Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.0 Ecoobost Depoya Dizel Koydular

Ali Ö.

Soru

Bu sabah benzinlige uğradım benzin dememe ragmen bir baktım ki usta dizel koyuyor 3lt kadar koyduktan sonra durdurdum dedim ne olacak abi benzin doldur yakar dedi neyse üzerine 25 litre benzin aldım 30km kadar yol yaptım sorun olmadı sizce sorun olur mu beyler? Telefondan yazıyorum karakter hatası varsa kusura bakmayin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Ben olsam yakıtı boşaltmanın yollarını arardım,hem istasyon suçlu olduğundan muhtemel servise transfer+işlem masraflarını karşılama zorunlulukları vardı,hoş onlarda bu o gariban pompacıya yüklerdiya neyse.Birşey olurmu kısmına gelirsek önce umarım olmaz diyelim,fakat şahsi fikrimin olmayacağı yönünde olduğu,motorsikletlere bir miktar yağ konuluyordu eskiden,bu miktarın dozu kaçınca ekzozdan biraz fazla duman atardı yanan yağ yüzünden,şimdiki teknolojide durum nedir bilmem ama o yağın benzinli motora zararı olmuyordu,sizin araca konan 3lt nin 25lt benzinle karışımında şahsen birşey olacağını sanmıyorum,belki ufak tefek teklemeler ve bir miktarda fazla duman atabilir belki.Miktar fazla olsa belki sıkıntı yaşanırdı.Dizel araca benzin konunca ciddi sıkıntılar olabiliyor,ama tersinde hele sizinki gini yanlış yakıt miktarı azssa bir sorun olacağını zannetmiyorum,ama yinede içiniz rahat etsin diye bir servise danışın bence.Geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çok riskli. Olması gereken deponun komple boşaltılması. Ve bunu o benzin istasyonunun yapması gerekiyor zaten.

Ayrıca bunu nasıl başardı bu pompacı onu da merak ettim. Pompayı depo ağzına zorla mı soktu acaba.

Süleyman Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Turhan Atasoy yazdı:

Ben olsam yakıtı boşaltmanın yollarını arardım,hem istasyon suçlu olduğundan muhtemel servise transfer+işlem masraflarını karşılama zorunlulukları vardı,hoş onlarda bu o gariban pompacıya yüklerdiya neyse.Birşey olurmu kısmına gelirsek önce umarım olmaz diyelim,fakat şahsi fikrimin olmayacağı yönünde olduğu,motorsikletlere bir miktar yağ konuluyordu eskiden,bu miktarın dozu kaçınca ekzozdan biraz fazla duman atardı yanan yağ yüzünden,şimdiki teknolojide durum nedir bilmem ama o yağın benzinli motora zararı olmuyordu,sizin araca konan 3lt nin 25lt benzinle karışımında şahsen birşey olacağını sanmıyorum,belki ufak tefek teklemeler ve bir miktarda fazla duman atabilir belki.Miktar fazla olsa belki sıkıntı yaşanırdı.Dizel araca benzin konunca ciddi sıkıntılar olabiliyor,ama tersinde hele sizinki gini yanlış yakıt miktarı azssa bir sorun olacağını zannetmiyorum,ama yinede içiniz rahat etsin diye bir servise danışın bence.Geçmiş olsun

Forddan çıkma ustamı aradım durumu anlattım herhangi bir sorun olmayacağını söyledi. 60 km kadar bir yol yaptım klima açtım biraz da gaza bastım tekler mi diye sorunu yaşamadım. Sanıyorum ki benzin fazla olduğundan seyreltti ve o şekilde yanıp geçecek. Cevabınız için teşekkür ederim.

--1 dakika sonra eklendi--
1 saat önce, Süleyman Ünal yazdı:

Çok riskli. Olması gereken deponun komple boşaltılması. Ve bunu o benzin istasyonunun yapması gerekiyor zaten.

Ayrıca bunu nasıl başardı bu pompacı onu da merak ettim. Pompayı depo ağzına zorla mı soktu acaba.

Bende anlayamadım normal de girmişti pompanın kafası aslında girmemesi gerekiyor dizelin pompasının kafası biraz daha büyük diyebiliyordum. Neyse artık olan oldu şimdilik sorun olmadı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19 saat önce, Turhan Onat yazdı:

Benzini bitirmeden sürekli fulleyerek mazotun iyice seyrelmesini sağlayınız. Normali depoyu boşaltmanız lazımdı ama artık geçti ? Bununla geçmiş olsun diyelim

Aynen üstadım ama liseye geçiş sınavında görevliydim vaktim de olmadığından artık bu şekilde yapmak zorunda kaldım. Dediğiniz gibi üzerine benzin alıp tekrardan doldurduğumda artık iyice seyreldiği kanısına varacağım. Sonuçta 3 litre dizel yaklaşık 50-60 litre benzine girince iyice seyrelmiş olur düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Moleküler yapısını bilmem ama su ve zeytinyağı gibi bir durum olmaz umarım. Benim düz mantığıma göre mazot benzinden daha yoğun bir kıvama sahip. Dibe mazot çökerse ve direk onu çekerse hoş şeyler olmayabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 dakika önce, Yıldırım Polat yazdı:

Moleküler yapısını bilmem ama su ve zeytinyağı gibi bir durum olmaz umarım. Benim düz mantığıma göre mazot benzinden daha yoğun bir kıvama sahip. Dibe mazot çökerse ve direk onu çekerse hoş şeyler olmayabilir. 

İkisi heterojen karışım olmazlar, yani sıkıntı olmaz o yönde. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

eskiden babamlar almanyaya ford tanus ile giderken bilerek biraz da dizel koydururduk daha iyi giderdi araba diyorlardi ? tabi o zmanin motoru ile ecoboost karsilastirilamaz tanusa ne koysan yakar belki ? boyle bi ani dinlemisligim vardi paylasim dedim .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, uğur özsabır yazdı:

eskiden babamlar almanyaya ford tanus ile giderken bilerek biraz da dizel koydururduk daha iyi giderdi araba diyorlardi ? tabi o zmanin motoru ile ecoboost karsilastirilamaz tanusa ne koysan yakar belki ? boyle bi ani dinlemisligim vardi paylasim dedim .

kamyoncular tam tersini yapar aslında acil durumlar için, jet diyorlardı galiba.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Mozotu yakmadan eksozdan atar diye tahmin ediyorum. Sadece tahmin tabi. Yorum yapıyorum. Bu yorumu da yanma odasında mazotun yanabileceği kadar ısı oluşmamasına dayanarak yapıyorum. Çünkü benzin molekilleri hep bir anda değil de buji kıvılcımından sonra molekülden moleküle sırayla yanıyor, parlama usulu yani. Mazotta ise sıkışan hava yeteri kadar ısınınca enjektörün gönderdiği mazottaki moleküllerin hepsi aynı anda yanıyor buna da patlama usulu deniyor. Ama çok ciddi sorun olacak olsaydı ilk 10 km’de farkedilirdi herhalde. Yanlış birşey yazdıysam üstatlar düzeltsinler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
37 dakika önce, Bedirhan Doğan yazdı:

Mozotu yakmadan eksozdan atar diye tahmin ediyorum. Sadece tahmin tabi. Yorum yapıyorum. Bu yorumu da yanma odasında mazotun yanabileceği kadar ısı oluşmamasına dayanarak yapıyorum. Çünkü benzin molekilleri hep bir anda değil de buji kıvılcımından sonra molekülden moleküle sırayla yanıyor, parlama usulu yani. Mazotta ise sıkışan hava yeteri kadar ısınınca enjektörün gönderdiği mazottaki moleküllerin hepsi aynı anda yanıyor buna da patlama usulu deniyor. Ama çok ciddi sorun olacak olsaydı ilk 10 km’de farkedilirdi herhalde. Yanlış birşey yazdıysam üstatlar düzeltsinler. 

genel olarak doğru ancak benzinin yanması sırasında ortaya çıkan ısıdan mazotta yanacaktır bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dizel araca az miktarda benzin koyulursa tolere edilir ancak benzinli araca dizel koyulursa ben riske atmazdım. arabayı orada bırakır acil giderdim. İnşallah olmaz diyelim ama riskli bir hareket olmuş. azaldıkça benzin almaya devam edin tavsiyem.

Yanlış yakıt koyulduğunda istasyon depo temizliği yaptırmak zorunda, eğer direnirlerse kasko varsa kaskodan yanlış yakıttan dolayı servise çektirip, sonrasında kaskodan istasyona karşı şikayette bulunabilirsiniz belki. Kasko peşine düşer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.