Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus Scti Bilgi Lütfen

Özgür Aksaka

Önerilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar,

Forumda yeniyim, yalnış yere açtıysam af ola. 

Uzun süredir BMW 5.20 2004 model kullanıcısıyım ve ondan öncesindede hiç başka marka araca binmedim. Yeni ev aldığımdan dolayı aracımı satmak zorunda kaldım. Şimdi yine araç alıcam ve bütçem 60 bin TL. Mağlum BMW ile alıştım yüksek HP'lere ondan dolayı düşük HP'ler bana zevk vermez, hemen satmak zorunda kalırım diye korkuyorum. 

Yaklaşık 3 aydır Ford Focus 1.6 SCTİ modellerini araştırıyorum, gerek HP (182HP) gerek yakıt bana çok makul geliyor ama nedense içimde bi his var ve sanki bu araba tutulmuyor gibi şeyler okuyorum. Parça bulamazsın, yakıt çok, 182 hp birdaha satamazsın evlat edinirsin gibi saçma sapan şeyler söyleyen var. Her ne duyarsam duyayım bu arabaya tutuldum diyebilirim. Size sorum; söylenenler doğru mu ? Bu aracı almak doğru değil mi ? Şuan araba satış sitelerine baktığımda araçtan 15-20 adet var sadece, piyasası mı yok ? 

Daha önce Cem bey'in yazısını okudum ama sizdende bilgi edinmek istedim. Lütfen bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

P.S: 182 HP benim için yeterli, beklentimi karşılıyor. Farklı öneririniz varsa açığım. 

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler, hayırlı Ramazanlar dilerim. 

Özgür

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, Focus III > Ford Garajı > Mk3- Genel Bilgiler kategorisinden Otomobiller Hakkında > Otomobil Önerisi kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 dakika önce, Özgür Aksaka yazdı:

Yaklaşık 3 aydır Ford Focus 1.6 SCTİ modellerini araştırıyorum, gerek HP (182HP) gerek yakıt bana çok makul geliyor ama nedense içimde bi his var ve sanki bu araba tutulmuyor gibi şeyler okuyorum. Parça bulamazsın, yakıt çok, 182 hp birdaha satamazsın evlat edinirsin gibi saçma sapan şeyler söyleyen var. Her ne duyarsam duyayım bu arabaya tutuldum diyebilirim. Size sorum; söylenenler doğru mu ? Bu aracı almak doğru değil mi ? Şuan araba satış sitelerine baktığımda araçtan 15-20 adet var sadece, piyasası mı yok ? 

"Parça bulamazsın" dedikleri tamamen yanlış.

"Yakıt çok" Yakıtı, sikletine göre hiç de çok değil, söyleyenler ya bilmediği şeyi almış ya da sallıyor.

"Bir daha satamazsın" satarsınız da aldığınız arabanın ilanda kalma süresi kadar kesinlikle bir dizel focus kadar hızlı değil.

Bütçe uygunsa ve araç temizse alınır, sitede Ecoboost olarak arama yapın zaten her şey çokca konuşuldu. Keyifli forumlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, Özgür Aksaka yazdı:

Daha önce Cem bey'in yazısını okudum ama sizdende bilgi edinmek istedim. Lütfen bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Bir kere daha yazma hakkımı kullanayım.

Uygun bir tercihtir sizin için.

Yakıt kullanım tarzı ve trafik yoğunluğu ile ilgili, ama Istanbul'da 8-8,5L/100 km altında düşünmemek lazım.

182 PS ama bir BMW beygiri gibi değil, yani güçlü ama gücünü ifade şekli oldukça sakin. Yine de yeter de artar bile. 

Parça konusunda hiç sıkıntı çekmedim, çekeceğimi de düşünmüyorum, isteyene hemen sandık motor bile bulunur.

İlanlarda az olmasının nedeni az ithal edilmiş olması.

Otosan kendi sattığının başarısına kendi inanmadığı için pek arkasında durmadı ve piyasasını yaratmadı. 

Kolay satılır mı? Fiyata bakar. Ama sizin gibi hedefe kilitlenmiş alıcı önünde donunda bulunur.

Dikkat edilmesi gereken birbiriyle ilintili üç husus var:

1. Soğutma suyu genleşme haznesi hortumu yırtılıp su kaybederek motor yakanlar oldu. Bu hortumun değişmiş olduğundan emin olmak lazım. 

2. Bu durum olmuş ve motor aşırı ısınmışsa az da olsa hasar görmüş olabilir, almadan bir kompresyon testi yapmasını öneririm.

3. Ford bir eksiklik oluğunu fark ederek ücretsiz soğutma suyu seviye tespit sensörü takılması çalışması başlatmıştır. Yapılmadı ise bu işlemi yaptırmanız önerilir. Ayrı bir konusu var forumda.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hızlı cevabın için teşekkürler Yakup. 

Peki aldıktan sonra ilk yapmam gereken şey nedir ? Kronik arıza vs gibi şeyleri var mı ? 

--5 dakika sonra eklendi--

@Cem Boneval Hocam cevabın için teşekkürler. 

''Dikkat edilmesi gereken 3 Husus'' altında yazdıklarınız aracı alırken expertiz yaptırdığımda mı çıkıcak ? Veya nasıl emin olabilirim bunların uygulandığına/değişdiğine ? Almadan önce servise giderek mi ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle sahibi ile konuşmak lazım, boru değişikliği (ve hatta birlikte genleşme kabı) yaptırıp yaptırmadığını ondan öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde servise çağırılıp sensör takılıp takılmadığını da. Sahibine ulaşılamıyorsa yetkili servise uğramanız lazım. Onlar durumu belirleyebilir.

Ek not: Bu 1.6 EB motorun kullanıldığı 2012 ve öncesi tüm araçlar için geçerli. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araç çok güzel ama böyle hortum değiş, servise baktır, genleşme baktır vs şeyleri çok kafa karıştırıyor açıkcası. 60 bin verdikten sonra arabaya korkarak binmek pek hoş değil ve karşı tarafa güvende önemli tabi böyle bir sorunlu araçta.. hayırlısı diyelim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

52 dakika önce, Özgür Aksaka yazdı:

arabaya korkarak binmek pek hoş değil

yukardaki üç şeyi yapınca korkmanıza gerek yok Özgür bey. Önemli olan bunların yapıldığının garanti altına alınması. bu durumda alacak olsam expertizden önce yetkili servise gider değiştiğini teğit ettirir, sonrasında expertize sokar ordan notere geçerdim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arabaya bende tutulmuştum ama ilanlarda az olması, beni korkutmuştu.  O yüzden almadım. Ama Cem abinin de dediklerini yaparsanız bir sorun yaşamazsınız araçla ilgili. Yine de ben bu topa girmem. Sonuçta almakla kalmıyor, ileride satarken alacak kişiyi ikna etmenin de cabası olduğunu düşünerek.

Almaya karar verirseniz hayırlı olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Bu arabaya bende tutulmuştum ama ilanlarda az olması, beni korkutmuştu.  O yüzden almadım. Ama Cem abinin de dediklerini yaparsanız bir sorun yaşamazsınız araçla ilgili. Yine de ben bu topa girmem. Sonuçta almakla kalmıyor, ileride satarken alacak kişiyi ikna etmenin de cabası olduğunu düşünerek.

Almaya karar verirseniz hayırlı olsun

Açıkcası Golf 6 ila Ford arasında gidip geliyorum, gönlüm Ford'dan yana ama beynim Golf. Belki biri gelip dese "3 husus yapıldı" ozaman gözüm kapalı alırım belkide. Ama sizinde dediğiniz gibi aracı alırken birde satması var. Benim için problem değil ama karşı tarafı ikna etmek "182 hp çok yakar" kafasıyla uğraşmak gerçekten zor. Acelem yok ilanlara hala bakıyorum henüz karar vermedim. 

@Çağdaş Kolcuoğlu siz hangi araca karar verdiniz ? 

@Olcay Sert içime su serptin hocam, teşekkürler ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

53 dakika önce, Özgür Aksaka yazdı:

@Çağdaş Kolcuoğlu siz hangi araca karar verdiniz ? 

Ben 182 bg lik araç alırsam o araba sandık motora gider ?  Yani hakkını vereceksin dedikleri durumu yaşatırım araca da kendime de ? 

Titanium X 1.6 tdci aldım fazla açılmadan. Az yaksın, kaçsın, geniş olsun biraz, az da tipi olsun dedim, şu anda da 6 sene oldu halen duruyor,mennunum. Ama bu aracı da merak etmedim değil. Sen bir al istersen bize de anlatırsın maceralarını ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, Özgür Aksaka yazdı:

Araç çok güzel ama böyle hortum değiş, servise baktır, genleşme baktır vs şeyleri çok kafa karıştırıyor açıkcası. 60 bin verdikten sonra arabaya korkarak binmek pek hoş değil ve karşı tarafa güvende önemli tabi böyle bir sorunlu araçta.. hayırlısı diyelim. 

İkinci el araç alırken neye bakacağınızı bilmeden alırsanız içiniz rahat olacak o zaman.

Sormayın, sorgulamayın madem.

100K km yapmış herhangi bir araç her türlü arızayı çıkarabilir.

Burada en azından dikkaat edilemsi gereken noktaları biliyorsunuz.

Atla deve de değil ki.

Servis bakacak. Hortum değişmiş ya da değişmemiş diyecek. Değişmemişse genleşme kabı ile birlikte değiştirteceksiniz. 300 TL tutar en fazla.

Seviye tespit sensörü ise Teknik Servis Bülteni nedeniyle yetkili servislerce ücretsiz yapılıyor. 

Piyasada temiz sıfatı ile satılan o kadar hurda var ki, size yol göstermeye çalıştım.

Tekrar satmak istediğinizde kuşkusuz bir Golf cazibesinde olmayacak, ama alırken de fiyatı eşdeğer bir Golf'ün çok altında olacak. 

Gönül mü, mantık mı zaman gösterir. Ancak mantığın mutluluğa giden yol olmadığını defalarca deneyimledim. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlgili motor a LPG uyumu varmıdır? internette bir kaç tane lpg li gördüm.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-goktaslar-dan-2015-ford-mondeo-1.5-ecoboost-titanium-160-hp-lpg-574293713/detay/   

örnek ilandakina aklım takıldı şahahe bir makina ? 

Erhan Erten tarafından düzenlendi
ek
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Erhan Erten yazdı:

İlgili motor a LPG uyumu varmıdır? internette bir kaç tane lpg li gördüm.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-goktaslar-dan-2015-ford-mondeo-1.5-ecoboost-titanium-160-hp-lpg-574293713/detay/   

örnek ilandakina aklım takıldı şahahe bir makina ? 

Lpg fiyati yuksek oldugundan cogunluk taktirmiyor veya uyumlu değildir diyor çünkü  2500€ civari. ama buna takılmış, kontrol ettirip binilebilir. Dikkatli olunacak kisim en az 8mm ile beslenmiş olmasi yoksa gerekli gaz ihtiyacini karsilamaz ve tekleme gibi durum yapar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.