Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Mk3'te Yedek Depo Var Mıdır?

Eren Emine Özen

Soru

Başlıktan anlaşıldığı gibi yedek depobdiye bir şey varmıdır? Şöyle duydum, depoyu fulledikten sonra dolum ağzına kadar olan kısımdaki boruyuda benzin yada mazot ile doldurmaya deniliyormuş. Örnek veriyim depo 50lt ise boruyla beraber 55lt. Yedek depo biraz mantıksız. 50lt depo yapıp 10 lt de yedek depo yapmak mantılsız direk depoyu 60lık yaparlar. Yorumlarınız nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Anlamsız ve mesnetsiz bir yakıştırma olmuş.

Doldurma borusu alsa alsa 1L alır, zaten o da taşma yapar. 

Muhtemelen yol bilgisayarında kalan yakıtla katedilebilecek mesafe göstergesi sıfırı gösterdikten sonra araç yaklaşık 50 km daha yol alabiliyor, yani hesap dışı bir 4-5L kalıyor, o kast ediliyordur.

Bu üreticinin yolda kalmayalım diye yaptığı bir güzellik ve yakıt göstergesi kalibrasyonu ile ilgili.

Ya da şöyle ifade edeyim, "bitti, tükendi, sıfıra dayandı" diye gidip depoyu tam doldurttuğunuzda 50L alıyor, ama depo hacmi 53/55L ya, işte gizli depo o. Pek gizemli oldu. 

Cevabı yazmayı bitirdikten sonra bir "La Havle..." okuyorum.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakıt göstergesi sona geldikten sonra trafik durumuna göre 50, 60 km daha gidilebilen yakıta ek yakıt deniyor. Yoksa yedek depo diye bir kavram yok. Olsa olsa uluslararası transit çalışan tırcıların yerleri de müsait olduğundan birbiri ile irtibatlı ikinci bir depo taktırmalarına yedek depo denebilir. Binek arabalarda böyle bir durum yoktur. Bu, istasyon elemanlarının çıkardığı bir tabirdir. "Abi yedek depoyu da fulleyeyim mi" şeklinde. Bahsedilen "yedek depo" aslında yakıt genleşme tankıdır. Ve kesinlikle yakıt doldurulması sakıncalı ve tehlikelidir!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Otomatik Mesaj

Bu konu, Focus III > Ford Garajı > Mk3- Genel Bilgiler kategorisinden Focus III > Ford Garajı > Mk3- Sorular ve Sorunlar kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Recep Şimşek yazdı:

Bahsedilen "yedek depo" aslında yakıt genleşme tankıdır. Ve kesinlikle yakıt doldurulması sakıncalı ve tehlikelidir!

Bunu pompada doldurmanın bir yolu var mı ki? Doldurma borusundan taşma yapacaktır. Yani en azından Focus için böyle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bence bu tabir eskiden motorsikletlerde olan bir durumdan kaynaklanıyor. Şimdilerde var mı bilmem ama motorsikletlerde deponun alt kısmında bir yerde sağa sola kaydırılabilen bir küçük mekanizma vardı ve yakıt bittiğinde ana depodan yedek depoya geçmeyi sağlıyordu. Çok bilmiş istasyon çalışanları da "yedek depo" diye bir tabiri buradan alıp arabalara uyarlamışlar sanırım. Yeri gelmişken bir de tabanca atınca o şekilde bırakmalarını defalarca söylemenize rağmen kendince küsüratı tamamlamak için manuel olarak yakıt vermeye devam edenler var ki onları bir kaşık suda boğasım geliyor. :ranting2:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Bunu pompada doldurmanın bir yolu var mı ki? Doldurma borusundan taşma yapacaktır. Yani en azından Focus için böyle.

Kendim dikkat etmedim, pompa ucu ile kapak gibi bir alana bastırınca genleşme kısmı da yakıt alıyor diye duydum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Vakti zamanında focusu olan bi arkadaş yedek depo falan diyordu haliyle bende focus alınca merak ettim haliyle. Olmadığını biliyorum ama nedir bu yedek söylentisi çok merak ettim. Sanıyorum ki benzin 1 yılda falan bozuluyor. Yani yedek depo olsaydı haliyle yakıt ala ala oradaki benzinde bozulacağı için arıza yaşanır bence. Mantıksız tabikide. Genede bi öğreneyim dedim efsaneyi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
07.04.2018 - 21:38 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Anlamsız ve mesnetsiz bir yakıştırma olmuş.

Doldurma borusu alsa alsa 1L alır, zaten o da taşma yapar. 

Muhtemelen yol bilgisayarında kalan yakıtla katedilebilecek mesafe göstergesi sıfırı gösterdikten sonra araç yaklaşık 50 km daha yol alabiliyor, yani hesap dışı bir 4-5L kalıyor, o kast ediliyordur.

Bu üreticinin yolda kalmayalım diye yaptığı bir güzellik ve yakıt göstergesi kalibrasyonu ile ilgili.

Ya da şöyle ifade edeyim, "bitti, tükendi, sıfıra dayandı" diye gidip depoyu tam doldurttuğunuzda 50L alıyor, ama depo hacmi 53/55L ya, işte gizli depo o. Pek gizemli oldu. 

Cevabı yazmayı bitirdikten sonra bir "La Havle..." okuyorum.

50 KM gitmiyor abi :( Batumdan aldığım pis mazot bitsin diye, 0 KM'ye getirdiğim de istasyona 10 ya da 15 KM Vardı. Önce motor arızası veriyor , sonra titreye titreye 1-2 KM gidiyor. Sanırım istasyona son 1 KM kala araba kendini komple örtmüştü. İşin garip tarafı, bidonla yakıt getirdim doldurdum, araba rampayı zor çıktı Turbo devre dışı kalmıştı. İstasyona gidip yakıtı doldurup biraz bekleyince düzelmişti. Ama yakıt ben bittim diyip titremeye başladıktan sonra titreye titreye 1-2 km gitti. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Furkan Çiçek yazdı:

50 KM gitmiyor abi

Dizel benzin farklı olabilir. Adana - Antep otoyolu yeni açıldığında benzinlik bulamadığım için +48 km gitmişliğim var. 53,6L doldurmuştuk. Hiç unutmadım o tedirginliği. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Dizel benzin farklı olabilir. Adana - Antep otoyolu yeni açıldığında benzinlik bulamadığım için +48 km gitmişliğim var. 53,6L doldurmuştuk. Hiç unutmadım o tedirginliği. 

Okuyunca içim titredi valla ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Fiziki olarak yedek depo kendiniz temin edebilirsiniz.

Örneğin böyle bir şey hemi de 20 Lt   5acb35398d069_Screenshot-2018-4-9RugadMetalBenzinYakitBidonu20Lt-n11com.png.1d818ad67d70476fcd7dd51d2e32769b.png

Oha fiyatları da 100 TL den başlıyormuş.

Yedek Lastik çıkartılıp yerine monte edilebilir mi acaba .

Ergün YILDIZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.