Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

Doğan Kurban

Önerilen Mesajlar

herhangi bir yere otobüsle gideceksem gitmemek ciddi bir alternatif olur. mecbur değilsem gitmem hatta ?

~700 kmye kadar kesin araba, sonrasında uçak alternatif olabilir.

bide blablaya başladım epey ekonomik hale geliyor ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amma abartılı hesaplar yapmışsınız.

Ben de AYT - SAW örnek vereyim.

Uçak kaçta? 07:15.

Online check-in yapmışım.

06:15 evden çıktım, 06:35 ilk güvenlik, 06:45 ikinci güvenlik, 07:25 uçağa biniş, 08:35 uçaktan iniş, 08:50 Havataş'a biniş.

Ne etti? 2 saat 35 dakika. Arabayla en iyi zamanım 5 saat 45 dakika, ki şu sıralarda hem trafik hem de radarlar nedeniyle neredeyse imkansız.

Kaça uçtum? 114 TL.

Benzinle gitsem ne verirdim? 350 TL. 

Yolcu sayısı 3 ve fazla ise araba karlı, aksi halde uçaktan vazgeçmem. 

ESB - SAW istisnadır. 

• Beğen 2
  • Şaşırmış 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arabayla gitmiyorsam ve gideceğim yere uçak varsa otobüs kesinlikle bir seçenek değil benim için. Hele ki çocukla fln. Hele bir de CIP’i de kullandım mı ooooh mis gibi. Benim için önemli olan konfor. Maliyet hesabı alt sıralarda kalıyor.

Gideceğim yere tek gideceksem ve arabayla gidemiyorsam, uçak yoksa ve gitmek zorundaysam tabii ki otobüse biniyorum.

Gideceğim yere eşim ve çocukla gideceksem, uçak yoksa, arabayla gitmek için her türlü imkanı zorlarım. Otobüse mecbur kaldıysam, yolculuğu, arabayla gitmemi engelleyen sebep ortadan kalkıncaya kadar ertelerim..

Sonuç olarak otobüse binmem için gerçekten başka hiç çaremin kalmaması lazım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence iki ana neden var, söylenmiş gerçi ? 

Uçakların fiyat politikası. Bugün 140 olan fiyat yarın 350 olabiliyor. Bu da seyahat esnekliğimizi kısıtlıyor.

İkincisi uçakla gidince, mutlaka havaalanına gidilmek zorunda olması.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Bu arada bu uçakların, havalimanlarına ödediği para dahil mi dediğiniz maliyete ?

Firma olarak elime kalan para 240. Yani firma dışı tüm harcamalar çıktıktan sonra. Sizin sorduğunuz uçağa ait gider sayıldığından 240 ın içinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

56 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Amma abartılı hesaplar yapmışsınız.

Ben de AYT - SAW örnek vereyim.

Uçak kaçta? 07:15.

Online check-in yapmışım.

06:15 evden çıktım, 06:35 ilk güvenlik, 06:45 ikinci güvenlik, 07:25 uçağa biniş, 08:35 uçaktan iniş, 08:50 Havataş'a biniş.

Ne etti? 2 saat 35 dakika. Arabayla en iyi zamanım 5 saat 45 dakika, ki şu sıralarda hem trafik hem de radarlar nedeniyle neredeyse imkansız.

Kaça uçtum? 114 TL.

Benzinle gitsem ne verirdim? 350 TL. 

Yolcu sayısı 3 ve fazla ise araba karlı, aksi halde uçaktan vazgeçmem. 

ESB - SAW istisnadır. 

tabi ki herkes için değişken kriterler var, mesela genelde 1 haftadan az kalmayacağım için arabayı havaalanına bırakmak mantıklı olmuyor, buda en az +1 saat. Benim için İzmir Ankara yarım saat filan fark ediyor, kurallar dahilinde giderek. önceden bilet almamda çok zor olduğundan maddi olarakta fark olmuyor vs vs ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Murat Kav. yazdı:

Bence iki ana neden var, söylenmiş gerçi ? 

1.Uçakların fiyat politikası.

2.İkincisi uçakla gidince, mutlaka havaalanına gidilmek zorunda olması.

1.için abi şunu söyleyebilirim. Kışın bir bakın 2 nokta arasında 2 ve üstü firma varsa fiyatlar diptedir. Zarara bile olsa o uçaklar uçar. Talep azdır yolcuyu çekemezsiniz uçağa. Ama yaz tatili ara tatil bayramlar gibi dönemlerde de arz yeterli olmadığı için 350 tl veren yolcuları çekersin.Kışın arz ettiğin koltuk sayısı kışın fazla gelmesi işte. Rekabet ne kadar kızışkınsa o hatta siz o kadar ucuza bilet alırsınız.

2. Havaalanı için ücretsiz servis olabilir yakınlarda. Ama şartlar şuan izin vermiyor.

--3 dakika sonra eklendi--
12 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Uçak kaçta? 07:15 , 07:25 uçağa biniş,

Biri ya torpil geçiyor ya da uçak hep rötarlı ???? Sopayı yiyecem ben haftaya kesin

Doğan Kurban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

otobüs yerine her zaman uçak da uçak yerine araba çok düşündürüyor. İstanbul Ankara arasında trafiğe kalma ve pazar günü dönüş trafiğinde çürümeme zorunluluğu sebebiyle yarım günün çöp olacak olmasına rağmen.

Bahsedildiyse de gözümden kaçmış, havaalanında her şeyin saçma pahalı olması da bir sebep, suya 5-7 lira verilir mi la.

Angara'da akşam geliyorsam bizim eve direkt düzgün vasıta yok, shuttle çağırmam gerekiyor, her ne kadar armut'tan denk gelip pederin de benim de çok sık kullandığımız firma pek iyi olsa da benim direksiyonda değilkenki tedirginliğimi çözmem gerektiği gerçeği 50-100 liraya kadar arabayı tercih etmeme sebep oluyor.

Bu mantaliteyle de tekrar fark ettiğim üzere bana bir dizel lazım la

--2 dakika sonra eklendi--

Bu arada VIP iseniz her türlü uçak, otobosta VIP zaten yok, araba da çok net zaman kaybı.

Yakında trenler otobüslerin yerini alacak ciddi ciddi, 5 yıla kalmadan uçak mı tren mi başlığı açılır demedi demeyin ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araba almak için Ankara Nevşehir arası gidecek iken aştiyi arayıp bilet fiyatı sorduğumda 60 tl fiyatını alınca hayırdır thy mi dedim ? arabam o kadar yakıyor zaten. Otobüs firmaları suyunu çıkartmış. Ama buna rağmen otobüs tercih ederim geze geze gitmek babında ?uçak kapısında kemeri bile çıkartmak hatta kapalı notebook u açmak aşırı sıkıntı uyarıyor 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

internet sitesine giriyoruz sonuçta.

Orta yaş üstü birçok insan otobüs terminaline gidip bilet almaktan başka birşey düşünemiyor bile, yani herhangi bir satınalmada bilinçli tüketici olmak maharet gerektiriyor. İnsanların alışkanlıklarını değiştirebilmeleride ayrı bir konu tabi. Sanırım bu konuda ülke olarak evriliyoruz şu aralar, yani bir on yıl sonra sizin işler dahada açılır paraya para demezsiniz ? ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uçak kullanmamak -kastım seçenekler arasına bile almamak- ülkemizde ki lafta tavan olan ama içte yerlerde sürünen özgüven eksikliğinden kaynaklı bence. Prosedürler, havaalanlarında ki çıkılamaz dönülemez bir alanda bulunmak, filmlerde dizilerde yansıtılan emniyet kemeri bağlama zorluğu bile buna etken.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu aslında otobüs ile uçak fiyatlarının aynı olması;ama sanki bundan daha çok,  bir yere gitmek için hangi ulaşım aracını tercih edersiniz'e dönmüş.

Eğer İzmir-Van arası gidiceksem ilk tercihim kesinlikle uçak olur.

2.ci tercihim ise araba olur. Çünkü otobüs şoförlerine güvenmiyorum artık. Çok fazla kaza yapmaya başladılar.

Mecbur kalmadıkça otobüs ile gitmem.

Buradaki tercihler de kişilerin gidiş amacına göre değişir. Bir işadamı, doktor için zaman önemli olduğundan uçağı tercih eder; üniversite yılları olsa arkadaşlarımla birlikte hem macera hem gezme olsun diye araba ile giderim. Otobüs artık bu zamanda birazcık araba kullanamayanların ya da uzun süre araç kullanmak istemeyenlerin tercih edeceği bir ulaşım aracı. 

Araba ile gitmenin şöyle bir rahatlığı da var. İstediğiniz yerde mola verip durabiliyorsunuz, kısaca özgürlüğünüz var. Özellikle panik atak hastası olanlar için bir nimet ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.