Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kısa Far Aydınlatma Sorunu

Gökhan Türker

Soru

Farlarım bu arkadaşlar mercek far.ama kısa farlarda problem yaşıyorum önümü 4-5 m anca aydınlatıyor çok kötü.ne tür ampul kullanmalıyım şuan  6000 k 8000 lm led ampul taktım çok kötü. önerilerinizi alabilirmiyim farım beyaz olcak Ankara’da bildiğiniz yer var mı ve ampul önerilerinizi alabilirmiyim.teşekkürler 

38B5E9FB-835E-4D08-A6BD-8043DB2167FF.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
48 dakika önce, Gökhan Türker yazdı:

Şuan led ampul takılı beyaz 6000 k. 8000 lm 

resmini de koymuştum .araç daha 3 4 aylık holojen vardı söktüm bunu taktım is olacağını sanmıyorum mercekte problem olabilir yada ampülde

Bağlum da Oktay Toker var. İstersen bi gidip kontrol ettir. O mercekte sorun varmı yokmu bakar bakmaz anlar. Bir de şunu dene. Eski halojen ampülleri takıp aydınlatmaya bak. Ledin merceğe odaklanmasında sorun oluyor olabilir.Şöyle bir not daha ekleyim. LED ampüller için olan mercek farklı bir tip. Aydınlatma bu yüzden yetersiz büyük ihtimalle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Mustafa Nartkaya yazdı:

Çağdaş bey,

iki sorum olacak.

Photon markayı incelerken bazı marka arabalarda far uzun geliyor,
montaj problemli olabiliyor demişler.

Bizim Ford Focus a uygunmudur.

Bir de aracımın garantisi devam ediyor,

garantide problem olur mu.

H7 diye bahsedilen ampulün soket kısmıdır. Kısa farlarda bizim Focusların H7 uzunlarda H1 dir soket. Tabii ki yerine oturur. Mesela benim aracımda kısa farda H7 oturuyor yerine ve kapağı arkasından kapanıyor. Fakat H1 de yerine otursa da kapak kapanmıyor çünkü ampul uzun geliyor. Led ampullerin arkası tombul olduğu için tabii bu durum. Bunu da ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Ama H7 lerde sorun olmaz, takıp kapağını kapatabilirsiniz. Bu araçtan araca değişiyor. Fakat unutmadan söyleyeyim bu sadece kısa farlar için. Uzunlarda kapanmıyor ?

--2 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Semih O. yazdı:

Sizin yazdığınız opsiyon fiyatına istinaden yazdım zaten ben onu farkettiyseniz. ?

Onu kaçırmışım o zaman kusura bakma ? İşyerinden yazınca bazen ince bir ayrıntı, konuyu başka yere götürüyor ? yoksa seninle aynı düşüncedeyim ?

--7 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, H. Cenk yazdı:

Olur ...

Defalarca yazıldı. Bizim focuslarda merceksiz bir far var ve hangi marka olursa olsun LED ampuller ile iyi sonuç elde etmek mümkün değil. Onun yerine %90-%100-%110- %130 daha fazla ışık veren halojen ampuller kullanmaktan başka pek çare yok. Onların da pek birşey farkettirmediğini söyleyen var mesela ben, aksine gündüz gibi aydınlatıyor çok iyi oldu diyen de var (ismini hatırlamıyorum)

Diğer alternatif çıkma veya sıfır bixenon far bulup uygulamak ki hem çok kolay değil ve hem de çok masraflı 

Benim de deneyimlerime göre, bu led ampuller, halogen farlarda daha iyi sonuç veriyor. Çin malı olsun, yerli olsun farketmez.Sadece Photon MİLESTONE 'u hariç tutuyorum. Çünkü bu ampulün ışık ve odaklanma kalitesi ve lümeni çok iyi. Ayrıca karşıdan gelenin gözünü almıyor. 

Merceklilerde xenon balast canbuslı olursa farkediyor. Mesela ben kendi aracımda H7 leri xenon kullanıyorum 6000 kelvin , uzunlarım H1 Osram Unlimited ( % 130 ) denilen ampulden. Ayrıca sarı olmasını özellikle istiyorum. Çünkü atıyorum geceleyin kar ya da yağmur var, uzunları yakınca daha iyi aydınlatma sağlıyor. Sis farlarımı ise asla ellemedim. Orjinalleri duruyor. İnanın bana o kadar çok ampul denedim ki. Sonuç olarak şu kanıya vardım. Çin Malı almayacaksın. Alırsan 1 kere en iyisinden ya Philips, ya OSRAM ya da PHOTON alacaksınız. O zaman başınız ağrımaz. Yoksa sürekli aksesuarcılara gidip para kazandırmaktan başka birşeye yaramaz.

--13 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, suat coşkun yazdı:

Abilerim diş macunu ile farları fırçalasak sonuç alırmıyız..?

Benim araçta da aynı sıkıntı var.5-6 metre görüş çok iyi,ondan sonrası karanlık.Sanki her an bir sürpriz olacak gibi.Çok sıkıntı yaşarsam anlık uzunlarla idare ediyorum.Bunu şehir içinde yaşıyorum.İşin ilginç tarafı geçen uzun yolda iken hiçbir sıkıntı yaşamadım.Uzunları kullanma ihtiyacı duymadım.Ne bileyim çok sıkıntılı gibi değil bana göre.Ayar yapılıp yapılmadığını da araştırmadım.Ayar oluyorsa öyle idare edin.Maliyetler çok fazla.Bu maliyetlerle aracın daha acil ihtiyaçları görülebilir.

Diş macunu evet işe yarıyor ama temizler sadece. Bunun için 3m FAR SETİ ile temizleyici yapan yere götürmenizi öneririm bu 1. İkincisi far ayarını kontrol ettireceksiniz. 3.sü Doğan bey'in dediği gibi şayet farın içindeki krom yansıtıcılarda is,soyulma,vb. birşey varsa o da aydınlatma kalitesini düşürür. 4.sü farın içine yerleştirilen ampulün doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol ettirin. Bazıları yerine tam oturmazsa rölantide titreme yapar. Ampulün yerinden oynamaması gerekiyor. Bunları yaptırdıktan sonra bir daha konuşalım. Son olarak ta dediğim gibi Photon Milestone H7 6000 kelvin AMPUL takarsanız bayağı iyi bir görüş elde edersiniz.

--14 dakika sonra eklendi--
59 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Bağlum da Oktay Toker var. İstersen bi gidip kontrol ettir. O mercekte sorun varmı yokmu bakar bakmaz anlar. Bir de şunu dene. Eski halojen ampülleri takıp aydınlatmaya bak. Ledin merceğe odaklanmasında sorun oluyor olabilir.Şöyle bir not daha ekleyim. LED ampüller için olan mercek farklı bir tip. Aydınlatma bu yüzden yetersiz büyük ihtimalle.

Oktay Toker'in ben linkini attım az evvel. Demek ki meşhur adammış. Gerçekten de işin piri. Hella bi-xenon ile D2S ampul ve balastlar , 5500-6000 kelvin değerleri arasında bir ışık rengi ile çok çok iyi bir görüntü elde edebiliriz diye düşünüyorum. Bir de işin ustası yaparsa bunu, tadından yenmez tabii.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim uzunlarda kısalarda h7 

aydınlatmayan led şere şimdi gölbaşında bi ayar çektirdim karanlık çökünce yine deneyecem olmadı param photon fln denicem teşekkürler oda olmadı gidip baktırıcam mercekle alakalı ne durum var .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Tit x abi donanım. Farların aynen yukarıda dediğim gibi büyük ihtimalle mercek camlarındaki erimeden ışık veremiyor. Bir ara far ayarına götürüp bi dene. Zaten far ayarı yapan söyler ışığı dağıtıyor gibi cümleler.

Bu yüzden zaten 55 watt xenonları üretmiyor büyük firmalar, mercekleri ya da far camını eritmesin diye. Mantığa göre daha fazla ışık, daha fazla aydınlatma; ama daha fazla ışık, daha fazla erime de demek, o yüzden far camlarına zarar verebiliyor. Hatta ben uzunları yakınca elimi farın üstüne koymuştum, nasıl da ısınıyor, şaşırmıştım. En iyi ampul D2S kesinlikle. Umarım FORD geçecek D2S ampullere.

--1 dakika sonra eklendi--
2 dakika önce, Gökhan Türker yazdı:

Benim uzunlarda kısalarda h7 

aydınlatmayan led şere şimdi gölbaşında bi ayar çektirdim karanlık çökünce yine deneyecem olmadı param photon fln denicem teşekkürler oda olmadı gidip baktırıcam mercekle alakalı ne durum var .

Bence önce bir merceklere baktırın, far camına da. Sorunu bir anlayalım. Daha sonra bir çözüm önerisi sunalım. Ama dediğim gibi ampul alacaksınız, iyisinden ve doğru olanından , paraya kıyıp alın. Kafanız rahat olsun sonrasında. 

Çağdaş Kolcuoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar birşey farkettim sellektör yaptığımda uzunlar yanarken kısalar da parlama yapıyor yani sanki kısa farlar yanarken ampul %50 çalışıyor sellektör yapınca uzunlar la birlikte kısalar %100 e geçiyor gibi bilmem anlatabildimmi 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Gökhan Türker yazdı:

Arkadaşlar birşey farkettim sellektör yaptığımda uzunlar yanarken kısalar da parlama yapıyor yani sanki kısa farlar yanarken ampul %50 çalışıyor sellektör yapınca uzunlar la birlikte kısalar %100 e geçiyor gibi bilmem anlatabildimmi 

Yani uzunlar yanınca, kısa ampullerin parlamasında azalma mı yaşanıyor ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Benim de deneyimlerime göre, bu led ampuller, halogen farlarda daha iyi sonuç veriyor. 

Buna diyecek bir şeyim yok.

Koca bir otomotiv endüstrisi yüzlerce binlerce optik mühendisi halojen fara led ampul koymayı düşünememiş...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, H. Cenk yazdı:

Buna diyecek bir şeyim yok.

Koca bir otomotiv endüstrisi yüzlerce binlerce optik mühendisi halojen fara led ampul koymayı düşünememiş...

Çünkü led ampul çabuk bozuluyor. O yüzden. Ömrü kısa yani. Normal halogen bir ampul 6-7 sene çıkarıyor bazen aynı şartlarda

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 dakika önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Çünkü led ampul çabuk bozuluyor. O yüzden. Ömrü kısa yani. Normal halogen bir ampul 6-7 sene çıkarıyor bazen aynı şartlarda

Led ampul taktığımızda garantide problem oluyor mu,

bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 dakika önce, Mustafa Nartkaya yazdı:

Led ampul taktığımızda garantide problem oluyor mu,

bilginiz var mı?

Aracın tesisatına zarar vermezse bi sorun olmaz. Fakat led ampül aydınlatma için bence uygun değil. Biraz daha açıyım konuyu.Performans alabilmek için led ampüller için üretilmiş mercek olmalı. Yoksa led ampülden yayılan ışığı far reflektörü toplayıp karşıya odaklayamaz bir nevi çakma xenonla gezen araçlar gibi olur.Araçların farları halojen ampüle uyarlı. Ben mercek olmadan led ampül önermiyorum kısa için. Uzunlar içinse selektör atarken şimşekleme etkisi için soğutuculu led ampüller olabilir. Ama uzundaki led ampülde gece seyahatte yeterli gelmeyebilir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.