Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 2013 1.6 Tdci Alınır Mı?

Özgür Ç.

Önerilen Mesajlar

Merhaba değerli forum üyeleri

Yaklaşık 2 aydır araştırmalar yaptığım 2013 1.6 tdcı Sedan modelli aracı almaya arar verdim. Ancak halen şüphe duyduğum noktalar var. rica etsem değerli teknik bilgileriniz ile yardımcı olurmusunuz?

* İçinin çok dar olduğunu söylüyorlar (3 kişilik bir aileyiz annem ve ablam)

* Kabin içine çok ses aldığını yalıtımının iyi olmadığı doğrumu (bazıları yeterli demiş ama hangisi doğru emin olamadım)

* Alacağım araç 120.000 km'de 64.000 TL alacağım. bu araç o kadar para etmez diyorlar.

* Ayrıca yılda 8.000 km anca yapıyorum benzinli araç matematiksel olarak avantajlı duruyor. Benzinli de olsa yine focus mu almaylıyım yoksa VW tercih etmeliyimiyim.

* Alacağım aracın kazası, değişini ve boyası yok. motor arızası çıkarma durumu varmıdır 150.000 km'de yada daha erken. Bu dizel dedikoduları çok fazla. motor 100.000 km'den sonra arıza çıkarmaya başlıyor diyor bazı yorumlarda.

Seçimim sizce doğrumudur ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoş geldiniz.

- Bana göre çok dar değil, bunu herhangi bir Ford bayisine gidip görebilirsiniz böylelikle kimsenin yorumuna ihtiyacınız olmaz :) 

- Yatımı kesinlikle kötü değil, bunu da test edebilirsiniz, lastiğine dikkat etmeniz yeterli.

- Bilemem, galerici değilim. Emsal araçlara bakar karar veririm yerinizde olsam ve yine kimseyi dinlemem.

- Bu konuda çok hesap yapılıyor ama hesaba uyan bir o kadar da az, neyi seviyorsanız onu alın.

- Benzinli olacaksa, TSI temiz araba bulursanız onu alın tabii ki, Focus özelinde bir isteğiniz yoksa.

- Km'nin fazla veya az olmasından ziyade nasıl bakıldığı önemli. 

10 dakika önce, Özgür Ç. yazdı:

Yaklaşık 2 aydır araştırmalar yaptığım 2013 1.6 tdcı Sedan modelli aracı almaya arar verdim. Ancak halen şüphe duyduğum noktalar var. rica etsem değerli teknik bilgileriniz ile yardımcı olurmusunuz?

* Kabin içine çok ses aldığını yalıtımının iyi olmadığı doğrumu (bazıları yeterli demiş ama hangisi doğru emin olamadım)

* Alacağım araç 120.000 km'de 64.000 TL alacağım. bu araç o kadar para etmez diyorlar.

* Ayrıca yılda 8.000 km anca yapıyorum benzinli araç matematiksel olarak avantajlı duruyor. Benzinli de olsa yine focus mu almaylıyım yoksa VW tercih etmeliyimiyim.

* Alacağım aracın kazası, değişini ve boyası yok. motor arızası çıkarma durumu varmıdır 150.000 km'de yada daha erken. Bu dizel dedikoduları çok fazla. motor 100.000 km'den sonra arıza çıkarmaya başlıyor diyor bazı yorumlarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Özgür Ç. yazdı:

4 kişi bu araçta çok rahat uzun yolda yolculuk edebiliyor(3 kere Bursa-Artvin yapmışlığım vardır :))

Ses yalıtımı araçtaki lastik ve yol durumuna göre değişir.Bence yeterli sınıfındaki diğer araçlardan bariz sessiz değil ama seslide değil.

Araç o para etmez diyenlere 64.000 TL ye ne alabileceğinizi sorun bakalım ne diyecekler.Malum piyasa çok yüksek.Bence kulak asmayın emsal araçlara bakın ve içinize siniyorsa alın.

Ben eğer turbo benzinli alınmayacaksa her zaman dizelden yanayım.

Benzinli alacaksanız vw tsi motor olabilir.

Motor arızası durumu bu km ye kadar nasıl bakıldığı ile alakalı,bakımları düzenli yapıldıysa,bakım esnasında doğru malzemeler kullanıldıysa ben 150.000 de de sorun çıkaracağını sanmıyorum.Sadece km den dolayı ekstra yapılması gereken işlemler olabilir(enjektör temizliği veya değişimi gibi)Araç satış sitelerinde baktığınız araçtan oldukça fazla 200.000 km civarında olanı var.Eğer bu araçlar 150.000 km de bozulacak olsaydılar ayda 5.000 km yapan bir aracın 2,5 sene ömrümü olacaktır.Eğer bakımı düzgün yapılmaz ise araca dikkat edilmez ise 50.000 olmadan da motor bitebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aşırı derecede haklısınız :) teşekkürler yorumlarınız için.

Arac, autoking araç expertiz firmasının sahibi. yani tahmin ediyorum ki bakımlarını düzenli olarak ustalarına yada ford bayine yaptırmıştır. Biraz'da güvenim bu yönde.

Şuanda tüm oklar bu aracı alacağımı gösteriyor. bu forumuda takip ediyordum sürekli sormadan içim rahat etmeyecekti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 2013 1.6 Tdci Alınır Mı? olarak değiştirdi

Bence araç alırken gezin, görün, araştırın. Neyi istiyor ve seviyorsanız alın. Kimseyi dinlemeyin. Her kafadan bir ses çıkar çünkü. Özellikle akrabalar 5 dakikada seni arabadan soğutabilir :) Ben 1 aylık araştırma sonucu ilk focusumu aldım. 120.000 de iken. Ufak tefek bakımı olsa da aşık oldum diyebilirim. Bana kalırsa tavsiye ederim, yine de siz daha iyi bilirsiniz. Her şeyin hayırlısı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Özgür Ç. yazdı:

*benim boyum 1.69 2 de çocuğum var bizim aileye dar gelmiyor ama patronumda aynı araç var onun boyu 1.75 cm falan o çok dar olduğunu belirtiyor ve şu an D segmenti bi araba bakıyoruz.

*kabin içi sesi segmentine göre sessiz denilebilir derecede bu lastik seçiminede bağlı.

*iki ay önce 2014 dizel style sedan beyaz 115 hp boyasız 67 bine sattım.

*fazla km yapmıyorsunuz anlaşılan turbo benzin veya turbo dizel tercih ederdim turbolu araçların kullanması zevkli.

*arıza olayı şanş işi, düzgün bakımlıysa risk dahada azalıyor tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Özgür Ç. yazdı:

Lastikleri ne kullanıyor şuan bilmiyorum. focus'un orjinal seçtiği lastiklerini mi tercih edeceğim ? Yoksa bir markası mı var bunu kullanırsan ses azalır gibi 

Bendeki orjinal lastikleri var 215/55/16 Michelin Primacy 3 Yazlık lastik. Ama hiç değişmediği için bitik durumda. Yazlık lastik bakıyorum.

Kafamdakiler

Michelin Primacy 4 215/55R16 93V = 599 TL

Goodyear Efficientgrip Performance 215/55R16 93V = 470 TL

Lassa IMPETUS REVO 2+ 215/55R16 93V = 395 TL

Lassa 215/55 R16 93V Driveways = 370 TL

Tekrardan aynı Michelin lastiği almak istedim fakat 590 Lira fiyatı var. Çok pahalı.

Bu arada lassa impetus revo2+ 66 db ses iddia ediyor. İlk defa görüyorum. Fakat bununda üretimi artık yokmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 dakika önce, Özgür Ç. yazdı:

Lastikleri ne kullanıyor şuan bilmiyorum. focus'un orjinal seçtiği lastiklerini mi tercih edeceğim ? Yoksa bir markası mı var bunu kullanırsan ses azalır gibi 

goodyear efficentgrip performance 205/55/16 etiket değeri çok iyi  yanaklardan biraz basık durur ama çok güzel lastik bence,

4 kanallı olan modeli tercih edin, 3 kanal olanıda var dikkat edin fiat egea tarzı arabalar için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

25 dakika önce, Özgür Ç. yazdı:

Lastik kategorisinde çok test ve yorum mevcut, bakılabilir. OEM lastik gibi bir şey yok, her premium marka gelebilir üstünde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim arabam hatchbak. İki çocuğum var biri pusette henüz. Ayrıca annemde bizimle. Çok daha rahatsız olmuyorlar yolculukta. Evet içi biraz dar ama aralarında dağlar kadar fark yok. Bu segmente sanırım bu konuda en iyisi skoda octavia. Fakat Focus'un verdiği sürüş keyfini asla vermiyor. Bir kaç ay önce denedim. Toyotalar kadar olmasa da ruhsuz bence. Arkadaşların dediği gibi, benzinli alacaksanız kesinlikle atmosferik almayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.