Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kasko Değer Kaybı

Erkan C

Önerilen Mesajlar

25.04.2018 - 21:52 tarihinde, Erkan C yazdı:

Aracımda sol ön çamurluk değişti ve sol ön kapı boyandı. Toplamda servis, 2550 liralık fatura kesti ama tramer sorgusunda 2168 lira yazıyor. Bu forumdan aldığım fikirler doğrultusunda hasar değer kaybı için kendim dilekçeyle başvuruda bulundum. Foruma sormasaydım avukata verecektim hemen vekaleti. 200 lira karşılığında ekpertiz raporu hazırlattım. 3450 lira hasar değer kaybı öngörüldü. Sigorta şirketi ise 2960 lira para yatırmış hesabıma. Hasarımız hemen hemen aynı ama değer kaybı neredeyse 3 katı almışsınız. Aracımın özelliklerini yazayım da bir karşılaştırma yapalım.

Rayiç bedel: 93000

Model yılı: 2015

Km: 36000

Değişen: Sol ön çamurluk

Boyalı: Sol ön kapı

Hasar kaydı: 2168

Tahkime başvuruda bulunmalı mıyım? Birkaç kişide daha duymuştum benzer hasarlar. Bana verdikleri değer kaybından daha fazla vermişler.

Bende kapı ve çamurluk hasarlıydı.. aracımın değeri daha fazlaydı.. ve aracım 1000km bile değildi. Km çok etkiliyor. Misal 165bin km olduğunda değer kaybı sıfırlanıyor. Formül öyle..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

59 dakika önce, Erkan C yazdı:

O zaman ben bu fiyatı kabulleneyim mi? Tahkime gitmeye gerek yok mu?

Hangi kaskoya gitseniz eldeki belgelere göre formülle hesaplanıyor. Nereye başvursanız aynı formülle hesaplayacak.. Ancak hesap hatası varsa ona itiraz edebilirsiniz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...

2011 focus 3 üme bayramda çarptılar. Aracı geçen hafta ankara tan oto yetkili servise bıraktım. Bugün neler değişeceğini öğrenmek için gittiğimde kaput tampon ön tampon demiri radyatör far vs vs şuan için kdv dahil 15500 hasar gözüküyor ve buna işçilik daha çıkabilecek masraflar dahil değil. Karşı taraf benim şeridime girdi kafa kafaya çarpıştık. Suç onda, tutanakta kabul de etti.Fotoğraflarını vs tan otoya bıraktım.Sorum şu kaskodan değer kaybı olarak ne kadar alırım? Türkiye'de hasar kaydı araç satışında çok önemli bir etken.Aracım orjinal olsun diye servise emanet ettim.Eurodan dolayı sanırım parçalar çok yüksek tuttu.Örneğin ön tampon 2600 tl. Moralim bozuldu suçsuz yere olan benim aracıma oldu. Buna benzer durum yaşayan varsa paylaşırsa çok mutlu olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Berat Öztürk yazdı:

2011 focus 3 üme bayramda çarptılar. Aracı geçen hafta ankara tan oto yetkili servise bıraktım. Bugün neler değişeceğini öğrenmek için gittiğimde kaput tampon ön tampon demiri radyatör far vs vs şuan için kdv dahil 15500 hasar gözüküyor ve buna işçilik daha çıkabilecek masraflar dahil değil. Karşı taraf benim şeridime girdi kafa kafaya çarpıştık. Suç onda, tutanakta kabul de etti.Fotoğraflarını vs tan otoya bıraktım.Sorum şu kaskodan değer kaybı olarak ne kadar alırım? Türkiye'de hasar kaydı araç satışında çok önemli bir etken.Aracım orjinal olsun diye servise emanet ettim.Eurodan dolayı sanırım parçalar çok yüksek tuttu.Örneğin ön tampon 2600 tl. Moralim bozuldu suçsuz yere olan benim aracıma oldu. Buna benzer durum yaşayan varsa paylaşırsa çok mutlu olurum.

Araba eskidikçe değer kaybı azalıyor, öncesinde tramerde görülen bir hasarı varsa , yine zaten değeri düşmüş diye değerlendiriliyor.  

Aracınız için belirtilen rakam nihai değil şimdi eksper sigorta servis arası pazarlıklar başlar. Sigortanızda orjinal parça/yetkili servis belirtilmemişse alıp dışarı sanayiye bile götürüp eşdeğer parça ile bile yaptırabilirler. 

Ne alacağınızı bilmemiz mümkün değil. Beklediğinizden düşük olacaktır muhtemelen. Bak benim arabamda hasar kaydı hiç yok araba 2 yaşında bir çamurluk değişimine sadece 1300 TL verdiler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Araba eskidikçe değer kaybı azalıyor, öncesinde tramerde görülen bir hasarı varsa , yine zaten değeri düşmüş diye değerlendiriliyor.  

Aracınız için belirtilen rakam nihai değil şimdi eksper sigorta servis arası pazarlıklar başlar. Sigortanızda orjinal parça/yetkili servis belirtilmemişse alıp dışarı sanayiye bile götürüp eşdeğer parça ile bile yaptırabilirler. 

Ne alacağınızı bilmemiz mümkün değil. Beklediğinizden düşük olacaktır muhtemelen. Bak benim arabamda hasar kaydı hiç yok araba 2 yaşında bir çamurluk değişimine sadece 1300 TL verdiler. 

Dediğiniz gibi daha hiçbir şey belli değil ancak bugün hasar sorumlusunun ekranında 15 bini görünce moralim bozuldu.Daha öncesinde hasar kaydı kazası falan yoktu aracımın parçanın siparişi geçilmiş bekleniyor ancak dediğiniz gibi sanayi işi olmaz inşallah yoksa servise götürmemin bir anlamı kalmaz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Berat Öztürk yazdı:

Dediğiniz gibi daha hiçbir şey belli değil ancak bugün hasar sorumlusunun ekranında 15 bini görünce moralim bozuldu.Daha öncesinde hasar kaydı kazası falan yoktu aracımın parçanın siparişi geçilmiş bekleniyor ancak dediğiniz gibi sanayi işi olmaz inşallah yoksa servise götürmemin bir anlamı kalmaz

kasko poliçesinde yazar. genişletilmiş kasko diye geçiyor sanırım, firmada iyiyse doğrudan servisin temin ettiği parçayı takıyorlar.

şirkete ve poliçeye göre, eksperin parçayı orijinal/yan sanayi olarak temin etme durumu var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim kaskom Anadolu idi. Anadolunun anlaşmalı FORD tamircisi Şahsuvar imiş. Arabayı oraya çektim. O zaman ekspere gerek yok , anlaşmalı servis ne derse o değişiyor. Polonun sigortası da anadolu. Poloya çarptıklarında yetkili servise götürdük. Sırada 83 araç var bekle dediler . Sıraya girelim böyle kullanalım , sıramız gelince getirelim dedik yok olmaz dediler. 83 araba 1 ay sürer dediler. Biz de Anadolunun websitesine baktık . Anlaşmalı VW tamircisi Örnek mahallesinde bir tamirci,  götürdük adama. Aynı şekilde eksper sayılıyormuş adam , hiç zaman kaybetmedi. Hemen parça siparişi verdi (far). 3 günde halletti verdi bize. Adam muhteşem bir adamdı. Topsakllı entellektüel yabancı dil biliyor. İnanılmaz kibar konuşuyor ? Acaip yardımcı oldu , kazanın oluş beyanını şöyle yapın yoksa başınız ağrır dedi vs vs vs . 

Demem o ki sigortanızın anlaşmalı tamircisi yetkili servis olursa işler daha çabuk oluyor. Sigortanın websitesine bakmakta fayda var ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, H. Cenk yazdı:

O zaman ekspere gerek yok , anlaşmalı servis ne derse o değişiyor.

teoride tam olarak öyle değil. parçanın değişim veya tamiri eksper kararıdır mesela.

Ama pratikte evet genellikle eksper anlaşmalı servisin dediğini direk onaylar. 

eureko da anlaşmalı özel servise gideceğim diyince kayda değer bir indirimde vardı mesela.

yalnız servisin eksper olmasını anlamadım, eksperler hazine bakanlığına yada tramere bağlı ve sistem atıyor diye biliyorum. yani servisteki adam eksper olsa bile o dosyaya onun atanacağının garantisi yok. şirketin ve müşterinin eksper değiştirme hakkı var ancak o durumda da yeni eksper rastgele atanıyor. muhtemelen o bölgedeki tüm eksperlerle anlaşmışlardır onlarında işine gelmiştir ? 

birde hala geçerli mi bilmiyorum ama anadolu sigorta 2000tlye (2014te filan) kadar olan hasarlarda eksper atamadan onaylıyordu.

bu durumlar ekspere ve eksperin servisle olan ilişkisine göre çok değişken. bir tanıdık kaskodan boya parasını almış ama boyatmadan kullanıyordu. en son clknın çamurluğu boyattık eksper zımparalı macunlu boyalı fotoğraflarını istedi.

golfun kapısı değişirken eksper arabayı görmedi, fotoğrafla hallettiler ama düzelir gibi filan demiş. ustayla konuştum değişim dedi eksperde illa düzeltin demedi. anlaşmalı fiat servisi ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 saat önce, Ozan Kar yazdı:

yalnız servisin eksper olmasını anlamadım, eksperler hazine bakanlığına yada tramere bağlı ve sistem atıyor diye biliyorum. yani servisteki adam eksper olsa bile o dosyaya onun atanacağının garantisi yok. şirketin ve müşterinin eksper değiştirme hakkı var ancak o durumda da yeni eksper rastgele atanıyor. muhtemelen o bölgedeki tüm eksperlerle anlaşmışlardır onlarında işine gelmiştir ? 

Ben sordum eksper mi bekleyeceğiz diye ? Yok biz anlaşmalı servisiz ekspere gerek yok bizim söylediklerimizi sigorta aynen kabul eder babında birşey söylediler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kaskom axa ne olup biteceğini göreceğiz daha önceki aracımızı anlaşmalı özel servise götürdük hiç memnun kalmamıştım boya vs tutmadı ben de yetkili servise götüreyim düzgün yaparlar düşüncesi ile bıraktım özel servise bıraksam 15 bin tllik parça 7bini geçmezdi diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Konuyu canlandıralım..

Malum başımıza bir kaza gelmişti.Tramer sonuçlandı.%100 karşı taraf kusurlu.Araç 2012 model,130.000 km de ve daha önce arka sağ kapı sacı değişmiş,2200 tl hasar görünüyor.Bu yeni işlem için de 920 tl bedel çıktı.Benim kaskomdan dosya açıldı.Maphre sigortaya dilekçe vermeye değer mi?

Eski yazılanları okudum da 1000 tl hasara 3000 alan olmuş,gözlerim de ışıltı oluştu?

--3 dakika sonra eklendi--

Yapılan işlemler..Sağ yolcu kapı kısmen ve sağ çamurluk komple boyandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kapıdan birşey çıkmaz. Ama çamurluktan alırsın gibime geliyor. Ben de seninkine benzer bir kaza yapmıştım. 1 seneden fazla bir zamanda 2750 tl almıştım. Sol arka kapı ve çamurluk ta hasar vardı. 900 tl bir masraf çıkmıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.