Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Evde Eşya Yok Elektrik Faturası Geldi.

Mustafa Karaca

Önerilen Mesajlar

Merhabalar, evlilik hazırlıkları yaptığım için uzun zamandır foruma giremedim. Neyse çok şükür bir çok şeyi hallettim evi de tuttum elektrik abonesi oldum. Ev boş herhangi bir elektrikli eşya yok buna rağmen elektrik saati çalışıyor. Hemde t1, t2, t3 bunların hepsinde kullanım var. Elektrikçi kontrol etti prizlerde bir sıkıntı yok. Doğal Gaz sensörü var ona kadar söktük evde elektrikli bir şey kalmamasını rağmen ortalama olarak 2 günde 1 kw elektrik harcıyor ev. Tedaşa dilekçe verdim saati inceleyecekler bakalım ordan ne çıkacak.

Bunun sebebi ne olabilir, daha önce başına gelen var mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Müteahhit daha iyi bilir bunu ama şey olabilir, sürekli açık elektrikli havalandırma; tuvalet banyo için.

Herhangi bir şey açık değil çalışan herhangi bir eşya da yok o yüzden şaşırdık bizde. 

17 dakika önce, Fırat Ö. yazdı:

Bence saat bozuk. 

Bizde ondan şüphelendik tedaşa bildirdik, ama böyle bir şey daha önce hiç duymadım başıma da gelmedi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dairedeki tüm sigortaları kapattığınızda sayaçtaki tüketim durursa daire içindeki priz ve lamba linyelerinden birinden toprağa kaçak olma ihtimali var. Bu arada bina kaç yıllık acaba?  Çünkü daha önce eski binalarda yaptığım çalışmalarda nötr hattının inşaat teliyle çekildiğine bile şahit olmuştum.  

--6 dakika sonra eklendi--

Eğer ki sigortaları kapattığınızda sayaçta tüketim devam ediyorsa yüksek ihtimalle sayaç arızalıdır. Bu arada t1 t2 t3 tarifeleri gündüz/puant/gece olarak 3 ayrı tarife demektir. Her birinde elk birim fiyatı değişkendir ve en ucuz olduğu zaman dilimi gecedir. Eğer bu tarife için özellikle başvuru yapılmamış ise t2 ve t3 tarifelerinde tüketim olmamalı. Siz her ihtimali değerlendirin ama sanırım sayaç arızalı gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Cankut Bulut

Prizleri kontrol ettik faz ve nötr bunların yerleri değişikti onun haricinde bir şey yoktu. O da sanırım elektrik tüketmez. Lambaları kontrol edemedik çünkü evde lamba bile takılı değil. Bina sıfır ilk defa biz oturacağız. T1 t2 t3 değeri var deme sebebim hadi gündüz biz temizlik yaparken ışık yaktık diyelim ki ama gece ev boş ona rağmen t3 endeksi vardı 

Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dediğim gibi eğer siz özel olarak üç zamanlı tarife istiyorum diye başvuru yapmadıysanız tüketimlerin tamamı T1 de gözükür. T2 ve T3 değerleri sıfır vermelidir. Neyse yetkililer sayacı incelesin eğer sağlam raporu verirlerse tekrar yardımcı olmaya çalışırım. 

Bu arada priz ve aydınlatma linyelerinde kaçak olup olmadığını sigorta kutusunun kapağını söküp her sigorta çıkışındaki kablonun pensampermetre ile ölçülmesi şeklinde bulunabilir. Eğer çalışan cihaz olmadığı halde linye üzerinde akım değeri gösteriyorsa o hatta kaçak var diyebiliriz. Biraz teknik terimler kullanmış olabilirim kusurum bakmayın ? 

Cankut Bulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Cankut Bulut yazdı:

Dediğim gibi eğer siz özel olarak üç zamanlı tarife istiyorum diye başvuru yapmadıysanız tüketimlerin tamamı 

Binanın elektrikçisi sayacın artması normal, saatin ekranı çalıştığı için de yazar dedi ama inanmadım ben. Çünkü kendisi hatta baktı bir şey yok dedi. Elektrik saati çalışıyor diye elektrik parası bana mı yazacak 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Cankut Bulut yazdı:

T2 ve T3 değerleri sıfır vermelidir.

Bu kısım yanlış anlaşılmasın her zaman dilimindeki tüketim sayaca yansır ama başvuru yapılmadıysa T1 T2 VE T3 ün ayrı ayrı herhangi bir anlamı olmaz. Zaten üçünün toplamı aktif toplam kullanımı verir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elektronik sayacın harcayacagı elk miktarı faturaya konu dahi edilmeyecek kadar küçük olur. Siz dediğim gibi dairenin içindeki tüm Sigortaları kapatıp sayacı tekrar gözlemleyin. Bu arada bina sıfır demiştiniz. Sayacın üzerindeki sigortayı kapatıp dairenin elektriğinin kesilip kesilmediğini de kontrol etmekte fayda var. Bazen etiketleme yanlış yapılabiliyor. Farzedersek adam 4 nolu dairenin sayacının  üstüne gidip 5 nolu daire yazabiliyo malesef ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.