Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

17 Jant Lastik Taktıktan Sonra Araç Savuruyor

Burak Durmuş

Soru

Dostlar Selamın Aleyküm. Hali hazırda 17 jantın üzerinde 225 45 17 bridgestone turanza lastiklerim var ve araçla 90 km hızla viraja giremiyorum araç direk savuruyor takla atacak diye korkuyorum. Ani frenlemede araç yolda geziniyor. Jant-lastiği taktırdığım andan itibaren başladı bu sorunlar. Araç eskisinden de yüksek duruyor.Lastiklerin dişleri iyi durumda, aracın ön düzeni komple yaptırdım diske kadar değişti, Kayseri oto sanayiinde gitmediğim süspansiyoncu ön düzenci kalmadı. Kimisi diyor helazonu keselim, kimisi lastikleri değiş, kimisi spor yay takalım.. ne yapacağımı bilmiyorum ve bun durum beni çileden çıkarmaya başladı. Lütfen bilgisi veya tecrübesi olan bana yardım etsin......?

20180407_191907.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
12 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

yalnız focus 2.5 için fabrikanın verdiği orijinal ölçü 205 50 17 dir ve bu ebat araca daha uyumludur .

Ben çok dert etmezdim.

Fabrika çıkışı seçenekler:

195/65-15

205/55-16

205/50-17

225/40-18

Bunların arasına 225/45-17'de pek ala karışır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
02.07.2018 - 06:55 tarihinde, Servet Ö. yazdı:

Lastikler ic-dis olarak ters takilmis olabilir mi? Baska lastikle denedin mi? Jantlari lastikler yokken balans makinasinda olcturdun mu? Der, olay yerini terkederim.

--1 dakika sonra eklendi--

Uuuv fazla yukselmis hakikaten, neyini yanlis taktilar acaba.

02.07.2018 - 06:12 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Lastik üretimi ne zaman?

02.07.2018 - 06:55 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

ölçü doğru, orijinal ölçüsü olan 205 55 16ya göre 2mm çap farkı var. buda aracın 1mm yükselmesi, lastikle çamurluk arasındaki mesafeninde 1mm azalması demek. Ancak fotoğrafta öyle görünmüyor, yazdığınız gibi hem araç yüksek duruyor hem de lastikle çamurluk arasındaki measafe fazla görünüyor.

02.07.2018 - 09:51 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Savrulma ve takla hissi farklı şeyler benim için, ilki lastiklerin tutunma sorunundan, ikincisi aracın fazla yüksek olmasından ve fazla yatmasından kaynaklanacaktır.

Gerçekten çekim açısından mıdır bilemedim ama araç aşırı yüksek görünüyor. Sanki helezonlara takoz konulup yükseltilmiş gibi. 

Lastikler ne kadar kulllanılmış ve kaç yaşında? 

Ben de aynı lastik/jant ebadını kullanıyorum ve ne görsel ne de işlevsel olarak bir sıkıntım yok.

Farklı lastikle deneme şansı olsa çok iyi olur. 

02.07.2018 - 09:59 tarihinde, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Herkes yazmış tabi ama bu işte ciddi bir terslik var. İlk bakışta bariz yüksek olduğu ortada...

02.07.2018 - 13:19 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

225 45 17 uygun bir ölçü hatta yükseklik açısından daha iyi. Öncelikle aracın neden bu kadar yükseldiğini çözün. Fotoğraf aldatmıyorsa tabi. 

02.07.2018 - 13:25 tarihinde, suat coşkun yazdı:

Bende aynı ölçüde lastik kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım.

02.07.2018 - 14:18 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Araba ikinci el ise önce siz yayları doğru takmışlar/doğru parça mı vs onu kontrol ettirin. Lastik üretimi 2017 lazım diyorsunuz eğer çöp değilse gerçekten zaten buna gerek yok. 

02.07.2018 - 16:10 tarihinde, Servet Ö. yazdı:

Hadi insallah.

02.07.2018 - 20:44 tarihinde, çağlar çetinkaya yazdı:

yalnız focus 2.5 için fabrikanın verdiği orijinal ölçü 205 50 17 dir ve bu ebat araca daha uyumludur .

03.07.2018 - 08:55 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Ben çok dert etmezdim.

Fabrika çıkışı seçenekler:

195/65-15

205/55-16

205/50-17

225/40-18

Bunların arasına 225/45-17'de pek ala karışır. 

Dostlar selamın aleyküm. Araca 3 gün önce falken 205 50 17 914ziex ze ecorun 93w sıfır laatik aldım ama sorunum hala devam ediyor. Araç yol tutmuyor. Dün yine 60 ile viraja girdim ön tekerler hemen kayıyor. Geçen yıl amörtisörler değişti monreo takıldı. 2 hafta önce ön alt takım salıncaklar z rotlarda değişti. Daha ne yapmam lazım lütfen yardım edin. Yüksek hızda giderken frene basınca araç resmen kendinden geçiyor ya sağa ya da sola atıyor kendini.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 saat önce, Burak Durmuş yazdı:

Dostlar selamın aleyküm. Araca 3 gün önce falken 205 50 17 914ziex ze ecorun 93w sıfır laatik aldım ama sorunum hala devam ediyor. Araç yol tutmuyor. Dün yine 60 ile viraja girdim ön tekerler hemen kayıyor. Geçen yıl amörtisörler değişti monreo takıldı. 2 hafta önce ön alt takım salıncaklar z rotlarda değişti. Daha ne yapmam lazım lütfen yardım edin. Yüksek hızda giderken frene basınca araç resmen kendinden geçiyor ya sağa ya da sola atıyor kendini.

tekrar yazıyorum...

araç anormal yüksek ve bunun sebebi jant lastik değil, bu sorunu çözün.

eğer yaylarınız orijinal ve sorunsuzsa spor yayda bu sorunu çözmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Burak bey,siz sorunun jant değişiminden sonra başladığınızı idda ediyorsunuz ama bence o sorun arkadaşlarında dediği gibi kesinlikle jant/lastik değil.Tesadüfen jant değişimine denk gelmiş yürüyen aksamda başka birley,yada aracın aşırı yüksekliğinden ötürü zaten var olan birşeydi ama sizin dikkatinizi çekmemişti(psikolojik olabilir).

Tavsiyem:Hiç zaman kaybetmeden yetkili servise gidip,önce bu aracın yerden neden bukadar yüksek olduğunun tespitinini yapmak,ve varsa yürüyen aksamda bir sıkıntı onu kontrol etttirmek olacaktır,emin olun oraya ödeyeceğiniz para şusna kadar harcadığınıza,zaman kaybına,okadar sinire v.s değecektir,geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Turhan Atasoy yazdı:

Burak bey,siz sorunun jant değişiminden sonra başladığınızı idda ediyorsunuz ama bence o sorun arkadaşlarında dediği gibi kesinlikle jant/lastik değil.Tesadüfen jant değişimine denk gelmiş yürüyen aksamda başka birley,yada aracın aşırı yüksekliğinden ötürü zaten var olan birşeydi ama sizin dikkatinizi çekmemişti(psikolojik olabilir).

Tavsiyem:Hiç zaman kaybetmeden yetkili servise gidip,önce bu aracın yerden neden bukadar yüksek olduğunun tespitinini yapmak,ve varsa yürüyen aksamda bir sıkıntı onu kontrol etttirmek olacaktır,emin olun oraya ödeyeceğiniz para şusna kadar harcadığınıza,zaman kaybına,okadar sinire v.s değecektir,geçmiş olsun.

9 saat önce, Ozan Kar yazdı:

tekrar yazıyorum...

Değerli abilerim evet aracım yüksek bu beni de rahatsız ediyor ancak eski jant takılı iken foto ile karşılaştırdığımda yükseklik aynı. Bi kaç araçla drnk gedim yükseklikler aynı. Dediğiniz üzere bugün sabah ilk işim yetkili servise gitmek olacak. Bakalım onlar ne diyecekler. Cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 saat önce, suat coşkun yazdı:

Dikkatine kocaman bir alkış...?

31.07.2018 - 15:00 tarihinde, Ramazan D. yazdı:

Bu iyi bir seçenek olabilir. Araç baya yüksek.

31.07.2018 - 13:52 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Sana hepimiz bu sorun onunla çözülmez demiştik ? Belli ki değiştirilen parçalarda ya montaj hatası var ya da uygun ürün değiller. Senin çözümün sahada özetle ? 

31.07.2018 - 21:40 tarihinde, Turhan Atasoy yazdı:

31.07.2018 - 18:55 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

tekrar yazıyorum...

Değerli abilerim bugün ön düzenciye gittim aracın rot ayarında 2 cm boşluk varmış ve direksiyonda da boşluk varmış. Gerekeni yaptı ve usta direksiyona geçerek teste çıktık. 100 km hızla akan trafikte sağa sola ani ve sürekli manevralar yaparak resmen aracı yatırmaya çalıştı ancak 60 ile viraja giremediğim o araç hiç bir şekilde ne yattı ne de kaydı çok şükür. Elhamdülillah sorunum çözüldü e eskisi gibi oldu. Dediğiniz gibi ne spor yay ne helezon kesimi vs alakası yokmuş.6 kez rot ayarına soktum ve hiçbiri yapamadı. Şunu anladım; rot ayarında ne varki herkes yapar dememek lazımmış. İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.