Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Volkan Trakya'da Yaşadığım Muhteşem Anlar

Önerilen Mesajlar

Bu başlık “ecoboost motorun hararetten yanması” başlığımın devamı niteliğindedir aslında.

Aracın başına gelenleri ve servis ile ilgili sıkıntılarımı anlatmıştım ilgili başlıkta. Aradan (araca motor yapılmasının üstünden) altı ay geçtikten sonra Mayıs ayında geziye çıkacağımdan ve ücretsiz yaz kontrolü sezonu başladığından dolayı servise gidip uzun yol için sorun olup olmadığını öğrenmek istedim. Yaşadığım sorunlardan dolayı Tekirdağ merkezdeki ve evime 3 km mesafedeki ve her gün önünden geçtiğim VOLKAN TRAKYA Tekirdağ servisine değil de Çorludaki servisine gittim. Aracı içeriye bıraktım, çıktım bir sigara içtim ve geri döndüğümde aracın kontrollerinin bittiğini söylediler. 5 dakikada oldu bu olay.

Tabiki güvenemediğim için yola çıkınca (adı bende kalsın) daha önce de bakımlarımı yaptırdığım ve güvendiğim yol üstündeki başka bir servise uğradım, yaz kontrolü için ve uzun yola çıkacağım için geldiğimi söyledim. Aradan 10-15 dk geçti ustaların bijonları, kapıyı, camı, bagajı, lambaları vs. açıp herşeyi kontrol ettiklerini seyrederken hala daha ne yapıyorlar acaba diye içeri girdiğimde ustanın park sensörlerine kadar tek tek dokunarak herşeyi kontrol ettiğini gördüm. Usta kaputu açtı, yağı suyu vs. kontrol ettikten sonra birşeyden şüphelendiğini ve 10 dk vaktim varsa aracı lifte alıp bakmak istediğini söyledi, tamam dedim. Hikaye asıl şimdi başlıyor.

Lifte alıp altına girdiğimizde usta “abi bu arabaya nerede ne yaptırdın, sanayiye mi gidiyorsun ” dedi. 6 ay öncesi serviste motor yapıldığını söylediğimde sistemden ne işlemler yapıldığına baktılar. Muhafazayı söktü, “abi bu muhafaza senin değil dizel bir aracın, ecoboostta koruma kalkanı ve (en alttaki fotoğrafta görünen) ek havalandırma borusunun olması gerekir ve bu muhafaza yanmaya başlamış” dedi. Benden çıkana ve olması gerekene baktığımda (videoda açıkça görülüyor) tepem attı ve hala daha ustasından, müşteri temsilcisinden, müdürüne kadar tümü mükemmeller ekibi olan VOLKAN TRAKYA dan kurtulamadığıma lanet ettim.

3.jpg

Servisteki arkadaşlar beni yola bu muhafaza ile salmayacaklarını söylediler. Muhafazanın yanmaya başlaması, (baş parmağınızı ve işaret parmağınızı birleştirdiğinizde oluşan yuvarlak kadar bir yer) aracın benzinli olması ve ecoboostun aşırı ısıya maruz kalmasından dolayı ARACIN TUTUŞMA VE YANMA İHTİMALİNİN bile olduğundan dolayı yola salamayacaklarını söylediler (sadece ustalık açısından değil, insani sorumluluk açısından). Ellerindeki ısı kalkanlı başka bir muhafazayı araca taktılar, benimkini bagaja koyduk, dönüşte bırakabileceğimi söylediler ve ben yola o şekilde gittim geldim.

Bu olayın olabilme sebeplerini düşündük. Dışarıya başka bir servise gidip gitmediğimi sordular. Ya dedim altı ay önce komple motor toplandı nereye ne yapmaya gideyim, biraz mantık dedim. Tek bir çıkar yol bulundu ki başka da bir açıklaması yok bu işin. Aracım 74 TAKVİM, 54 İŞ GÜNÜ SONUNDA mükemmel VOLKAN TRAKYA servisinden çıkmıştı. Muhtemelen aracı dağıtırlarken muhafazayı çıkardılar ve toplarken ya bilgisizlikten (serviste bilgisizliği kabul edemeyeceğim kimse kusura bakmasın) ya da mükemmelliklerinden ortasında kocaman alüminyum folyo gibi koruma kalkanı olanı değil, eline geçirdikleri bir muhafazayı (dizel araç için) takmışlar.

Uğradığım serviste ben olayı otosan’a taşımayı ve aramak istediğimi söylediğimde benden bir ricada bulundular o yüzden firma adı vermiyorum. Otosan’ın ters işleyen bir sistemi varmış. Sorunu hangi servis tespit ederse oranın çözümü bulması gerekiyormuş. Yani oradaki mükemmeller hata yapıyor fakat buradaki arkadaşlardan işin çözülmesi isteniyor, çok saçma. Suçlu suçu işlediğiyle kalıyor. (kahretsin aynı muz cumhuriyeti gibi).

Bu arada biraz terleme farketti usta. Muhafaza dikkatini çekmese, lifte alıp açıp bakmasak o terlemeyi de göremeyeceğiz. Neyse aramadım, video kaydı yaptım yola çıktım. Yol üstünde birkaç servise daha uğradım yaklaşık 700-800 km.de bir terleme kontrolü için ama çok şükür hiçbir sorun çıkmadı, şu anda da yok. Dönüşte bahsettiğim servise tekrar uğradım benim olmayan benimkini tekrar taktılar, kendilerininkini aldılar.

Tekirdağ’a geldiğimde merkezdeki o mükemmeller ile uğraşmamak adına Çorlu servisine gittim. Oyun olsun diye!! yola çıkacağımı yaz kontrolü yapılmasını söyledim. Aynı şekilde beş dakikada Beşiktaş hesabı oldu. Genç bir arkadaşa aracı lifte alıp bakmasını söyledim. Kaldırdı, var mı altta bir şey dedim yok dedi, muhafazayı açtırdım içeri bak bakalım dedim (hemen alttaki video) baktı kendince, hiçbir sorun yok dedi. Peki baş ustanı çağır dedim, geldi. Baş ustaya ustam bak bakalım bir sorun var mı dedim, baktı yok dedi (muhafaza aracın altında yerde, içine 3 parmak girecek kadar büyüklükte olmuş delik fotoğraftan görüyorsunuz, ayrıca egzoza dokunup yandığı yeri de görüyorsunuz simsiyah). Bu araç ecoboost dedim, dikkatli bak dedim, yok diyor. Ya dedim muhafazadada mı yok sorun, bak burda üç parmaklık delik olmuş, nerde bunun ısı kalkanı diyorum düşmüştür dedi, ya dedim havalandırma borusunu da kesin dedim evde soba borusu olarak kullanıyorumdur. Bunların eğitimi verilirken siz geziyor muydunuz, o adamlar bunları bilirken sizin niye hiçbir şeyden haberiniz yok dedim. Çağırın dedim servis müdürünü. Geldi, bak dedim durum böyle böyle, beni o mükemmeller ile muhatap etme, seninkilerin de bir farkı yok ama rica ediyorum bu işi çöz dedim. (cumartesiydi o gün, paşam ertesi hafta rapor almış yoktu.) VOLKAN TRAKYAdan bi şey olmayacağı için lanet olsun ki otosanı aradım, salladılar da salladılar her zamanki gibi hep bölge müdürü ilgilenecek konuyla deyip kapattılar.

1.jpg

2.jpg

O hafta dayanamayıp merkez servise gittim kapıya bir kamyon gül yığdım siz işte bu kadar mükemmelsiniz dedim ve hala yüzüme bakıp sırıtıyorlardı pişkince, elhamdülillah diyorlardı resmen.

Çok uzadı kusura bakmayın, siparişi verdiler muhafaza geldi fakat iki parçadan oluşan havalandırma borusu yoktu. Dedim ki bunu başarabilseniz şaşardım ama anlamadılar ne dediğimi bile. Yolda uğradığım servis, parça kodunun ve resminin olduğu bir kağıt vermişti. Diyorum ki bu parçaların da olması lazım, usta, yedek parça görevlisi ve müşteri temsilcisi onlar ayrı parça, muhafaza bu diye diretiyorlar. Ya diyorum lastik takımı demek; lastik, jant ve bijonlardan oluşmaz mı daha nasıl anlatayım size diyorum mükemmeller güzele bakar gibi birbirlerine bakıyorlar. Anladım ki bu böyle olmayacak. Yol üstünde uğradığım servisin yedek parçacısına bağlandım. Abi dedim muhafazanın üzerinde bu iki parçadan oluşan havalandırma borusunun olması gerekmiyor mu? Arkadaşım dedi başka servistesin cevap vermem ayıp olmaz mı oradaki arkadaşların yardımcı olması lazım çok etik olmaz cevap vermem dedi. Abi dedim buradakilerin hiçbir şeyden haberi yok, ilk defa görmüş gibi bakıyorlar, senden sadece üstünde olması gerekip gerekmediğini öğrenmek istiyorum dedim VOLKAN TRAKYAdaki mükemmeller yanımdayken konuşuyorum duysunlar diye özellikle. Evet dedi olması gerekiyor.

Muhafazayı taktılar. Benim arabadan çıkanla yanyana koydum. Bunu buraya takan ya mükemmeldir, ya da mükemmellliğine koymuştur, şu koskoca farkı bile gözünüzle görmekten acizsiniz diye bağırınıyorum, gülüyorlar allahım yarabbim.

Aradan 2 hafta geçti arada bayram vardı. Çarşamba çağırdılar, gittim. 10 dk. parçacıyla usta bakıp durdular ne tarafa nasıl takılacak acaba bu parça diye, ters taktılar, oturtamadılar falan. Yandan kıs kıs güldüm becerilerine, mükemmelliklerine. Azcık mantıklı olsan belli zaten nasıl takılacağı. Gittiler bilgisayardan baktılar, beş dk sonra gelip taktılar zorla da olsa. (foto altta) Ya hem müşteriyi çağırıyosun bari gelmeden bi bak bu parça nedir, nasıl takılır, ne işe yarar? Adam gelince rezil olmayalım der insan ama nerde bunlarda o kadar mükemmellik?

4.jpg

Velhasıl kafanızı şişirdiysem, gözlerinizi yorduysam kusura bakmayın ne olur. Arkadaş diğer servisteki arkadaşlar uzaydan mı geldi, oxford’da mı eğitim aldı, onlar eğitim aldıysa bunlar ne aldı? Bu kadar vmükemmel bir servis olamaz. VOLKAN TRAKYAnın mükemmel ekibinden başlayıp müdürüne kadar, otosanın bu kadar şikayet etmeme karşın mükemmelliklerini koruyan çalışan ve müdürlerinden başlayıp kurbanlığına! kadar, fordun henrysine kadar benden haksız aldıkları her bir kuruşu afiyetle yesinler. Ben bu kadar mükemmeli bir arada toplayabilen başka bir yer görmedim. Yolunuz bile düşse memleketimi, mükemmeller ekibi VOLKAN TRAKYAnın Çorlu ve Tekirdağ servislerini pas geçin lütfen, başınıza bela alırsınız, çalışan arabayı verip motoru kucağınıza alırsınız, yırtınıp durursunuz. Benden uyarması. Selamlar, saygılar.

• Beğen 1
  • Şaşırmış 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyu kesinlikle KOÇ Holding'e yazı yazarak bildirmelisiniz. Özel servisler ya da yetkili servislere dünyanın parasını ödüyoruz, onlar da bu paranın karşılığı olarak, hizmetini layığıyla vermek zorundalar. Bundan böyle bu servislerde çalışan ustaların ve kalfaların bilgisi sınavlarla kontrol edilmelidir. Çünkü belli bir sınırın altında kalan ustalar ya da kalfalar kesinlikle iie alınmamalıdır. Bunlar genel merkezin onayıyla yapılmalıdır. O zaman bu gibi sorunlar çıkmaz. Bazı servis ustalarını hariç tutuyorum bu söylediğimden, ama sanaayide tutunamamış beceriksizlerin toplandığı yer olmuş servisler. Sanaayiye gidin abilerim. İşini bilen, namusuyla para kazanan, insan söğüşleme amacı gütmeyen ustalara emanet edin aracınızı. Satarken değeri düşmesin diye servise giderken, yolda motoru elimize almayı haketmeyelim. Böyle durumlarda da en yetkili kişiye ya da konuma şikayetinizi muhakkak yapın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok geçmiş olsun. Ben 1 senede  garanti den çıkma pahasınada olsa yetkili servise götürememe kararı aldım kendimce. 5w20 araca 5w30 yağ koyan mı  dersin, 15000 km de garanti kapsamında direksiyon değiştirmeyen mi dersin. Bu ikisi yetti bana. 2010 yılında focus aldığım zaman  444ford daha ilgiliydi. Şimdi ne halin varsa gör havasındalar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Böyle durumlarda da en yetkili kişiye ya da konuma şikayetinizi muhakkak yapın. 

444ü arıyorum umurlarında bile değil.

44 dakika önce, Mehmet Çallı yazdı:

Böyle servisler insanı markadan bile soğutur malesef.

Fotoda farkettiyseniz ön logoya kendi logomuzu Atatürk ve Ay Yıldız (oğlumun adı Ata Türkay ? ) bagaja da 4* yapıştırdım, servise ve 444e diyorumki ford amblemi görmek bile istemiyorum sizi böyle kapattım diyorum gülüyorlar ya embesiller, hiç utanma da yok.

27 dakika önce, Ramazan D. yazdı:

Şimdi ne halin varsa gör havasındalar. 

444te öyle, servisler de. Geçen gün muhafaza için gittiğimde müşteri temsilcisi aynısını söyledi ya utanmadan "parayı aldınız müşteriyle işiniz bitti artık değil mi" dedim güldü "e yani" dedi 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şanssızlığı bukadarı, ben Lüleburgaz Tuzcular a gidiyorum, özel uzuncalar servisi de arkadaşım ikisindede büyük bir sorun yaşamadım, lakin izne gelince bu ecoboost ile ilgili bir iş emri var ETİS te bakalım ne diyecek Tuzcular meraktayım, iki hafta sonra yazarım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence her sistemin denetlenmesi lazım yilda 1 kere sınava tabi tutulmalı.. Örnek servisteki ustalar, örnek öğretmenler yani bu insanlar ne durumda.. Adam belki unuttu artık köreldi eski ustalığı bilgisi kalmadı. Maalesef ülkece bu seviyeye gelemedik henüz ama en kısa zamanda olması lazım..

Maddi manevi yazık insanlara... Güvenilir diye bıraktığınız serviste bunların yaşanması üzücü..

Geçenlerde Citreon servise gittim. Ücretsiz check up yaptılar.. adam cinciğine kadar baktı ve hepside doğru. küçük şeyler ama 15 kalem sorun buldu usta. Şimdi hallediyorum ufak ufak..  

Bi işin ehli değilsen yapmamalı kısaca.. geçmiş olsun 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gerçekten çok büyük geçmiş olsun. 

Bu kadar gerizekalıca hareket etmek büyük maharet ister. 

Bence bu durumları tespit edebilmişseniz iyi bir avukat ile görüşerek manevi tazminat davası bile açabilirsiniz. Ve eminim ki iyi bir tazminat alırsınız. (50 - 60 bin tl gibi bir rakam değil tabi, 10-15 bin alınabilir diye düşünüyorum.) 

Ülkemizin büyük sorunlarından bir tanesi de ne yazık ki, hak arama noktasında. En iyi hak arama yöntemimiz eski usul tekme tokat dalmak malesef. Ancak sizin yaşamış olduğunuz türden sorunları adli boyuta taşırsak sanıyorum ki ülkemizin gelişmesine dahi katkıda bulunmuş oluruz. 

Ayrıca en az sizin durumunuz kadar üzüldüğüm bir husus daha var. 

Ecoboost gibi çok kıymetli bir motoru, Otosan'ın ve Ford servislerinin kasap ustlarının eline teslim edip mahfolmasına üzülerek tanıklık ediyorum. 

Düşünün ki, dünyanın en önde gelen otomobil üreticilerinden birisi olan Ford, çok güzel bir motor geliştiriyor. Bu motorla üst üste bilmem kaç kez yılın motoru ödülünü alıyor, buna kadar kim bilir kaç ödül daha almıştır. Ancak Ford Türkiye, Otosan ve servislerdeki kasaplar motoru kepaze ediyorlar. Diyebileceğim hiç bir şey yok bu konuda. 

Son olarak, konuyu Ford'un genel merkezi her neresiyse oraya kadar taşıyın derim. Tabi uğraşacak psikolojiniz kaldıysa. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Ülkemizin büyük sorunlarından bir tanesi de ne yazık ki, hak arama noktasında.

Aslında ondan daha büyük sıkıntı hak aramaya çok sık mecbur kalmak bence. Bu kadar eğitimsiz, ahlaksız, ufak çıkarlar peşinde koşan, günü kurtaran bir kitleye dönüşmemiz. Haksızlık bu kadar normalleşince, hak aramak da önemsizleşiyor.

Ümit’in söylediklerine kelimesi kelimesine katılıyorum, ona cevap vermek için yazmış gibi olmasın, içimi dökmeme vesile oldu ? Ama her yer böyle örneklerle dolu değil mi?

Konu sahibine de elbette geçmiş olsun, sonuna kadar haklısınız ama bunu hakaret aracı haline getirmek de doğru değil bana kalırsa. Hukuk mücadelesi dışında, hakem heyetleri de bu konuda yetkili bildiğim kadarıyla başvurmanızı tavsiye ederim. Ayrıca sosyal medyanın gücü malum, ancak doğru kullanımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun . Dikkatiniz sayesinde hem canınıza hemde malınıza zarar gelmemiş. Ama bunu yapanların yanına kar kalmasıda hiç hoş değil. Yasal yollardan ceza almaları iyi olurdu. Ya size ailenize birşey olsaydı bunun hesabını kim verecekti.  Allah korumuş. Tekrar geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29.06.2018 - 19:59 tarihinde, Semih O. yazdı:

ama bunu hakaret aracı haline getirmek de doğru değil bana kalırsa

Konuyu yeni baştan açtım arkadaşlar. Yakup bey gerekli düzenlemeleri yapacak.

Başta Semih bey ve diğer grup arkadaşlarım; amacım kesinlikle kimseye hakaret etmek değil öncelikle onu belirteyim, yazıda da belirttiğim üzere bu yapılanlar ya bilgisizliktir (diğer servislerde bu kadar bilgisizlikle karşılaşmadım) ki serviste gözle görülür derecede bu kadar farklı malzemeyi yanlış takmalarını kesinlikle kabul edemem, ben servise fahiş fiyatla, tonla para ödüyorum her iş doğru yapılsın diye. ya tutuşsaydı araç yolda giderken hesabını kim nasıl verecekti? (biri düz siyah, diğerinin yarısı kadar yerde folyo var.)

ya da ................ boşluğu doldurun lütfen ben kelimeyi bulamadığım için o kelimeyi kullanmıştım, bu olanlardan sonra başka hangi kelime kullanılabilir ki. Yine de haddimi aştı isem özür dilerim. Yeni konuda görüşmek üzere.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önce geçmiş olsun.Sonra Brezilya dizisi tadında okudum ara ara hem güldüm hem hatıralarım canlandı.Ben de focusumu Bursa da bir servise götürmüştüm kilometre saatinde bulunan ortalama yakıt neden hızlı atıyor diyede bana ve aracıma yapmadıkları işkence kalmamıştı.En son başka bir ford servisinden ortalama yakıt değerinin nasıl işlediğini öğrendim ve  o malum servise en son krank sensörü değişti ve sorun kalmadı deyip iş emrini kapattık.Yoksa ford aracı geri alıyomuş onuda sonra dan öğrendik. Yani kısaca bu arıza işlerini otosanda da bilen çok az kişi var o bilenlerde az kişiye denk geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.