Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.0,1.5,1.6 Manuel Ecoboost Geri çağırma

Kaan Zaim

Soru

Merhaba Arkadaşlar,

Hafta sonu arkadaşım "https://www.msn.com/tr-tr/finans/ekonomi/ford-190-bin-aracı-geri-çağırdı/ar-AAAmpjL?li=BBpmbhP" linkinde ki haberi benimle paylaştı. Haberin içeriğine göre manuel vitesli 1.0,1.5 ve 1.6 ecoboost motorlu araçların debriyaj sisteminde bulunan bir sorundan dolayı geri çağrılacağı belirtilmiş. Sorunun yazılımla giderilip giderilemeyeceği servisler tarafından test edilecekmiş. Kendimce debriyaj ile yazılımın manuel viteslli bir araçta ne alakası olabilir diye yorum yaparak, haberi çok önemsemedim :).  Yalan olabilir, resmi kaynakları beklemek lazım diye düşündüm.

Az önce tekrar aklıma geldi Etisten kontrol ettiğimde aşağıdaki gibi bir uyarı eklenmiş.

"Acil Kampanya

18S07 - ÇAPRAZ ARABA HATTI DEBRİYAJ PATLAMASI.

Tespit edilen ülkenize göre seçtiğiniz aracınızda yapılacak servis işlemlerini kontrol edeceğiz; ülke bilgisi yanlışsa, doğru bilgileri göremeyebilirsiniz.Tespit ettiğimiz ülkeniz: Turkey Bu bilgi yanlışsa, ülkenizi değiştirmek için buraya tıklayın."

Servisi aradım onların sisteminde bu şekilde bir uyarı çıkmadığını belirttiler. Sanırım henüz Türkiye için bir uyarı yok. 

daha bilgili ve tanıdıkları olan arkadaşlar bir inceleme yapabilir mi?. Bu işin detayı nedir acaba?.  Yurtdışında tanıdığı olanlar varsa belki daha detaylı bilgi alınabilir. Benimki sadece merak, yoksda 150.000 km yapmış ve debriyaj baskı balatasını yeni değiştirmiş biri olarak içim rahat sayılır ?

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
6 saat önce, Ahmet A. yazdı:

Dün servise uğrama fırsatı buldum, debriyaj kontrolü yapıldı, sonuç olarak;

Bunu okuduğumda benim araçta değişir mutlaka demiştim, 130.000de aracım.

Nitekim öylede oldu, parça siparişi verildi ve parça değişecek...

şanslısınız :). Ben para bererek yaptırdım. Yaptırdıktan 10 gün sonra bu haber çıktı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim araba 64 bin de kontroller yapıldı sorun tespit edilmedi..

dediklerine göre 1 tane c-max de değiştirmişler

servis ekranında kırmızı ibare ile çıkıyor uyarı..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar merhaba..  Geçen gün yetkili servisten arandım bana dedikleri aynı şu şekilde aracınıza yazılım yüklenecek daha sonrasında 1-2 saat test aşaması olup debriyaj sistemini test edeceklermiş Kaçırma var mı yok mu diye başarılı olamazsa eğer ücretsiz parça değişimi gerçekleştireceklermiş. Yabancı ülkelerin focus forumlarında bu güncelleme yapanlarında S&S ve Hız Sabitleme fonksiyonu ara sıra devre dışı kalıyormuş böyle bir hatada çıkıyormuş sonrasında.. Ayrıca Trafikte S&S sistemini hemen devriye sokmama gibi yazılım içerisine dahil etmişler önceden mesela hemen giriyorsa ışıklarda beklerken şimdi aynı süreyi 4-5sn geciktirmeli devreye sokuyorlarmış yazılım sayesesinde oluyormuş bu durum..  Aranızda bu yazılımı güncellemesini yaptıran var mı acaba merak ediyorum doğrusu..

1.0 Ecobosst

Saygılar.. Sevgiler.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet var giden yaptıran ve kontrol ettiren, mevcut konularımızda konuşulmuştu. Size telefon geldiyse gidin mutlaka burada pek düşünülecek şey yok çünkü zorunlu kalmadıklarınca sizi çağırmazlar ? Yani keyfi güncellemeler değil bunlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende yarın gidicem servise. Servisin arayacağı yok ben arayayım dedim. Adamların böyle bir geri çağırmadan haberi yoktu (benimle konuşan arkadaşın). Plakadan sorgulat diyince evet varmış dedi ? buyrun gelin kontrol yapılacak dediler. Araç 71 binde, 7 yıldır kullanıyorum. ama yazılan test şekline göre normal gözüküyor benim araçda aksi olsa şimdiye çıkardı gibi.  sonucu yazarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tünaydın herkese. Az önce otosandan aradılar ve bir bant kaydı dinlettiler. Satmış olduğum 1.0 ecoboost focus ile ilgili kavrama zımbırtısı kontrolü için servise gidilmesi gerektiğini, gerekirse ücretsiz değişim yapılacağını söylediler. Focusu sattığım kişiyi arayıp bilgi verdim. Sizlerin de bilgisi olsun. Nereye yazsam bilemedim genel sohbete yazdım. İlgili bir yere de aktarılabilir mesajım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu sabah aracı servise verdim, yaklaşık 1 saat sonra hazır dediler. Yapılan işlemi sorduğumda 'vites geçişlerini iyileştirmek için  debriyaja program attık'  gibi birşeyler söylediler. Manuel vitesli arabayla alaka kuramadım, servis elemanı da anlatamadı. Sonuç olarak : arabada sorun görülmemiş, kavrama testi ve PCM güncelleme yapılmış. Vites veya start stop ile ilgili hissedilir bir fark yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Osman T. yazdı:

Bu sabah aracı servise verdim, yaklaşık 1 saat sonra hazır dediler. Yapılan işlemi sorduğumda 'vites geçişlerini iyileştirmek için  debriyaja program attık'  gibi birşeyler söylediler. Manuel vitesli arabayla alaka kuramadım, servis elemanı da anlatamadı. Sonuç olarak : arabada sorun görülmemiş, kavrama testi ve PCM güncelleme yapılmış. Vites veya start stop ile ilgili hissedilir bir fark yok. 

o zaman sizin ekranda da motor sıcakken 2200 deviri geçince  4 le giderken 5i gösterip hop 6. vites ok u görürseniz şaşırmayın.. geç vites değiştirenler için alınmış bir tedbir gibi geliyor bana, baskı balatayı geç yıpratsın diye.. ama o oklara uyarsanız da motoru zangır zangır titretirsiniz.. siz en iyisi bildiğiniz gibi sürün..

2000 üstünde vites yükselt, 1500 altında vites düşür..1750 civarı yol alın

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
03.04.2019 - 16:38 tarihinde, Mehmet Demir yazdı:

o zaman sizin ekranda da motor sıcakken 2200 deviri geçince  4 le giderken 5i gösterip hop 6. vites ok u görürseniz şaşırmayın.. geç vites değiştirenler için alınmış bir tedbir gibi geliyor bana, baskı balatayı geç yıpratsın diye.. ama o oklara uyarsanız da motoru zangır zangır titretirsiniz.. siz en iyisi bildiğiniz gibi sürün..

2000 üstünde vites yükselt, 1500 altında vites düşür..1750 civarı yol alın

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Zaten yol şartları ve motor devrine göre sürmeye özen gösteririm. Vites yükseltme uyarısı çoğu zaman alakasız oluyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende firsat bulursam gidecegim. 2 3 yildir araci 20 30km kullaninca kalkislarda silkeleme yapiyor. Garanti bitmeden once servise 2 defa durumu ilettim sorun yok dediler. Zaten kavrama isinmadan sorun olmuyor ? bakalim busefer ne diyecekler. Disaridanda anlasilacak sekilde bariz silkeleme yapiyor. Debriyaj tazeleme yada 2500 3000devirde kaldirma falan fark etmiyor. Kavrama tamamlanana kadar silkeleye silkeye gidiyor 81binde arac suan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
29.01.2019 - 07:32 tarihinde, Muhammed Memiş yazdı:

Arkadaşlar aracımızı götürdük yapılan işlemler ek te gözükmektedir.Ford.jpeg.9382c73ed8ae2199a2d4a3def6b44fb5.jpeg

Bende bugün aracımı götürdüm program atıldı fakat size soğutma suyu için müsür de takmışlar anladığın kadarıyla bizde böyle birşey olmadı...

Başka kimse için bu işlem yapıldı mı acaba eğer varsa öyle birşey yaptıralım ki en azından kendi adıma su seviyesini konttol etme tribimden kurtulayım (:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.