Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Würth Dizel Enjektör Temizleyici

Vedat Aslan

Önerilen Mesajlar

36 dakika önce, Çağlar Sertan KASIMOĞLU yazdı:

Kerosene; arıtılmış gaz yağı demek

Uçak yakıtı değil mi bu meret. 

Biraz garip gelebilir ama, bu mereti dizel motor yakıyor. Hem de %100 oranında. Yani mazotla falan karıştırmaya gerek yok. Ben bizzat gördüm. Ha motoru bitiriyor galiba. 90 beygirlik 1.3 dizel linea testte 50 beygir çıkmıştı. ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

90 beygirlik 1.3 dizel linea testte 50 beygir çıkmıştı.

hangi testin sonucu tam olarak bu ? yakıta temizleyici karıştırma mı yoksa yakıt yerine tamamen bu malzemeyi koyunca çıkan sonuç mu ? 

Biraz garip gelebilir ama, bu mereti dizel motor yakıyor. Hem de %100 oranında.

uçak yakıtlarının oktan değeri yüksek oluyor bildiğim kadarıyla bu durum biraz daha geç tutuşmasını sağlamakla beraber bu yakıtların bir özelliği de çok düşük sıcaklıklarda halen akışkanlığını yitirmemesi diye duymuştum. dizel motorun bu yakıtı yakması çok da garip değil aslında 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz garip gelebilir ama, bu mereti dizel motor yakıyor. Hem de %100 oranında. Yani mazotla falan karıştırmaya gerek yok. Ben bizzat gördüm. Ha motoru bitiriyor galiba. 90 beygirlik 1.3 dizel linea testte 50 beygir çıkmıştı. ?

Evet jet-uçak yakıtı olarak ta adlandırılıyor fakat onlarında kendi içlerinde çeşitleri var.

-45, -50 derecelere kadar donmuyor, benzin gibi parlamıyor. Bu yüzden uçak yakıtı olarak kullanılıyor.

Dizel motora saf kerosene doldurup çalıştırınca nasıl olur bilemem, çok riskli çünkü yanma sıcaklıkları mazota göre çok daha yüksek ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Menderes Urun yazdı:

hangi testin sonucu tam olarak bu ? yakıta temizleyici karıştırma mı yoksa yakıt yerine tamamen bu malzemeyi koyunca çıkan sonuç mu ? 

Uzunca bir dönem sadece kerozin kullanmış bir linea, depoda sadece euro dizel varken expertizde 50 beygir çıkmıştı. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Bir nevi Engine Flush gibi birşey heralde.

Benim araç 116 binde.Bende yağ değişiminde bu işlemi yaptıracağım.Çok şükür araç bu km de olmasına rağmen arıza namına bir şey hissettirmedi ama yaptırmakta fayda olacağını düşünüyorum.Enjektör temizleyicisini bende düşünüyordum ama baya bir araştırma yaptım.Yüksek km de hiç kullanılmamışsa eğer sıkıntılar oluyormuş.Mazotu yıllardır Bp den alıyorum,bir sıkıntı yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Bir nevi Engine Flush gibi birşey heralde.  2-3 defa yaptım bu işi de, olumsuz bir sonuç görmedim. Gayet te faydası olduğuna inanıyorum. 

Piyasada motor içi temizleyici, yağ kanal temizleyici adıyla satılan kimyasalların çoğunda kerosene var.

250 cc'lik ürünlere 20-30 TL istiyorlar, bunun yerine 0,5 litrelik hakiki gaz yağı alıp(litresi max:10  TL), yağ değişiminden önce sıcak motora yarım litre gaz yağı ekleyip, 5 dakika rölantide çalıştırmak akabinde yağ değişimi yapmanın zararı bence de yok.

Rus forumlarında bazıları motor yağını tamamen tahliye edip, motora sadece gaz yağı dolduruyorlar ve 1 dakika kadar rölantide çalıştırıyorlar.

Gaz yağının hem deterjan hemde yağlama özelliği olduğu için motora zarar verme ihtimali çok az.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Çağlar Sertan KASIMOĞLU yazdı:

gaz yağı alıp(litresi max:10  TL),

Ustama soracağım

Bu işlemi nasıl yapacağız?Eski yağ boşaltılacak.Sonra gaz yağı konulacak.Gaz yağı boşaltıktan sonra durulamak için ucuz yağ kullanmak gerekiyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, suat coşkun yazdı:

Ustama soracağım

Bu işlemi nasıl yapacağız?Eski yağ boşaltılacak.Sonra gaz yağı konulacak.Gaz yağı boşaltıktan sonra durulamak için ucuz yağ kullanmak gerekiyor mu?

Eski yağı boşaltmadan, sıcak motorda, mevcut yağın üstüne  0,5 litre eklerseniz daha az riske girmiş olursunuz.

Bu şekilde yaparsanız durulama vs.. gerekmez. 

Çağlar Sertan KASIMOĞLU tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Çağlar Sertan KASIMOĞLU yazdı:

Rus forumlarında bazıları motor yağını tamamen tahliye edip, motora sadece gaz yağı dolduruyorlar ve 1 dakika kadar rölantide çalıştırıyorlar.

Gaz yağının hem deterjan hemde yağlama özelliği olduğu için motora zarar verme ihtimali çok az.

Bunu bizim bazı sanayi ustalarımız yapıyor. Bazıları da mazot koyup yapıyor. Tabii çok fazla olmamak kaydıyla.  Faydalı olduğuna bende inanıyorum.  Sonrasında motorun sesi bile değişiyor gerçekten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Asıl soru enjektörlerin sökülüp pompacı tarafından temizlenmesi mi yoksa yakıt katkıları yeterli mi ?Ben geçenlerde würth enjektör temizleyici kullandım.Aracım bir süredir traktör gibi çalışıyordu.Würth ve benzeri ürünlerin pek işe yaradığına inanmıyordum.Denedikten sonra da kendimi psikolojik olarak etkilenmemek için de hazırladım.Ama hakkını vermem gerek aracımda gürültülü çalışma azaldı.Rölanti düzensizliği azaldı.Şimdi de enjektör temizliği ve kalibresi yaptırsam mı diye düşünüyorum.Her ustaya yaptırmamak gerektiğini söylüyorlar çünkü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu kalibrasyon işini anlamadım..

1-Bunu ne zaman yapmamız gerekiyor.Araç bununla ilgili herhangi bir arıza bir işaret veriyor mu?

2-İlla araç beynine bağlanıp enjektör değerlerini görmemiz gerekiyor mu?Ezbere 1500-2500 devir arasında kullanmak zararlı olur mu?

3-Bu işlem ne işe yarıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.