Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Focus Mk4'ün Türkiye Donanım Beklentileri [Anket]

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Anketleri değerlendirirken rakipleriyle olan fiyat ilişkini göz önünde almakta fayda var, ancak buna uygun şekilde çalışma yaparsak anketin sonucu mutlaka dikkate alınacaktır. 

Oylamak için: https://anasayfa.focusclubtr.com/yeni-ford-focus-mk4un-turkiye-donanim-beklentileri-anket/

Üye dışında oy alabilsin diye foruma eklemedim anketi.

Daha önce anket için yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim :) O iletileri kaldırdım, okuyanların kafası karışmasın diye.

Seçenekleri şöyle belirlemiş olduk:

Screen Shot 2018-04-18 at 21.15.15.png

Screen Shot 2018-04-18 at 21.15.24.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Trend ile;

- Hız Sabitleyici

- Kol Dayama

- 16" Aliminyum Alaşım Jant

- Arka Park Sensörü

- Led Gündüz Farı

- AutoHold Fonksiyonu & Elektrikli Park Freni

- BT + 6,5 Dokunmatik Ekran

standart gelmezse çok ayıp ederler. Yeni çıkmış Focus hakkında oluşacak algılara ciddi zeval getirirler.

Titanium ile;

- Otomatik Klima

- BT + 8" Dokunmatik Ekran

- Geri Görüş Kamerası

- Ön Park Sensörü

- Anahtarsız Giriş/Çalıştırma

- Çok Renkli Led İç Ambiyans aydınlatma

- Koyu renkli arka ve arka yan camlar

- Adaptif Full Led Ön Far

- Kablosuz Şarj

- Adaptif Hız Sabitleme

mutlaka standart olmalı ki insanlara zaten başta fazla ödediklerini düşündükleri paranın sonradan hayal kırıklığına uğramasınlar...

Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Abdussamed Acar yazdı:

Hatta bence Kablosuz şarj ı trend e bile çakmak gibi standart koymalılar artık...

Kaç kişide buna uygun telefon var ki, ihtiyacı geçtik :) BT gibi o da zamanla olur da şimdi çok da elzem değil bence en azından bu sınıfta. 

11 saatin sonunda anlık sonuç;

Screen Shot 2018-04-19 at 08.42.20.png

Screen Shot 2018-04-19 at 08.43.03.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende işaretledim lakin ülke şartları, daha önceki model ve donanımlar ile kıyas fiyat rekabetini göze alıp yaptım. Bu ankette trend donanıma çoğunu işaretleyende olacaktır. Samimi olmakta fayda var ciddiye alınabilmesi için 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Göksel Yaman yazdı:

Bende işaretledim lakin ülke şartları, daha önceki model ve donanımlar ile kıyas fiyat rekabetini göze alıp yaptım. Bu ankette trend donanıma çoğunu işaretleyende olacaktır. Samimi olmakta fayda var ciddiye alınabilmesi için 

Mantıklı istekler önemli ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

48 saat sonra anket sonuçları:

• Trend için, eğlence ekranlarında seçimlerin %79'u dokunmatik ekranı seçmiş. Bunun sonucunda en az 6.5" ekranı sunmak gerek.
  • Arka park sensörü, hız sabitleme ve kol dayama da en az %83'lük talep almış.
  • 16" alüminyum jant, LED gündüz farı, karartılmış arka camlar, yağmur sensörü ve far sensörü de %66'lık talep almış.
  • Elektrikli park freni, Avrupa ile paralel gelse sorun olmaz sonucu çıkmış diyebiliriz. (Manuel baz ile mekanik gerisi elektrikli.)
  • Yedek lastik mi, tamir kiti mi? Pek ortada kalmış. Ankette bagaj bilgileri de yer almasına rağmen hem de, bence stepne olmalı bu durumda.
  • FordPass Connect ise bana göre pek bilinmediği için sonda yer almış.

Trend Sonuç.png

• Titanium için, 8" dokunmatik ekran, anahtarsız giriş ve çalıştırma, geri görüş kamerası ve LED arka farlar en az %85 talep alarak olmazsa olmazları oluşturmuş.
  • Adaptif hız sabitleme ve Navigasyon en az %74 talep ile anahtar donanım olabilir.
  • LED ambiyans aydınlatma iki seçeceğe (%68-%63) sahipti fakat genelde ikisi birlikte seçilmiş, bu konuda çok renkli seçeneğin sadece Vignale ile olacak olması yüksek olası.
  • Otomatik park sistemi-2 %67'lik talep almış fakat bu donanımı standart sunacaklarını düşünüyorum bu seviyede.
  • B&O ses sistemi Focus 2 Ghia/Titanium gibi standart olur mu dersiniz?
  • LED ön farlar da LED iç ambiyans gibi her iki seçeni tıklanan bir diğer donanım olmuş; %62-%60. Burada benim görüşüm LED'in standart, Adaptif versiyonunun opsiyon sunulması yönünde.
  • Yedek lastik mi, tamir kiti mi? Pek ortada kalmış. Ankette bagaj bilgileri de yer almasına rağmen hem de, bence stepne olmalı bu durumda.
  • %93'lük talep almış 17" ve 18" jant toplamı, en azından 17" standart sunulmalı.
  • Isıtmalı cam, koltuk, direksiyon ise bence pek sıyrılmamış opsiyon sunulması kafi gibi.

Titanium Sonuç.png

Katılımcılara ve yorum bırakanlara teşekkürler tekrar :) Bundan sonra pek ankete katılım olmaz diye yorumlamak istedim. Umarım işe yarar.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kişisel olarak ihtiyaç olur olmaz orası ayrı bir mevzu ama trend pakette, günümüz şartlarında artık 16 inç çelik jant, kol dayama, far - yağmur sensörleri, hız sabitleme, karartılmış arka camlar, otomatik kararan dikiz aynası ve 6,5'luk multimedya ekranı standart olmalı. Ankette sadece bunlar seçildiği için değil, bunların artık donanım olarak konuşuluyor olması bile gereksiz bana kalırsa. Bunların arasından işlevselliği sorgulanabilir olan tek donanım far ve yağmur sensörü olur belki.

Titanium seviyesinde ise anahtarsız giriş, adaptif hız sabitleme ve led ön farların artık standart mı değil mi diye konuşulmaması gerekiyor bana kalırsa. Özellikle mk3,5'da standart sunulan otomatik park sisteminin herkes tarafından kullanımı ne derece söz konusudur tartışılır. Park etme konusunda tecrübesiz olanlar için iyi bir alternatif olsa da iyi üretilmiş bir led farın, gece sürüşü güvenliğinde halojen fardan daha iyi sonuçlar çıkarabileceğini düşündüğümüzde güvenlik adına otomatik park pilotu özelliğine göre daha elzem bir donanım olduğu kanaatindeyim. Gece sürüşlerinde en tecrübeli sürücü bile iyi bir aydınlatma sistemine ihtiyaç duyarken, kişisel olarak park pilotuna oransal anlamda insanların ne kadar ihtiyaç duyacağı tartışılır.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kİmse kaale alır mı almaz mı bilmem işaretlediklerimi yazayım. Focus zaten 3,5 FL ile hakettiğinden daha fazlaya satılan sadece birkaç fanatik ve şirketlerin tercih ettiği niş bir modele dönüştü. mazda 3ten hallice. Bu açıdan artık sadece beyaz ve gri sadece sedan bir lease modeli yapsınlar . alaşım jant koymasalar bile olur . Ama son kullanıcı için 2 donanım yeter 

Alt donanım: 

- LED gündüz

- 6,5  dokunmatik 

- Hız sabitleme ve sınırlama

- Auto hold + EPB

- 16 alaşım jant

- arka park sensörü 

Üst donanım (ek olarak):

- 8 dokunmatik

- KDA, yağmur ve far sensörü 

- ön arka yan park sensörleri+otomatik park+şehir içi frenleme sistemi

- navigasyon

- geri görüş kamerası 

- anahtarsız giriş çalıştırma

- çok renkli LED ambians aydınlatma 

- parçalı deri koltuklar

- 17 jant 

- LED stoplar. 

Açılır tavan, adaptif led ön farlar, 18 jant,  ERGO koltuk bir paket ; B&O, kablosuz şarj, ısıtmalı cam, ısıtmalı koltuk ,ısıtmalı direksiyon , HUD , şerit takip ayrı bir paket şeklinde ekstra verilmeli bence 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, H. Cenk yazdı:

Açılır tavan, adaptif led ön farlar, 18 jant,  ERGO koltuk bir paket ; B&O, kablosuz şarj, ısıtmalı cam, ısıtmalı koltuk ,ısıtmalı direksiyon , HUD , şerit takip ayrı bir paket şeklinde ekstra verilmeli bence 

Bunlardan açılır tavan ve belki 18 jant ile HUD hariç Vignale donanıma yakışır gibi geliyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.