Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Günlük Digital/Elektronik Soru/Cevap Başlığı (Yardım Edeceklere Şimdiden Teşekkürler)

Önerilen Mesajlar

Efendim günlük genel sohbet gibi elektronik soru başlığı açmanın iyi olacağını düşündüm. Her aklımıza gelene yeni konu açmayalım,konu kirliliği olmasın diye. Genel sohbet içinde de kayboluyor bu sorular..Birisi buraya bir şey soracaksa buraya sorar , cevap alırsa iyi olur almazsa canımız sağolsun. Başlıyorum

Evdeki ev sinema sisteminde optik ses girişi 1 tane. Ama hem turkcell tv+ hem PS4 ün optik ses çıkışı var aynı anda sadece birini bağlıyabiliyorum. Şimdi satılan şöyle bir ürün var. 30 TL. Optik splitter. Aynı kaynaktan gelen optik sesi ikiye bölüyor diyor ama bana tersi lazım. Satıcıya sordum işine yarar çift yönlüdür dedi ama inanamıyorum bir türlü. Bu benim işime yarar mı yani tv+ tan gelen ve PS4 ten gelen optik kabloları buna bağlayıp ESSna bunla giriş yapsam. Tv açıkken tv nin PS4 açıkken PS4 ün sesi bundan alınır mı ? BUnda switch falan da yok. Yanlışlıkla iki ses kaynağını birden açsam bozulur mu ? Bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum ? 

335195206_tn50_0.jpg?1529389641

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Günlük Digital/Elektronik Soru/Cevap Başlığı (Yardım Edeceklere Şimdiden Teşekkürler) olarak değiştirdi
1 saat önce, Tuğra Yanık yazdı:

--0 dakika sonra eklendi--

Bu ürün daha uygun. Sinyali alacak cihazı seçiyorsunuz.

resim.png

Bu sanıyorum TRde yok. Bunun çakmaları var. Bu çakmalar benim dediğimden biraz daha pahalı ayrıca buna bir de ekstra optik kablo almak lazım.Benim dediğim aynı işi görecekse boşuna fazla masraf yapmayayım.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, H. Cenk yazdı:

Evdeki ev sinema sisteminde optik ses girişi 1 tane. Ama hem turkcell tv+ hem PS4 ün optik ses çıkışı var aynı anda sadece birini bağlıyabiliyorum.

bu hallerde şunu yapmak mantıklı geliyor bana. TV nin optik çıkışını bağlayıp diğer cihazlarıda TV ye HDMI ile bağladığımızda 5+1 dolby ses elde ediyoruz. tv de ve ses sisteminde bypass modu seçili olmalı diğer modlarda verimli çalışmıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, H. Cenk yazdı:

Evdeki ev sinema sisteminde optik ses girişi 1 tane. Ama hem turkcell tv+ hem PS4 ün optik ses çıkışı var aynı anda sadece birini bağlıyabiliyorum. Şimdi satılan şöyle bir ürün var. 30 TL. Optik splitter. Aynı kaynaktan gelen optik sesi ikiye bölüyor diyor ama bana tersi lazım. Satıcıya sordum işine yarar çift yönlüdür dedi ama inanamıyorum bir türlü. Bu benim işime yarar mı yani tv+ tan gelen ve PS4 ten gelen optik kabloları buna bağlayıp ESSna bunla giriş yapsam. Tv açıkken tv nin PS4 açıkken PS4 ün sesi bundan alınır mı ? BUnda switch falan da yok. Yanlışlıkla iki ses kaynağını birden açsam bozulur mu ? Bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum ? 

amfide kesin vardır, kaynakların birisinde coax çıkış yok mu? varsa birini optikten birisini coaxtan bağlamak çözer. optik coax arasında kalite farkı olmaz kısa mesafede (<5m)

satıcının çift yönlü çalışır demesi doğru ancak ikisi birden açılırsa saçma sapan sesler çıkar muhtemelen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hımmm..ben konuyu tamamen bilmiyormuşum kusura bakmayın. PS4 slimde optik ses çıkışı yokmuş (şok şok şok...) eski PS3 slimde vardı yenide nasıl olmaz hayret...

PS4 slimde sadece HDMI çıkışı varmış. Bu durumda sesi tv den ESSne aktarmak gerekecek. Onun için stereo kablo vardı evde akşam deneyeyim bakayım . 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, H. Cenk yazdı:

PS4 slimde sadece HDMI çıkışı varmış. Bu durumda sesi tv den ESSne aktarmak gerekecek. Onun için stereo kablo vardı evde akşam deneyeyim bakayım . 

tvde dijital çıkış varsa daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben amfiyi hdmi ile tv ye bağlıyorum. Amfinin ses çıkışını da “via hdmi” olarak seçtiğimde görüntü ile birlikte ses de hdmi kablosu üzerinden tv’ye gidiyor. Amfinin optik çıkışını hiç kullanmadım. Türkcell tv ya da ps4’de böyle bir seçenek yok mu? 

Bu slim kasa değil ama;

https://support.us.playstation.com/articles/en_US/KC_Article/PS4-Change-Audio-Output

Erhan Er. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Erhan Er. yazdı:

Ben amfiyi hdmi ile tv ye bağlıyorum. Amfinin ses çıkışını da “via hdmi” olarak seçtiğimde görüntü ile birlikte ses de hdmi kablosu üzerinden tv’ye gidiyor. Amfinin optik çıkışını hiç kullanmadım. Türkcell tv ya da ps4’de böyle bir seçenek yok mu? 

Bu slim kasa değil ama;

https://support.us.playstation.com/articles/en_US/KC_Article/PS4-Change-Audio-Output

amfiyi kullanmıyorsunuz yani ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Ozan Kar yazdı:

amfiyi kullanmıyorsunuz yani ? 

iki yöntemde de dijital olarak aktarım söz konusu. HDMI'ın yüksek çözünürlüğü olması sebebiyle optik kablo tercih etmedim.

https://www.sordum.net/20190/dijital-ses-iletiminde-optik-dijital-kablomu-hdmi-mi-tercih-edilmeli/

Erhan Er. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Erhan Er. yazdı:

iki yöntemde de dijital olarak aktarım söz konusu. HDMI'ın yüksek çözünürlüğü olması sebebiyle optik kablo tercih etmedim.

https://www.sordum.net/20190/dijital-ses-iletiminde-optik-dijital-kablomu-hdmi-mi-tercih-edilmeli/

Bu anlatımınıza göre sesi TV'den alıyorsunuz, amfiden ve amfiye bağlı olan ses kaynaklarından değil, Ozan onu demek istemiş. Amfiye ses kaynağı bağlanmayacaksa sadece hdmi switch gibi kullanılmış olmuyor mu biz mi yanlış anladık?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Ozan Kar yazdı:

tvde dijital çıkış varsa daha iyi olur.

Bende 2. şok yeni aldığım 2018 üretimi 4K TV de stereo ses çıkışı yok sadece stereo ses girişi var ? Ben bunu çıkış sanıp ESSne  bağladım tısss.... Sonra kılavuzu okudum sadece girişmiş. Görünen o ki baştaki duruma geri döndük. Optik kablo + splitter/switch alıp TVden de ESSne optik kablo ile ulaşılabilir.

Alternatif olarak hiç bir şey almayıp (bana uygun düşük bütçe çözümü ? ) şimdiki durumdaki Turkcell TV+ kutusunun sesini optik çıkışla ESSne göndermek yerine optik çıkışı iptal edip sesi HDMİ ile TV ye göndermek ve tv den var olan optik kabloyu kullanarak optik çıkış ile ESSne göndermek bir çözüm olacak. Bu akşam da bunu deneyeyim ??? (TVde optik çıkış var) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

42 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Alternatif olarak hiç bir şey almayıp (bana uygun düşük bütçe çözümü ? ) şimdiki durumdaki Turkcell TV+ kutusunun sesini optik çıkışla ESSne göndermek yerine optik çıkışı iptal edip sesi HDMİ ile TV ye göndermek ve tv den var olan optik kabloyu kullanarak optik çıkış ile ESSne göndermek bir çözüm olacak. Bu akşam da bunu deneyeyim ??? (TVde optik çıkış var) 

Dolby testi yapmayı unutma abi ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

Bu anlatımınıza göre sesi TV'den alıyorsunuz, amfiden ve amfiye bağlı olan ses kaynaklarından değil, Ozan onu demek istemiş. Amfiye ses kaynağı bağlanmayacaksa sadece hdmi switch gibi kullanılmış olmuyor mu biz mi yanlış anladık?

Hayır sesi amfiden alıyorum. Tv’nin HDMI ARC (Audio Return Channel) girişi ile Amfinin HDMI Out çıkışı arasına bağlı hdmi kablo var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dediğimi yaptım . Muhtemelen dolby değil ama yine de iyi oldu. Hem tv nin kendi uydu alıcısında izlediğimiz kanalları , hem turkcell tv kutusundan gelen tv sesini, hem de PS4  ten gelen sesi ESSnden almış oldum.

Cevap verenlere teşekkür.

Yeni sorularımda görüşmek üzere ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.