Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Mk2 1.6 Tdci Yakıtım Normal Mi?

Çağdaş Kolcuoğlu

Soru

Arkadaşlar merhaba. Forumda yeniyim. Bu ilk sorum olacak. İnşallah sizlere de bilgilerimden istifade etmenizi sağlayacağım.

Konumuza gelince...

Benim 2008 model titanium x 1.6 tdci aracım var. Şu an da  170.000 km'de.  İzmir gibi bir şehirde, özellikle İzmir'de oturanlar için belirtmek istiyorum, aracım şehiriçi 8,3 - 8,5 lt. ortalama mazot yakıyor. Yakıtı BP'den hep aynı yerden alıyorum. Çok sakin kullandığım söylenemez. Ama çok seri kalkışlar da yapmıyorum. Sabahları aracı çalıştırken 10 saniye beklemeden, kapatırken de aynı şekilde beklemeden kontağı çevirmem. 90.000 km'den beri araç bende. Aldığım her dönemde de bakımlarını hiç aksatmadım. 

Fazla yakmasıyla ilgili olarak tabii ki ilk düşüncem enjektörlerin tıkanmasıdır, egr kurumu ya da tıkanmasıdır, daha sonra mazot kalitesidir, daha sonra katalitik konvertördeki kurumdur ki egzozdan hafif bir koku geliyor çalışırken;bu koku da yanık yağ kokusu gibidir. Bu arada yanlışım varsa düzeltin 2009 modelden sonraki 1.6 tdci modellerinde partikül fitresi kullanıldığını biliyorum. Dolaysıyla benim aracımda partikül filtresi yok. Onun yerine katalitik konvertör var. Bunu da biliyorsunuz partikül filtrelerinin içinde FAP sıvısı vardır. Bu sıvı bittiğinde araç fazla yakmaya ve çekişten düşmeye başlar,benimkinde olmadığı için bu sıvıdan koyma ihtiyacı olmadı. Enjektörlerin oynanmasının doğru olmadığını düşünüyorum, bunun için de genelde würth dizel yakıt katkısı kullanıyorum her 5.000 km 'de. EGR'sini aracın bundan 6 ay önce değiştirdim. Sonuç olarak geriye bir tek katalitik konvertör temizletme kalıyor;ama henüz katalitik konvertör temizletme girişiminde bulunmadım. Suyla temizletmenin doğru olmadığını TUNAP servisinde çalışan bir teknik yetkiliden öğrendim. Biliyorsunuz TUNAP mazot katkılarının şampiyonlar ligidir. 

Aynı işyerimde çalışan 2011 model 1.6 tdci kullanan arkadaşların tüketimleri 6.2-6.3 civarıdır.

Şimdi sorum tabii ki, şehirçi bu değer fazla mıdır değil midir ? 

Sizce aracım normal mi yakıyor yoksa tüketim değerleri fazla mıdır? Bu konuda yardımlarınızı ve önerilerini bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bende İzmir'de oturuyorum.2012 model 89000 km'de dizel focusum var.Aracı normal kullandığım zamanlarda 6-6,2 litre civarlarında geziyor.Ama yaramazlık yaparak kullanırsam 7,2-7,5 civarlarında geziyor.Aracı şehir içi ve seri kullandığınıza göre ortalamanın 1 litre kadar üzerinde seyrediyorsunuz.Buda arabanın yaşı ve kilometresini hesaba katarsak normal sayılır.Yani bence ortalamanız çok abartılcak rakamlar değil.Benim şahsi görüşüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende İzmir'de 6-6,5 civarında geziyordum. Benim aracım 115 PS idi.İzmir'in trafiği de eskisi gibi değil haliyle. Aradaki fark öyle çok afaki bir rakam değil . Kullanmaya ilgili olabilir. Aracın çekişinde bir problem yoksa ve bakımları tam ve zamanında yapiliyorsa, lastikleri de iyi durumdaysa daha sakin kullanıp tekrar uzun dönem verisi almakda yarar var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çağdaş beyin benim aracımla aynı olması lazım 2009 1.6 tdci tit x 70.000 km

iş yerinde aynı araçtan bir tane daha var 2010 1.6 tdci trend 200.000 km ,

ben işe gidip gelirken 1 ve 2  vitesi kullanabiliyorum bu yüzden göstergede 8.2 lt (şehirler arası yollar da 5 veya 5 lt altında)

arkadaşım şehrin diğer tarafında oturduğu için, trafik ışıkları hariç üst vitesleri kullanıyor bu yüzden 4.6 ve 5.2 arasında

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bülent bey sanırım sizdeki durumla bendeki durum birbirine daha paralel. Buca'da oturduğum için genelde 1-2-3 viteslerde gidiyorum. Arada da 3.000 deviri görüyorum. O halde, 8-8,5 arası yakması normal. Bir de kırmızı ışıklarda dur kalk yapmamı da hesaba katarsak sanırım bu değerler normal. Çünkü ben arabamın turbosunu da yaklaşık 40.000 km evvel değiştirdim, orjinal Garrett Turbo taktırdım. İçindeki paller kırılmıştı ve kurumdu içi çok kötü. Yani Turbo, Egr açısından yeni sayılır. Debriyajı değişeli de 50.000 km oldu. O açıdan da sıkıntı yok. Geriye bir tek dediğim gibi katalitik konvertör kalıyor. Şayet haftasonu yol müsait olursa 4.vites 130'a sabitleyip 35-40 dakika kadar aynı hızla gidicem. Ondan sonra tekrar bir duruma bakıcam. Uzun yolda da şehirler arası 120-130 km hız civarı gidersem 6-6,5 lt. görüyor. Bu da sanırım normal

--7 dakika sonra eklendi--
23 saat önce, Süleyman Ünal yazdı:

Bende İzmir'de 6-6,5 civarında geziyordum. Benim aracım 115 PS idi.İzmir'in trafiği de eskisi gibi değil haliyle. Aradaki fark öyle çok afaki bir rakam değil . Kullanmaya ilgili olabilir. Aracın çekişinde bir problem yoksa ve bakımları tam ve zamanında yapiliyorsa, lastikleri de iyi durumdaysa daha sakin kullanıp tekrar uzun dönem verisi almakda yarar var.

Evet haklısınız. Bana Buca'nın trafiğinden şikayet ediyorlar bazen. Dün Güzelyalı'daydım. Orasını gördükten sonra Buca'ya şükrettim :) Lastikler 20.000 km oldu. Continental Premium Contact 5 var. Yeni de değil eski de değil,ortalama. Çekişte hiçbir problem yok. Araç mermiden biraz yavaş kalkıyor :) 

--13 dakika sonra eklendi--
23 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Bende İzmir'de oturuyorum.2012 model 89000 km'de dizel focusum var.Aracı normal kullandığım zamanlarda 6-6,2 litre civarlarında geziyor.Ama yaramazlık yaparak kullanırsam 7,2-7,5 civarlarında geziyor.Aracı şehir içi ve seri kullandığınıza göre ortalamanın 1 litre kadar üzerinde seyrediyorsunuz.Buda arabanın yaşı ve kilometresini hesaba katarsak normal sayılır.Yani bence ortalamanız çok abartılcak rakamlar değil.Benim şahsi görüşüm.

Mehmet bey sizin aracınızda FAP sıvısı var 2009 sonrası dizel olduğu için. Aracınız 100.000 km olunca baktırırsanız iyi olur. Yeri de aracın altında bir yerde. Egzozcuların bazıları bunu yapabiliyor.

Sanırım benim araç dediğiniz gibi yaşı ve km'sine bakarsak, ortalama üstü hızda kullandığımı ve trafiği olan bir ilçede kullandığımı, vitesleri de genelde 1-2-3 olarak kullanıyorsak sanırım 8-8,5 gezmesi normal. Zaten araç 240 tork olduğu için, genelde 1 ve 2.viteste iyi mazot çekiyor. Mazot ta haliyle pahalı olunca 1-1,5 litre fark önemli hale geliyor :) 

Ama dediğim gibi şu katalitik konvertör'ün kurumunu da deniycem, ondan sonra tekrardan bakıcam değerlere. Dönüş yaparım o zaman. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
32 dakika önce, Bülent Çelik yazdı:

evet 120-130 sabit hızda o değerler normal 

Anladım. O zaman sorun yok demek. Uzun yolda denicem bakalım. O zaman daha net anlaşılır

--4 dakika sonra eklendi--
41 dakika önce, Saygın O. yazdı:

Bu tüketime ortalama hızınız kaç bilgisayarda? Tüketim değerleri pompa ölçümü mü aracın gösterdiği mi?

Bakamadım saygın bey, ortalama hızıma. Ama değerler, aracın gösterdiği değerler. Ama denesem de yine aynı olacak. Çünkü sağlaması tutuyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benzer tüketim problemi benim 2006 tdci focusum da vardı. 2 tane ısıtma bujisinde arıza çıkmıştı. Hem tüketimi arttırıp hem de çekişten düşürürmüş. Satarken bulunan bir arıza olduğundan akibetini bilmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hadi ya ?? Bir baktırayım ben o zaman onlara da. Sağolasın ? 

--38 dakika sonra eklendi--
10 saat önce, Tuğra Yanık yazdı:

Benzer tüketim problemi benim 2006 tdci focusum da vardı. 2 tane ısıtma bujisinde arıza çıkmıştı. Hem tüketimi arttırıp hem de çekişten düşürürmüş. Satarken bulunan bir arıza olduğundan akibetini bilmiyorum :)

Yalnız birşey daha var, çekişte hiçbir problem yok. Çita gibi kalkıyor ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19.04.2018 - 22:28 tarihinde, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

--4 dakika sonra eklendi--

Bakamadım saygın bey, ortalama hızıma. Ama değerler, aracın gösterdiği değerler. Ama denesem de yine aynı olacak. Çünkü sağlaması tutuyor

O zaman genel olarak söyleyeyim, bahsettiğiniz tüketim değerleri bana göre çok yüksek. 5 yıl 2010 tdci Focus kullandım, İzmir'de ortalama tüketimim 6,5lt'yi aşmadı. karışık tüketim de 5-5,5 arası değişir. Şehir içinde güzergah trafik durumu, mesafe falan da önemlidir tabi ama TDCI için değerler bana yüksek geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben Karabağlar'dayım , Buca Çocuk Hastanesi'ne gitmek zorunda olduğum zamanlar direk otobanı kullanıyorum. Karabaglar-Şirinyer- Buca trafiği stres yapıyor bende. 3.vitese çıkartmıyor trafik. Lambalar ve trafik yoğunluğundan 8 değil 10 lt. yaksa yine normal bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Süleyman Ünal yazdı:

Ben Karabağlar'dayım , Buca Çocuk Hastanesi'ne gitmek zorunda olduğum zamanlar direk otobanı kullanıyorum. Karabaglar-Şirinyer- Buca trafiği stres yapıyor bende. 3.vitese çıkartmıyor trafik. Lambalar ve trafik yoğunluğundan 8 değil 10 lt. yaksa yine normal bence.

Çok lamba ve trafik var BucA'da. Dur-kalk olayı fazla daha doğrusu. Bu yüzden 1 ve 2. viteslerde dizellerin fazla yaktığını düşünürsek, değerler normal gibi. Sanırım en doğru sonucu uzun yolda alıcam. Başka türlü çıkış yok. Zaten Karabağlar ve Buca arası yol paso dur-kalk. 3 'e çıkmak olanaksız bir çok yerde. 

--1 dakika sonra eklendi--
8 saat önce, Saygın O. yazdı:

O zaman genel olarak söyleyeyim, bahsettiğiniz tüketim değerleri bana göre çok yüksek. 5 yıl 2010 tdci Focus kullandım, İzmir'de ortalama tüketimim 6,5lt'yi aşmadı. karışık tüketim de 5-5,5 arası değişir. Şehir içinde güzergah trafik durumu, mesafe falan da önemlidir tabi ama TDCI için değerler bana yüksek geldi.

İşte zaten değerler bana da yüksek geldiği için kafama takıldı. Acaba mümkün müdür diye. 7.5'a bile razıyım ben. Ama ne mümkün ! Uzun yolda anlaşılcak bence bu durum. O zaman size net bilgileri yazarım ??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.