Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Orijinal Koltuk Kılıfı Sökümü

Cihat A.

Soru

Merhabalar,

geçen kuşum ile uzun bir yolculuğa çıktık. mecburen onuda yanımıza aldık. eşim kuşumun ilaçlı suyunu dökmeyi unuttuğu için arkada koltuğa su dökülüp her tarafta iz bıraktı. bende aklımda olan ancak yeltenemediğim bir fikir vardı.Koltukların orijinal kılıflarını sökmek ve yıkamak. focus 3 sökümü hakkında bir şey bulamadım. fikri ya da daha önce yapmış olan varsa yardımcı olabilir mi?

Detaylı temizlik yaptırın ya da aspirin gibi malzemeler kullanın diyenler olacaktır illaki ancak. Daha önce foruma detaylı temizliğe verdiğimde başıma neler geldiği hakkında yazılar paylaşmıştım. Bu sefer kendim temizleyip kurutup takmak istiyorum. hem daha güzel, özel  ve temiz olacağını düşünüyorum. nihayetinde satmayı düşünsem de hem benim için güzel bir deneyim hemde alacak kişi tertemiz binecektir.

konuyu daha fazla uzatmadan şimdiden yardımlarınız teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Koltukları söküp dışarı alman gerek. 

Döşeme küçük kancalarla iç taraftaki süngere geçme, tek tek onları çıkardığında ayırmak mümkün.

Benim arabada arkalar tekli koltuk olduğu için daha zor oldu, sol arkadaki söküğü garanti den yaptırmıştım, Savaş usta sökerken ondan öğrendim. Kancaları kaybetme ve nerden çıkardığına dikkat et. Kolay gelsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Günde bir iki araç kuaför veya detaylı temizlik yapan biri olaraktan benim önerim zor olanı yapmak degil kolay olanı yapmak. Eğer koltukların alt kısmı ise silinebilir eger durum silinmekle gecmeyecek bir halde ise tazzikli su ile yıkanabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben yapmışken hepsini yapayım diyorum ondan dolayı sökmek mantıklı geliyor. Geçenlerde şöför koltuğunda da ufak bir çizik oldu diktim ama hoş görüntü olmadı. Hem orayı tekrar dikip hemde hepsini sökeceğim muhtemel. Bugün ankara yağışlı görünüyor. Diğer hafta el atıp tek tek söküm ve fotoğraflama işi yapıp başlayacağım galiba. Ya da ankarada döşemecioğlunun kılıfları varmış ona yeni kılıf takrıracağım ama hangisi mantıklı karar veremiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hocam eğer sökerken bizi de bilgilendirirseniz sevinirim.Benim şöfor tarafında sökük var,kumaşı da zedelenmiş, altındaki sünger de darbelenmiş.Ben de sizin gibi söküp tamir edip yıkamayı düşünüyorum.Youtube'da falan video da bulamadım. 120 bindeki aracın koltuğu bu kadar yıpranır mı?Km'si mi düsürülmüş acaba bilemedim.Direksiyon simidi de berbat durumda.Sigara yanıkları da var. 

20180408_113814.thumb.jpg.9ec886b6bffa0f4983246240f8474d76.jpg

20180408_113822.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

sökersem hepsini çeker gönderirim. bende palaska çizdi yırttı geçti. birde yıkamacı mahvetti detaylı temizlikte. ondan dolayı sökeceğim. yukarıda yazdığım gibi Ankara'da yağmur yağdı yağacak. haftaya yaparım muhtemel. yaparsam tek tek fotoğraflarla yolumu bulacağım. o zaman tek tek paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, D. Ahmet Dönmez yazdı:

Hocam eğer sökerken bizi de bilgilendirirseniz sevinirim.Benim şöfor tarafında sökük var,kumaşı da zedelenmiş, altındaki sünger de darbelenmiş.Ben de sizin gibi söküp tamir edip yıkamayı düşünüyorum.Youtube'da falan video da bulamadım. 120 bindeki aracın koltuğu bu kadar yıpranır mı?Km'si mi düsürülmüş acaba bilemedim.Direksiyon simidi de berbat durumda.Sigara yanıkları da var. 

20180408_113814.thumb.jpg.9ec886b6bffa0f4983246240f8474d76.jpg

20180408_113822.jpg

Normal şartlarda 120 bindeki arabada bu koltuk bu hale gelmez,ama dediğim gibi NORMAL ŞARTLARDA,normal şartların dışında bu koltuğu bu hale anca 120kg ve üzeri sırıl sıklam terleyen,kaşınan,hatta kaşındıkça kaşınan:)biri getirebilir,onun haricindede kilometre düşürülmüş olabilir(BU OLASILIK DAHA YÜKSEK!)bence aracınızın geçmişini araştırın,taksi çıkması olabilir.

-Sizin yerinizde olsam bunun tamirinle uğraşmam bütçeniz elverişliyse güzel bir döşeme yaptırırım,bütçe sıkıntılıysa güzel bir koltuk kılıfıda iş görecektir,zira koltuğun görüntüsü içler acısı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bencede okadar üstüne gitmeyin şehir içi aktif kullanmış olabilir. Birde işinde de kullanıyorsa olması doğal. Kılıf işi üstünü örtüyor sadece ayrıca oturduğunuz yerde ziyadesiyle toplanmaya başlıyor sökmesi daha mantıklı ama zor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Detaylı temizlik yaptırdığımda, tüm kılıfları söküp makinede yıkadılar geri taktılar. 
Şöyle ki; buruş buruş olmuştu ütü gibi birşey yapmamışlar .Zamanla düzelcek dediler, 7-8 ay sonra ön koltuklar düzelse de arka koltuklarda vs halen kırışıklık var. 
Ayrıca, koltuklarda sökülmüştü, hiç görmediğim soketleri görüyorum artık. Kablo falan sarkıyo. Artı tam takamamışlar altta kelepçeler çıkmış vs. 
Kısacası 1.250 tl ye detaylı temizlik ve kaporta koruması falan yaptırayım derken, arabayı öptü bıraktılar :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aslında ütünün buharı bile iş görür. Yada yıkanınca çok fazla sıkma programı uygulamamak lazım ki ıslakken asıp kurutmak lazım. Ya da kurutma makinasında nemli( ütü kuruluşu) çalıştırıp açtırmak lazım. Böylelikle kırışma problemi kalmaz. Ayrıca hafif nemlide takıp açıp camları güneşte kurutmasıda bir çözüm olacaktır diye düşünüyorum.

en kötü kuru temizleme yaptırırım??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Diğer koltuklarda da sigara yanığı izi var. Bagajda pandizot yok. Bagaj tabanında bulunan köpük gibi bir şey var ya o da yok. Ayrıca koltukların yatırma kolları, koltuk yükseklik kolunun plastiği de yok. Aldığımda araba leş gibi kokuyordu. Arka lastikler ultra berbat idi falan. Şanzıman yağsız kalmıştı 6.  viteste boşa atıyordu, şanzıman değiştirdim. Altta motoru taşıyan travers te azıcık eğik var. Acemiliğe geldi. 5 bin masraf ettim. Enjektör temizlettim falan. Volantı değiştirdim şanzıman inmişken. Geçmişini araştırsam ne kazancım olur ki? Neyse konuyu dağıtmayayım. Koltuğa çare :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, D. Ahmet Dönmez yazdı:

Diğer koltuklarda da sigara yanığı izi var. Bagajda pandizot yok. Bagaj tabanında bulunan köpük gibi bir şey var ya o da yok. Ayrıca koltukların yatırma kolları, koltuk yükseklik kolunun plastiği de yok. Aldığımda araba leş gibi kokuyordu. Arka lastikler ultra berbat idi falan. Şanzıman yağsız kalmıştı 6.  viteste boşa atıyordu, şanzıman değiştirdim. Altta motoru taşıyan travers te azıcık eğik var. Acemiliğe geldi. 5 bin masraf ettim. Enjektör temizlettim falan. Volantı değiştirdim şanzıman inmişken. Geçmişini araştırsam ne kazancım olur ki? Neyse konuyu dağıtmayayım. Koltuğa çare :)

Ahmet geçmiş olsun demekten başka bir şey yok galiba ama düşük bir fiyata mı aldın yoksa başka seçeneğin mi yoktu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Orjinale yakın olsun diye şöför ve yolcu koltuğuna koltuk ısıtma pedleri yerleştirdim. Bunu içinde koltuk kılıflarıın söktüm. Gürkan abinin dediği gibi koltukları komple dışarı çıkardıktan sonra altta bazı plastik kelepçeler var onları söktükten sonra asıl olay ufak daire çeklinde metal kelepçe tarzı şeyler var onları penseyle falan söküyorsun ama geri takmak neredeyse imkansız ona benzer bişeylerle takabilirsin. Ama şundan emin olki sökerken duran gerginliği sağlayamıyorsun.  Kaldı ki ben sadece oturma ve sırt kısmının bir bölümünü söktüm. Bence hiç girişme direk oto kuaföre ver.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
41 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Ahmet geçmiş olsun demekten başka bir şey yok galiba ama düşük bir fiyata mı aldın yoksa başka seçeneğin mi yoktu?

Alalı 1 sene oldu. Ya biraz babamdan kaynaklı oldu. Ona kızdığım için alayım geçeyim dedim. Satıcıya güvendik. O da tam sahtekar çıktı. Expertiz şanzımana dair bilgi vermedi. Benim aldığım dönem km kaydı gelmiyordu. Sigortacıya aracın masrafı kazası olmuş mu diye sorduk, sistemde sıkıntı var açılmıyor dedi. Aracın pazarlığını yaptık. Eleman kapora istedi, ben kapora vermek istemedim ama babam 750 yi verelim arkadaşın kafası rahat olsun dedi. Ben yine vermek istemedim, neyse verdik. 1 sonraki gün içime sinmeye sinmeye devrini aldık. Daha uzun hikaye de işte... :( inşallah km düşürülmesi yoktur. Satarken de başım ağrır. Yazık ya insanlar sahtekar olmuş. 

--1 dakika sonra eklendi--

46 ya almıştım 1 sene önce 

--1 dakika sonra eklendi--

Şimdi 50 ederse ne ala. O da zor gibi 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.