Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Aracın Kalkışta Sallanarak Kalkması

Mehmet Çallı

Soru

Arkadaşlar merhaba.2012 model 1.6 Tdci  focusum var.Bir sorunum var.Şöyle ki, düz yolda kırmızı ışıkta bekliyorum.Işık yeşil yanıyor ve önümdeki araçlar yavaşça hareket etmeye başlıyor.Bende 1. viteste kavramamı yapıp harekete başlıyorum ama önümdeki araç çok yavaş olduğu için gaza çok çok az basabiliyorum.İşte bu esnada aracım ileri geri sallanmaya başlıyor.Baya 5-6 defa ileri geri sallanarak hareket ediyorum.Ne zaman gaza basıp hızlanmaya başlarsam kesiliyor.Bahsettiğim olay hep trafik lambalarında oluyor.Yani motorda yük yokken gaza bastı basmadı bir pozisyonda çok yavaş hareket etmeye çalışırsam sallanıp duruyor.Olayla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.Benim aklıma şanzıman takozundan olabileceği geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Forumda araştırdım ama arkadaşların şikayetleri genellikle sadece silkeleme problemi değil.Silkelemenin yanında performans problemleri,devirlenirken problemler,soğukken silkeleyip sıcakken problem olmaması gibi şikayetleri olmuş.Bir buçuk sene önce yazılım güncelleştirmesi yaptırmıştım.Hatta enjektörler tekrar kodlamışlardı sanrım.Birde bu problem birkaç aydır baş göstermeye başladı.Aracımın devirlenme,performans olarak hiçbir problemi yok.Maşallahı var canavar gibi.Dediğim gibi sadece düz yolda çok çok yavaş gitmeye çalışırsam oluyor.Rampada çok yavaş gittiğimde yine olmuyor.Düz yolda oluyor sadece.Sanki motor şasede sabit değilde ileri geri oynayıp arabayıda ileri geri sallıyormuş gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15 dakika önce, Menderes Urun yazdı:

gaza basıp basmamak arasında olan pedal hareketi turbonun tepkisi konusunda kararsızlık oluşturuyor olabilir mi ? 

Turbo daha motora hava basmamış oluyor o zaman.1100 devir dolaylarında oluyor.Dediğiniz olay 1600 devir dolaylarında oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Turbo daha motora hava basmamış oluyor o zaman

Turbonun motora hava basmadığı zaman dilimi ??? motorun çalıştığı ilk andan itibaren turbo devrede değil mi ? siz yüksek devirde yüksek basınçlı hava göndermekten bahsediyorsunuz galiba... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Arkadaşlar merhaba.2012 model 1.6 Tdci  focusum var.Bir sorunum var.Şöyle ki, düz yolda kırmızı ışıkta bekliyorum.Işık yeşil yanıyor ve önümdeki araçlar yavaşça hareket etmeye başlıyor.Bende 1. viteste kavramamı yapıp harekete başlıyorum ama önümdeki araç çok yavaş olduğu için gaza çok çok az basabiliyorum.İşte bu esnada aracım ileri geri sallanmaya başlıyor.Baya 5-6 defa ileri geri sallanarak hareket ediyorum.Ne zaman gaza basıp hızlanmaya başlarsam kesiliyor.Bahsettiğim olay hep trafik lambalarında oluyor.Yani motorda yük yokken gaza bastı basmadı bir pozisyonda çok yavaş hareket etmeye çalışırsam sallanıp duruyor.Olayla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.Benim aklıma şanzıman takozundan olabileceği geldi.

Klima acik kapali?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Menderes Urun yazdı:

Turbonun motora hava basmadığı zaman dilimi ??? motorun çalıştığı ilk andan itibaren turbo devrede değil mi ? siz yüksek devirde yüksek basınçlı hava göndermekten bahsediyorsunuz galiba... 

Tabiki dediğiniz gibi turbo her daim devrede.Aynen yüksek devirde basınçlı hava göndermekten bahsediyorum.Turbonun tepkisi konusunda kararsızlık oluşturuyor olabilirmi demişsiniz ya.Benim araçta turbonun yüksek basınç vermeye başlaması 1600 devirlerde gerçekleşmeye başlıyor.Mesela 1500-1600 devirlerdeyken gaz vermeyi kesip gazı sabit tutarsam dediğiniz turbo tepkisindeki kararsızlığı o zaman yaşıyorum.Araba gitsemmi gitmesemmi giye düşünmeye başlıyor :dontknow:  Ama bahsettiğim 1100 devirlerde turbonun pek etkisi yok motora.Hava basmadığı zaman diliminden kastım oydu yani ?

Bir saat önce, Servet Ö. yazdı:

Klima acik kapali?

Açıkcası dikkat etmedim.Ama en son yaptığında klima açıktı.

Mehmet Çallı tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim araç 6 senedir yapıyor.Yetkili serviste yazılım güncelleme yaptırdım ama faydası olmadı.Hoplaya zıplaya gidiyorum.Ha alıştım mı ? hayır ford a sevgilerimi sunuyorum bunu yapınca.Çözün bulursanız bilgilendirin lütfen.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Süleyman Özen yazdı:

Benim araç 6 senedir yapıyor.Yetkili serviste yazılım güncelleme yaptırdım ama faydası olmadı.Hoplaya zıplaya gidiyorum.Ha alıştım mı ? hayır ford a sevgilerimi sunuyorum bunu yapınca.Çözün bulursanız bilgilendirin lütfen.

Benim de aynı durumda. 

Bu tamamen gaz pedalından kaynaklanıyor zannımca. 

Az bastığımızda basıyormuyuz, basmıyor muyuz bunu algılama noktasında bir sorun yaşanıyor. Bu pedal commander, sprintbooster gibi ürünler tahminimce bu problemi çözecektir. Çünkü araçta teknik olarak bir sorun yok. Tamamen yazılımla alakalı. 

Ya da detaya girmeden şöyle diyebiliriz, gaz pedalından ecuya ulaşacak sinyal, ecunun bunu algılayıp motora mazot göndermesi komutu vermesi konusunda teknik bir problem var diyebiliriz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Gaz pedali kalibrasyonunu forscan vs gibi bir programla sifirlayin derim. Onca zaman 1.6tdi kullandim boyle bir problem gormedim. Yahu yanlis anlamayin ama siz gaz pedalini dozlamayi beceremiyor olmayin?

Forscan'da gaz pedalı kalibrasyonu yapılıyor mu? Yapılıyorsa yapalım.Gaz pedalını neden dozlayamayalım.Araba cins işte ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 dakika önce, Vedat Aslan yazdı:

araç stop ederken de sallanarak mı stop ediyor...? motor kulaklarından bende aynı sorun olmuştu... motor kulaklarını kontrol edin yağını dışarı verdiyse ondan yapıyor...

Sağ takozda hafif yağlanma var.O değişecek yani.Ama diğer takozlar gözükmediği için durumlarını bilmiyorum.Bayram sonrası sağ takozu değiştircem.Diğerlerinede baktıracam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Mehmet Çallı yazdı:

Sağ takozda hafif yağlanma var.O değişecek yani.Ama diğer takozlar gözükmediği için durumlarını bilmiyorum.Bayram sonrası sağ takozu değiştircem.Diğerlerinede baktıracam.

motor kulağı hocam... ihmal etme diğerlerine yük fazla biniyor onları da zorluyor...ben yaşadım o sorunu focus MK2,5 kasa da orjinali 270 tl  bilgin olsun...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.