Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kasko Değer Kaybı

Erkan C

Önerilen Mesajlar

Geçen yaz başında bizimde park halindeki aracımıza sol ön çamurluktan vurmuşlardı.Karşı taraf %100 kusurlu bulundu.Ben karşı tarafın trafik sigortasını yaptırdığı şirkete kaza tutanağı,kaza fotoğrafları,bizim ve vuran arabanın ruhsat fotokopisi,vuran kişinin ehliyet fotokopisi,banka hesap bilgisi,kimlik fotokopisini gönderdim.Herhangi bir ücrette ödemedim.Bizim arabada 20.000 tl'lik hasar oluştu biz 8500 tl değer kaybı aldık.Evrakları gönderdikten 3 hafta sonrada para hesabımıza geçti.

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

burda önemli olan karşı tarafın kaskosu/sigortası bilindik firmalardan ise sorun yok çoğu sadece dilekçe ile işlemleri bitiriyor. ama hiç biilinmedik bi firmaysa o zaman işler kötü. 

tanıdığa kırmızı ışıkta yandan çarptılar, bizimki yeşil yanınca çıkmış diğer araç duramamış vurmuş, %60 kusurlu bulundu yeşilde yansa kontrollü çıkılması gerek diye neyse mesele uzun. sizede hatalı parktan kusur oranı çıkabilir. bence dosyayı açtırın sonuca bakın eğer %100 karşı taraf sorumlu ise, kendi kaskonuzdan işlemleri yetkili serviste başlatın işlemler bitince, ilgili karşı firmaya dilekçe yazarsınız olmadı dava açarsınız.

yanılmıyorsan Güneş sigorta illa dava açmanızı istiyor, dava ihbarı gidince uzlaşma diyip ödüyorlar

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Cihan Buğdaycı yazdı:

Bizim arabada 20.000 tl'lik hasar oluştu biz 8500 tl değer kaybı aldık.Evrakları gönderdikten 3 hafta sonrada para hesabımıza geçti.

İşte benim '' adil değer biçme '' dediğim noktada tamda burası.

Aracınızda 20bin tl lik hasar oluşmuş. 8500tl değer kaybı almışsınız. Neye göre değerlendirdiler ?

Örneğin; İkinci el piyasası 100k olan bir araç ( sıfır araç için örnek vermiyorum, ikinci ele giderken belirli bir değer kaybı var sonuçta)

İlgili araçda 20k lık hasar oluştu. Sigorta şirketi mağdura 8,5k değer kaybı adında para ödedi ve araç yürür duruma getirildi.

Şimdi bu araç 80-85 bin TL ye satılacakmı ? Bence hayır. (60 - 70k ya satılırsa büyük şans )  

Sigorta şirketinin mağdura ödediği 8,5K yarasına merhem olacakmı? Bence hayır...

Yine adil olmayan bir sistem...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Zafer Akbs yazdı:

Aracınızda 20bin tl lik hasar oluşmuş. 8500tl değer kaybı almışsınız. Neye göre değerlendirdiler ?

Örneğin; İkinci el piyasası 100k olan bir araç ( sıfır araç için örnek vermiyorum, ikinci ele giderken belirli bir değer kaybı var sonuçta)

İlgili araçda 20k lık hasar oluştu. Sigorta şirketi mağdura 8,5k değer kaybı adında para ödedi ve araç yürür duruma getirildi.

Şimdi bu araç 80-85 bin TL ye satılacakmı ? Bence hayır. (60 - 70k ya satılırsa büyük şans )  

Sigorta şirketinin mağdura ödediği 8,5K yarasına merhem olacakmı? Bence hayır...

hiç bir araç kapısı çamurluğu değişti diye %30-40 değer kaybetmez.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyide senin mantık benim araca uymuyor. Benim araca motor çarptı. Sol arka kapı ve çamurluk biraz ezildi. 900 TL ye serviste yaptırdım. Değer kaybı 2800 tl aldım. Bana fazla mı vermişler. Parayı geri iade edeyim en iyisi. ?

• Teşekkür 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karşı tarafın sigortası kalite midir bilmiyorum ama Mapfre. Benim sigorta Allianz, kasko da Unico. 

5 saat önce, Zafer Akbs yazdı:

Güzel kardeşim naptın ya, öldürdün beni.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 dakika önce, Zafer Akbs yazdı:

Yazıda araç kapısı çamurluğu vs. yazmıyor ?

+ Her hasar çamurluk ve kapıdan ibaret olmuyor.

yazdığın örnekte akside yazmıyor, gerçekçi olmayan uydurma bir örnekle adil değil diyorsun. bende onu gerçekçi hale çekmeye çalışıyorum, %30-40 değer kaybedecek araç zaten pert olmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Erkan C yazdı:

Karşı tarafın sigortası kalite midir bilmiyorum ama Mapfre. Benim sigorta Allianz, kasko da Unico. 

Güzel kardeşim naptın ya, öldürdün beni.

Özellikle sana değil, Cihan Buğdaycının karşılaşmış olduğu durum adil değil bence.

Senin Kapı sacın ve çamurluğun 20K tutmaz yani.

İlgili eksper arkadaştan bu değer kaybının neye göre belirlendiğini öğrenip, bizi burda aydınlatırmısın?

--1 dakika sonra eklendi--
6 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

yazdığın örnekte akside yazmıyor, gerçekçi olmayan uydurma bir örnekle adil değil diyorsun. bende onu gerçekçi hale çekmeye çalışıyorum, %30-40 değer kaybedecek araç zaten pert olmuştur.

100K lık değere sahip araçda, 20K lık hasarla hangi sigorta arabayı perte çıkartıyormuş söylede bende bileyim :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Zafer Akbs yazdı:

100K lık değere sahip araçda, 20K lık hasarla hangi sigorta arabayı perte çıkartıyormuş söylede bende bileyim :) 

100klık değere sahip araçda 20klık hasarla %30-40 değer kaybeden araç göster?

hasar kaydının ne kadar olduğu önemli değil, yapılan işlem önemli. değer kaybını %100 karşılamıyor olabilir ama Cihanın gerçek değer kaybının 10000TLden fazla olacağını zannetmiyorum, ayrıca o anki değer kaybını ödüyor sahibi aracı kullanmaya devam edip 5 sene sonra satsa değer kaybı çok daha az olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Zafer Akbs yazdı:

Özellikle sana değil, Cihan Buğdaycının karşılaşmış olduğu durum adil değil bence.

Senin Kapı sacın ve çamurluğun 20K tutmaz yani.

İlgili eksper arkadaştan bu değer kaybının neye göre belirlendiğini öğrenip, bizi burda aydınlatırmısın?

--1 dakika sonra eklendi--

Tabiki. İşleyen süreci ve sonucu buradan aktaracağım. Bugün için birkaç belge istediler, dosya açtılar. Henüz eksper iletişime geçmedi. Evet, bana da çok geldi bir çamurluk için 20 binlik hasar çıkarmaları. Arabanın parçalarını böyle hesaplarsak 250-300 binlik arabaya biniyoruz demek ki :blink:

Bir de Cihan bey banka hesap bilgisi demiş. Benden böyle bir şey istemediler. Karşı taraftan da böyle bir şey almadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

100klık değere sahip araçda 20klık hasarla %30-40 değer kaybeden araç göster?

hasar kaydının ne kadar olduğu önemli değil, yapılan işlem önemli. değer kaybını %100 karşılamıyor olabilir ama Cihanın gerçek değer kaybının 10000TLden fazla olacağını zannetmiyorum, ayrıca o anki değer kaybını ödüyor sahibi aracı kullanmaya devam edip 5 sene sonra satsa değer kaybı çok daha az olur.

İkinci el araç alırken, insanlar oturduğu yerden tramer geçmişini sorguluyor. Bu nedenle karşısına 20klık bir hasar çıktığında, hasar şöyle oluşmuştur şu parça değişmiştir diye kimse düşünmez. (ön yargı)

Ayrıca, kaza yaşadıkdan sonra insan piskolojik olarak aynı araca binmeyi istemiyor. ( Kötü anılar, araçdan soğuma vs. )

Yani öyle 5 yıl aynı aracı kullanacak insan nadir dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Zafer Akbs yazdı:

Hocam mesleğinin otomotiv olduğuna emin miyiz, gerçi bu meslek değil sektör :D Bu kaza ile araba 100'den 60-70'e iniyorsa hemen alalım boşuna vakit kaybetmeyelim. Velhasıl böyle bir şey yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Hasardan dolayı fiyatı piyasasının altında yazılmıştır." cümleli hiç bir ilanda yüzde 30 az yazıldığını görmedim. Maksimum %10. Ha vuruk halde satılması başka bir durum. Ama yapılmış araçlarda öyle bir durum yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Hocam mesleğinin otomotiv olduğuna emin miyiz, gerçi bu meslek değil sektör :D 

Konu saptırmak ?

Erhan C için yazmadığımı belirtmiştim ama neyse...

İnsan bazen okusada görmüyor veya görmekmi istemiyor ?

15 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bu kaza ile araba 100'den 60-70'e iniyorsa hemen alalım boşuna vakit kaybetmeyelim. Velhasıl böyle bir şey yok.

Alabilirsin piyasada tonla bu şekilde araç var..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.