Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Klimadan Gelen Kötü Koku

Ümit Ç.

Soru

merhaba arkadaşlar

mayıs sonu 2013 model 1.6 ti-vct focus aldım ve ilk hafta tüm bakımlarını yaptırdım polen hava filtreleri yağ değişimi falan.

son bir haftadır klimayı açıyorum işim bitince direk kapatmak yerine a/c modunu kapatıyorum. bir dk geçmeden kötü bir koku yayılıyor.

bugün gidince son ayar çalıştırmayı düşünüyorum belki azalır diye ama yinede başına gelen varsa tavsiyeleri bekliyorum

şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 10 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 1

Sorun klima vaporizatörü, klima kapandığında üzerinde biriken nem küf mantarlarının üremesine neden oluyor. 

Klima açıkken kuru hava kokunun yayılmasını engelliyor, ancak klima kapandığında havadaki nem taşıyıcı olmaya başlıyor.

Vaporizatörün temizlenmesi lazım. Şiddetli koku varsa bunu serviste yaptırın ve polen filtresini değiştirin.

Hafifse sıkma spreyler falan iş görebilir. Ya da kaloriferi sonuna kadar açıp -dayanabilirseniz- küfü yakabilirsiniz de.

Koku yanında sağlık açısından da polen filtresi kaliteli değilse sevimsiz sonuçları olabilir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arabayı aldığımda aynı sıkıntı bende de vardı. ac kapalı iken sadece fan çalıştığında koku geliyordu.

Kışa girmeden bakım yaptırdım bu esnada polen filtresi değişti, kışın zaten sıcak hava üflediği için borularda yazdan kalan bakterimsiler de eridi (benim teorim) şuan koku yok.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
14 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Sorun klima vaporizatörü, klima kapandığında üzerinde biriken nem küf mantarlarının üremesine neden oluyor. 

Klima açıkken kuru hava kokunun yayılmasını engelliyor, ancak klima kapandığında havadaki nem taşıyıcı olmaya başlıyor.

Vaporizatörün temizlenmesi lazım. Şiddetli koku varsa bunu serviste yaptırın ve polen filtresini değiştirin.

Hafifse sıkma spreyler falan iş görebilir. Ya da kaloriferi sonuna kadar açıp -dayanabilirseniz- küfü yakabilirsiniz de.

Koku yanında sağlık açısından da polen filtresi kaliteli değilse sevimsiz sonuçları olabilir. 

Bende de aynı sorun vardı. Sprey denedim birkaç hafta kalıcı oluyor, sonrasında yine aynı koku devam ediyor. Galiba Cem hocamın dediği gibi temizlik şart ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

cevaplarınız için teşekkür ederim.

dün akşam fanı çalıştırdım ve koku tekrar geldi bende en yüksek hızda 4-5 dk civarı çalıştırdım camları açtım, bir süre sonra koku azaldı ya da ben alıştım kesin birşey diyemem.

bugünde tavsiyeleriniz üzerine en yüksek sıcaklıkta çalıştırıp deneme yapacağım. oda olmazsa temizleme adımlarına geçeceğim.

ilk defa kendime ait aracım olduğundan bu tür şeyleri araştırıp sebeplerini öğrenmek istiyorum. 

denemelerden sonra sonuçları yazmaya devam ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçen sene bende aynı sorunu yaşadım. 2 kere polen filtresi değiştirdim. Ayrıca Sonax ve Carpex klima temizleme spreylerini denedim sonuç alamadım. Sonra orjinal ford karbonlu polen filtresi ve liqui moly'nin bu spreyini denedim ve koku geçti. Ama ikisini beraber uyguladığım için hangisinin daha büyük payı olduğunu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
09.07.2018 - 15:36 tarihinde, Ümit Ç. yazdı:

klimayı açıyorum işim bitince direk kapatmak yerine a/c modunu kapatıyorum

09.07.2018 - 21:04 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

09.07.2018 - 16:34 tarihinde, Mehmet Akpunar yazdı:

ac kapalı iken sadece fan çalıştığında koku geliyordu

23 saat önce, Ümit Ç. yazdı:

ilk defa kendime ait aracım olduğundan

hayırlı olsun 

burada şöyle birşey eklemek ihtiyacı hissediyorum;

temizleme spreyi bakteri katliamı ve de özellikle polen filtresi değişimi elbette şart hatta polen filtresi değiştirmek en önemlisi belki ama ! Klima açık değilken klimayı devreye sokunca veya tam tersini yapınca ortaya çıkan o malum koku sıcak nemli havalarda yağmur yağmaya başlayınca da çıkar ortaya... araçtan bahsetmiyorum evinizin balkonunda oturup yeni başlayan yağmuru izlerken çok kez duymuş olmalısınız bu kokuyu. hava sıcaklığındaki Ani ! değişim bu kokunun ortaya çıkmasına veya az olsa bile artmasına sebep oluyor.

Tavsiyem: Yazın klima kullanmaya başladığınızda klimayı aç kapat kapat aç yapmayın... biliyorum yakıt fiyatları çıktıkça klima düğmesine elimiz gitmez oldu yokuş yukarı kapatıp yokuş aşağı açanlardandım bende eskiden ama sürekli açık yada sürekli kapalı daha iyi oluyor

keyifli ve kokusuz sürüşler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Menderes Urun yazdı:

malum koku sıcak nemli havalarda yağmur yağmaya başlayınca da çıkar ortaya.

Yok bu harbi küf kokusu, senin bahsettiğin yanında pek masum ve hatta hoş kalıyor. 

Bu kokunun oluşmasını engellemek için rutin olarak klimayı devre dışı bıraktıktan sonra fanı bir süre çalıştırmak lazım. 

Böylelikle buz gibi evaporatörün üzerinde oluşan nem ve suyun hızla kuruması sağlanır ve birikme olmayınca bakteri ve mantarların üremesi zorlaşır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

würht quick fresh pure isimli koku bombası olarakta bilinen ürünü denedim dün.

şimdilik işe yaradı ama uzun vadede ne olur bilemiyorum. müsait bir zamanda gidip klima temizliği yaptıracağım ustada.

uzun vade görüşlerimi yazmaya devam edeceğim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.