Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.0,1.5,1.6 Manuel Ecoboost Geri çağırma

Kaan Zaim

Soru

Merhaba Arkadaşlar,

Hafta sonu arkadaşım "https://www.msn.com/tr-tr/finans/ekonomi/ford-190-bin-aracı-geri-çağırdı/ar-AAAmpjL?li=BBpmbhP" linkinde ki haberi benimle paylaştı. Haberin içeriğine göre manuel vitesli 1.0,1.5 ve 1.6 ecoboost motorlu araçların debriyaj sisteminde bulunan bir sorundan dolayı geri çağrılacağı belirtilmiş. Sorunun yazılımla giderilip giderilemeyeceği servisler tarafından test edilecekmiş. Kendimce debriyaj ile yazılımın manuel viteslli bir araçta ne alakası olabilir diye yorum yaparak, haberi çok önemsemedim :).  Yalan olabilir, resmi kaynakları beklemek lazım diye düşündüm.

Az önce tekrar aklıma geldi Etisten kontrol ettiğimde aşağıdaki gibi bir uyarı eklenmiş.

"Acil Kampanya

18S07 - ÇAPRAZ ARABA HATTI DEBRİYAJ PATLAMASI.

Tespit edilen ülkenize göre seçtiğiniz aracınızda yapılacak servis işlemlerini kontrol edeceğiz; ülke bilgisi yanlışsa, doğru bilgileri göremeyebilirsiniz.Tespit ettiğimiz ülkeniz: Turkey Bu bilgi yanlışsa, ülkenizi değiştirmek için buraya tıklayın."

Servisi aradım onların sisteminde bu şekilde bir uyarı çıkmadığını belirttiler. Sanırım henüz Türkiye için bir uyarı yok. 

daha bilgili ve tanıdıkları olan arkadaşlar bir inceleme yapabilir mi?. Bu işin detayı nedir acaba?.  Yurtdışında tanıdığı olanlar varsa belki daha detaylı bilgi alınabilir. Benimki sadece merak, yoksda 150.000 km yapmış ve debriyaj baskı balatasını yeni değiştirmiş biri olarak içim rahat sayılır ?

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
7 saat önce, Yasin Tansu Dinler yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Ben de geçen hafta servise uğradım bu uyarılar için. Hepsini güncelledik dediler fakat az önce baktığımda son kontrollerin 30/10/2017de yapıldığı görülüyor. Sisteme düşmeme ihtimali var mı ya da servisin baktık deyipte bakmama ihtimali nedir acaba?

Sisteme yansımama durumları oluyor. Ayrıca güncellemeler acil değilse yapılması şart değil, ben olsam elletmem mesela bir problem sezmiyorsam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

hangi açılardan guliden iyi?

ps. konu iyice dağıldı zaten ? 

Gui'den daha iyi mi bilmiyorum açıkçası. Focus'tan sonra 1'er sene Jetta ve Fabia kullandıktan sonra aldım Gui'yi. Keskin bir karşılaştırma yapamıyorum onun için. Ama benzer donanım, motor, şanzıman kombinasyonlu Focus'un Gulietta'dan belirgin bir üstünlüğü yok bence. Ford "dağa taşa vurmaya" daha uygun sadece. ? Ya da kafamızdaki Ford ve Alfa imajları böyle hissettiriyor.

3ddcc593e368.jpgBenim Focus şeker kırmızısı idi, Titanium-X donanımı ve 1.6 EB motoruyla çok güzel bir kombinasyondu. Benim Giulietta spor paket değil, dolayısıyla deri koltuk, sunroof, koltuk ısıtma vs. yok, Focus'ta vardı bunlar.

Teknik olarak karşılaştıracak olursak Focus iyi yol tutuyor, Giulietta çok iyi yol tutuyor. C sınıfında Focus'tan daha iyi yol tutan bir otomobil olduğuna ikna olmazdım Giu'yu kullanana kadar. Tabi bunun etkisiyle Focus'tan biraz daha fazla hissediyorsunuz yoldaki pürüzleri. Multiair motor ve TCT şanzıman uyumu çok iyi. Arabaya biraz daha alışınca detaylı bir inceleme yazmaya çalışacağım.

Yalnız Focus 1.6 EB'de olan 182 PS gibi gitmeme olayı Giulietta'daki DNA şalteri N modundayken bunda da var. N (Neutral) modunda özellikle yokuşlarda 170 PS olduğunu unutuyor araba. Esas torkunu 2.000 devirden sonra veriyor. Ben özellikle uzun yolda D (Dynamic) modunda vitesi de manuele alarak kullandım, hem gaz tepkileri çok iyi oluyor, hem de manuel kullanmanın keyfine varılıyor. TCT şanzıman manuel modda neredeyse hiç müdahale etmiyor, vites kolu da çekince büyütüp itince küçülten şekilde olunca içgüdüsel olarak manuel kullanabiliyorsunuz. Hatta öyle ki bir yerden sonra dururken sol ayağım debriyaj aramaya başladı. ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Mert Yürüyen yazdı:

Nasıl gözünüz kaldıysa pis förtçüler, SS'ime nazar değdi. Hiç çalışmadı bugün, şitres oldum vallahi ? 

rolleri değişmişiz 5 metre sonra otopark kapısını açarken çalıştı, önceden dediğim ışıkta da beklemeden çalıştı. ama sonra vazgeçti eve gelip park edince (3 km sonra) çalışmadı ? 

--58 dakika sonra eklendi--

@Yavuz S. B. donanım dışında pişman oluncak bir şey yokmuş ? zaten olmamasını beklediğim için şaşırıp sormuştum. kazasız belasız cezasız olsun ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Ozan Kar yazdı:

rolleri değişmişiz 5 metre sonra otopark kapısını açarken çalıştı, önceden dediğim ışıkta da beklemeden çalıştı. ama sonra vazgeçti eve gelip park edince (3 km sonra) çalışmadı ? 

--58 dakika sonra eklendi--

@Yavuz S. B. donanım dışında pişman oluncak bir şey yokmuş ? zaten olmamasını beklediğim için şaşırıp sormuştum. kazasız belasız cezasız olsun ? 

İki gun once her salise calisan ss bugun koca gun calismadi ? resmen bahar carpti essek sipasini ?

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Yavuz S. B. yazdı:

Arkadaşın Octavia'sı ekonomi modunda daha durmadan stop ediyor, eski taksicilerin yaptığı gibi. Sizinkiler de öyle mi?

Evet. 

Bende ekonomi vs. gibi sürüş modları yok ama çok yavaş gidiyorsanız, durmadan kısa bir süre önce araç kendini kapatabiliyor.

İlk aldığımda çok küfür ettiğim ve huzursuz olduğum bir durumdu ama şimdi pek tabi ki alıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Mert Yürüyen yazdı:

Evet. 

Bende ekonomi vs. gibi sürüş modları yok ama çok yavaş gidiyorsanız, durmadan kısa bir süre önce araç kendini kapatabiliyor.

İlk aldığımda çok küfür ettiğim ve huzursuz olduğum bir durumdu ama şimdi pek tabi ki alıştım.

Stop edince direksiyon da sertleşiyor ya, o açıdan tedirgin ediyor biraz. Giulietta'da bağımsız yapmışlar, S&S devrede olup motor dursa bile elektrikli direksiyon çalışmaya devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
17 saat önce, Yavuz S. B. yazdı:

Arkadaşın Octavia'sı ekonomi modunda daha durmadan stop ediyor, eski taksicilerin yaptığı gibi. Sizinkiler de öyle mi?

Bu da euro 6 ile gelen bir değişiklik yine. İlk deneyimlediğim de çok saçma gelmişti araç daha durmadan stop etmesi, dediğiniz gibi tedirgin ediyor direksiyon da sertleştiği için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bırak çalışmasın riski azalır ?  2015 bir ağustos akşamı Yıldız Şale Köşkündeyiz bir düğünde,  ben smokinliyim eşim grand tuvalet. Saat 12 çıktık düğünden, atladık golfümüze ,  biraz temiz hava alalım diye camları açtık. Tam çıkıyoruz,  kapıda durduk sağımızda solumuzda trafik vardı,  stop start devreye girdi. neyse yol açıldı ve bammm araba çalışmadı. Arabada hiç elektrik yok camlar da kapanmıyor, kapı kilitlenmiyor. bırakıp da gidemiyorum . Gece gece rezil olduk . ne küfrettim içimden . 45 dk bekledik. yol yardım geldi takviye verdi çalıştırdık. ilk iş stop startı kapamak oldu. sonucu biliyorsunuz: şeytanın dürttüğü kırmızı ?

--0 dakika sonra eklendi--
21 saat önce, Mert Yürüyen yazdı:

İki gun once her salise calisan ss bugun koca gun calismadi ? resmen bahar carpti essek sipasini ?

H. Cenk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
34 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Bırak çalışmasın riski azalır ?  2015 bir ağustos akşamı Yıldız Şale Köşkündeyiz bir düğünde,  ben smokinliyim eşim grand tuvalet. Saat 12 çıktık düğünden, atladık golfümüze ,  biraz temiz hava alalım diye camları açtık. Tam çıkıyoruz,  kapıda durduk sağımızda solumuzda trafik vardı,  stop start devreye girdi. neyse yol açıldı ve bammm araba çalışmadı. Arabada hiç elektrik yok camlar da kapanmıyor, kapı kilitlenmiyor. bırakıp da gidemiyorum . Gece gece rezil olduk . ne küfrettim içimden . 45 dk bekledik. yol yardım geldi takviye verdi çalıştırdık. ilk iş stop startı kapamak oldu. sonucu biliyorsunuz: şeytanın dürttüğü kırmızı ?

--0 dakika sonra eklendi--

Not: seytan bir durttu, ama o golf hic unutulmadi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
22.09.2018 - 14:03 tarihinde, Doğan Kurban yazdı:

Evet serviste işimiz bitti. Yeni yazılım yüklendi. Kavrama kontrolü yapıldı. Kavrama çok iyi durumda çıktı. Taşma kabı sağlam çıktı. Ama oluşan kılcal çizikler içime sinmedi. Yenisini taktırdım. Garantiye girmedi sağlam olduğu için. Ücreti 149tl tuttu forum indirimi yapılınca. Ss konusuna gelirsek sistemde sorun yok. Aküyü ölçtük %75 performans verdi ve değiştir ikazı çıktı cihazda. Aküyü aldığım yerse çamura yattı tabi. Kendi cihazıyla ölçtü %92 verdi. Arabanın şarj etmesi düşük diyip resmen çamur yaptı. Allah a havale edip çıktım. 

Bende gecen gun denedim elfreni cekik 4. Viteste yavas yavas ayagimi kaldirdim. Tam en son1cmlik kisimda stop etti. Simdi kavrama iyi mi kotu mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 dakika önce, Özgür Yıldız yazdı:

Bende gecen gun denedim elfreni cekik 4. Viteste yavas yavas ayagimi kaldirdim. Tam en son1cmlik kisimda stop etti. Simdi kavrama iyi mi kotu mu?

Devir 3000 de olacak ama. Cem abinin yazdıklarını bir daha oku bence. Zaten sonucunda kendin karar verirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aynı uyarı bende de var, servisle görüştüm parça kontrol edilecek gerekirse değişecek, yazılım güncelleme vs yok dediler. 

Servise Adanaya gidip hemşomla bi kebap yiyeyim bari @Serdar Eryürekli ? (Bu ay içerisinde randevu alırım)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.