Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Akşam Eğlencem: Dolandırma Amaçlı Arayan Canlı

Önerilen Mesajlar

Bu gün ilginçtir işlerim erken bitti. Ofisten çıkmadan bir kaç merak ettiğim konuyla ilgileneyim dedim. Derken telefonum çaldı, arayan 0850 li bir numara. Aha dedim eğlence var. Diyeceksiniz ki neden, basit açıklayayım: bu numaraları kurumların call centerları kullanmaz genelde 444 lü numaralardan arama alırsınız. Ne kadar sevimsiz firma varsa bu numaraları kullanırlar, alması kolay ve ucuzmuş, öyle diyollaaa. 

Her neyse, açtım telefonu, dialoglar şöyle:

-Servet: Buyrun

-Telefondaki Abla: Efendim iyi günler, Türk Telekomdan arıyorum.

-Servet: Dinliyorum.

-Telefondaki Abla: Efem öncelikle görüşmelerimiz size daha iyi hizmet verebilmek için kayıt altında. 

-S: Öyle mi efferin.

-TA: Efem ekranımda kullanmış olduğunuz internet hattınızın sözleşmesi bittiği için sizle iletişime geçtik. 

-S: Bak sen, bana reddedemeyeceğim bir teklifte mi bulunacaksınız?

-TA: Efem sizin internet hattınızın hızını artıracağız ve yanında da D-SMart tv yayını bilmemne paketiyle hediye edeceğiz. 60TL

-S: İnternet hızım kaçtan kaça artacak acaba? Birde kota kaç olacak?

-TA: Efem internet hızınız 8Mbit ten 10Mbite çıkacak.

-S: Emin misiniz? 

-TA: Efem ekranımda böyle görünüyor. 

-S: Bak bi yanlışlık var sanki. Benim internetimin 10Gbit olması lazım.

-TA: Efem dilerseniz araştırıp size geri dönüş yapalım.

-S: İyi araştırın. Arayın, merakla bekliyorum.

... Buraya kadar eğlencemin kaynağı; Türk Telekomdan arayıp başka bir firma olan D-Smartın ürününü satması, daha sonra 100Mbit olan hattımı bana 8Mbitten 10Mbite artırıyorum diye teklif etmesi, daha sonra ben zaten 10Gbit diyince anlamaması. Ulen evde 10Gbiti kim bulmuş. Neyse bekledim aramalarını. Daha demin aynı numaradan tekrar aradılar. Hah dedim eğlencem eksikti.

-S: Buyrun.

-TA: Efendim iyi günler. Türk Telekomdan arıyoruz. 

-S: Dinliyorum.

-TA: Sizin mahallenizdeki altyapıdan dolayı problemler yaşanmış. Sürekli kopmalar olduğundan mağduriyetinizi gidermek amacıyla faturanızda bi indirim yapmak istiyoruz. 

-S: Ben bir problem yaşamıyorum, neydi ki problem?

-TA: Efendim ekranımdan modeminizin ışığının devamlı yanıp söndüğünü sabit kalmadığını görüyorum.

-S: Hangisi.

-TA: Efendim modeminizin internet ışığı.

-S: Yoo sabit.

-TA: Efendim tümü mü sabit, birisi yanıp sönüyordur. (İlla birisi yanıp sönecek, çünkü internet akışı var)

-S: Siz oradan yanıp söndüğünü görüyorsunuz ben görmüyorum. Bi tuhaflık var sanırım. 

-TA: Kem küm.

-S: Neyse hayırlı işler.

İlk başta aboneliğiniz bitti değiştirelim diyen abla, daha sonra hattın kopuyor gel sana şunu verelim tadında arıyor. 

Arkadaş siz nesiniz, bu kadar yanlış yönlendirme ve sahtekarlıkla bana birşey satmaya çalışıyorsunuz. Siz hiç mi bir regülasyondan geçmiyorsunuz? İnternette yazmışlar aman şöyle aman böyle dolandırıcılar diye. Hiç kimse bir merciye başvuramadı mı, aksiyon alamadı mı? Ben nereye başvursam sonuç alırım bilmiyorum. Güldüm eğlendim ama sonra ne denli ahlaksız ve sahtekar bir toplum olma eğiliminde olduğumuzu bir kez daha anladım. Allah müstehakımızı versin...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Haha 7
  • Şaşırmış 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beni de dönem dönem arayıp internet sözleşmemin bittiğini söylüyorlar. Oysaki ben ne zaman ve kaç yıllığına sözleşme yaptığımı gayet net biliyorum. En son birisine "Neden sahte bilgi vererek tuzak bir arama yapıyorsunuz? Sizin ve şu an orada bulunan takım liderinizin adını veya sicil numarasını alabilir miyim?" dedim. Neden istediğimi sordu. "Bana yalan söyleyip dolandırmaya çalıştığınız için savcılığa sizin adınızı vereceğim de ondan istiyorum." dedim. Görüşmemiz "dıt-dıt-dıt-dıt" sesiyle noktalandı hemencecik. :P

• Haha 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Serkan Z. yazdı:

Beni de dönem dönem arayıp internet sözleşmemin bittiğini söylüyorlar. Oysaki ben ne zaman ve kaç yıllığına sözleşme yaptığımı gayet net biliyorum. En son birisine "Neden sahte bilgi vererek tuzak bir arama yapıyorsunuz? Sizin ve şu an orada bulunan takım liderinizin adını veya sicil numarasını alabilir miyim?" dedim. Neden istediğimi sordu. "Bana yalan söyleyip dolandırmaya çalıştığınız için savcılığa sizin adınızı vereceğim de ondan istiyorum." dedim. Görüşmemiz "dıt-dıt-dıt-dıt" sesiyle noktalandı hemencecik. :P

Aynı şekilde bir arama da bende oldu. Sonra ne arayan var ne soran uzun süredir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benimki dolandıcılık değil ama enteresan bir şey oldu. Biliyorsunuz bir yurt dışı numaralar var +39 lu mu ne. Çaldırıp hemen kapatıyor. Kim diye merak edip ararsan acaip yüksek uluslararası arama ücreti ödemek zorunda kalıyorsun.

Neyse geçen gün telefonum çaldı. Ekranda +44 lü bir numara . Hemen kesildi. +44 yurt dışı olduğu için gene dolandırıcılık sandım (sonra baktım +44 ingiltere).   10 saniye sonra bir daha aradı. Bu sefer uzun uzun çaldırdı, ben de  açtım. Gayet istanbul türkçesiyle konuşan bir adam. Londra merkezli bilmemne Forex bilmemne şirketi temsilcisiyim. Yatırımlarınızı bizimle değerlendirmeyi düşünür müsünüz falan birşeyler saçmaladı. Hayır dedim kapattım. Hayır deniz aşırı ülkelerde bile zenginliğimin ünü duyulmuş diyeceğim ama öyle bir şey de yok  :(

• Beğen 1
  • Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, H. Cenk yazdı:

Benimki dolandıcılık değil ama enteresan bir şey oldu. Biliyorsunuz bir yurt dışı numaralar var +39 lu mu ne. Çaldırıp hemen kapatıyor. Kim diye merak edip ararsan acaip yüksek uluslararası arama ücreti ödemek zorunda kalıyorsun.

Neyse geçen gün telefonum çaldı. Ekranda +44 lü bir numara . Hemen kesildi. +44 yurt dışı olduğu için gene dolandırıcılık sandım (sonra baktım +44 ingiltere).   10 saniye sonra bir daha aradı. Bu sefer uzun uzun çaldırdı, ben de  açtım. Gayet istanbul türkçesiyle konuşan bir adam. Londra merkezli bilmemne Forex bilmemne şirketi temsilcisiyim. Yatırımlarınızı bizimle değerlendirmeyi düşünür müsünüz falan birşeyler saçmaladı. Hayır dedim kapattım. Hayır deniz aşırı ülkelerde bile zenginliğimin ünü duyulmuş diyeceğim ama öyle bir şey de yok  :(

Abi varsa söyle bize aratma ne kadar gayri menkulun var diye bize yorma bizi de yurt dışındakini de :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bi ara cok yaygındı bılmem hangi emniyet şubeden arıyorum diye bi aksam babamı aradılar onun da yası 63 telsiz sesleri arasından babama terör şubeden arıyoruz hesabınızdan terör örgütlerine para aktarılıyor sizden izinsiz felan diye sayıkladılar.babamda gayet sakince ''yoo benden izinsiz değil ben yardım ediyorum'' diyince adamlar cevap bile vermeden kapatmışlardı :D:D:D 

• Beğen 1
  • Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemizde 0850'li numara tahsisi ücretsiz ve kolay. Bu yüzden, bu numaralar genelde çağrı merkezi kuranların ilk tercihi oluyor. Ayrıca numaraya çok takılmamak lazım. Voip haberleşme ile arama yaptığınızda, karşı tarafa dilediğiniz numarayı gösterebilirsiniz. Yani babanızın numarasından bile aranıyor olsanız güvenmeyin :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.