Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Formula 1 2012 sezonu

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Formula 1 sezonunun başlamasına iki hafta kaldı.

Türkiye'nin takvimden düştüğü sezonda ilk defa 20 yarış koşulacak.

Geçen sene katılan Hindistan'dan sonra bu sene ABD'de yer alıyor.

Takvim şöyle (başlama saatleri Türkiye için geçerlidir):

f1takvim.jpg

Takımlar halen Barselona'da test sürüşlerini yapıyorlar.

193545.jpg

193544.jpg

193543.jpg

193540.jpg

Takımlarda da çok nemli değişiklikler yok, çoğu ünlü pilot yerinde kaldı.

Raikonen F1'e dönüş yaparak Lotus takımında Grojean'ın yanında yer alıyor.

Bir de Torro Rosso tamamen yeni iki çaylakla sezona başlıyor.

image.jpg

Istanbul olmadan ne kadar keyfi çıkar bilemeyeceğim, ben mesleki meraktan yine de arada göz atmaya çalışacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Artık türkiyede hiç mi yapılmayacak yoksa bu sene için mi?

Ecclestone kapıyı kapatmadı, parayı bastırırsak bağlarız.

Spor Bakanı da geç de olsa yeşilimtrak bir ışık yaktı ama iş işten geçmişti.

Talipler artınca, mesela Rusya hazırlanıyor hızla, fiyat da yükseldi.

Adını koymak gerekirse 13 Milyon'dan 32 Milyon $'a yükeslmişti, pazarlık başlangıcında.

O kadar parayı değip değmeyeceğine karar vermek de kolay değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz daha eğlenceli bi pist yapıpda seyir zevkini arttırabilmiş olsaydık bu noktaya gelmezdik sanırım bilmem yanılıyormuyum.

Sorun pistten kaynaklanmıyor, hem yarış araçlarının rekabeti açısından hem de seyirlik alanlar açısından çok başarılı bir pist ve çalışanların da yarışçıların çoğunun da takvimden çıkarılmasına üzüleceklerini söylediklerine defalarca bizzat şahit oldum.

Maalesef yeterince tanıtamadık ve spor olarak sevdiremedik. Bu nedene de seyirci az oldu, ama bu da tek başına bir sorun değil, mesela Bahreyn en kalabalık seyirci ile bizim en seyrek halimizden kötü. Yani olay daha çok üst düzeyde duygusal.

Spor kısmında değil de ticaret kısmında takılıyoruz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ecclestone kapıyı kapatmadı, parayı bastırırsak bağlarız.

Spor Bakanı da geç de olsa yeşilimtrak bir ışık yaktı ama iş işten geçmişti.

Talipler artınca, mesela Rusya hazırlanıyor hızla, fiyat da yükseldi.

Adını koymak gerekirse 13 Milyon'dan 32 Milyon $'a yükeslmişti, pazarlık başlangıcında.

O kadar parayı değip değmeyeceğine karar vermek de kolay değil.

ben kendimi bildim bileli F1 yarışlarını takip ediyorum.İstanbul Park taki tüm f1 ve motogp yarışlarını ana tribünden izledim.Bana mı öyle geliyor bilemiyorum .Senna ya yetişemedim ama , M.Schumacher li ferrari ,Hakinen li Mercedes ve Montoya lı BMW olduğu zaman sanki F1 daha güzeldi..Şimdiki yarışcılar bilemiyorum sanki boşluk doldurmak için gelmiş suni sürücüler gibi geliyor.Ayrıca son zamanlar da yapılan saçma sapan kurallar değişiklikleri hız sınırları ve işin tamamen ticarete dönmesi insanları F1 den soğuttu.Son gittiğim f1 yarışında stadın %70 i boştu.Doğal olarak biletler çook pahalıydı.Bu gidişle F1 in İstanbul a gelmesi çok zor gibi,artık önümüzdeki tır yarışlarına bakıcaz. :)

oğuz mete tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Montoyalı BMW nin olduğu dönemin tadı.. Ahh ahh diyorum Oğuz abi. Gerçi WRC dede Tommy makinenli Carlos sainzli Colin Mcraeli dönemin tadını ben bulamıyorum. Genel bir değişim var. Bence artık bu tip organizasyonlar. Sportif açıdan ziyade markaların güç gösterisi ve tabii ki ticarete döndü. Rally media diye bir kanal var youtubeda Arada bir videolarını paylaşıyorum zaten sitede. Amatör organizasyonlar oluyor ama izlerken o kadar çok keyif alıyorum ki.

Neyse konumuza geri dönelim. F1 in Türkiyeden gitmesine sevinenlerdenim. O pisti darphane sanan insanlar, o pisti yönetmeye devam ettikçe hiçbir organizasyon gelmesin. O pist çürüsün. Ne zaman sorumlu kişiler o pistin spor aktivitesi amacı ile yapıldığını anlayıp yılın 365 günü açık tutar. O zaman bende abartılmış bilet fiyatlarına rağmen desteklerim.

Rengimi sezonun ilk startı gelmeden belli ediyim Jenson Buttona başarılar diliyorum.

F1 de BMW ile başlayıp Honda ile devam ettiği sürede pek dikkat çekici olmasada. Ben (birazda marka tutkusundan dolayı tabii ki) İlk zamanlarından beri kendisini takip ederim :)

Kazasız belasız bir sezon olun inşallah. Yayıncı kuruluşta bizi 240p net tvden izletmek zorunda kalmaz inşallah. Bizde çerezimizi fıstığımızı meyvesuyumuzu alırız haftasonu stress atarız keyifle :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Montoyalı BMW nin olduğu dönemin tadı.. Ahh ahh diyorum Oğuz abi. Gerçi WRC dede Tommy makinenli Carlos sainzli Colin Mcraeli dönemin tadını ben bulamıyorum. Genel bir değişim var. Bence artık bu tip organizasyonlar. Sportif açıdan ziyade markaların güç gösterisi ve tabii ki ticarete döndü. Rally media diye bir kanal var youtubeda Arada bir videolarını paylaşıyorum zaten sitede. Amatör organizasyonlar oluyor ama izlerken o kadar çok keyif alıyorum ki.

Neyse konumuza geri dönelim. F1 in Türkiyeden gitmesine sevinenlerdenim. O pisti darphane sanan insanlar, o pisti yönetmeye devam ettikçe hiçbir organizasyon gelmesin. O pist çürüsün. Ne zaman sorumlu kişiler o pistin spor aktivitesi amacı ile yapıldığını anlayıp yılın 365 günü açık tutar. O zaman bende abartılmış bilet fiyatlarına rağmen desteklerim.

Rengimi sezonun ilk startı gelmeden belli ediyim Jenson Buttona başarılar diliyorum.

F1 de BMW ile başlayıp Honda ile devam ettiği sürede pek dikkat çekici olmasada. Ben (birazda marka tutkusundan dolayı tabii ki) İlk zamanlarından beri kendisini takip ederim :D

Kazasız belasız bir sezon olun inşallah. Yayıncı kuruluşta bizi 240p net tvden izletmek zorunda kalmaz inşallah. Bizde çerezimizi fıstığımızı meyvesuyumuzu alırız haftasonu stress atarız keyifle :D

Montoya hayranı bir ben değilmişim :D geçenlerde uydu dan NASCAR yarışlarını izliyordum.Vay be dedim Montoya da yarışta dememe kalmadı adam yolun kenarındaki yakıt yüklü tanker aracına çarptı sonra alevler alevler :) dediğin gibi işallah F1 i görüntü kalitesiyle ayrıntılı ama az reklam la izleme şansımız olur...

Not :bu sene Williams dan Bruno SENNA ya dikkat.(Efsane Ayrton SENNA nın yeğeni ) :)

oğuz mete tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sezonun ilk yarışı Melbourne'de koşuluyor.

Avustralya GP sıralama turları dün akşam yapıldı ve sonuçlarda sürprizler eksik değil...

Önce sıralamaya bakalım:

f1avustralyaq.jpg

Neler dikkat çekiyor derseniz.

1. McLaren-Mercedes'ler iyi bir başlangıç yapmış gibi gÖrünüyor, yanlarına hız açısından kimse yaklaşamamış.

2. Aynı şekilde Lotus-Renault'da boş durmamış, Grosjean'ın rahat üçüncülüğü bunun bir kanıtı. Takımın favorisi, F1'e dÖnüş yapan Raikkonen ise sert karışımlı lastikle yakalandığı sıralama turlarında ilk 10'a girmeyi başaramadı, ancak yarışta hızlanmasını bekliyorum.

3. Schumacher nihayet Mercedes ile bütünleşmiş gÖrünüyor, kolay bir 4.'lük elde etmiş, umarım yarışta da rekabetçi bir sürüş sergiler...

4. Geçen sezonun sinir bozucu üstün ikilisi Vettel ve Webber Red Bull'ları ile eskisi kadar hızlı değil. Bakalım yarış ve sezon içi gelişmeleri ne yÖnde olacak.

5. Ferrari de tam bir gevşeklik var, Massa yeterince hızlı değil, Alonso da yol dışına çıkınca ilk 10'a kalamadı, ama çıkmasa da yaptığı dereceler markaya yakışmayacak nitelikteydi, anlaşılan sezon başında Ferrari fanatikleri hüsran yaşayacak.

6. Torro Rosso adeta bir F1 okulu, yeni yetmeleri Riicardao ve Vergne 10 ve 11. pozisyonları ile umut veriyor.

İyi bir sezona olacak gibi.

Maalesef yayınlar artık D-Smart spor kanalında ve izlenmesi kolay olmayacak.

Yine de meraklıları canlı sonuçlara http://www.formula1.com/default.html üzerinden ulaşabilir.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Williams-Renault adı çok şeyler ifade ediyor bana ?

Umarım eski günlere dönerler.

Cem abi asıl soruyu sorayım. Adrian Newey hangi takımda bu sene. Hala RedBullda ise öbürlerinin hiç şansı yok.

10 yıl öncesinden bir geyik.

"Michael Schumacher takımında ise ön sıralarda bir yerin garantidir. Ama takımında Adrian Newey varsa ön sıralarda iki yerin garantidir".

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem abi asıl soruyu sorayım. Adrian Newey hangi takımda bu sene. Hala RedBullda ise öbürlerinin hiç şansı yok.

Hala Red Bull'da Christian Horner'la beraber.

Göreceğiz bakalım...

Bu arada F1 kokpitini merak eden varsa Mercedes'e oturabilir

Mercedes-AMG-W03-2012-Screenshot-fotoshowImage-548fc404-571124.jpg

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Avustralya yarışıyla ilgili bilgi aktarımında gecikmişim.

Sezon açılışı yoğun bir seyirci ilgisine sahipti, 315.000 seyirci varmış kayıtlı.

Ayrıca BBC'de gecikmeli özet yayınını 3,2 milyon kişinin izlediğini belirtti.

Jenson Butto ilk virajda yakaladığı birinciliği yarışın sonuna kadar sürdürerek haklı bir birincilik aldı ve bu yarışı kariyerinde üçüncü kez kazanmış oldu.

Hamilton önce ilk virajda takım arkadaşına sonra da yarış ortalarında güvenlik aracı devreye girdiğinde pit stop stratejilerini iyi belirleyen Red Bull'un gözdesi Vettel'e geçilerek 3. olabildi. Webber de yarış boyunca iyi bir performans göstererek 4.lüğü aldı.

Ferrari sıralama turlarında kötü bir performans sergilese de Alonso yarış boyunca çok sayıda geçme manevrası ile beşinciliğe kadar yükselerek henüz her şeyin bitmediğini kanıtladı.

Aynı şekilde Raikkonen de 17. başladığı yarışı üst sıralara tırmanarak 7. bitirmeyi başardı, F1'den uzakta kaldığı sürede performansından bir şey kaybetmemiş gibi, daha da açılacaktır.

Sauber de iki aracını ilk 10'a sokarak bu sene rekabetçi olacağının sinyallerini verdi.

Schumacher iyi sürdürdüğü yarışı vites hatası nedeniyle pist dışına çıkınca terk etmek zorunda kaldı.

Genel klasmanda ilk 10

1. J. Button McLaren 1:34:09.565

2. S. Vettel Red Bull +2.139

3. L. Hamilton McLaren +4.075

4. M. Webber Red Bull +4.547

5. F. Alonso Ferrari +21.565

6. K. Kobayashi Sauber +36.766

7. K. Raikkonen Lotus +38.014

8. S. Perez Sauber +39.458

9. D. Ricciardo Toro Rosso +39.556

10. P. di Resta Force India +39.737

194539.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün sezonun ikinci yarışı Malezya'nın sıcağında koşulacak.

Malezya iklimi nedeniyle hem sürücüler, hem araçlar hem de lastikler için zorlu bir sınav.

Yarış öncesi Lotus'un ağırlama TIR'ında çıkan yangınla takım önemli bir lojistik destek ünitesini kaybetti.

Dün koşulan sıralama turları sonrasında start dizilişi şöyle:

malezyastart2012.jpg

Şöyle bir göz atınca geçen yarıştan beri pek bir şeyin değişmediğini görüyoruz, McLaren hala en hızlı, Mercedes arayı kapatmış görünüyor, Schumacher hak ettiği yerlere çıkıyor artık, Red Bull da hala hızlı ise de geçen seneki belirgin üstünlükten eser yok.

Ferrari çoğu sezon başında olduğu gibi nal topluyor, Avrupa'ya döndüklerinde her şey yerli yerine oturmuş olur.

Raikkonen aslında 5.sırayı hak etmiş olmasına karşın şanzıman değiştirdiği için 5 sıra daha geriden start alıyor.

Yarış TSİ 11:00'de D-Smart Spor kanalında imiş.

195172.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.