir ama düzeldiği zaman edecek.

Doğru far ayarıyla etmez. Golf 7 aracımda replika çift u led far var ve aydınlatmasından çok memnunum bir defa da selektör yemedim. 

Kısalar da d2s xenon, uzunlarda led takılı. 

@Gökhan Türker Farlarınız H7 mi emin misiniz? Çoğu satıcı farlar d2s olmasına rağmen h7 diyor. Ben bu far konusunda çok araştırdım. Çok denedim sonunda çözdüm. İsterseniz özelden numaramı gönderebilirim. 

Bu da golf 7 aracımda ki farların videosu. Fikir vermesi açısından. (Uzunlarda markasını bilmediğim xenon var demişim ama yanlış olmuş, led takılı uzunlarda) 

--18 dakika sonra eklendi--
7 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

O zaman gene son noktayı koyuyorum. Çin üretimi farların mercekleri kalitesiz olduğundan kısa sürede mercek camları eriyor ve ışık geçirgenliği çok düşüyor. Bu sebeple arkadaşa uzaylı üretimi ampül dahi önerseniz faydası olmayacaktır. Arkadaşın yapacağı şey basittir. Farları İstanbul da konunun üstadı olan İlker Kemal bey e gönderecek Gen5 balast d1s ampül d1s hella intemo mercekle farı yaptıracak. Ve yıllarca sorunsuz kullanmaya devam edecek. Bu tadilatın yaklaşık ücreti tüm malzemeler dahil 2bin tl civarında olacaktır. Konu sahibi arkadaşımız Oktay Toker abiye de götürebilir. Fakat işleri genelde yoğun olduğundan 1 haftalık süre 1 ay kadar uzayabiliyor. 

Mercekler o kadar kalitesiz değil. İlker Abiyle de çok konuştuk bir kaç defa gittim yanına, hatta kendi farlarım harici 2-3 replika çin malı far da yönlendirdim. Dediği hep şuydu, mercekler sandığım kadar kalitesiz değilmiş, tabi ki bi hella vb kadar iyi değil ama idare eder. Benim çin malı farlara da baktı ben değiştirelim mercekleri dedim bence gerek yok fena değil merceklerin, aydınlatma olarak sorun yaşamadıysan kalsın bence dedi.  

Bu arada @Gökhan Türker Hocam, İlker Abinin numarasını verebilirim. Selamımı söylerseniz her konu da yardımcı olur. 

Uzun ve selektör de kısa farların da parlaklığının artması(aslında parlaklığı artmıyor merceğin perdesi kalkıyor) güzel bir şey. Mercekleriniz bi-xenon. Siz bana kalırsa doğru ampulle ve far ayarıyla istediğiniz aydınlatmayı alacaksınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Eren K. bu tartışılabilecek bir konu bile değil. Yollarda şahitiz, göz alıyorsunuz. 

Ben hep dikkat ederim ama etmeyenleri de gördüm; uzunlarla devam edip çok az kişinin sellektör yediğini. Çoğu insan uğraşmıyor sanırım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu konuda yazmaktan da trafikte uğraşmaktan da usandım. H7 H1 vs diye xenon olmaz, led ampul diye bir şey zaten olmaz bunların alayı çakma çan çin çon işi tek amacıda para kazanmak. halojen merceğe/reflektöre halojen dışında ne takarsanız takın rahatsız eder göz alır. çünkü tasarımı halojene göre.

@Eren K. senin merceğin d2s ise dandikte değilse zaten neden göz alsın? ayrıca selektör yememek rahatsız etmediği anlamına gelmez, mesela ben artık arka sis açanlara bile tepki göstermiyorum, önüne geçiyorum oluyor bitiyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 saat önce, Mustafa Nartkaya yazdı:

Led ampul taktığımızda garantide problem oluyor mu,

bilginiz var mı?

Led ampuller sadece vizeden geçiyor. Garantisi ile ilgili olarak servise sormanız daha doğru olur. Çünkü bilgim yok bu konuda

--4 dakika sonra eklendi--
11 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Aracın tesisatına zarar vermezse bi sorun olmaz. Fakat led ampül aydınlatma için bence uygun değil. Biraz daha açıyım konuyu.Performans alabilmek için led ampüller için üretilmiş mercek olmalı. Yoksa led ampülden yayılan ışığı far reflektörü toplayıp karşıya odaklayamaz bir nevi çakma xenonla gezen araçlar gibi olur.Araçların farları halojen ampüle uyarlı. Ben mercek olmadan led ampül önermiyorum kısa için. Uzunlar içinse selektör atarken şimşekleme etkisi için soğutuculu led ampüller olabilir. Ama uzundaki led ampülde gece seyahatte yeterli gelmeyebilir.

Aynı şeyi bende düşündüğüm için zaten xenon kit var h7 lerimde. Çünkü led dediğimiz ampul, gündüz farı olarak çıkmıştı ilk zamanlar. Yani göstermekten çok, gösterilme amaçlı. Ama kaliteli led h7 'ler , photon, philips marka gibi, aydınlatma konusunda gayet başarılı. Şu bir gerçek ki, halogen farlarda, merceklilerden daha etkili gösteriyor;ama karşıdan gelenin gözünü acaip derecede alıyor. Bu da trafik için tehlike demek. O yüzden ben led kullanmıyorum. Bunları Çin malı h7 led ler için söylüyorum. 

--7 dakika sonra eklendi--
7 saat önce, Ozan Kar yazdı:

bu konuda yazmaktan da trafikte uğraşmaktan da usandım. H7 H1 vs diye xenon olmaz, led ampul diye bir şey zaten olmaz bunların alayı çakma çan çin çon işi tek amacıda para kazanmak. halojen merceğe/reflektöre halojen dışında ne takarsanız takın rahatsız eder göz alır. çünkü tasarımı halojene göre.

@Eren K. senin merceğin d2s ise dandikte değilse zaten neden göz alsın? ayrıca selektör yememek rahatsız etmediği anlamına gelmez, mesela ben artık arka sis açanlara bile tepki göstermiyorum, önüne geçiyorum oluyor bitiyor.

Aslında bu uzunlara led takanların kafasındaki gizli düşünce, bak ben arkandan geliyorum ya Audiyim ya da Mercedes, bana yol ver manasında. Yani adam önünü görsün diye uzuna ampul almıyor. Oysaki uzun farları biz kısalar aydınlatmayı tam sağlayamayınca kullanırız. Yani asıl amaç budur. En güzeli hella bir bixenon mercek , d2s balast ve ampul olur kanaatim. Diğerleri hep arıza verir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Led far takmakdaki tek amacım,
gece sürüşünü daha emniyetli hale getirmek.

Artık yaş itibari ile araba şöyle görünsün gibi

heveslerden geçtik.

Ama ben iyi görüş sağlayacağım diye

karşı tarafın sürüş emniyetini kesinlikle

bozmak istemem.

Led ampulü ancak,

karşı sürücü ile ilgili problem olmayacak

kanaatini edinirsem takacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Eren K. hocam çok teşekkür ederim evet kısaların önünde bi perde var ampülleri değişirken bakmıştım Ankara dayım ben dediğiniz kişi Ankara’da ise numarasını verin bi müsait olduğum vakit uğrayayım ilginiz için teşekkür ederim.

arkadaşlar amacım kesinlikle katşimdakini rahatsız etmek değil bunu bilim ben aracımın farlarını göz alıyor mu diye karşısına geçip bakarım sürekli ve ben öyle 60 70 m aydınlatsın gerisi önemli değil diyen biri değilim standart 25 m aydınlatsın istiyorum kör gezmeyeyim aynı zamanda da aracım estetiğini de bozmasın bütün lambalarım beyaz geri vitesler dahil sadece kısa farımda problem var inşallah çözebilirsem 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
21 saat önce, Serdar Eryürekli yazdı:

@Eren K. bu tartışılabilecek bir konu bile değil. Yollarda şahitiz, göz alıyorsunuz. 

Ben hep dikkat ederim ama etmeyenleri de gördüm; uzunlarla devam edip çok az kişinin sellektör yediğini. Çoğu insan uğraşmıyor sanırım. 

Farları görmeden peşin hüküm veriyorsunuz. Mercekli farda ayar doğru olduktan sonra neden göz alsın?

Halojen fara led takıp hem yolu aydınlatmayan hem karşıdakini kör edenler için hem fikiriz. 

Ancak ben özellikle göz almasın kimse rahatsız olmasın diye gittim Focus'a da İlker Abide mercekli far yaptırdım. Göz alacak olsa uzun yolda illa ki 2-3 kişi selektör atar. Sırf doğru far ayarını bulmak için gece karanlık şehir dışı yola çıkıp ayar yaparak deniyorum sürekli. Aynı güzergahta 3-4 tur attığım oluyor. 

Arkadaşlarla da çıktığımız zaman özellikle soruyorum gözünü alıyor  mu felan diye hayır diyorlar, kendim onun aracına geçip bakıyorum cidden almıyor. 

20 saat önce, Ozan Kar yazdı:

senin merceğin d2s ise dandikte değilse zaten neden göz alsın? ayrıca selektör yememek rahatsız etmediği anlamına gelmez, mesela ben artık arka sis açanlara bile tepki göstermiyorum, önüne geçiyorum oluyor bitiyor.

Focus'ta Golf'te d2s mercekler. Focus'ta hella takılı, Golf'te takılı olanın markasını bilmiyorum. 

Selektör konusunda demek istediğim, sık sık uzun yola çıkıyorum akşamları oluyor genelde. Göz alıyo olsa 2-3 saatlik uzun yolda illa ki 2-3 kişi selektör yapar vs bir şekilde uyarır. 

Arka sis açanlara yapacak bişey yok zaten, adama uzunları da açsan fark etmiyor aynı şekilde devam ediyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.