Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Mk3 Baskı Balata Ses Sorunu

Kutlu Ocmak

Soru

merhaba. bununla ilgili daha önce başlık açılmıştı ama bir türlü bulamadı. aracım 2014 hatcback. 1.6 dizel. 25bin km den sonra 2 bin devirin altında hafif yokuş kalkışlarında ön takım tarafından ses gelmekteydi. o dönemde servise götürüp sölediğimde bu modellerde böyle bir sorun var. aracı bize bırakın ses kaydı yapıp otosana gönderiyoruz . onların cevabına göre değiştiriyoruz demişlerdi. ama değişilsede bu ses gitmiyor vs denmişti. ozaman tabi ses çok abartı çıkmadığı için ve bende arabasız kalmak istemediğim için sallamıştım. şuan aracım 42 bin km de ve garantisinin dolmasına 10 gün var. buna rağmen servise bıraktım. %20 si müşteri karşılaması ile işleme onay veriyor vs dedi servisteki arkadaş. dedim lütfen aracın uzun süredir bu sorunu yaşadığını vs vs anltın dedim. nihayetinde ücretsiz değişim yapılıyor şuan. umarım tabi tekrarlamaz sorun. bu tür sorun yaşayan arkadaşlar varsa konuyu bilgilerine sunarım. syg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Ben aracımı 45.000 km de aldım.Aldığımda vardı bu ses.Aracım 91.000 km oldu şu an ve hala o ses var.Baskı balata değişimi yapmadım.Öyle kullanıyorum 46.000 km dir.Rampalarda kalkış yaparken yarım debriyaj yani kavrama süresini bir kaç saniyeden uzun tutarsam zırıltı şeklinde (iki demiri birbirine sürtüyormuş gibi) ses geliyor.Bir problem çıkarmadı şimdiye kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Mehmet Çallı yazdı:

.Aracım 91.000 km oldu şu an ve hala o ses var

Aynen sıkıntı yapacak bir durum değil.Aynı ses bende de var..Çekişte,kalkışta ve vites değişimlerinde problem yoksa dert etmeyin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

10 bin km'ye gelmeden aracımın baskı balatası ve komple debriyaj seti 1.6 tdci yeni mondeo'da kullanılan setle değiştirildi. Servisin dediğine göre güncellenmiş baskı balata seti buydu. Takıldıktan sonra 5 bin km kadar sürtme sesi gelmedi ama daha sonra tekrar gelmeye başladı. Şuan aracım 63 bin km'de ve ses hala geliyor. Moralinizi bozmak istemem ama yeni debriyaj seti takılsa da belli süre sonra aynı sesin gelmeye devam etmesi muhtemel. Uzatılmış garantiyle birlikte son 1 senem kaldı garantinin dolmasına. En son ben de aracımı bu ses için servise vereceğim ama bu sefer volanta bakmalarını isteyeceğim özellikle. Umarım sizin de sıkıntınız çözülür çok geçmiş olsun.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

evt aslında teknik bir sorun yada arabanın yürürüne etki eden bi konu değil. ama sonuçta kötü bir ses. değiştiği halde ses yapmaya devam etme olasılığı var. servisteki arkadaşta aynı şeyi dedi. çok saçma bişi ama en azından garantisi olan arkadaşlara garanti kapsamı da değiştirebiliceği bilgisi için yazdım bu tecrübemi. ama bu sorunun mk3 lerde kronik bir sorun olması gerçekten çok saçma ve üzücü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Focus kadar mondeo kullanıcısı olmadığının farkındayım ama buna rağmen yine de 1.6 tdci mondeo'da böyle bir sorunla karşılaşan kimseyi duymadım. Belkide ben işitmemişimdir. Mondeo'da da bu sorunun yaşandığını duyan, tecrübe eden var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Mk3'e bağlamayın hocam tamamen parça ile alakalı bizim arabada da aynı ses var ama kafasına göre geliyor bazen hiç bazen o gün sürekli. Bazen kısık bazen sesli. Araba imza ve profildeki.

Aynen benim 2006 model mk2 dede geliyor , 2012 model mk3 tede geliyor :rocks:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Ben aracımı 45.000 km de aldım.Aldığımda vardı bu ses.Aracım 91.000 km oldu şu an ve hala o ses var.Baskı balata değişimi yapmadım.Öyle kullanıyorum 46.000 km dir.Rampalarda kalkış yaparken yarım debriyaj yani kavrama süresini bir kaç saniyeden uzun tutarsam zırıltı şeklinde (iki demiri birbirine sürtüyormuş gibi) ses geliyor.Bir problem çıkarmadı şimdiye kadar.

Yalnız bu bahsettiğiniz ses ve sorunla benim iki kere direksiyon kutum değişti ?

Ayrıca, rolantide ses vardı debriyaja basınca azalıyordu, volant ve baskı değişecek dediler gittim kaç bin tl masraf ettim ses değişmedi.

Hatta, değişen adam dalga geçti benle baskın gayet iyiydi diye. Servislere küfretcemde Yakup kardeşim kızıyor. :)) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Furkan Çiçek yazdı:

Servislere küfretcemde Yakup kardeşim kızıyor. :)) 

Ben kızmıyorum ? ne haddime. Ayrıca hatırlamıyorum neden böyle bir algı oluştu üzerinizde. Forumlar keşke birine küfür edince bir şeylerin düzelteceği yer olsa ? o da ayrı mevzu. 

Aksine bu forumda servise hakaret edip (tabii ki de edilmemesi gerekiyor) adamların -şirketin- bana bunu kaldırın diye tehdit edildiğimi biliyorum ? Bilemiyorum daha nasıl ipleri salacağız zaten isteyen istediğini yazıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Ben kızmıyorum ? ne haddime. Ayrıca hatırlamıyorum neden böyle bir algı oluştu üzerinizde.

Aksine bu forumda servise hakaret edip (tabii ki de edilmemesi gerekiyor) adamların -şirketin- bana bunu kaldırın diye tehdit edildiğimi biliyorum ? Bilemiyorum daha nasıl ipleri salacağız zaten isteyen istediğini yazıyor. 

Samimiyetimle yazıyorum, artık servislere resmen dokundurduğunuz yazılar görebiliyorum arada.. İlk okuduğumda şaşırmıştım da ? İlk üye olduğum zamanlarda, böyle bir izlenimim olmuştu hatta bir iki başlık altında sürmüştü. Forum format gereği diyeyim o zaman ? Ekşisözlük değil sonuçta, dikkat etmek lazım kelimelere??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 dakika önce, Furkan Çiçek yazdı:

Samimiyetimle yazıyorum, artık servislere resmen dokundurduğunuz yazılar görebiliyorum arada.. İlk okuduğumda şaşırmıştım da ? İlk üye olduğum zamanlarda, böyle bir izlenimim olmuştu hatta bir iki başlık altında sürmüştü. Forum format gereği diyeyim o zaman ? Ekşisözlük değil sonuçta, dikkat etmek lazım kelimelere??

İnsanlara tamamen güvenebilsek servis hakkında çok daha iyi şeyler yapabiliriz fakat burada bile aleni şekilde servisi kandırmaya çalışan insanları gördükçe bu konulara bulaşmamayı tercih etmekte yarar görüyorum. Ayrıca yapılan ekstra çabalar görünmezken/unutulurken, birine "bu böyle değil ama" denince kötü adam/yanlı oluyorsunuz insanın doğasına yormaktan başka çare yok; "hı hı tamam" deyip es geçmek en iyisi aslında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Furkan Çiçek yazdı:

Yalnız bu bahsettiğiniz ses ve sorunla benim iki kere direksiyon kutum değişti ?

Ayrıca, rolantide ses vardı debriyaja basınca azalıyordu, volant ve baskı değişecek dediler gittim kaç bin tl masraf ettim ses değişmedi.

Hatta, değişen adam dalga geçti benle baskın gayet iyiydi diye. Servislere küfretcemde Yakup kardeşim kızıyor. :)) 

Aman deyim Furkan Bey.Direksiyon kutusu volant falan deyip korkutmayın beni :vampire2:   Aracımın direksiyonu kavraması falan taş gibi maşallah.O sesede alıştık zaten focus kullanıcıları olarak.Sizin parçalar boş yere değişmiş malesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.